Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

Έχω έναν ηλιακό χάλκινο 200 lt αγορασμένο το 2017. Έχω παρατηρήσει 2-3 φορές πως το ζεστό νερό έχει εντελώς χημική γεύση - το κατάλαβε η γυναίκα μου γιατί χρησιμοποιεί κάποιες φορές το ζεστό νερό για να φτιάξει καφέ η να μαγειρέψει.

Υποθέτω ότι η χημική γεύση είναι το αντιψυκτικό νερό που έχει περάσει μέσα στο καζάνι λόγω αυξημένης πίεσης που παρουσιάζει αυτό όταν διαστέλλεται.

Ο υδραυλικός μου όπως και ο κατασκευαστής του ηλιακού ισχυρίζονται πως αν υπήρχε διαρροή στον μανδύα λόγω μεγαλύτερης πίεσης του νερού θα γινόταν και το αντίστροφο, δηλαδή θα μου το πετούσε υγρό μόλις θα έβγαζα την βαλβίδα αποσυμπίεσης του ψυκτικού υγρού πράγμα που δεν έγινε.

Τι κάνω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, zoumbro είπε

Καλημέρα σας,

Έχω έναν ηλιακό χάλκινο 200 lt αγορασμένο το 2017. Έχω παρατηρήσει 2-3 φορές πως το ζεστό νερό έχει εντελώς χημική γεύση - το κατάλαβε η γυναίκα μου γιατί χρησιμοποιεί κάποιες φορές το ζεστό νερό για να φτιάξει καφέ η να μαγειρέψει.

Υποθέτω ότι η χημική γεύση είναι το αντιψυκτικό νερό που έχει περάσει μέσα στο καζάνι λόγω αυξημένης πίεσης που παρουσιάζει αυτό όταν διαστέλλεται.

Ο υδραυλικός μου όπως και ο κατασκευαστής του ηλιακού ισχυρίζονται πως αν υπήρχε διαρροή στον μανδύα λόγω μεγαλύτερης πίεσης του νερού θα γινόταν και το αντίστροφο, δηλαδή θα μου το πετούσε υγρό μόλις θα έβγαζα την βαλβίδα αποσυμπίεσης του ψυκτικού υγρού πράγμα που δεν έγινε.

Τι κάνω?

 

Σίγουρα δεν έχεις διαρροή από το κλειστό κύκλωμα προς το ανοιχτό. Υπάρχει περίπτωση να έχεις κάνει σέρβις , και να σου έβαλε μέσα ανοδιο; 

Εγώ δε θα χρησιμοποιούσα το νερό τού ηλιακού για πόσιμο , κι ας είναι χάλκινος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι από το χλώριο;

Γενικά να ξέρεις πάντως πως οι χάλκινοι δεν θέλουν ανοδιο μαγνησίου και παίρνουν συγκεκριμένη αντίσταση, νομίζω χάλκινη που είναι αρκετά πιο ακριβή..

Τυχαίνει να σου έκαναν συντήρηση τελευταία;

Για να είσαι 100% σίγουρος γενικά, στο κλειστό κύκλωμα, επιβεβαίωσε ότι έβαλαν προπυλενογλυκόλη ως αντιπηκτικό και όχι κάτι άλλο (πχ αιθυλενογλυκόλη) 

Καλά θα ήταν να αποφεύγεις το πόσιμο του ηλιακού, εκτός αν είσαι βέβαιος για την ποιότητα του νερού ύδρευσης..

Γενικά πρόσεχε την πίεση του δοχείου στα χάλκινα.., max 8 bar, άσε τι ασφαλιστικά βάζουν οι υδραυλικοί..(ό,τι έχει στην εργαλειοθήκη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω το ηλιακο πλεον το νερο ερχεται με πολυ χαμηλη πιεση το ζεστο..ενω εχει καυτο αλλα με χαμηλη πιεση σαν να γεμισε αλατα να βουλωσε καπου. στο κρυο κανονικα,το κανει σε ολες τις βρυσες ειναι απο το ηλιακο, φτιαχνεται μονος μου η θελει υδραυλικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, enrique19 είπε

Να ρωτησω το ηλιακο πλεον το νερο ερχεται με πολυ χαμηλη πιεση το ζεστο..ενω εχει καυτο αλλα με χαμηλη πιεση σαν να γεμισε αλατα να βουλωσε καπου. στο κρυο κανονικα,το κανει σε ολες τις βρυσες ειναι απο το ηλιακο, φτιαχνεται μονος μου η θελει υδραυλικο;

Το πρόβλημα προέκυψε ξαφνικά ? Αν η πίεση του κρυο είναι οκ τότε τα φίλτρα στις  μπαταρίες είναι καθαρά οπότε δεν ασχολησε με  αυτά Αν δεν έχεις μισόκλειστο διακόπτη θα πρέπει να μετρηθεί η πίεση κρύου και του ζεστού  πάνω στον ηλιακό Ενδέχεται να έχει θέμα η βαλβίδα ασφαλείας Για το διακόπτη κοιτάς μόνος σου για τα άλλα υδραυλικό Φαντάζομαι ο ηλιακός   τροφοδοτείται από το δίκτυο και όχι από δεξαμενή ανάγκης (βαρυτική ροή ) φωτο

Spoiler

1622290279_.png.940a23f3bcd2c8c3182adec355b9e421.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φίλοι,
Θα μπορούσα να τοποθετήσω σε ιδιόκτητο νομιμοποιημένο δώμα σε ιδιόκτητη ταράτσα τον ηλιακό μου θερμοσίφωνα (περίπου 200 lt)? χρειάζεται κάποια μελέτη? επιτρέπεται απο τον νόμο?

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, johnlefak είπε

Καλημερα φίλοι,
Θα μπορούσα να τοποθετήσω σε ιδιόκτητο νομιμοποιημένο δώμα σε ιδιόκτητη ταράτσα τον ηλιακό μου θερμοσίφωνα (περίπου 200 lt)? χρειάζεται κάποια μελέτη? επιτρέπεται απο τον νόμο?

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

https://www.youtube.com/watch?v=ygIgww0Xs_I

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, hp8 είπε

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση

.στη προκειμενη περιπτωση μου  το δωμα ειναι ιδιοκτητο και ειναι κουζινακι . Δεν ειναι ουτε αποληξη ασανσερ ουτε αποληξη κλιμακοστασιου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, johnlefak είπε

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση

.στη προκειμενη περιπτωση μου  το δωμα ειναι ιδιοκτητο και ειναι κουζινακι . Δεν ειναι ουτε αποληξη ασανσερ ουτε αποληξη κλιμακοστασιου. 

στο βίντεο σου λέει που δεν επιτρέπεται Τώρα αν δεν βάλεις φωτο τι να πούμε Φοβάσαι κάτι - κάποιον που δεν θα έχει τι να κάνει και θα ασχοληθεί με τον ηλιακό  σου ? Απ όσο έχω διαβάσει στο site δεν θυμάμαι παρόμοιο ερώτημα Άλλωστε  καλό στο περιβάλλον κάνεις Τι κτίριο είναι Πολυκατοικία ιδιόκτητο ?

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, hp8 είπε

στο βίντεο σου λέει που δεν επιτρέπεται Τώρα αν δεν βάλεις φωτο τι να πούμε Φοβάσαι κάτι - κάποιον που δεν θα έχει τι να κάνει και θα ασχοληθεί με τον ηλιακό  σου ? Απ όσο έχω διαβάσει στο site δεν θυμάμαι παρόμοιο ερώτημα Άλλωστε  καλό στο περιβάλλον κάνεις Τι κτίριο είναι Πολυκατοικία ιδιόκτητο ?

Αυτο ειδα και εγω, και απο το λιγο ψαξιμο που εχω κανει δε βρηκα καμια αναφορα σε παρομοιο περιστατικο. 

 

Δε νομιζω να εχω προβλημα απο τους συγκατοικους μου , ειναι πολυκατοικια και γενικα ολα τα χρονια εχουμε πολυ καλη συνεννοηση χωρις προβληματα. 
 Απλα για το τυπικο προσπαθω να μαθω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, johnlefak είπε

Αυτο ειδα και εγω, και απο το λιγο ψαξιμο που εχω κανει δε βρηκα καμια αναφορα σε παρομοιο περιστατικο. 

 

Δε νομιζω να εχω προβλημα απο τους συγκατοικους μου , ειναι πολυκατοικια και γενικα ολα τα χρονια εχουμε πολυ καλη συνεννοηση χωρις προβληματα. 
 Απλα για το τυπικο προσπαθω να μαθω 

Καλημέρα , δεν έχει βάλει κάποιος άλλος ηλιακό; Θα είσαι ο πρώτος; Είναι παλιό το κτίριο; γιατί κάποιες φορές είναι "επικίνδυνο"να βάλεις πολύ βάρος πάνω στο δώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, troi.g είπε

Καλημέρα , δεν έχει βάλει κάποιος άλλος ηλιακό; Θα είσαι ο πρώτος; Είναι παλιό το κτίριο; γιατί κάποιες φορές είναι "επικίνδυνο"να βάλεις πολύ βάρος πάνω στο δώμα.

Καλημερα ,

 ειναι πολυκατοικια του 2001 . Τωρα θα βαλουμε ολοι ηλιακους . 
Οι υπολοιποι συγκατοικοι θα βαλουν στην κοινοχρηστη ταρασα που ειναι διπλα απο το διαμερισμα μου . Ομως εγω μενω στον τελευταιο οροφο και η ταρατσα που βρισκεται απο πανω ειναι δικια μου. Θα ηθελα να βαλω τον ηλιακο μου στο δωμα (-κουζανακι ) που ειναι στη ταρατσα μου για αισθητικους λογους και για καλυτερη εκμεταλλευση του ηλιου . Αυτο που με ανησυχει και εμενα ειναι το βαρος ,ομως θα το συζητησω και με τον κατασκευαστη που ειναι συγγενης μου, μιας και η οικογενεια μου βρισκοταν στο χωρο της οικοδομης για πολλα χρονια ειμαι σχεδον σιγουρη για τη στιβαροτητα ολης της κατασκευης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα δεν υπάρχει κανένα θέμα.., προσοχή στην εγκατάσταση, αυστηρά νότιος προσανατολισμός μονώσεις κλπ και θα είσαι μια χαρά..

Επίσης κατά την εγκατάσταση σωστό σφράγισμα της βάσης στην ταράτσα, για να μην έχεις υγρασίες στο μέλλον..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Πιθανότατα δεν υπάρχει κανένα θέμα.., προσοχή στην εγκατάσταση, αυστηρά νότιος προσανατολισμός μονώσεις κλπ και θα είσαι μια χαρά..

Επίσης κατά την εγκατάσταση σωστό σφράγισμα της βάσης στην ταράτσα, για να μην έχεις υγρασίες στο μέλλον..

Ευχαριστω παρα πολυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται πανω στο δωμα κανονικα. Στην Ελλαδα ολα απαγορευονται και ολα επιτρεπονται. Αυτη τη στιγμη που γραφω, βλεπω 4 ταρατσες απο πολυκατοικιες απο το παραθυρο, ολες με ηλιακο πανω στο δωμα. Φυσικα και θα τον βαλεις στο δωμα, δεν υπαρχει κανενας λογος να χαλασεις την ταρατσα σου οπου μπορεις να κανεις κανα μπαρμπεκιου κλπ. Ακομα και να το πουλησεις, θα λες στον αλλο να εχει και ιδιοκτητη ταρατσα, και θα βλεπει ενα ηλιακο μες στα μουτρα του? Χωρια οτι καλο ειναι να μην ανοιξεις τρυπες στη μονωση στο ταβανι του διαμερισματος σου. Οσο και να μονωθουνε, με τα χρονια η τρυπα ειναι επιφοβο σημειο - καλυτερα αν γινει διαρροη να γινει στο δωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...