Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Τα 2.7 το καλοκαίρι σε καλύπτουν, το χειμώνα όμως, δε νομίζω να ανεβάζει θερμοκρασίες πάνω από 45 βαθμούς..

Η λογική η δικιά μου είναι, φυσικά με διορθώνετε, καλύτερα να πας σε μεγαλύτερο συλλέκτη (όσο μπορείς οικονομικά και σε χώρο) , ώστε αν το χρησιμοποιείς όλο το χρόνο, να έχεις καλή απόδοση και το χειμώνα.

Το καλοκαίρι βέβαια το νερό θα βράζει, μπορείς να ανέβεις να καλύψεις μέρος του συλλέκτη χαμηλά, να αφήσεις πχ 2.κατι τμ ώστε να μην ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες..(ο μεγάλος συλλέκτης μικρότερος γίνεται, μεγαλύτερος δε γίνεται)

Εγώ σε 120 λίτρα έχω 2.4τμ, χειμώνα (τέτοια εποχή) φτάνει το νερό 60+ βαθμούς με ήλιο όλη μέρα (8πμ-6:30μμ) , όπου το καλοκαίρι σκεπάζω περίπου τα 0.6τμ

Ίσως να κάνω και λάθος, αλλά εγώ θα κοιτούσα για πχ 200 λίτρα, τουλάχιστον 3τμ συλλέκτη.. 

πολυ σωστη η λογικη αυτη , καλυτερα να περισσευει παρα να λειπει το χειμωνα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, johnlefak είπε

πολυ σωστη η λογικη αυτη , καλυτερα να περισσευει παρα να λειπει το χειμωνα . 

Για ποσα ατομα ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή τα 200 λίτρα, είναι αρκετά για να τα δουλεύεις μόνιμα με ρεύμα, κατά την εγκατάσταση ή και εσύ μπορείς αν πιάνουν τα χέρια σου, να ρυθμιστεί ο θερμοστάτης πάνω στην αντίσταση, το πολύ στους 60 βαθμούς, εγώ τον έχω 55..

Παραπάνω αν ανάβεις με ρεύμα και το αφήνεις, θα καίει αρκετά.., άσε που κάτω από 60 δεν διασπώνται τα άλατα οπότε πιο λίγες επικαθίσεις..

Διπλής ή τριπλής ενέργειας;

Μάρκες;

αν θες φυσικά μας λες..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, johnlefak είπε

4 ειμαστε , 2 ενηλικες και 2 μωρακια. Εχουμε μεγαλη καταναλωση μεχρι σημερα 

200/3 ή 4τμ και μερικο σκεπασμα τους καλοκαιρινους μηνες!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2021 στις 2:48 ΜΜ, gpapadakis είπε

Εννοειται πανω στο δωμα κανονικα. Στην Ελλαδα ολα απαγορευονται και ολα επιτρεπονται. Αυτη τη στιγμη που γραφω, βλεπω 4 ταρατσες απο πολυκατοικιες απο το παραθυρο, ολες με ηλιακο πανω στο δωμα. Φυσικα και θα τον βαλεις στο δωμα, δεν υπαρχει κανενας λογος να χαλασεις την ταρατσα σου οπου μπορεις να κανεις κανα μπαρμπεκιου κλπ. Ακομα και να το πουλησεις, θα λες στον αλλο να εχει και ιδιοκτητη ταρατσα, και θα βλεπει ενα ηλιακο μες στα μουτρα του? Χωρια οτι καλο ειναι να μην ανοιξεις τρυπες στη μονωση στο ταβανι του διαμερισματος σου. Οσο και να μονωθουνε, με τα χρονια η τρυπα ειναι επιφοβο σημειο - καλυτερα αν γινει διαρροη να γινει στο δωμα.

Ισχύει αυτό που λες, ότι είναι "πιασμένα" όλα τα δώματα, καθώς είναι η καλύτερη θέση. Χωρίς σκιάσεις ή όποια αλλα θέματα. 

Ισχύει όμως και το ότι απαγορεύεται πολεοδομικά οτιδήποτε εκεί πάνω πέραν κεραιών και άσχετα αν μιλάμε για 3όροφο ή 10όροφο ή αν έχει εξαντληθεί το όριο ύψους ή όχι. 

Σίγουρα δεν είναι πολύ πιθανό να ασχοληθεί κανείς. Αρκεί όμως μία καταγγελία από ένοικο του κτηρίου, από ένοικο γειτονικού κτηρίου ή ακόμα και από περαστικό που απλά κοιτούσε ψηλά, για να υποχρεωθεί σε ξήλωμα. Και σε τέτοιες περιπτώσεις το "μα κοίτα τι γίνεται τριγύρω" δεν βαραίνει ιδιαίτερα σαν επιχείρημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Ισχύει αυτό που λες, ότι είναι "πιασμένα" όλα τα δώματα, καθώς είναι η καλύτερη θέση. Χωρίς σκιάσεις ή όποια αλλα θέματα. 

Ισχύει όμως και το ότι απαγορεύεται πολεοδομικά οτιδήποτε εκεί πάνω πέραν κεραιών και άσχετα αν μιλάμε για 3όροφο ή 10όροφο ή αν έχει εξαντληθεί το όριο ύψους ή όχι. 

Σίγουρα δεν είναι πολύ πιθανό να ασχοληθεί κανείς. Αρκεί όμως μία καταγγελία από ένοικο του κτηρίου, από ένοικο γειτονικού κτηρίου ή ακόμα και από περαστικό που απλά κοιτούσε ψηλά, για να υποχρεωθεί σε ξήλωμα. Και σε τέτοιες περιπτώσεις το "μα κοίτα τι γίνεται τριγύρω" δεν βαραίνει ιδιαίτερα σαν επιχείρημα 

Μπα μην το λες. Το κύριο πρόβλημα είναι ότι θα επικαλεστει δήθεν πρόβλημα για τη στατικότητα του κτιρίου (το οποίο για 300 κιλά ενός ηλιακου μάλλον δεν ισχύει). 

Τα δικαστήρια δέχονται σε κάποιες περιπτωσεις, γιατί υπάρχουν αντίστοιχες νομικές διαταξεις, ότι κάποιος αναχρονιστικός νόμος έχει καταργηθεί στην πράξη. Πχ ο νόμος λέει ότι ένας δικηγόρος π.χ. δε μπορεί να βάλει πινακίδα στο μπαλκόνι του. Σε ένα εμπορικό δρόμο όμως που όλοι έχουν πινακίδες τέτοιες, καταντάει διάκριση σε βάρος ενός αν τον υποχρεώσεις να την κατεβάσει. Οπότε μπορεί να κρίνει ο δικαστής ότι έχουν αλλάξει τα ήθη και να μην υποχρεωθεί να την αφαιρέσει. 

Και όπως ήδη ανέφερα, ο ηλιακός εύκολα μετακινείται. Πχ. τον κατεβάζεις προσωρινά και τον ξαναβάζει πάλι πανω αργότερα, όταν πχ. έχει πεθάνει ή μετακομίσει ο ενοχλητικός γείτονας που σε κάρφωσε. Εγώ πάντως τον έχω πάνω στο δώμα (που ανήκει σε γείτονά μου με την άδεια του) 25 χρόνια. Όπως και το 90% των πολυκατοικιών εδώ γύρω στην Αθήνα.

Οχι μόνο κανεις δε μας ενόχλησε, αλλά φέτος που είχα διαρροή νερού από τον ηλιακό, την είδε γείτονας από την πίσω πολυκατοικία και με ειδοποίησε (δεν τον γνώριζα). Να ναι καλά ο άνθρωπος, θα πλήρωνα χιλιάρικα. Ο σωστός γείτονας (και συγγενής) δεν αγοράζεται.

Επεξ/σία από gpapadakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gpapadakis είπε

Μπα μην το λες. Το κύριο πρόβλημα είναι ότι θα επικαλεστει δήθεν πρόβλημα για τη στατικότητα του κτιρίου (το οποίο για 300 κιλά ενός ηλιακου μάλλον δεν ισχύει). 

Τα δικαστήρια δέχονται σε κάποιες περιπτωσεις, γιατί υπάρχουν αντίστοιχες νομικές διαταξεις, ότι κάποιος αναχρονιστικός νόμος έχει καταργηθεί στην πράξη. Πχ ο νόμος λέει ότι ένας δικηγόρος π.χ. δε μπορεί να βάλει πινακίδα στο μπαλκόνι του. Σε ένα εμπορικό δρόμο όμως που όλοι έχουν πινακίδες τέτοιες, καταντάει διάκριση σε βάρος ενός αν τον υποχρεώσεις να την κατεβάσει. Οπότε μπορεί να κρίνει ο δικαστής ότι έχουν αλλάξει τα ήθη και να μην υποχρεωθεί να την αφαιρέσει. 

Και όπως ήδη ανέφερα, ο ηλιακός εύκολα μετακινείται. Πχ. τον κατεβάζεις προσωρινά και τον ξαναβάζει πάλι πανω αργότερα, όταν πχ. έχει πεθάνει ή μετακομίσει ο ενοχλητικός γείτονας που σε κάρφωσε. Εγώ πάντως τον έχω πάνω στο δώμα (που ανήκει σε γείτονά μου με την άδεια του) 25 χρόνια. Όπως και το 90% των πολυκατοικιών εδώ γύρω στην Αθήνα.

Οχι μόνο κανεις δε μας ενόχλησε, αλλά φέτος που είχα διαρροή νερού από τον ηλιακό, την είδε γείτονας από την πίσω πολυκατοικία και με ειδοποίησε (δεν τον γνώριζα). Να ναι καλά ο άνθρωπος, θα πλήρωνα χιλιάρικα. Ο σωστός γείτονας (και συγγενής) δεν αγοράζεται.

Αυτό που λες για αναχρονικό νόμο μην το πεις και πουθενά αλλού. Ένας κρατικός λειτουργός είναι υποχρεωμένος να δουλεύει βάσει νόμων. Δλδ ο εισαγγελέας για πολεοδομική παράβαση βάσει νόμου έχει δικαίωμα πχ να επιβάλει ποινή από 3 μήνες έως έναν χρόνο και εκεί ανάμεσα θα ρίξει την ποινή,δεν μπορεί δλδ να ρίξει ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω. Εκτός αν τον αθωώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Επειδή τα 200 λίτρα, είναι αρκετά για να τα δουλεύεις μόνιμα με ρεύμα, κατά την εγκατάσταση ή και εσύ μπορείς αν πιάνουν τα χέρια σου, να ρυθμιστεί ο θερμοστάτης πάνω στην αντίσταση, το πολύ στους 60 βαθμούς, εγώ τον έχω 55..

Παραπάνω αν ανάβεις με ρεύμα και το αφήνεις, θα καίει αρκετά.., άσε που κάτω από 60 δεν διασπώνται τα άλατα οπότε πιο λίγες επικαθίσεις..

Διπλής ή τριπλής ενέργειας;

Μάρκες;

αν θες φυσικά μας λες..

Καλημερα , 

θα το μεταφερω στον ανθρωπο που θα το τοποθετησει να το ρυθμισει ετσι γιατι τα χερια μου δεν πολυπιανουν. 
 

τριπλής ενέργειας σίγουρα διότι σε 2 χρόνια περίπου θα περάσει και το φυσικό αέριο απο τον δρόμο μας και θα τοποθετήσουμε λέβητα φυσικόυ αερίου στο μπαλκόνι. 
 

δεν το εχω πολυψάξει για να είμαι ειλικρινής ,έχω αποφασίσει να βάλω τον eurostar sole όπως σας ειπα 200lt ,μιας και γνωρίζω τον ιδιοκτήτη της εταιρίας (είχα συνεργασία μαζί του πριν κάποια χρόνια ) εχω ακούσει πολύ καλΆ λόγια απο υδραυλικούς ,ειναι ελληνική εταιρία (ιδρυτής του ηλίοθερμο) και τέλος συγγενής μου που τοποθέτησε πριν λιγα χρόνια έιναι πολύ ευχαριστημένος. 
 

λόγω του επαγγελματός μου (διαφημιστης) έχω γνωρίσει και συναναστραφεί με τους περισσότερους που πουλάνε ηλιακούς (απο τα τεράστια όνοματα μέχρι της γειτονίας) σας βεβαίω πως η τιμίοτητα σπανίζει. Συνεπως κρατώ μικρό καλάθι σε οτι αφορα τα προιοντα τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω στην ήπειρο σε χωριό με συχνή ομίχλη και κρύο. Για ένα άτομο και περιστασιακά δύο θα με καλύψει ένας ανοιχτού κυκλώματος 100 ή 125l  https://panelektriki.gr/klimatismos-thermanse/thermanse-psuxe/eliaka-boiler/#/sort=p.price/order=ASC/limit=15 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, 111111 είπε

Μένω στην ήπειρο σε χωριό με συχνή ομίχλη και κρύο. Για ένα άτομο και περιστασιακά δύο θα με καλύψει ένας ανοιχτού κυκλώματος

θα απέφευγα έναν ανοιχτού κυκλώματος    γενικότερα και πόσο μάλλον στη Ήπειρο που έχει  χαμηλές θερμοκρασίες, ανεξάρτητα με την γρηγορότερη απόδοση που μπορεί να έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι η καταλληλη γωνια τοποθετησης του συλλεκτη; Θεωρητικα,  αν τοποθετηθει πιο καθετα (ως προς τον οριζοντα), θα αποδιδει περισσοτερο το χειμωνα και δε θα ανεβαζει τοσο υψηλες θερμοκρασιες το κσλοκαιρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vaggooss είπε

Αυτό που λες για αναχρονικό νόμο μην το πεις και πουθενά αλλού. Ένας κρατικός λειτουργός είναι υποχρεωμένος να δουλεύει βάσει νόμων. Δλδ ο εισαγγελέας για πολεοδομική παράβαση βάσει νόμου έχει δικαίωμα πχ να επιβάλει ποινή από 3 μήνες έως έναν χρόνο και εκεί ανάμεσα θα ρίξει την ποινή,δεν μπορεί δλδ να ρίξει ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω. Εκτός αν τον αθωώσει.

Ο εισαγγελέας δεν επιβάλει ποινές. Νόμοι που κανεις δεν εφαρμόζει παύουν να ισχύουν μετά από χρόνια και επίσημα, αλλάζουν το νομο. Όσο για την τήρηση των πολεοδομικων κανόνων, ναι ο ηλιακός στο δώμα είναι το πρόβλημα και όχι τα εκατοντάδες χιλιάδες αυθαίρετα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 111111 είπε

Μένω στην ήπειρο σε χωριό με συχνή ομίχλη και κρύο. Για ένα άτομο και περιστασιακά δύο θα με καλύψει ένας ανοιχτού κυκλώματος 100 ή 125l  https://panelektriki.gr/klimatismos-thermanse/thermanse-psuxe/eliaka-boiler/#/sort=p.price/order=ASC/limit=15 ;

Για εκει που εισαι θα βαλεις κλειστου 120/2τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gpapadakis είπε

Ο εισαγγελέας δεν επιβάλει ποινές. Νόμοι που κανεις δεν εφαρμόζει παύουν να ισχύουν μετά από χρόνια και επίσημα, αλλάζουν το νομο. Όσο για την τήρηση των πολεοδομικων κανόνων, ναι ο ηλιακός στο δώμα είναι το πρόβλημα και όχι τα εκατοντάδες χιλιάδες αυθαίρετα!

Δεν ξέρεις τι λες και μην μεταφέρεις το πρόβλημα άλλου.

Συζητάμε για τον ηλιακό και εσύ αναφέρεις τα αυθαίρετα.

Και εγώ είδα ένα αμάξι στο πεζοδρόμιο πριν άρα θα χτίσω ένα σπίτι παράνομα αφού δεν τον γράψανε και αυτόν.

Άσε μας ρε φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...