Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/12/2021 στις 6:33 ΜΜ, troi.g είπε

Αν πρόκειται για λέβητα κεντρικής θέρμανσης , τότε παίζουν ρόλο αρκετά πράγματα για να δεις εάν αξίζει.

Είχα μείνει με την εντύπωση ότι σε καμία περίπτωση δεν αξίζουν οι τριπλής, κάνω λάθος; Ο πολύς κόσμος τα ζητάει επειδή νομίζει ότι η ενέργεια αυτή είναι τζάμπα, ενώ στην πραγματικότητα ο λέβητας ζεσταίνει περισσότερο νερό, σαν να είχες ένα επιπλέον δωμάτιο. Αν βάλεις και το επιπλέον κόστος αγοράς σε σχέση με τους διπλής, καθώς και τις σωληνώσεις, καλύτερα να ανάβεις το ρεύμα και να περιμένεις να ζεστάνει. Δεν ξέρω εάν αξίζει σε σχέση με έναν ταχυθερμοσίφωνα εν σειρά, όπου πάλι έχεις την ευκολία του άμεσου ζεστού νερού τις ημέρες χωρίς ηλιοφάνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι τριπλοί αξίζουν σε ελάχιστες συγκεκριμένες ειδικές περιπτώσεις... Σε όλες τις άλλες είναι εντελώς ασύμφορο να καις αέριο ή πετρέλαιο για να κρατάς ζεστό 24 ώρες το 24ωρο 160/200 λίτρα νερό. Εκτός των άλλων οι απώλειες από τους σωλήνες είναι τεράστιες

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2021 στις 10:54 ΜΜ, alambada είπε

Παιδιά  έχει  κανείς  εμπειρία  από  Sol Violaris;

Αξίζει  η διαφορά  τιμής  σε ίνοξ 

Eχω Elco συλλέκτες  δεκαετίας  και μου τρύπησε  το καζανι. 

Κάποιοι  λένε  δεν εφάπτονται  όλα  τα boilers κι άλλοι  ότι  με κάποια  πατέντα  δεν υπάρχει  πρόβλημα.  Τί ισχύει  τελικά;  

Ενδιαφέρομαι  για 200lt διπλής  ενέργειας. 

Έχει  κανείς  εμπειρία  από solar skytherm; 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Στις 4/12/2021 στις 11:16 ΠΜ, haris_216 είπε

Ισχύει το ότι ΜΠΟΡΕΙ να μην είναι στις ίδιες διαστάσεις. Βέβαια με δεδομένο ότι υπάρχουν πολλά φασόν μηχανήματα "εκεί έξω" μπορεί και να ταιριάζουν.

Ακόμα όμως και να είναι λίγο διαφορετικά, μπορεί να γίνει κάποια προσαρμογή στη βάση και να μπει.

Για μένα εκείνο που καλό θα ήταν να διασφαλίσεις (αν μπορείς να το διασφαλίσεις) είναι τι γίνεται σε περίπτωση προβλήματος. Κυρίως σε θέματα απόδοσης. Πού απευθύνεσαι και τί εγγύηση θα έχεις (καλής λειτουργίας και όχι κατασκευαστικής μόνο); Γιατί το να λέει ο κατασκευαστής του boiler "φταίει ο συλλέκτης", ο κατασκευαστής του συλλέκτη "φταίει το boiler" και ο υδραυλικός που έκανε την εγκατάσταση "εγώ δεν ξέρω τίποτα, εσύ μου ζήτησες να σου βάλω αυτό το boiler" είναι αρκετά πιθανό

Αυτο ακριβως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Μια πληροφορία παρακαλώ θα ήθελα. Έπειτα από μία επικοινωνία που είχα με μία εταιρεία με πληροφόρησαν ότι υπάρχουν δύο είδη συλλεκτών. Ο πρώτος ηλιακός συλλέκτης τιτανίου με Inox σωλήνες. Και ο δεύτερος αντί για Inox πλαστικούς σωλήνες. Μπορεί κάποιος να με πληροφόρηση τι διαφορές έχουν και πουΒρίσκονται αυτοί οι πλαστικές σωλήνες ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Member224 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Μια πληροφορία παρακαλώ θα ήθελα. Έπειτα από μία επικοινωνία που είχα με μία εταιρεία με πληροφόρησαν ότι υπάρχουν δύο είδη συλλεκτών. Ο πρώτος ηλιακός συλλέκτης τιτανίου με Inox σωλήνες. Και ο δεύτερος αντί για Inox πλαστικούς σωλήνες. Μπορεί κάποιος να με πληροφόρηση τι διαφορές έχουν και πουΒρίσκονται αυτοί οι πλαστικές σωλήνες ευχαριστώ.

Φαντάζομαι ότι εννοούν τις σωλήνες με τις οποίες συνδέουν τους συλλέκτες με το μποιλερ. Δεν υπάρχουν τραγικές διαφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Member224 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Μια πληροφορία παρακαλώ θα ήθελα. Έπειτα από μία επικοινωνία που είχα με μία εταιρεία με πληροφόρησαν ότι υπάρχουν δύο είδη συλλεκτών. Ο πρώτος ηλιακός συλλέκτης τιτανίου με Inox σωλήνες. Και ο δεύτερος αντί για Inox πλαστικούς σωλήνες. Μπορεί κάποιος να με πληροφόρηση τι διαφορές έχουν και πουΒρίσκονται αυτοί οι πλαστικές σωλήνες ευχαριστώ.

Οι σωλήνες που αναφέρεις είναι αυτοί που συνδέουν τον συλλέκτη με το boiler. Όπως λέει και ο troi.g δεν έχουν κάποια σημαντική διαφορά. Δηλαδή δεν χάνεις ή κερδίζεις κάτι ουσιαστικό.

Οκ μπορεί ο inox σωλήνας να ακούγεται σαν κάτι καλύτερο, κάποιος να το προτιμήσει από την "πλαστικούρα", αλλά απαιτεί και μεγαλύτερη "μαγκιά" από τον εγκαταστάτη για να τον βάλει σωστά (εκεί που πιάνουν τα ρακόρ εννοώ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά για την πίεση στο ζεστό του ηλιακού,τι μπορώ να κάνω;Ισα που κατουράει...

Είμαι στον 4ο και ο ηλιακός στην ταράτσα 6φης πολυκατοικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Ρε παιδιά για την πίεση στο ζεστό του ηλιακού,τι μπορώ να κάνω;Ισα που κατουράει...

Είμαι στον 4ο και ο ηλιακός στην ταράτσα 6φης πολυκατοικίας.

Στο κάνει σε όλες τις βρύσες; Μπορείς να βάλεις ένα μανόμετρο ώστε να δεις τι πιέσεις υπάρχουν στο δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, troi.g είπε

Στο κάνει σε όλες τις βρύσες; Μπορείς να βάλεις ένα μανόμετρο ώστε να δεις τι πιέσεις υπάρχουν στο δίκτυο.

Τόσο χαμηλή πίεση μόνο στο ντους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, 26ska είπε

Τόσο χαμηλή πίεση μόνο στο ντους.

Μηπως σου εχει βουλωσει κατι στη μπαταρια? Μηπως η μπαταρια σου ειναι grohe?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, εχει ενα μηνα ο υδραυλικός τοποθετεισε πανω στη στέγη μποιλερ και καθρέφτες χωρις να τα συνδέσει. έπειτα ειχα άλλες εργασίες θερμοπροσοψεις κτλ έτυχαν και κατι δουλειες στον υδραυλικό, ειναι και λιγο αμελής και αφου ξερει πως δε μένω στο σπίτι με αφησε στην άκρη μη τα πολυλογω οι καθρεφτες ήταν σκεπασμένοι για 2-3 μετες μετα με τον αέρα εφυγαν τα χαρτόνια και κανα μηνα τους βλέπει ο ηλιος άδειους, δε τους είχε συμπληρώσει νερα.

ένας αλλος υδραυλικός μου είπε ότι σίγουρα εχουν Στράβωσει ενα μηνα εκει πανω να τους βλέπει ο ηλιος, πηρα τηλέφωνο στον κατασκευαστή και μου ειπε να μην αγχωνομαι αφου δεν ειναι και επιλεκτικοί δεν έπαθαν κατι. εχετε αποψη;

αυριο μεθαύριο έρχεται να τους συνδέσει και θα ανέβω και εγω στη σκεπή ειναι κάτι εμφανές να προσέξω; η σκεπή είναι ψηλα με κεραμίδι με σμαλτο και δύσκολα προσβασιμη αλλιως θα ανέβαινα να τα καλυψω εγω τόσες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, someone- είπε

καλησπέρα, εχει ενα μηνα ο υδραυλικός τοποθετεισε πανω στη στέγη μποιλερ και καθρέφτες χωρις να τα συνδέσει. έπειτα ειχα άλλες εργασίες θερμοπροσοψεις κτλ έτυχαν και κατι δουλειες στον υδραυλικό, ειναι και λιγο αμελής και αφου ξερει πως δε μένω στο σπίτι με αφησε στην άκρη μη τα πολυλογω οι καθρεφτες ήταν σκεπασμένοι για 2-3 μετες μετα με τον αέρα εφυγαν τα χαρτόνια και κανα μηνα τους βλέπει ο ηλιος άδειους, δε τους είχε συμπληρώσει νερα.

ένας αλλος υδραυλικός μου είπε ότι σίγουρα εχουν Στράβωσει ενα μηνα εκει πανω να τους βλέπει ο ηλιος, πηρα τηλέφωνο στον κατασκευαστή και μου ειπε να μην αγχωνομαι αφου δεν ειναι και επιλεκτικοί δεν έπαθαν κατι. εχετε αποψη;

αυριο μεθαύριο έρχεται να τους συνδέσει και θα ανέβω και εγω στη σκεπή ειναι κάτι εμφανές να προσέξω; η σκεπή είναι ψηλα με κεραμίδι με σμαλτο και δύσκολα προσβασιμη αλλιως θα ανέβαινα να τα καλυψω εγω τόσες μέρες.

Καλημέρα , λογικά δεν έχουν πάθει τίποτα , θα ήταν χειρότερα εάν ήταν γεμάτοι με υγρά. Εάν έχουν πάθει ζημιά , οπτικά δε νομίζω ότι μπορεί να δεις κάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, 26ska είπε

Ρε παιδιά για την πίεση στο ζεστό του ηλιακού,τι μπορώ να κάνω;Ισα που κατουράει...

Είμαι στον 4ο και ο ηλιακός στην ταράτσα 6φης πολυκατοικίας.

Ο ηλιακός δεν έχει τρόπο να σου μειώσει την πίεση. Εκτός πια αν έχει μαζέψει άλατα από τα χρόνια και πήγε καμία "κοτρώνα" και μπλοκάρισε το σωλήνα εξόδου.

Συνήθως το "ζεστό", όταν μιλάμε για ηλιακό, έχει μικρότερη πίεση όταν το συγκρίνουμε με το κρύο καθώς ο θερμοσίφωνας βρίσκεται στην ταράτσα και έχει την πίεση της ταράτσας (όσο ανεβαίνουμε ορόφους πέφτει η πίεση. Σε άλλες περιοχές μπορεί να περάσει σχεδόν απαρατήρητο και σε άλλες να έχει μεγάλη διαφορά από όροφο σε όροφο)

Βέβαια, όπως ήδη αναφέρθηκε, παίζει να φταίει η μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, 26ska είπε

Ρε παιδιά για την πίεση στο ζεστό του ηλιακού,τι μπορώ να κάνω;Ισα που κατουράει...

 

10 ώρες πριν, 26ska είπε

Τόσο χαμηλή πίεση μόνο στο ντους.

μήπως έχεις πίνακα  υδροληψιας και εχεις κανα διακόπτη μισόκλειστο ? Ισως και η βαλβίδα να μειώνει την  αν εχει θεμα

Spoiler

image.png.c2afdbcee8c1141e0b7f4654c9ce7fb7.png

 

Spoiler

image.png.e182d58e00244f39eb6cdb26cd908317.png

 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2021 στις 3:17 ΜΜ, geodimis είπε

Δυστυχώς την πάτησα με το χάλκινο της Sonne 160άρη τοποθετημένος αρχές του 2014. Το boiler μας άφησε χρόνους... Δυστυχώς δεν έχω την εγγύηση από την αγορά τότε  αλλά σήμερα ρώτησα 2-3 συνεργάτες του και σήμερα δίνει μόλις 5 χρόνια το οποιο είναι απαράδεκτο για εξολοκλήρου χάλκινο boiler.

Με κριτήριο αποκλειστικά και μόνο την εγγύηση στο boiler τι προτείνετε αν τελικά είμαι εκτός εγγύησης; Χάλκινο, γυάλινο, μαντεμένιο ακόμα και πλαστικό να είναι που λέει ο λόγος δε με νοιάζει γιατί το χρυσοπληρώσαμε το χάλκινο...

Η ειρωνία είναι ότι αντίστοιχο 200άρι του 2004 παίζει ακόμα...

Πέτυχα τελικά αντικατάσταση του boiler με καινούργιο -βγήκε εντός εγγύησης 15ετιας, που δεν ισχύει πλέον- πληρώνοντας μόνο τα μεταφορικά-εγκατάσταση ένα κατοσταρικο. 
ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...