Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικά θέλω να σας ευχαριστήσω όλους με τις γνώσεις σας καθώς μπόρεσα να ξεχωρίσω τα πάντα για τους ηλιακούς. Έχω παρόλα αυτά κάποιες ερωτήσεις. Πρόκειται να βάλω ηλιακό θερμοσίφωνα τριπλής ενέργειας. Αρχικά θα επιλέξω 160lt λόγω το ότι η οικογένεια μεγαλώνει!
1) μπορώ να βάλω ηλιακό πάνελ διαφορετικής μάρκας από ότι το μποιλερ;;
2) όταν λέει για τα μποιλερ ότι το καζάνι είναι από λαμαρίνα dkp και εν συνεχεία ότι έχει αντιδιαβρωτικη προστασία από υγρό σμάλτο, σημαίνει ότι ειναι glass; ;
3)αν επιλεξω καζάνι 150lt πόσα τ.μ. πρέπει να είναι το πάνελ; 2τμ;
Νομίζω ότι έχω καταλήξει στους sonnetech ή στην μάρκα solarbank.
Αν κάποιος έχει άποψη ας μου πει σε προσωπικό μήνυμα.
Ευχαριστω πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 25/9/2019 στις 8:30 ΜΜ, djordjevic είπε

Αρχικά θέλω να σας ευχαριστήσω όλους με τις γνώσεις σας καθώς μπόρεσα να ξεχωρίσω τα πάντα για τους ηλιακούς. Έχω παρόλα αυτά κάποιες ερωτήσεις. Πρόκειται να βάλω ηλιακό θερμοσίφωνα τριπλής ενέργειας. Αρχικά θα επιλέξω 160lt λόγω το ότι η οικογένεια μεγαλώνει!
1) μπορώ να βάλω ηλιακό πάνελ διαφορετικής μάρκας από ότι το μποιλερ;;
2) όταν λέει για τα μποιλερ ότι το καζάνι είναι από λαμαρίνα dkp και εν συνεχεία ότι έχει αντιδιαβρωτικη προστασία από υγρό σμάλτο, σημαίνει ότι ειναι glass; ;
3)αν επιλεξω καζάνι 150lt πόσα τ.μ. πρέπει να είναι το πάνελ; 2τμ;
Νομίζω ότι έχω καταλήξει στους sonnetech ή στην μάρκα solarbank.
Αν κάποιος έχει άποψη ας μου πει σε προσωπικό μήνυμα.
Ευχαριστω πολύ.

1. Ναι

2. Ναι

3. Ναι (κάπου εκεί είναι το συνηθισμένο, μιλώντας για επιλεκτικό)
Δεν τις ξέρω τις μάρκες, λογικά είναι φασόν, αλλά απότι λένε στο site είναι ελληνικής κατασκευής από μια γρήγορη ματιά που έριξα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας,

Αφού ευχαριστήσω για τις προηγούμενες απαντήσεις σας, παρακαλώ για την άποψή σας στα παρακάτω υλικά ή για τις όποιες προτάσεις σας επί των συγκεκριμμένων ειδών. Ζητούμενο, όπως πάντα, η αξιόπιστη λειτουργία και η μακροζωία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Σωλήνες παροχής νερού (με μόνωση)
https://dedegkikas.gr/ydraulika/ydreusi/polystromatikes-solines-valsir-kai-exartimata/polustromatiki-solina-valsir-pexal-f18-x-2-me-monosi

Θερμοστατική βαλββίδα
https://www.climacheap.gr/ruthmizomeni-thermostatiki-balbida-anameiksis-34-I3224.html
ή
https://fourlanos.gr/index.php?id_product=561&controller=product
ή
https://all.com.gr/icma-3-4.html

Δοχείο διαστολής ανοικτού κυκλώματος (18 λίτρα)
https://www.idorthermiki.gr/ell/product/Aquasystem-σειρά-VS-Κλειστά-δοχεία-διαστολής-για-ηλιακές-εγκαταστάσεις-
ή
https://e-draulikos.gr/product/δοχείο-διαστολής-solar-ds-για-ηλιακά-συστήμα/

Δοχείο διαστολής κλειστού κυκλώματος
https://www.mastersol.gr/index.php?route=product/product&product_id=453
ή
https://www.aenaos-sa.gr/doxeio-diastolis-iliakon-sonnentech-2lt

 

 

Επεξ/σία από SpyrosK67
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SpyrosK67 είπε

Δηλαδη δεν θελει μονωση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Δηλαδη δεν θελει μονωση???

Οχι. Έχουν έτοιμη μόνωση πολλές σωλήνες. 

Στα υπόψη οι πολυστρωματικες δεν κάνουν για απότομες γωνίες. Για να κάνουν κουρμπα θέλουν αρκετά μεγάλη ακτίνα κύκλου. 

 

@spyrosk67 για θερμοστατικες, δες και τις esbe

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Οχι. Έχουν έτοιμη μόνωση πολλές σωλήνες. 

Στα υπόψη οι πολυστρωματικες δεν κάνουν για απότομες γωνίες. Για να κάνουν κουρμπα θέλουν αρκετά μεγάλη ακτίνα κύκλου. 

@spyrosk67 για θερμοστατικες, δες και τις esbe

Τελευταια ειδα ηλιακους με πολυστρωματικες και ειχαν και μονωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας παιδιά θα ήθελα μια βοήθεια από κάποιον που έχει αγοράσει esolar inox inox ηλιακό με  full plate συλλέκτη σήμερα παρέλαβα αλλά εχω την εντύπωση ότι μου έστειλαν λάθος ηλιακό και συλλέκτη , μου έστειλαν το Μπόϊλερ που έγραφε πάνω στο αυτοκόλλητο της εγγύησης glass/inox και ο συλλέκτης έγραφε flat  plate  και εάν έχει γίνει λάθος εγώ τι μπορώ να κάνω ? γιατί βράζω μέσα μου μιας και τίποτα δεν πάει σωστά.  Ευχαριστώ.

συλλέκτης1.jpg

Μπόϊλερ1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, george1551 είπε

Καλησπέρα σας παιδιά θα ήθελα μια βοήθεια από κάποιον που έχει αγοράσει esolar inox inox ηλιακό με  full plate συλλέκτη σήμερα παρέλαβα αλλά εχω την εντύπωση ότι μου έστειλαν λάθος ηλιακό και συλλέκτη , μου έστειλαν το Μπόϊλερ που έγραφε πάνω στο αυτοκόλλητο της εγγύησης glass/inox και ο συλλέκτης έγραφε flat  plate  και εάν έχει γίνει λάθος εγώ τι μπορώ να κάνω ? γιατί βράζω μέσα μου μιας και τίποτα δεν πάει σωστά.  Ευχαριστώ.

συλλέκτης1.jpg

Μπόϊλερ1.jpg

 

Καλησπέρα,

Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτό:

http://dimas-solar.gr/?page_id=685

Φαινέται να είναι full plate ("One-piece anodized profile, non-corrosion technology for ultimate seal against moisture and air micro-particles"), χωρίς να παίρνω και όρκο, βέβαια.

Αναφορικά με τον ηλιακό σου, δεν νομίζω ότι βοηθά αρκετά η φωτογραφία που παρέθεσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, george1551 είπε

Καλησπέρα σας παιδιά θα ήθελα μια βοήθεια από κάποιον που έχει αγοράσει esolar inox inox ηλιακό με  full plate συλλέκτη σήμερα παρέλαβα αλλά εχω την εντύπωση ότι μου έστειλαν λάθος ηλιακό και συλλέκτη , μου έστειλαν το Μπόϊλερ που έγραφε πάνω στο αυτοκόλλητο της εγγύησης glass/inox και ο συλλέκτης έγραφε flat  plate  και εάν έχει γίνει λάθος εγώ τι μπορώ να κάνω ? γιατί βράζω μέσα μου μιας και τίποτα δεν πάει σωστά.  Ευχαριστώ.

συλλέκτης1.jpg

Μπόϊλερ1.jpg

Τι χρώμα ειναι οι συλλεκτες; Πάρε τους τηλέφωνο. Δεν στον τοποθέτησε ο τεχνικός; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα δεν πρέπει να είναι full plate αφού πίσω έχει ραφές και δεν έχει μονοκόμματο κάσωμα , ο ηλιακός δεν έχει τοποθετηθεί σήμερα απλά μου ήρθε ,  τεχνικά χαρακτηριστικά evo 25  και  έτσι είναι  ενώ το δοχείο γράφει στην εγγύηση glass/inox και με έχουν ζώσει φίδια  άσε που καθυστέρησαν να μου τον παραδώσουν και δεν ήξεραν την παραγγελία, ενώ τον είχα πληρώσει  από 3 Σεπτεμβρίου και έκαναν 6 μέρες να τον πάνε στο πρακτορείο την δευτέρα θα γίνει ένας χαμός , το Σάββατο μετακομίζω και δεν θα εχω ζεστό νερό στο σπίτι αν δεν είναι αυτό που πλήρωσα.

Επεξ/σία από george1551
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, george1551 είπε

Καλησπέρα δεν πρέπει να είναι full plate αφού πίσω έχει ραφές και δεν έχει μονοκόμματο κάσωμα , ο ηλιακός δεν έχει τοποθετηθεί σήμερα απλά μου ήρθε ,  τεχνικά χαρακτηριστικά evo 25  και  έτσι είναι  ενώ το δοχείο γράφει στην εγγύηση glass/inox και με έχουν ζώσει φίδια  άσε που καθυστέρησαν να μου τον παραδώσουν και δεν ήξεραν την παραγγελία, ενώ τον είχα πληρώσει  από 3 Σεπτεμβρίου και έκαναν 6 μέρες να τον πάνε στο πρακτορείο την δευτέρα θα γίνει ένας χαμός , το Σάββατο μετακομίζω και δεν θα εχω ζεστό νερό στο σπίτι αν δεν είναι αυτό που πλήρωσα.

Μα το full plate αφορα τον απορροφητη και οχι το κασωμα! Σου ειχα στειλει και φωτο..

Σε μελος μας που εβαλε  esolar o ενας συλλεκτης ηταν με strip-φυλλαρακια και ο αλλος ειχε τον καλο απορροφητη!Καποιοι ετρεξαν να πουν οτι ειναι navi-μονοκομματο κασωμα! Εγω το καταλαβα αμεσως οτι δεν ειναι.. απλα φοραει τον καλο απορροφητη! To θλιβερο ειναι οταν το μελος μας επικοινωνησε με την esolar του ειπαν οτι αυτος πληρωσε για strip αλλα ο ενας απο τους 2 ειναι navi και του τον εκαναν ΔΩΡΟ!!! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να σας ρωτήσω το εξής: Εχω εναν ηλιακό τριπλής ενέργειας. Δεν τον έχω συνδεσει με το καλοριφέρ μέχρι τωρα. Δουλευει με ήλιο και ρεύμα. Αν τον συνδέσω με το καλοριφέρ μήπως ξέρετε σε τι ποσοστο θα αυξηθεί η κατανάλωση φυσικού αερίου;

Να πω ότι ειμαι στον τελευταιο όροφο και ο ηλιακος ειναι 200 λίτρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fair_play είπε

Αν τον συνδέσω με το καλοριφέρ μήπως ξέρετε σε τι ποσοστο θα αυξηθεί η κατανάλωση φυσικού αερίου;

Αυτό είναι σχετικό Ανάλογα σε τι θερμοκρασία θα είναι το νερό στο μποιλερ  από τον ήλιο όταν θα το τροφοδοτησεις και σε τι θερμοκρασία θέλεις να το πηγαίνει Σίγουρα από 3000 - 5000 θερμίδες Αυτό το οποίο όμως θέλει ψάξιμο είναι αν ο κυκλοφορητής   είναι επαρκής ως προς το μανομετρικο και τα λίτρα μεταφοράς ζεστού νερού στο θερμοδοχειο αφ ενός , αφ ετέρου το κόστος  κατασκευής ( σωλήνες - μονώσεις - αυτοματισμοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fair_play είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να σας ρωτήσω το εξής: Εχω εναν ηλιακό τριπλής ενέργειας. Δεν τον έχω συνδεσει με το καλοριφέρ μέχρι τωρα. Δουλευει με ήλιο και ρεύμα. Αν τον συνδέσω με το καλοριφέρ μήπως ξέρετε σε τι ποσοστο θα αυξηθεί η κατανάλωση φυσικού αερίου;

Να πω ότι ειμαι στον τελευταιο όροφο και ο ηλιακος ειναι 200 λίτρων.

Έχεις επιτοιχο αερίου? ή κεντρικό λέβητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, troi.g είπε

Έχεις επιτοιχο αερίου? ή κεντρικό λέβητα?

Κεντρικό λέβητα και αυτονομία

2 ώρες πριν, hp8 είπε

Αυτό είναι σχετικό Ανάλογα σε τι θερμοκρασία θα είναι το νερό στο μποιλερ  από τον ήλιο όταν θα το τροφοδοτησεις και σε τι θερμοκρασία θέλεις να το πηγαίνει Σίγουρα από 3000 - 5000 θερμίδες Αυτό το οποίο όμως θέλει ψάξιμο είναι αν ο κυκλοφορητής   είναι επαρκής ως προς το μανομετρικο και τα λίτρα μεταφοράς ζεστού νερού στο θερμοδοχειο αφ ενός , αφ ετέρου το κόστος  κατασκευής ( σωλήνες - μονώσεις - αυτοματισμοι)

Ευχαριστω για την απαντηση σου. Δεν με απασχολει το κοστος σύνδεσης. Κυκλοφορητή δεν μπορώ να αλλάξω έτσι κι αλλιώς.

Η ερώτηση μου κάπως πιο απλά διατυπωμένη. Εστω οτι χωρις σύνδεση του ηλιακου πληρώνω για ένα μήνα φυσικο αεριο  200 ευρώ. Αν συνδεσω τον ηλιακό πόσο περίπου θα είναι το κοστος;

Χονδρικα εννοειται. Τις χειμερινές μέρες με ηλιοφάνεια νομίζω μειώνεται και το κόστος θέρμανσης του σπιτίου και προφανώς το κόστος θέρμανσης του νερού στον ηλιακό. Αρα μάλλον η αναλογία διατηρείται. Πόσο θα είναι περίπου η αύξηση του κόστους. 

Αν βοηθάει το σπίτι είναι 120 τετραγωνικά με 9 σώματα. 7 μεγάλα και 2 μικρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...