Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Και σενα μελος μας του ειπα τι να βαλει και αυτος εβαλε απο αυτους και του εκατσε στραβη ελαττωματικοί συλλεκτες,φθηνες μονωσεις σε μηχανημα 1500ευρω!!! Του τ αλλαξαν? Ναι οχι ομως με τον σωστο τροπο..!

Ειναι αυτο που λεμε οπως σε βρουν οπως σε πατησουν!!!

Με τον nobel classic εξορισμου εχεις καλυτερο VFM!!!

 

 

Κι εγώ είμαι ανάμεσα σε Nobel classic inox (5ετή εγγύηση boiler μου είπαν) και esolar inox. Και οι δύο με συλλέκτες Navi είναι κοντά στο κόστος. H διαφορά είναι esolar δίνει 13 χρόνια εγγύηση στο boiler... Επειδή είναι τριπλής ενέργειας μήπως της esolar το boiler είναι πιο αξιόπιστο (ατσάλι 2,5mm + εναλλάκτη ανοξειδ. 1,5mm - τύπου Jacket)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα χάλκινα boiler sonne διάβασα ότι έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής με ελάχιστη συντήρηση. Μήπως όμως υπάρχει πρόβλημα διάβρωσης με την αντίσταση επειδή είναι 3πλης ενέργειας? Δεν ξέρω αν αξίζει τόσα λεφτά. Κάποιος που έχει βάλει ας ενημερώσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Sotis153 είπε

Τα χάλκινα boiler sonne διάβασα ότι έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής με ελάχιστη συντήρηση. Μήπως όμως υπάρχει πρόβλημα διάβρωσης με την αντίσταση επειδή είναι 3πλης ενέργειας? Δεν ξέρω αν αξίζει τόσα λεφτά. Κάποιος που έχει βάλει ας ενημερώσει

Έχουμε χάλκινο Sonne, εδώ και πολλά χρόνια, συντήρηση δεν θέλει, αφού δεν έχει ανόδιο, όμως ανάλογα την ποιότητα του νερού της περιοχής σου, καλά θα ήταν μια στο τόσο να καθαρίζεται..

Τριπλής είναι, αλλά τον δουλεύω σαν διπλής, αφού δεν υπάρχει αυτονομία μόνο του boiler..

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ, αν πάρεις χάλκινο, στα κρύα νερά, ταφ, ανεπίστροφο βαρέως τύπου και βαλβίδα ασφαλείας για ηλιακά (κίτρινο χερούλι) στα 8bar πίεση.., όχι ό,τι έχει μέσα το κουτί.., άσε τι θα σου πουν οι μάστορες..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

ψάχνομαι κι εγώ για αγορά μικρού ηλιακού διπλής ενέργειας. Ο υδραυλικός μου μου προτείνει "αυτόν που θα έβαζε και στο σπίτι του τώρα" τον Sante. Διάβασα αρκετές σελίδες, δεν τον είδα πουθενά να αναφέρεται, οπότε θα ήθελα μια ακόμα γνώμη. 

Από αυτά που διάβασα αρκετοί προτείνουν τους Nobel. 

Ένας από αυτούς θα είναι καλύτερα; https://www.skroutz.gr/c/1399/hliakoi_thermosifones/m/6076/Nobel/f/407342_828980/2-3-atoma-120-130-lt-diplis-energeias.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, andreasece είπε

Καλησπέρα παιδιά,

ψάχνομαι κι εγώ για αγορά μικρού ηλιακού διπλής ενέργειας. Ο υδραυλικός μου μου προτείνει "αυτόν που θα έβαζε και στο σπίτι του τώρα" τον Sante. Διάβασα αρκετές σελίδες, δεν τον είδα πουθενά να αναφέρεται, οπότε θα ήθελα μια ακόμα γνώμη. 

Από αυτά που διάβασα αρκετοί προτείνουν τους Nobel. 

Ένας από αυτούς θα είναι καλύτερα; https://www.skroutz.gr/c/1399/hliakoi_thermosifones/m/6076/Nobel/f/407342_828980/2-3-atoma-120-130-lt-diplis-energeias.html

Δεν χρειάζεται να δώσεις τόσα λεφτά για 120 λίτρα.

Δες τον thermit είναι ποιο φθηνός και το εργοστάσιο είναι στην Αθήνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια  στ σπιτι μ εβαλα αυτον https://www.skroutz.gr/s/24519987/Calpak-Prisma-160lt-2m-Glass-Τριπλής-Ενέργειας.html και θα ηθελα ν κανω μια ερωτηση , μεχρις στιγμης οταν δεν εχει ηλιο χρησιμο τν παλιο ηλεκτρικο θερμοσιφωνα   αλλα μ εχουν προτεινει ν συνδεσω στ ρευμα τν καινουριο ηλιακο   , εχει καποιος αποψη περι τ θεματος οσον αφορα χρονους ν ζεσταθει κ σιγουρα  καταναλωση , ο μικρος ανοιγει δυο φορες την ημερα οταν δεν εχει ηλιο  περιπου 30 λεπτα συνολκικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, TheoV είπε

θα ηθελα ν κανω μια ερωτηση , μεχρις στιγμης οταν δεν εχει ηλιο χρησιμο τν παλιο ηλεκτρικο θερμοσιφωνα   αλλα μ εχουν προτεινει ν συνδεσω στ ρευμα τν καινουριο ηλιακο   , εχει καποιος αποψη περι τ θεματος οσον αφορα χρονους ν ζεσταθει κ σιγουρα  καταναλωση , ο μικρος ανοιγει δυο φορες την ημερα οταν δεν εχει ηλιο  περιπου 30 λεπτα συνολκικα

αυτό είναι σχετικο και δεν απαντάται έτσι απλά Εξαρτάται από την θερμοκρασία που εχει  το νερό σε  κάθε μποιλερ και από την ποσότητα του ζεστού νερού που χρειάζεσαι κάθε φορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TheoV είπε

Καλησπερα παιδια  στ σπιτι μ εβαλα αυτον https://www.skroutz.gr/s/24519987/Calpak-Prisma-160lt-2m-Glass-Τριπλής-Ενέργειας.html και θα ηθελα ν κανω μια ερωτηση , μεχρις στιγμης οταν δεν εχει ηλιο χρησιμο τν παλιο ηλεκτρικο θερμοσιφωνα   αλλα μ εχουν προτεινει ν συνδεσω στ ρευμα τν καινουριο ηλιακο   , εχει καποιος αποψη περι τ θεματος οσον αφορα χρονους ν ζεσταθει κ σιγουρα  καταναλωση , ο μικρος ανοιγει δυο φορες την ημερα οταν δεν εχει ηλιο  περιπου 30 λεπτα συνολκικα

Ο μικρός που βρίσκεται; πόσα λίτρα είναι; 

Επίσης από περιέργεια, αλλάζεις βάνα μέσα στο μπάνιου για την επιλογή θερμοσίφωνα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε

Ο μικρός που βρίσκεται; πόσα λίτρα είναι; 

Επίσης από περιέργεια, αλλάζεις βάνα μέσα στο μπάνιου για την επιλογή θερμοσίφωνα; 

Καλησπέρα φίλε μ σ πατάρι είναι 60αρης εάν θυμάμαι καλά, όσον αφορά τ άλλο άστα επειδή ο υδραυλικός δε μ βγάλε και κρύο κ ζεστό έξω αναγκαστικά δυο βάνες μια έξω που κλείνω τ  νερό τ ηλιακού κ μια που ανοίγω ν νερό τ ηλεκτρικού θερμοσίφωνα πάνω στ παταρι 

Επεξ/σία από TheoV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TheoV είπε

Καλησπέρα φίλε μ σ πατάρι είναι 60αρης εάν θυμάμαι καλά, όσον αφορά τ άλλο άστα επειδή ο υδραυλικός δε μ βγάλε και κρύο κ ζεστό έξω αναγκαστικά δυο βάνες μια έξω που κλείνω τ  νερό τ ηλιακού κ μια που ανοίγω ν νερό τ ηλεκτρικού θερμοσίφωνα πάνω στ παταρι 

Το ιδανικό θα ήταν να προσθέσεις έξτρα ασφάλεια στον πίνακα και να έχεις και τις δύο επιλογές. Σίγουρα τις μέρες χωρίς ήλιο σε συμφέρει να ανοίξεις τον μικρό. 

Αλλά και κάποιες μέρες θα έχεις χλιαρό νερό από ήλιο και θα θες συμπλήρωμα στο θέρμανση νερού οπότε θα πρέπει να ανοίγεις και την αντίσταση του ηλιακού μιας και θα σε συμφέρει να ζεστάνεις το ήδη χλιαρό νερό. 

 

Αν δε γίνεται, καλύτερα να ανάβεις μόνο το μικρό. Με το μειονέκτημα του ότι δε θα μπορούν να κάνουν 2 άτομα συνεχόμενα μπάνιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2022 στις 12:36 ΜΜ, Sotis153 είπε

Καλημέρα στην παρέα,
παρακαλώ για τα φώτα σας, καθώς μου τρύπησε το μπόιλερ και έχω δύο επιλογές: 1) Να αλλάξω μόνο το μπόιλερ και τις μονώσεις στις σωλήνες, η οποία είναι και μια φθηνή λύση, αν δεν πάω στις γνωστές ακριβές μάρκες 2) Να αλλάξω και τους συλλέκτες ίσως και σωληνώσεις που έχουν διαβρωθεί, οπότε θα ξεπεράσω τα 1100€. Εσείς τι προτείνετε? 

Πρόκειται για ηλιακό τριπλής ενέργειας 200λίτρα, το χειμώνα παίρνει ζεστό νερό από τον λέβητα φυσικού αερίου, σε πολυκατοικία στην Αθήνα. Η μόνη συντήρηση που γινόταν ήταν πλήρωση με αντιψυκτικό υγρό και είναι πλέον 15 ετών. Για επισκευή νομίζω δεν υπάρχει λόγος.

IMG_αα.jpg

IMG_ββ.jpg

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε ηλιακό 20-25 ετών περίπου. Καθρέφτες διπλούς παρόμοιους. Άλλαξα μόνο το μπόιλερ. Και επειδή διάβασα ότι πιάνουν τα χέρια σου δεν είναι καμιά σπουδαία επιστήμη μπορείς με 200-250  περίπου ευρώ να βάλεις ένα μπόιλερ διπλής και να καθαρίσεις 150-160 λίτρων.Εγώ βρήκα ένα με 200 ευρώ και έβαλα.

Έκανα πρόσφατα και πολύ καλό καθαρισμό των σωληνώσεων στους καθρέπτες και σου μιλάω για τέλεια απόδοση, χτες και προχτές μαδούσες κοτόπουλο. Αν μελλοντικά αντιμετωπίσω πρόβλημα με τους καθρέπτες;;; Αλλάζω μόνο αυτούς και έτσι δεν θα χρειαστεί να δώσω μαζεμένα 1000 και 1500 ευρώ.

Μόνη παρατήρηση να προσέξεις το μπόιλερ να έχει παρόμοια είσοδο και έξοδο νερού να μην έχεις προβλήματα.

Στις 18/1/2022 στις 3:35 ΜΜ, hp8 είπε

τα φώτα σας Μετά από καμιά 10ρια συντηρήσεις ηλιακών πέρσι,δικών μου και φίλων, ένας με πρόδωσε Δεν λέει να στεγανοποιήσει η φλάντζα του μποιλερ με τίποτα Αλλάχτηκε 3 φορές (αγορά από διαφορετικά καταστήματα) και εξακολουθεί να στάζει Ηλιακός 11 ετών ho..t
Σκέφτομαι να βάλω λίγη φλατζοκολλα μεταξύ μετάλλου και κανονικής φλάντζας και να  βιδώσω   Διάβρωση δεν έχω προσέξει Έχει δοκιμαστεί κάτι παρόμοιο ?
Βαρέθηκα να αδειάζω και να γεμίζω εφ ενός αφετέρου χάνω και την εμπιστοσύνη Σταμάτησε να κερνάει ο φίλος  :D

Μήπως σφίγγεις μονόπατα υπερβολικά και με όλη τη δύναμη;;;

Οι λαστιχιένες φλάντζες όπου χρησιμοποιούνται (ψευτοκάπακα αυτοκινήτων , φίλτρα , βίδα κάρτερ) υπάρχει η οδηγία ότι ποτέ δεν πρέπει να τερματίζουμε με όλη μας τη δύναμη γιατί πιθανώς κάπου να κόψει από το πολύ σφίξιμο και να μετά να έχει διαρροή. Αλλάζεις και κάνεις απαλό σφίξιμο περιμετρικά εναλλάξ στις 6 ή 8 βίδες που έχει και όχι να την τερματίζεις μία μία. 

Από την άλλη είσαι σίγουρος ότι είναι από τη φλάντζα , δεν έχει τρυπήσει το μπόιλερ και απλά το βγάζει σε κείνο το σημείο;; Για δες το και αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα παιδιά επειδή απάντηση δε πηρα το ξαναγράφω μπας και βρεθεί κανας χριστιανός να χει γνωσητ. εχω ηλιακό τριπλής ενέργειας στη σκεπή το μποιλερ μου εχει θεση για κυάθιο ώστε ςκει να μπει αισθητήριο για να βλέπω τη θερμοκρασία νερού στο μποιλερ για να ξερω αν θα αναψω το ρεύμα η οχι για να το ζεστανει. έχω αφήσει καλώδιο 3χ1 με μπλενταζ το οποίο καταλήγει μεσα στο σπίτι διπλα απο το θεμροστατη.

1) υπάρχει καποιος θεμροστατη, μιας και ειμαι και σε αναζήτηση θερμοστάτη, να εχει ΚΑΙ ένδειξη θερμοκρασίας νερού μποιλερ;

2) έχετε να μου προτείνετε καποια συσκευή να μου λεει ΑΠΛΑ τη θερμοκρασία του νερού; βρήκα αυτό, κανει; πως μπορεί να γίνει η σύνδεση του γιατί οπως καταλαβαίνετε το δικο του καλώδιο δε φτάνει ως το σπίτι.

https://www.iliosak.gr/psifiako_thermometro_mini

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, someone- είπε

καλημέρα παιδιά επειδή απάντηση δε πηρα το ξαναγράφω μπας και βρεθεί κανας χριστιανός να χει γνωσητ. εχω ηλιακό τριπλής ενέργειας στη σκεπή το μποιλερ μου εχει θεση για κυάθιο ώστε ςκει να μπει αισθητήριο για να βλέπω τη θερμοκρασία νερού στο μποιλερ για να ξερω αν θα αναψω το ρεύμα η οχι για να το ζεστανει. έχω αφήσει καλώδιο 3χ1 με μπλενταζ το οποίο καταλήγει μεσα στο σπίτι διπλα απο το θεμροστατη.

1) υπάρχει καποιος θεμροστατη, μιας και ειμαι και σε αναζήτηση θερμοστάτη, να εχει ΚΑΙ ένδειξη θερμοκρασίας νερού μποιλερ;

2) έχετε να μου προτείνετε καποια συσκευή να μου λεει ΑΠΛΑ τη θερμοκρασία του νερού; βρήκα αυτό, κανει; πως μπορεί να γίνει η σύνδεση του γιατί οπως καταλαβαίνετε το δικο του καλώδιο δε φτάνει ως το σπίτι.

https://www.iliosak.gr/psifiako_thermometro_mini

 

Σαν πρώτη απάντηση, ναι σου κάνει για να βλέπεις θερμοκρασία. Το (πιθανό) πρόβλημα είναι στα σχετικά με την απόσταση. Δηλαδή, οι τάσεις DC "στεναχωριούνται" όταν ταξιδεύουν μεγάλες αποστάσεις. Δηλαδή υπάρχει πτώση τάσεως, που στην περίπτωσή σου θα σήμαιναν ενδεχομένως μη ακριβή ένδειξη θερμοκρασίας. Το πόσο λάθος θα βγάζει εξαρτάται από το καλώδιο και την απόσταση. Μία σκέψη (εμπειρική) θα ήταν να βάλεις το αισθητήριο στο κυάθιο με το (μικρό) καλώδιο που έχει και να δεις την ένδειξη. Και αμέσως μετά να συνδέσεις το μακρύ καλώδιο και να πας να δεις την ένδειξη κάτω στο σπίτι. Από αυτό θα έχεις μία εικόνα του πόσο διαφορετική είναι η θερμοκρασία την ίδια στιγμή και άρα θα έχεις ένα μπούσουλα. Έτσι κι αλλιώς δεν χρειάζεσαι να ξέρεις ότι η θερμοκρασία είναι πχ 65,4°C (το ίδιο το όργανο σου λέει ήδη για απόκλιση ± 3°C ) αλλά να έχεις μία γενικότερη εικόνα ότι πχ είναι 64°C και όχι 54°C ή 44°C.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, someone- είπε

εχω ηλιακό τριπλής ενέργειας στη σκεπή το μποιλερ μου εχει θεση για κυάθιο ώστε ςκει να μπει αισθητήριο για να βλέπω τη θερμοκρασία νερού στο μποιλερ για να ξερω αν θα αναψω το ρεύμα η οχι για να το ζεστανει. έχω αφήσει καλώδιο 3χ1

ότι γράφηκε παραπάνω  Συνήθως για την ένδειξη μπαίνει προέκταση τηλεφωνικό    θερμοστάτης με ένδειξη θερμοκρασίας  Θα χρειαστείς και ρελε ισχύος Δεν τα εμπιστεύομαι

43 λεπτά πριν, someone- είπε

ΑΠΛΑ τη θερμοκρασία του νερού; βρήκα αυτό, κανει;

κάνει αλλά είναι ακριβό  Δες αυτό που εναι πακέτο  μισοτιμής και  ξεκίνα μόνο με την ένδειξη για αρχή και χειρισμό άνοιξε κλείσε όπως κάνεις τώρα                                                                     https://saveshop.gr/index.php?route=product/product&product_id=1787

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Μήπως σφίγγεις μονόπατα υπερβολικά και με όλη τη δύναμη;;;

Spoiler

73779723_.png.4d58beebaacbed09b755ecc2539dd086.png

 

1 ώρα πριν, someone- είπε

καλημέρα παιδιά επειδή απάντηση δε πηρα το ξαναγράφω μπας και βρεθεί κανας

 πήρες απάντηση 

image.png.7294cc67166931cad38aee905c2bc8e0.png

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, hp8 είπε

ότι γράφηκε παραπάνω  Συνήθως για την ένδειξη μπαίνει προέκταση τηλεφωνικό    θερμοστάτης με ένδειξη θερμοκρασίας  Θα χρειαστείς και ρελε ισχύος Δεν τα εμπιστεύομαι

κάνει αλλά είναι ακριβό  Δες αυτό που εναι πακέτο  μισοτιμής και  ξεκίνα μόνο με την ένδειξη για αρχή και χειρισμό άνοιξε κλείσε όπως κάνεις τώρα                                                                     https://saveshop.gr/index.php?route=product/product&product_id=1787

  Απόκρυψη περιεχομένων

73779723_.png.4d58beebaacbed09b755ecc2539dd086.png

 

 πήρες απάντηση 

image.png.7294cc67166931cad38aee905c2bc8e0.png

 

 

Αντίσταση βάζεις την παλιά ή έχεις πάρει καινούργια;; Πρόσφατα που έκανα και εγώ καθαρισμό πήρα φλάντζα και αντίσταση καινούργια γύρω στα 10 ευρώ νομίζω. Τι να πω αν το κάνει συνέχεια στο ίδιο σημείο μήπως κάτι παίζει με το μπόιλερ ή την αντίσταση. Θα του έκανα μία καλή λείανση με γυαλόχαρτο ή τροχό αν βολεύει. Πολλές φορές είναι και γκαντεμιά.

Αν πρόσεξες πρόσφατα στο θέμα των ηλιακών είχα πολύ καιρό που παιδευόμουνα γιατί στης κόρης μου δεν ζέσταινε το νερό. Ρε κάθε μέρα ήμουν στην ταράτσα να συμπληρώνω. Τελικά άνοιξα και το κύκλωμα και είδα ότι από την προπυλαινογλυκόλη είχε γίνει το νερό στο κύκλωμα πίσσα. Το καθάρισα έβαλα αντιψυκτικό κοινό αυτοκινήτων και ο ηλιακός πετάει. Και σένα κάποια λεπτομέρεια είναι που σε παιδεύει. Θα τη βρεις γιατί σε παρακολουθώ και εδώ μέσα ότι είσαι επίμονος σαν και μένα.👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...