Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, teachertza είπε

Να βάλω λεβητακι αερίου στο μπαλκόνι χωρίς ηλιακό. Και να το χρησιμοποιώ το χειμώνα για θέρμανση και το καλοκαίρι για ζεστό νερο αποκλειστικά.

Μου φαίνεται μικρό το ποσό που σου υπολόγισαν. 
Αν ο θερμοσίφωνάς σου είναι 80 λίτρα για να τον ζεστάνεις στους 60 βαθμούς χοντρικά χρειάζεσαι:80*(60-20)=3200kcal
Αυτό ισοδυναμεί με 4,2KWh, οι οποίες σε φυσικό αέριο κοστίζουν γύρω 0,25€ (η τιμή παίζει)
Για 30 μέρες μέρες βγαίνει 7-8€. Βάλε όμως και ότι το νερό που θα ζεσταίνεις δε θα είναι απευθείας του θερμοσίφωνα, αλλά του καυστήρα, το οποίο μετά θα ζεσταίνει το μπόιλερ, άρα θα έχεις σημαντικές απώλειες στο μπόιλερ του καυστήρα  και τις ενδιάμεσες σωληνώσεις συν κάποιες απώλειες λόγω απόδοσης της καύσης, μπορεί να στο διπλασιάσουν το κόστος.
Οπότε κάνε τους υπολογισμούς σου.

Ο ηλιακός πάντως, εκτός από το πλεονέκτημα του δωρεάν νερού, της οικολογίας κλπ, έχει και ένα επιπλέον ποιοτικό πλεονέκτημα, ότι ανοίγεις τη βρύση και τρέχει ζεστό νερό ανά πάσα στιγμή, χωρίς αναμονή. Οπότε εγώ θα ήμουν υπέρ του ηλιακού τριπλής, ώστε να μπορώ να αξιοποιώ τον καυστήρα μόνο όταν δεν έχει ήλιο.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε πολλές χώρες του κόσμου καταργούν το φυσικό αέριο. Σε άλλες βάζουν ΑΠΕ (κυρίως ηλιακά) για να καταφέρουν να μειώσουν τις εκπομπές διοξειδίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, πάνοσ2 είπε

Σε πολλές χώρες του κόσμου καταργούν το φυσικό αέριο. Σε άλλες βάζουν ΑΠΕ (κυρίως ηλιακά) για να καταφέρουν να μειώσουν τις εκπομπές διοξειδίου.

Και έτσι πρέπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Θέλω να πάρω κάλυμμα ηλιακού γιατί έχω 4tm τζάμια.

Το σωστό είναι να καλύψω ένα τζάμι ολόκληρο ή και τα δύο μισά; 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Slay898 είπε

Καλημέρα.

Θέλω να πάρω κάλυμμα ηλιακού γιατί έχω 4tm τζάμια.

Το σωστό είναι να καλύψω ένα τζάμι ολόκληρο ή και τα δύο μισά; 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Εγώ πήρα απο μαγαζί με αγοτικά είδη δίχτυ σκίασης 80% πυκνότητα και κάλυψα τον έναν συλλέκτη. Είναι φθηνό 1 ευρώ το τετραγωνικό και εχει στις άκρες τρύπε για να περάσεις σκοινί για να δεθεί καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2019 στις 12:43 ΜΜ, Slay898 είπε

Καλημέρα.

Θέλω να πάρω κάλυμμα ηλιακού γιατί έχω 4tm τζάμια.

Το σωστό είναι να καλύψω ένα τζάμι ολόκληρο ή και τα δύο μισά; 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Πάρε και για τα δύο τζάμια και κάλυψε το ένα , και τα δύο όταν φεύγεις από το σπίτι για κάποιες μέρες. Το ηλιακό είναι 200αρι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, troi.g είπε

Πάρε και για τα δύο τζάμια και κάλυψε το ένα , και τα δύο όταν φεύγεις από το σπίτι για κάποιες μέρες. Το ηλιακό είναι 200αρι?

Ναι 200αρι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω. Βλέπω η αγορά παίζει στα 160 λίτρα με 2.5 τετραγωνικά πάνελ.

ο Μαλτέζος ινοξ γιατί χρηαιμοποιει 2; Λέει βάζει 2.5 με παραγγελία.

ξερει κανείς τι είναι καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρσι, τέτοιο καιρό συγκεκριμένα, αντικατέστησα τον ASSAI ("brand" της Warmsol από Κολομβούνη) που είχα με glass 160άρη του Μαλτέζου (Sunpower).

Λοιπόν, δεν είναι "με παραγγελία" τα 2,5 τετραγωνικά. Έχει από 2 έως 2,7 και ανάλογα με τη χρήση που θα πεις ότι κάνεις (πχ το θέλω για 2 άτομα ή για 4) προτείνουν το μέγεθος της επιφάνειας.

Τώρα σημασία έχει, όπως σε όλα τα πράγματα, και το από που παίρνεις το όποιο προϊόν ή δέχεσαι την ενημέρωση. Πολλές φορές, ειδικά με ηλεκτραγορές αλλά και μικρά καταστήματα μπορεί η "αντικειμενικότητα" της ενημέρωσης που γίνεται να επηρεάζεται και από το...στοκ του συγκεκριμένου καταστήματος ;) Προσωπικά φροντίζω πλέον η ενημέρωσή μου να μην καθορίζεται από το που τελικά θα πάρω κάτι. Η αγορά μπορεί να καθοριστεί από το πόσο κοντά είναι ένα μαγαζί ή τι τιμή και ευκολίες θα μου κάνει. Σε κάθε όμως περίπτωση κοιτάω να έχω πάρει και διασταυρώσει τις πληροφορίες μου από πριν από ποικίλες πηγές και, αν είναι δυνατό, και από τη "μαμά" εταιρία.

Όσο για το "τι είναι καλύτερο", όπως ήδη ανέφερα, σημασία έχει ο αριθμός των ατόμων και φυσικά η απόσταση μέχρι τον ηλιακό (απώλειες). Αν μιλάς για 3-4 άτομα τότε 2,5+ τετραγωνικά δαγκωτό, για να χρησιμοποιήσουμε και ορολογία των (εκλογικών) ημερών :)

Επεξ/σία από haris_216
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, teachertza είπε

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω. Βλέπω η αγορά παίζει στα 160 λίτρα με 2.5 τετραγωνικά πάνελ.

ο Μαλτέζος ινοξ γιατί χρηαιμοποιει 2; Λέει βάζει 2.5 με παραγγελία.

ξερει κανείς τι είναι καλύτερο;

Που παει η τιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, teachertza είπε

Αν θυμάμαι καλά έχει 1020 με τα 2 και 1100 με τα 2.5. Η 70 ή 100 ευρώ είναι η διαφορά.

Υπαρχουν ηλιακα(glass) που με 700-800ευρω θα εχεις πολυ καλυτερη αποδοση..! Και αν τον προστατευεις απο την υπερθερμανση θα ξεπερασει τα 15χρονια!!!

Δεν ειναι και λιγοι οι κατοχοι με παραπονα αποδοσης στα 2τμ του Μαλτεζου!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...