Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/5/2022 στις 5:18 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

Εισαι τελείως λαθος!!!   Αυτα που λες δεν ισχυουν..!  Ποιος σου τα ειπε? Απο που πηρες τετοιες πληροφοριες?

 

Ωραια και ποτε απαιτειται σκεπασμα???  Γιατι εμενα τοτε θα επρεπε να ειχε τρυπησει πανω απο 3 φορες για τα χρονια που τον εχω γιατι απο την αλλη δεν εχει γινει ποτε service ενω η αποδοση του ειναι σε level καινουργιου!!!!

Το σκέπασμα το παραθέτω γιατί το προτείνουν όλοι το καλοκάιρι λόγω των υψηλών θερμοκρασιών. Το ερώτημα ωστόσο ήταν περισσότερο για το αν συμφέρει οικονομικά η επιλογή (ή όχι) ενός ΙΝΟΧ αντί ενός glass, για την ελαχιστοποίηση (ή αποφυγή, δεν ξέρω) των περιπτώσεων τρυπήματος των boiler μετά από 5-6 χρόνια (έχοντας κάνει όλα τα service). Ξαναλέω έχουν περίπου 300 ευρώ διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν η τιμή του Inox πλησιάζει αυτή ενός αντίστοιχου χάλκινου, γιατί να μη βάλεις χάλκινο, που δεν θέλει ανοδιο και τακτικές συντηρήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αν η τιμή του Inox πλησιάζει αυτή ενός αντίστοιχου χάλκινου, γιατί να μη βάλεις χάλκινο, που δεν θέλει ανοδιο και τακτικές συντηρήσεις;

Σωστό και αυτό...νομίζω πάντως για τους Νobel που κοιτάζω δε βγαίνει σε χάλκινο. Και η αλήθεια είναι ότι με βάση αυτά που διαβάζω, προσωπική μου άποψη, έχουν τον καλύτερο συλλέκτη.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωρίζω περί καλύτερου συλλέκτη, φυσικά και το έχουν αναφέρει μέλη πολλές φορές, αλλά δεν έχω Nobel, ούτε κάποιος γνωστός μου, οπότε δε μπορώ να έχω άποψη..

Όντως δε έχω δει να βγάζει χάλκινο, αλλιώς για χάλκινο μπορείς να δεις σε Sol/Sonne..

Προσωπικά έχουμε χάλκινο Sonne, πάνω από 15 ετών και είναι σαν καινούργιος..

Απλά αν βάλεις πως δεν θέλει υποχρεωτική αλλαγή ανοδιου κάθε δύο χρόνια κλπ κλπ (είναι και αυτά κόστος στη διάρκεια ζωής του ηλιακού) τότε μια μικρή διαφορά στην τιμή ίσως να ήταν καλύτερα για κάτι χάλκινο.., προσωπική εκτίμηση μου πάντα..

Σε ποια περιοχή είσαι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Δε γνωρίζω περί καλύτερου συλλέκτη, φυσικά και το έχουν αναφέρει μέλη πολλές φορές, αλλά δεν έχω Nobel, ούτε κάποιος γνωστός μου, οπότε δε μπορώ να έχω άποψη..

Όντως δε έχω δει να βγάζει χάλκινο, αλλιώς για χάλκινο μπορείς να δεις σε Sol/Sonne..

Προσωπικά έχουμε χάλκινο Sonne, πάνω από 15 ετών και είναι σαν καινούργιος..

Απλά αν βάλεις πως δεν θέλει υποχρεωτική αλλαγή ανοδιου κάθε δύο χρόνια κλπ κλπ (είναι και αυτά κόστος στη διάρκεια ζωής του ηλιακού) τότε μια μικρή διαφορά στην τιμή ίσως να ήταν καλύτερα για κάτι χάλκινο.., προσωπική εκτίμηση μου πάντα..

Σε ποια περιοχή είσαι;

Αθήνα, Νέα Σμύρνη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, balarinio είπε

Αθήνα, Νέα Σμύρνη

Οκ.., σε περιοχές με πολύ ψύχος πχ δυτική Μακεδονία, ίσως φοβόμουν λίγο τον χάλκινο..

Κάνε αν θες μια βόλτα για τιμές.., αλλιώς ξέρω γω, φυσικά να μας πουν και οι υπόλοιποι τη γνώμη τους, να έβαζες συλλέκτη Nobel με κάποιο άλλο χάλκινο καζάνι ( πάντρεμα)

Δε ξέρω αν γίνεται οπότε μη σου βάζω ιδέες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δε ξερω αν ειναι VFM χαλκινο εκτος αν θες να εχεις το ιδιο καζανι εφορου ζωης που και παλι θα εχει φθορες εξωτερικα τουλαχιστον. Δε βρισκω λογο να παρεις χαλκινο. Εδω ξερω αμετρητες περιπτωσεις 20+ χρονια glass χωρις να εχει αλλαξει ΠΟΤΕ αντισταση/ανοδιο να μην εχει τρυπησει καζανι. Αν ειναι καθε 25χρονια ας αλλαξεις ηλιακο. Και το χαλκινο αν δεν αστοχησει καπου δε ξερω αν το περιβλημα αντεξει και δεν εχει αλλες φθορες πχ μονωση κτλ. Βεβαια ισως να μπορεις να πουλησεις το χαλκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, balarinio είπε

Το σκέπασμα το παραθέτω γιατί το προτείνουν όλοι το καλοκάιρι λόγω των υψηλών θερμοκρασιών. Το ερώτημα ωστόσο ήταν περισσότερο για το αν συμφέρει οικονομικά η επιλογή (ή όχι) ενός ΙΝΟΧ αντί ενός glass, για την ελαχιστοποίηση (ή αποφυγή, δεν ξέρω) των περιπτώσεων τρυπήματος των boiler μετά από 5-6 χρόνια (έχοντας κάνει όλα τα service). Ξαναλέω έχουν περίπου 300 ευρώ διαφορά.

Κοιτα ενας ηλιακος που προστατευεται απο την υπερθερμανση δεν τρυπαει στα 5 χρονια και αν γινει αυτο θα ειναι απο αστοχια υλικου!  Μπορει καποιοι να σκεπαζουν(μερικο) και αναλογα τις συνθηκες παλι να φθανουν σε υψηλες θερμοκρασιες!!! Αρα απο μονο του το σκεπασμα δεν λεει κατι..!

Ουτε με τον inox,χαλκινο δενεις τον γαιδαρο σου!  Εκτος αν σου δινουν εγγυηση εφορου ζωης χωρις προυποθεσεις!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω ξανά και ξανά για τους χάλκινους που γλυτώνουν κάποιο κόστος αφού "δεν χρειάζονται αλλαγή ανοδίου".

Οκ, δεν χρειάζονται. Σκέφτηκε όμως κανείς ότι αντίσταση συνεχίζουν να έχουν; Η οποία αντίσταση μαζεύει άλατα και χρειάζεται καθάρισμα ή και αντικατάσταση. Και αυτή η αντίσταση στεγανοποιείται από τη γνωστή λαστιχένια φλάντζα. Η οποία (φλάντζα) ξεραίνεται με τα χρόνια όπως κάθε φλάντζα. Ειδικά όταν "ψήνεται" από τις θερμοκρασίες. Και άρα χρειάζεται αντικατάσταση, δηλαδή άνοιγμα του ηλιακού. Προφανώς όχι κάθε πχ 2 χρόνια αλλά κάθε 4ετία-5ετία είναι μία safe επιλογή.

Τί μπορεί να συνέβαινε αν μπούμε στο σκεπτικό "έχω χάλκινο δεν χρειάζεται να ασχοληθώ"; Ξεραίνεται η φλάντζα και αρχίζει να τρέχει. Αν τρέχει αρκετά αρχίζει να φαίνεται εξωτερικά, το παίρνουμε χαμπάρι και το τακτοποιούμε. Αν όμως τρέχει λίγο μπορεί να μην φτάσει έξω αλλά να το απορροφήσει η μόνωση (πολυουρεθάνη). Στην αρχή δεν θα συμβεί κάτι. Αν όμως υγρανθεί αρκετά διογκώνεται και "πετάει" κέλυφος και πλαϊνά καπάκια. Και τελικά καταλήγεις σε μία κατάσταση που δεν μαζεύεται.

Πού θέλω να καταλήξω; Άσχετα από την όποια πληροφόρηση από εταιρίες, πωλητές, κλπ για την ώρα το κάθε μηχάνημα, είτε μιλάμε για ηλιακό, κλιματιστικό, αυτοκίνητο ή μίξερ χρειάζεται μία στοιχειώδη συντήρηση. Η γραμμή του marketing μπορεί να είναι να υποβιβάσει αυτή την ανάγκη και πρακτικά να μιλάει για maintenance free λειτουργία αλλά καλό είναι να μην παρασυρόμαστε. Ένα, ακόμα και "αχρείαστο" για πολλούς, service μπορεί να μας γλυτώσει από καταστάσεις. Άσε που το "άνοιγμα" του ηλιακού δίνει ευκαιρία και για ένα πιθανό ψευτοκαθάρισμα του δοχείου/αντίστασης από άλατα που σίγουρα έχουν συσσωρευθεί (ανάλογα την περιοχή μπορεί να είναι από ελάχιστα έως πάάάρα πολλά)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το μεγαλο προσον στο χακο ειναι οτι το νερο ειαι "χρησης" δλδ ΠΟΣΙΜΟ (Εμποδίζει την ανάπτυξη και τον πολλαπλασιασμό των βακτηριδίων και άλλων παθογόνων μικροοργανισμών)

Μοναδικός για πόσιμο νερό 

Το θερμοδοχείο αποτελείται από καθαρό χαλκό CuDHP (CW024A) πιστοποιημένο για χρήση σε εγκαταστάσεις πόσιμου νερού, σύμφωνα με την προδιαγραφή DIN 50930-6/ August 2001.
Η απουσία ράβδου μαγνησίου (ανοδικής προστασίας) μέσα στο θερμοδοχείο διατηρεί το νερό που χρησιμοποιούμε χωρίς τα ρινίσματα της ράβδου, εξασφαλίζοντας πεντακάθαρο και πόσιμο νερό.

 

Sonne

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτές το μεσημέρι που είχε 30+ γύρω στις 15:00 είχα 80άρια.

Ακόμα δεν εχω σκεπάσει.

Φαντάζομαι πως θα πρέπει να το κάνω.

Εσείς (όσοι έχετε ενδείξεις) θερμοκρασίας απο τι θερμοκρασίες και πάνω ξεκινάτε το σκέπασμα?

To σύστημα έχει 2 συλλέκτες και δοχείο 160l

20220517_150149.jpg

20220517_150156.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/4867234/Sonne-Phaethon-Ηλιακός-Θερμοσίφωνας-200lt-3-4m-Glass-Διπλής-Ενέργειας-με-Επιλεκτικό-Συλλέκτη.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share
 

αυτός που στα 200lt δίνει 3,4τμ συλλέκτη (δεν βάζουν μεγαλύτερο) θα ζεσταίνει το χειμώνα ή να πάω σε άλλη μάρκα με 4τμ;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, agnostos13 είπε

https://www.skroutz.gr/s/4867234/Sonne-Phaethon-Ηλιακός-Θερμοσίφωνας-200lt-3-4m-Glass-Διπλής-Ενέργειας-με-Επιλεκτικό-Συλλέκτη.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share
 

αυτός που στα 200lt δίνει 3,4τμ συλλέκτη (δεν βάζουν μεγαλύτερο) θα ζεσταίνει το χειμώνα ή να πάω σε άλλη μάρκα με 4τμ;

Ζεσταίνει φουλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...