Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε ο αισθητήρας θερμοκρασίας.

Τώρα μένει να το εγκαταστήσω αλλά θα αργήσω πολύ από ότι βλέπω, γιατί θέλει και καλώδιο να κατεβάσω.

...αστα, είναι και καλοκαίρι.

Screenshot_2019-06-06-23-18-22-352_com.miui.gallery.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θέμα δε θα έχεις, αλλά κάποια στιγμή θα φύγουν τελείως οι ταινίες. Το ότι ξεκόλλησαν οι ταινίες δεν είναι πρόχειροδουλειά του μάστορα, αλλά προφανώς η ταινία δεν ήταν και πολύ της προκοπής ώστε να ξεκολλάει μετά από 3 μήνες.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Ήρθε ο αισθητήρας θερμοκρασίας.

Τώρα μένει να το εγκαταστήσω αλλά θα αργήσω πολύ από ότι βλέπω, γιατί θέλει και καλώδιο να κατεβάσω.

...αστα, είναι και καλοκαίρι.

Screenshot_2019-06-06-23-18-22-352_com.miui.gallery.png

Δώσε λεπτομέρειες από που το πήρες.
Πώς τοποθετείται και πού δίνει την ένδειξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι στην αναζήτησή ηλιακού και λέω να καταλήξω στον παρακάτω ηλιακό από θέμα ισορροπίας τιμής - απόδοσης - χρόνο ζωής κλπ. Παρακαλώ πείτε μου απόψεις αν δεν θα πρέπει να πάω στην αγορά του... τον λόγο και τι θα πρέπει να προσέξω - προτιμήσω. Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω σε χάλκινο που απ όσο αντιλαμβάνομαι είναι και η καλύτερη λύση.

Ο ηλιακός είναι ο παρακάτω:

https://www.sonne.gr/iliakoi-thermosifones/galvanised-iliakos-thermosifonas.html

Με ενδιαφέρει να ειναι διπλης, 160λτ. για 3-4 ατομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ma3stros είπε

Παιδιά είμαι στην αναζήτησή ηλιακού και λέω να καταλήξω στον παρακάτω ηλιακό από θέμα ισορροπίας τιμής - απόδοσης - χρόνο ζωής κλπ. Παρακαλώ πείτε μου απόψεις αν δεν θα πρέπει να πάω στην αγορά του... τον λόγο και τι θα πρέπει να προσέξω - προτιμήσω. Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω σε χάλκινο που απ όσο αντιλαμβάνομαι είναι και η καλύτερη λύση.

Ο ηλιακός είναι ο παρακάτω:

https://www.sonne.gr/iliakoi-thermosifones/galvanised-iliakos-thermosifonas.html

Με ενδιαφέρει να ειναι διπλης, 160λτ. για 3-4 ατομα

Δεν ξέρω πόσο κοστίζει, αλλά γαλβανιζέ πλέον μου ακούγεται σαν να κοιτάζει κάποιος να πάρει σήμερα CRT τηλεόραση. 
Μάλιστα, σε συνδυασμό και με επιλεκτικό συλλέκτη που θα σηκώνει τη θερμοκρασία στους 90+ βαθμούς το καλοκαίρι, ανησυχώ και για λόγους υγείας, καθώς σε υψηλές θερμοκρασίες και σε συνδυασμό με το χλώριο στο νερό,  το γαλβανιζέ δεν είναι και πολύ υγιεινό, αφού απελευθερώνει ψευδάργυρο που κάνει επικίνδυνες ενώσεις όπως το χλωρίδιο του ψευδαργύρου.
Οπότε θα σε συμβούλευα να δεις περισσότερο για glass αφού έχεις χαμηλό budget

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Φοβαμαι το glass οτι τρυπαει κ χαλαει ευκολα με τα αλατα. Εκτος αν δν ισχυει κατι τετοιο.

Υπαρχει κατι αλλο π θα επρεπε να προσεξω; 

Ποια αλλη λυση θα ηταν καλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2019 στις 12:43 ΜΜ, Slay898 είπε

Καλημέρα.

Θέλω να πάρω κάλυμμα ηλιακού γιατί έχω 4tm τζάμια.

Το σωστό είναι να καλύψω ένα τζάμι ολόκληρο ή και τα δύο μισά; 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ανάλογα πόσο ήλιο θες να κόψεις. Εγώ έχω 4m2 σε 200l και έχω καλύψει τα 3m2 μέχρι σήμερα και το σκέφτομαι και για λίγο ακόμα .

Τώρα με το 1m2 μου ανεβάζει 15 βαθμούς την ημέρα. 30->45

Η καλύτερη λύση που βρήκα για κάλυψη είναι με τεντοπανο. Ακόμα και μεταχειρισμένο να είναι, θα αντέξει 800 καλοκαίρια. Τα έτοιμα καλύμματα που πουλάνε δεν με πείθουν για την αντοχή τους

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ma3stros είπε

 Φοβαμαι το glass οτι τρυπαει κ χαλαει ευκολα με τα αλατα. Εκτος αν δν ισχυει κατι τετοιο.

Υπαρχει κατι αλλο π θα επρεπε να προσεξω; 

Ποια αλλη λυση θα ηταν καλη;

Αν το καλοκαιρι δεν τον προστατευεις απο την υπερθερμανση(σκεπασμα) σιγουρα στα 10-12 χρονια κατι θα βγαλει..

Σιγουρα για να εχεις μια σωστη αποδοση τον χειμωνα(3-4 ατομα) θες 200λ 4τμ

Αν δεν θες να ασχολεισαι με το σκεπασμα θα παρεις 200λ 2.5τμ και οπως καθεται τον χειμωνα.. απλα θα αναβεις περισσοτερο την αντισταση..

 

58 λεπτά πριν, ma3stros είπε

 Φοβαμαι το glass οτι τρυπαει κ χαλαει ευκολα με τα αλατα. Εκτος αν δν ισχυει κατι τετοιο.

Υπαρχει κατι αλλο π θα επρεπε να προσεξω; 

Ποια αλλη λυση θα ηταν καλη;

Να εχεις το νου σου γιατι σε συλλεκτες sonne βγαζουν υγρασια(αντικατασταση)

48 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Ανάλογα πόσο ήλιο θες να κόψεις. Εγώ έχω 4m2 σε 200l και έχω καλύψει τα 3m2 μέχρι σήμερα και το σκέφτομαι και για λίγο ακόμα .

Τώρα με το 1m2 μου ανεβάζει 15 βαθμούς την ημέρα. 30->45

Η καλύτερη λύση που βρήκα για κάλυψη είναι με τεντοπανο. Ακόμα και μεταχειρισμένο να είναι, θα αντέξει 800 καλοκαίρια. Τα έτοιμα καλύμματα που πουλάνε δεν με πείθουν για την αντοχή τους

Εσυ ομως με τοσο που καλυπτεις αν σου κατσει καποια μερα να κανεις περισσοτερη καταναλωση σε συνδυασμο με συννεφια θα πατωσει..!!!

Σε μενα εχει παιξει και τετοιο σεναριο..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ma3stros είπε

Παιδιά είμαι στην αναζήτησή ηλιακού και λέω να καταλήξω στον παρακάτω ηλιακό από θέμα ισορροπίας τιμής - απόδοσης - χρόνο ζωής κλπ. Παρακαλώ πείτε μου απόψεις αν δεν θα πρέπει να πάω στην αγορά του... τον λόγο και τι θα πρέπει να προσέξω - προτιμήσω. Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω σε χάλκινο που απ όσο αντιλαμβάνομαι είναι και η καλύτερη λύση.

Ο ηλιακός είναι ο παρακάτω:

https://www.sonne.gr/iliakoi-thermosifones/galvanised-iliakos-thermosifonas.html

Με ενδιαφέρει να ειναι διπλης, 160λτ. για 3-4 ατομα

Πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις όσον αφορά το γαλβανιζε. Προφανώς ειναι γαλβανιζε, αλλά σίγουρα είναι glass , απλά είναι διαφορετική επεξεργασία όπου πιάνει μόνο σε γαλβανιζε λαμαρίνα. Το γαλβανι καταστρέφεται πάνω από τους 65 βαθμούς. Αν πας σε αυτόν, προτίμησε τους phaethon συλλέκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

 

Εσυ ομως με τοσο που καλυπτεις αν σου κατσει καποια μερα να κανεις περισσοτερη καταναλωση σε συνδυασμο με συννεφια θα πατωσει..!!!

Σε μενα εχει παιξει και τετοιο σεναριο..!!!

Η θερμοκρασία αθροιζεται. Σε 2 μέρες έχω +30 χωρίς απώλειες. Επίσης είναι καλοκαίρι, η σταθερή θερμοκρασία του νερού ειναι 25. Ούτως ή άλλως με +5 είναι όλοι υπερ καλύμμενοι. Δεν είναι όπως το χειμώνα που πρέπει να υπάρχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας στο νερό για να έχεις σταθερη παροχή. 

 

Επίσης εγώ τον δουλεύω να μην ανεβαίνει το νερό στο καζάνι ποτέ πάνω από 60

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα να σας ευχαριστισω για τις απαντησεις!

Υπαρχει καποια αλλη προταση στο 700αρι εκτος του sonne (γαλβανιζε ή glass, οπου θα παρω και τηλεφωνο να μαθω λεπτομεριες την δευτερα), που να θεωρειται οτι αξιζει να κοιταξω? ή ακομα αν ειναι λιγο πιο ακριβος και υπαρχει ουσιαστικος λογος να τα δωσω ή ακομα και αν μπορω να παρω κατι αντιστοιχο με λιγοτερα και να μην πεταξω χρηματα ανουσια.

@gia_nnis ο συλλεκτης απ αυτον π εχω δει στον sonne ειναι 3,4τμ. Τωρα εχω εναν παλιο ηλιακο (πραγματικα δεν ξερω ποσα χρονια μπορει κ 20+ και δεν ειχε γινει καμια συντηρηση ) ο οποιος τρυπησε και ειναι 160λιτρα και για 4 ατομα ειδικα το καλοκαιρι ηταν κομπλε. Χειμωνα δεν εκανε κ πολλα. Συλλεκτη οπως τον κοβω εχει 3τ.μ+.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Η θερμοκρασία αθροιζεται. Σε 2 μέρες έχω +30 χωρίς απώλειες. Επίσης είναι καλοκαίρι, η σταθερή θερμοκρασία του νερού ειναι 25. Ούτως ή άλλως με +5 είναι όλοι υπερ καλύμμενοι. Δεν είναι όπως το χειμώνα που πρέπει να υπάρχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας στο νερό για να έχεις σταθερη παροχή. 

Επίσης εγώ τον δουλεύω να μην ανεβαίνει το νερό στο καζάνι ποτέ πάνω από 60

Καλυτερα απο 60β και κατω παρα να ξεφευγει η θερμοκρασια και να μην μπορεις να τον κανεις καλα!!! Εσυ και καθαρισμο να μην κανεις ποτε θα σε βγαλει 15+ χρονια ΣΙΓΟΥΡΑ!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Αν το καλοκαιρι δεν τον προστατευεις απο την υπερθερμανση(σκεπασμα) σιγουρα στα 10-12 χρονια κατι θα βγαλει..

Σιγουρα για να εχεις μια σωστη αποδοση τον χειμωνα(3-4 ατομα) θες 200λ 4τμ

Αν δεν θες να ασχολεισαι με το σκεπασμα θα παρεις 200λ 2.5τμ και οπως καθεται τον χειμωνα.. απλα θα αναβεις περισσοτερο την αντισταση..

Να εχεις το νου σου γιατι σε συλλεκτες sonne βγαζουν υγρασια(αντικατασταση)

Εσυ ομως με τοσο που καλυπτεις αν σου κατσει καποια μερα να κανεις περισσοτερη καταναλωση σε συνδυασμο με συννεφια θα πατωσει..!!!

Σε μενα εχει παιξει και τετοιο σεναριο..!!!

Το καλοκαίρι είναι σχεδόν απίθανο να γίνει αυτό που λες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Το καλοκαίρι είναι σχεδόν απίθανο να γίνει αυτό που λες 

Ειναι απιθανο οταν κανεις μια λογικη χρηση.. Αν εχεις 50β και γεμισει καποιος την μπανιερα.. Μετα μπουνε 2 ατομα για ντουζ και την επομενη μερα βγαλει συννεφια.. απλα δεν θα εχεις νερο..! Τιποτα δεν ειναι απιθανο αν δεν ξερεις τι χρηση κανει ο αλλος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου καταστράφηκε ο παλιός ηλιακός και έπειτα απο μία μικρή έρευνα αγοράς που έκανα έλαβα προσφορές για ηλιακό 160 λίτρα καζάνι απο 500 ευρώ εγκατεστημένο κομπλέ μέχρι 1200 ευρώ εγκατεστημένο κομπλέ. Οι φθηνοί ήταν φυσικά glass ενώ οι ακριβοί ήταν ο μαλτέζος ινοξ και ο σόνε χαλκός. 

Επέλεξα μαλτέζο ινοξ πιο πολύ γιατί κάτι γνωστοί μου έχουν σε σπίτια 15 χρόνια ασυντήρητους τους ινοξ και όταν έφεραν άτομο για συντήρηση δούλευαν κομπλέ. Γενικά δουλεύει καλά ενώ η εγκατάσταση ήταν πολύ προσεγμένη απο το συνεργείο. Άκουσα πολλά. Οτι ο μαλτέζος δέν είναι ο παλιός μαλτέζος κτλ. Δέν ξέρω θα δείξει.

Πρέπει να το σκεπάζω το πάνελ? Είναι δύο τετραγωνικά. Ή μόνο όταν λείπω?

Κάλυμα που βρίσκω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...