Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, kstgr είπε

Πρίν από αρκετές σελίδες είχε πάνω από μία μαρτυρία ανθρώπων που εβαλαν ελκο και τρύπησε λίγο μετά τη λήξη της εγγύησης ή και στο τέλος της εγγύησης και η εταιρία δεν εξυπηρέτησε με διάφορες δικαιολογίες

Εχω ακουσει και γω.. Η ελκο δεν τα παει καλα με τα ηλιακα.. Ελκο μονο ηλεκτρικο θερμοσ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Και εγώ έχω βάλει maltezos inox και τρυπησε μετά από 4 χρόνια ο ένας χάλκινος συλλεκτης και πέταγε εσωτερικα νερό. 

Αυτό δεν αναιρει ότι είναι καλή μάρκα με καλά προϊόντα επειδή είχαμε ένα μεμονωμένο περιστατικό. Συμβαίνουν αυτά. Αστοχία υλικου είναι. 

Όντως δε μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα από ένα μεμονωμένο περιστατικό, ωστόσο, εγκυκλοπαιδικά, το "αστοχία υλικού" δεν είναι κάτι το αποδεκτό. Η τεχνολογία και οι μέθοδοι διασφάλισης ποιότητας αποσκοπούν στο να ελέγχουν τις αστοχίες υλικού και εντάσσονται στο πλαίσιο της ανάπτυξης και της παραγωγής ενός προϊόντος. Το λέω επειδή αντιλαμβάνομαι ότι λες αστοχία υλικού εννοώντας κάτι τυχαίο και αναπόφευκτο. Δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, naive είπε

Όντως δε μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα από ένα μεμονωμένο περιστατικό, ωστόσο, εγκυκλοπαιδικά, το "αστοχία υλικού" δεν είναι κάτι το αποδεκτό. Η τεχνολογία και οι μέθοδοι διασφάλισης ποιότητας αποσκοπούν στο να ελέγχουν τις αστοχίες υλικού και εντάσσονται στο πλαίσιο της ανάπτυξης και της παραγωγής ενός προϊόντος. Το λέω επειδή αντιλαμβάνομαι ότι λες αστοχία υλικού εννοώντας κάτι τυχαίο και αναπόφευκτο. Δεν είναι.

Απλά δεν θεωρώ σωστή απόφαση το "πχ δεν αξίζει σαν μάρκα" επειδή έγινε ένα περιστατικό. 

Αν είναι έτσι να πω και εγώ οι grohe οι βρύσες δεν αξίζουν, επειδή έβαλα 1 και έχανε. 

Καταλαβαίνεις πως το λεω...

Απλα δεν πρέπει να λέμε πχ δεν αξίζει, ενώ έχουμε βάλει 1 τεμάχιο και έβγαλε μετά από καιρό η επιτόπου μια βλάβη. Αυτά συμβαίνουν.  Να άκουγα  30-40 πελάτες να πουν το ίδιο, τότε ναι, υπάρχει θέμα 😁

(όπως και έχω διαπιστώσει ένα θέμα σε ασφαλιστικό που ανοίγει για πλάκα, ενός συγκεκριμένου θερμοσίφωνου και πριν κάνουμε τοποθέτηση το αλλάζουμε με καινούργιο απευθειας)

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Απλά δεν θεωρώ σωστή απόφαση το "πχ δεν αξίζει σαν μάρκα" επειδή έγινε ένα περιστατικό. 

Αν είναι έτσι να πω και εγώ οι grohe οι βρύσες δεν αξίζουν, επειδή έβαλα 1 και έχανε. 

Καταλαβαίνεις πως το λεω...

Απλα δεν πρέπει να λέμε πχ δεν αξίζει, ενώ έχουμε βάλει 1 τεμάχιο και έβγαλε μετά από καιρό η επιτόπου μια βλάβη. Αυτά συμβαίνουν. 

Συμφωνώ, χρειάζεσαι μεγαλύτερο δείγμα για να βγάλεις συμπέρασμα για την αξιοπιστία. Απλά λέω ότι σε αυτό που χάλασε πρόωρα, δεν ήταν η μοίρα του, έγινε κάποιο σφάλμα στη σχεδίαση ή σε κάποιο στάδιο της παραγωγής που δεν εντοπίστηκε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το εξοικονομώ  εγκρίθηκε να βάλω αντλία θερμότητας και ηλιακό θερμοσίφωνα στην πρωτεύουσα των Κυκλάδων. Οι περισσότεροι που συζητάω και μου δίνουν προσφορές όταν αναφέρομαι στους χάλκινους μου λένε να τους αποφύγω γιατί παρουσιάζουν πολύ συχνά προβλήματα με τη αντίσταση τους και χρειάζεται αλλαγή.Μόνο ένας μου είπε ότι τελευταία έχει εξαλείψει κάπως το φαινόμενο αυτό. Είναι όντως τόσο μεγάλο το πρόβλημα δηλ όντως υστερούν στο κομματι της αντίστασης και χρειάζεται τόσο συχνά αλλαγή η αντίσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vagelispyr είπε

με το εξοικονομώ  εγκρίθηκε να βάλω αντλία θερμότητας και ηλιακό θερμοσίφωνα στην πρωτεύουσα των Κυκλάδων. Οι περισσότεροι που συζητάω και μου δίνουν προσφορές όταν αναφέρομαι στους χάλκινους μου λένε να τους αποφύγω γιατί παρουσιάζουν πολύ συχνά προβλήματα με τη αντίσταση τους και χρειάζεται αλλαγή.Μόνο ένας μου είπε ότι τελευταία έχει εξαλείψει κάπως το φαινόμενο αυτό. Είναι όντως τόσο μεγάλο το πρόβλημα δηλ όντως υστερούν στο κομματι της αντίστασης και χρειάζεται τόσο συχνά αλλαγή η αντίσταση?

Στην εισοδο να βαλεις ενα εξωτερικο φιλτρο για τα άλατα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Στην εισοδο να βαλεις ενα εξωτερικο φιλτρο για τα άλατα..

Κατάλαβα τα άλατα δημιουργούν το πρόβλημα.... με το φίλτρο δηλαδή δεν θα έχω κανένα πρόβλημα σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, vagelispyr είπε

με το εξοικονομώ  εγκρίθηκε να βάλω αντλία θερμότητας και ηλιακό θερμοσίφωνα στην πρωτεύουσα των Κυκλάδων. Οι περισσότεροι που συζητάω και μου δίνουν προσφορές όταν αναφέρομαι στους χάλκινους μου λένε να τους αποφύγω γιατί παρουσιάζουν πολύ συχνά προβλήματα με τη αντίσταση τους και χρειάζεται αλλαγή.Μόνο ένας μου είπε ότι τελευταία έχει εξαλείψει κάπως το φαινόμενο αυτό. Είναι όντως τόσο μεγάλο το πρόβλημα δηλ όντως υστερούν στο κομματι της αντίστασης και χρειάζεται τόσο συχνά αλλαγή η αντίσταση?

Η ηλεκτρόλυση χαλάει την αντίσταση , γι αυτό και βάζουν σιδερένιες αντιστάσεις και όχι χάλκινες , ώστε να μην χτυπάει η ηλεκτρόλυση στον κάδο. Εάν θες να το βελτιώσεις βάλε ένα εξωτερικό ανοδιο solar. Το μεγαλύτερο μειονέκτημα των χάλκινων είναι ότι απαγάγουν πολύ εύκολα θερμοκρασία, με αποτέλεσμα να μην κρατάει πολύ το νερό το χειμώνα. Το πλεονέκτημα δε θέλει συντήρηση. Εγώ θα προτιμούσα inox.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, troi.g είπε

Η ηλεκτρόλυση χαλάει την αντίσταση , γι αυτό και βάζουν σιδερένιες αντιστάσεις και όχι χάλκινες , ώστε να μην χτυπάει η ηλεκτρόλυση στον κάδο. Εάν θες να το βελτιώσεις βάλε ένα εξωτερικό ανοδιο solar. Το μεγαλύτερο μειονέκτημα των χάλκινων είναι ότι απαγάγουν πολύ εύκολα θερμοκρασία, με αποτέλεσμα να μην κρατάει πολύ το νερό το χειμώνα. Το πλεονέκτημα δε θέλει συντήρηση. Εγώ θα προτιμούσα inox.

Μου λες δηλαδή ότι οι χαλκινοι το μειονεκτημα τους δεν είναι ότι χαλάει συχνά η αντίσταση αλλά η απώλειες, μου προτείνεις να βάλω glass iη nox με εξωτερικό ανοδιο; Στην Σύρο που είναι ίσως λόγο νερού οι περισσότεροι μου λένε για τους χαλκινους ότι χαλάνε οι αντιστάσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Προτίμησε inox και όχι χάλκινο. 

 

15 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Προτίμησε inox και όχι χάλκινο. 

Οκ ευχαριστώ, το ότι το ανοδιο αναμιγνύεται με το νέρο και χαλάει η ποιότητα του νερού ισχύει η είναι υπερβολές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι αντιστάσεις είναι κεραμικές, δεν είναι μεταλλικές γιατί αλλιώς θα μας χτυπούσε το ρεύμα και θα έπεφτε το ρελέ. Και δεν επηρεάζεται από την ηλεκτρόλυση.  Εκτός αν έχει περίβλημα ή κάποια μέρη από ανοξείδωτο, το οποίο είναι πιο ανθεκτικό από της δεξαμενής. Οπότε αν τρώει την αντίσταση, φανταστείτε τι θα κάνει στο ανοξείδωτο μπόιλερ.

Ο χαλκός είναι πιο αγωγιμος, αλλά τη διαφορά την κάνει το μονωτικό στρώμα της πολυουρεθάνης και όχι δοχείο.

 

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, naive είπε

Οι αντιστάσεις είναι κεραμικές, δεν είναι μεταλλικές γιατί αλλιώς θα μας χτυπούσε το ρεύμα και θα έπεφτε το ρελέ. Και δεν επηρεάζεται από την ηλεκτρόλυση.

Ο χαλκός είναι πιο αγωγιμος, αλλά τη διαφορά την κάνει το μονωτικό στρώμα της πολυουρεθάνης και όχι δοχείο.

Εσυ δηλαδή είσαι υπέρ του Χαλκού; τελικά πιο είναι καλύτερο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, vagelispyr είπε

Εσυ δηλαδή είσαι υπέρ του Χαλκού; τελικά πιο είναι καλύτερο

Με αυτον που θα κανεις πιο γρηγορα αποσβεση! Αποδεδειγμενα το glass!!!

Βαζεις μια εταιρια που να ξερεις οτι εχει καλα μποιλερ..! Επισης ο sonne σε χαλκινο ειναι καλος αλλα με προβληματικους συλλεκτες(υγρασια)!  Προσφατα ειδα και σε καινουργιο Μαλτεζο υγρασια!!!  Να βαλεις συλλεκτες με πρεσαριστο ενιαιο κασωμα..

Ετσι θα ειναι πισω η πλατη:

1563862634_--navi-plus-si20.jpg.48be941d1aa5a05c49f46bf3a91f5517.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...