Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

Με αυτον που θα κανεις πιο γρηγορα αποσβεση! Αποδεδειγμενα το glass!!!

Βαζεις μια εταιρια που να ξερεις οτι εχει καλα μποιλερ..! Επισης ο sonne σε χαλκινο ειναι καλος αλλα με προβληματικους συλλεκτες(υγρασια)!  Προσφατα ειδα και σε καινουργιο Μαλτεζο υγρασια!!!  Να βαλεις συλλεκτες με πρεσαριστο ενιαιο κασωμα..

Ετσι θα ειναι πισω η πλατη:

1563862634_--navi-plus-si20.jpg.48be941d1aa5a05c49f46bf3a91f5517.jpg

Δυστηχως δεν είχα ποτέ μου ηλιακό οπότε δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ηλιακούς για να έχω μια εμπειρία, αν πάω στις πολύ γνωστές μάρκες θα τις πληρώσω και ακριβά (εύτηχως με το εξοικονομω θα γλυτώσω κάποια χρήματα) οπότε έτσι και αλλιώς δεν θα κάνω γρήγορα απόσβεση, απλά έχω μπερδευτεί γιατί ο καθένας προτείνει άλλο υλικό για τους δικούς του λόγους. Ήμουν υπέρ των  χάλκινων μέχρι που κάποιοι ήταν επιφυλακτικοι λόγω του προβλήματος με τις αντιστάσεις 

Επεξ/σία από vagelispyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, vagelispyr είπε

Δυστηχως δεν είχα ποτέ μου ηλιακό οπότε δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ηλιακούς για να έχω μια εμπειρία, αν πάω στις πολύ γνωστές μάρκες θα τις πληρώσω και ακριβά (εύτηχως με το εξοικονομω θα γλυτώσω κάποια χρήματα) οπότε έτσι και αλλιώς δεν θα κάνω γρήγορα απόσβεση, απλά έχω μπερδευτεί γιατί ο καθένας προτείνει άλλο υλικό για τους δικούς του λόγους. Ήμουν υπέρ των  χάλκινων μέχρι που κάποιοι ήταν επιφυλακτικοι λόγω του προβλήματος με τις αντιστάσεις 

Έχω 10 χρόνια περίπου χάλκινο χωρίς κανένα πρόβλημα (συμπεριλαμβανομένης της αντίστασης) και καμία συντήρηση πλην της συμπλήρωσης υγρού.
Ακόμα και να μου καεί η αντίσταση, το κόστος της είναι 15€ και η διαδικασία που χρειάζεται για την αλλαγή της είναι αυτή που χρειάζεται για τη διετή συντήρηση ενός glass ή inox ηλιακού (την αλλαγή του ανοδίου).
Επίσης οι αντιστάσεις καίγονται σε όλους τους ηλιακούς (και δε νομίζω ότι οφείλεται στην ηλεκτρόλυση), οι κατασκευαστές την εξαιρούν από την εγγύηση που δίνουν στο υπόλοιπο σύστημα και την περιορίζουν στα 2 χρόνια. 
Δε θέλω να πω υπέρ του ενός ή του άλλου συστήματος καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες να καλύψει, αλλά η επιλογή σου πρέπει να βασίζεται σε πραγματικά δεδομένα, για αυτό αυτή η εξήγηση.

 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, naive είπε

Έχω 10 χρόνια περίπου χάλκινο χωρίς κανένα πρόβλημα (συμπεριλαμβανομένης της αντίστασης) και καμία συντήρηση πλην της συμπλήρωσης υγρού.
Ακόμα και να μου καεί η αντίσταση, το κόστος της είναι 15€ και η διαδικασία που χρειάζεται για την αλλαγή της είναι αυτή που χρειάζεται για τη διετή συντήρηση ενός glass ή inox ηλιακού (την αλλαγή του ανοδίου).
Επίσης οι αντιστάσεις καίγονται σε όλους τους ηλιακούς (και δε νομίζω ότι οφείλεται στην ηλεκτρόλυση), οι κατασκευαστές την εξαιρούν από την εγγύηση που δίνουν στο υπόλοιπο σύστημα και την περιορίζουν στα 2 χρόνια. 
Δε θέλω να πω υπέρ του ενός ή του άλλου συστήματος καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες να καλύψει, αλλά η επιλογή σου πρέπει να βασίζεται σε πραγματικά δεδομένα, για αυτό αυτή η εξήγηση

Έχεις να μου προτείνεις κάποιον; γιατί στους χαλκινους οι επιλογές είναι πολύ συγκεκριμένες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagelispyr είπε

Έχεις να μου προτείνεις κάποιον; γιατί στους χαλκινους οι επιλογές είναι πολύ συγκεκριμένες 

Όπως το λες, μόνο Sonne παίζουν πρακτικά. Όταν έψαχνα και είχα πάει σε κάτι εκθέσεις είχα βρει και τους Advance, αλλά η Sonne μου είχε φανεί πιο αξιόπιστη από θέμα κατασκευής. Αν αποφασίσεις για χάλκινο πάς βάσει όγκου που χρειάζεσαι και μετά τον αντίστοιχο συλλέκτη. Αν δεν είσαι στη βόρεια Ελλάδα δε χρειάζεται έξτρα φροντίδα για συλλέκτη, όπως προτείνει  ο κατασκευαστής το σύστημα σε επιφάνεια, με κατά προτίμηση επιλεκτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, naive είπε

Όπως το λες, μόνο Sonne παίζουν πρακτικά. Όταν έψαχνα και είχα πάει σε κάτι εκθέσεις είχα βρει και τους Advance, αλλά η Sonne μου είχε φανεί πιο αξιόπιστη από θέμα κατασκευής. Αν αποφασίσεις για χάλκινο πάς βάσει όγκου που χρειάζεσαι και μετά τον αντίστοιχο συλλέκτη. Αν δεν είσαι στη βόρεια Ελλάδα δε χρειάζεται έξτρα φροντίδα για συλλέκτη, όπως προτείνει  ο κατασκευαστής το σύστημα σε επιφάνεια, με κατά προτίμηση επιλεκτικό.

Είμαι στην Σύρο όπως προανέφερα, αυτόν που είπες και τον sol violaris έχω βρει, δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος και αν αυτοί οι δύο έχουν διαφορές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vagelispyr είπε

Είμαι στην Σύρο όπως προανέφερα, αυτόν που είπες και τον sol violaris έχω βρει, δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος και αν αυτοί οι δύο έχουν διαφορές 

Δεν ξέρω τι παιζει με τη sol violaris ως προς τον κατασκευαστή. Έριξα τώρα μια ματιά στο site της και δεν έχει πληροφορίες. Μια φωτογραφία που έχει από το σκελετό του δοχείου είναι ίδια με αυτή που έχει η Sonne, δεν ξέρω αν παίρνει από εκεί το δοχείο ή απλά έκλεψε τη φωτογραφία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, naive είπε

Δεν ξέρω τι παιζει με τη sol violaris ως προς τον κατασκευαστή. Έριξα τώρα μια ματιά στο site της και δεν έχει πληροφορίες. Μια φωτογραφία που έχει από το σκελετό του δοχείου είναι ίδια με αυτή που έχει η Sonne, δεν ξέρω αν παίρνει από εκεί το δοχείο ή απλά έκλεψε τη φωτογραφία. Μήπως 

Μήπως συνεργάζονται στα δοχεια; γιατί όμως ελάχιστες εταιρείες ασχολούνται με τους χάλκινους; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vagelispyr είπε

Μήπως συνεργάζονται στα δοχεια; γιατί όμως ελάχιστες εταιρείες ασχολούνται με τους χάλκινους; 

Δεν ξέρω αν συνεργάζονται. Αν πας σε βιολάρη ψάξε την προέλευση. 

Χάλκινους δε φτιάχνουν όλοι γιατί ο χαλκός είναι ακριβός και με μεγάλες διακυμάνσεις στην τιμή και γιατί απαιτεί βιομηχανικές εγκαταστάσεις κατασκευής για να έχει την απαραίτητη ποιότητα κατασκευής, όπως και οι ανοξείδωτοι. Δεν γίνεται εύκολα σε επίπεδο βιοτεχνίας όπως οι glass ή οι γαλβανιζέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, naive είπε

Δεν ξέρω αν συνεργάζονται. Αν πας σε βιολάρη ψάξε την προέλευση. 

Χάλκινους δε φτιάχνουν όλοι γιατί ο χαλκός είναι ακριβός και με μεγάλες διακυμάνσεις στην τιμή και γιατί απαιτεί βιομηχανικές εγκαταστάσεις κατασκευής για να έχει την απαραίτητη ποιότητα κατασκευής, όπως και οι ανοξείδωτοι. Δεν γίνεται εύκολα σε επίπεδο βιοτεχνίας όπως οι glass ή οι γαλβανιζέ.

οπότε εσύ προτείνεις sonne χάλκινο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, vagelispyr είπε

οπότε εσύ προτείνεις sonne χάλκινο?

Σε αυτόν είχα καταλήξει όταν έψαχνα. Από εκεί και πέρα από τότε παρακολουθώ αυτό το θέμα (και το προηγούμενο αντιστοιχο που εκλεισε) όχι για να προτείνω αλλά για να ανταλλάσσουμε γνώμες για να ενημερωνόμαστε και για να μπορεί κάποιος που διαβάζει να επιλέξει τον καλύτερο για την περίπτωσή του.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, naive είπε

Σε αυτόν είχα καταλήξει όταν έψαχνα. Από εκεί και πέρα από τότε παρακολουθώ αυτό το θέμα (και το προηγούμενο αντιστοιχο που εκλεισε) όχι για να προτείνω αλλά για να ανταλλάσσουμε γνώμες για να ενημερωνόμαστε και για να μπορεί κάποιος που διαβάζει να επιλέξει τον καλύτερο για την περίπτωσή του.  

εννοείται γνώμες ανταλλάσσουμε, κάποιοι ξέρουν περισσότερα κάποιοι λιγότερα, απλά βλέπω διστακτικούς λίγο τους πωλητές με τους χάλκινους και μπήκα στην διαδικασία να ρωτήσω μήπως ξέρετε κάτι περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vagelispyr είπε

εννοείται γνώμες ανταλλάσσουμε, κάποιοι ξέρουν περισσότερα κάποιοι λιγότερα, απλά βλέπω διστακτικούς λίγο τους πωλητές με τους χάλκινους και μπήκα στην διαδικασία να ρωτήσω μήπως ξέρετε κάτι περισσότερο

Για ποσα ατομα ειναι? Να ξερεις για 3-4 ατομα με τετοιο καιρο δεν πεφτεις κατω απο 200λ 4τμ. Για μενα ασε τον χαλκινο και δωστα σε λιτρα και τμ!!! Να εισαι αρχοντας τον χειμωνα!!!

Βαλε glass Βιολαρη και σκεπασματακι το καλοκαιρι για αξιοπιστια!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε νησί και εφόσον είσαι στο Εξοικονομώ η λύση είναι ή χάλκινο ή ΙΝΟΧ. Αν δεν ήσουν στο πρόγραμμα και έψαχνες μια οικονομική λύση τότε μόνο θα συζητούσα το glass. 

Να προσέξεις εξ αρχής να έχει τα απαραίτητα πιστοποιητικά που θα σου χρειαστούν στην πορεία της εκταμίευσης .

Τα προβλήματα με τις αντιστάσεις στα χάλκινα τα ακούω ως υπερβολικά καθώς δεν έχω τέτοια εικόνα.

Με 3 τμ στα 200 λτ και την ηλιοφάνεια της Σύρου είσαι μια χαρά . 

Όπως έχω αναφέρει πολλές φορές δεν είναι όλα τα ηλιακά για όλες τις περιοχές και ανάγκες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Για ποσα ατομα ειναι? Να ξερεις για 3-4 ατομα με τετοιο καιρο δεν πεφτεις κατω απο 200λ 4τμ. Για μενα ασε τον χαλκινο και δωστα σε λιτρα και τμ!!! Να εισαι αρχοντας τον χειμωνα!!!

Βαλε glass Βιολαρη και σκεπασματακι το καλοκαιρι για αξιοπιστια!!!!

2 ενήλικες 2 παιδιά σχετικά μικρής ηλικίας 

6 ώρες πριν, kid είπε

Σε νησί και εφόσον είσαι στο Εξοικονομώ η λύση είναι ή χάλκινο ή ΙΝΟΧ. Αν δεν ήσουν στο πρόγραμμα και έψαχνες μια οικονομική λύση τότε μόνο θα συζητούσα το glass. 

Να προσέξεις εξ αρχής να έχει τα απαραίτητα πιστοποιητικά που θα σου χρειαστούν στην πορεία της εκταμίευσης .

Τα προβλήματα με τις αντιστάσεις στα χάλκινα τα ακούω ως υπερβολικά καθώς δεν έχω τέτοια εικόνα.

Με 3 τμ στα 200 λτ και την ηλιοφάνεια της Σύρου είσαι μια χαρά . 

Όπως έχω αναφέρει πολλές φορές δεν είναι όλα τα ηλιακά για όλες τις περιοχές και ανάγκες

Τι εννοείς τα απαραίτητα δικαιολογητικά; κσι όμως εδώ επειδή είναι μικρή κοινωνία διαδίδονται εύκολα κάποια γεγονότα, το πρόβλημα με τις αντιστάσεις είναι τουλάχιστον εδώ έντονο,ίσως λόγω νερού να πιάνει άλατα η αντίσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vagelispyr είπε

2 ενήλικες 2 παιδιά σχετικά μικρής ηλικίας 

Οτι και να διαλέξεις, μην πας σε κάτι λιγότερο από 200 λίτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...