Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vagelispyr είπε

κσι όμως εδώ επειδή είναι μικρή κοινωνία διαδίδονται εύκολα κάποια γεγονότα, το πρόβλημα με τις αντιστάσεις είναι τουλάχιστον εδώ έντονο,ίσως λόγω νερού να πιάνει άλατα η αντίσταση 

Οι αντιστάσεις χαλάνε μόνο στους χάλκινους;

Το ξέρεις από χρήστες ή στο είπε έμπορος/υδραυλικός;

Τι μάρκα είναι οι συγκεκριμένοι ηλιακοί που τους χάλασε η αντίσταση;

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι αντιστάσεις χαλάνε σε όλους τους ηλιακούς, είτε χάλκινοι, είτε inox, είτε κλασικοί. 

Μην ακούτε βλακειες που λέει ο κάθε άσχετος στο καφενείο για να περνάει η ώρα. 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alxnks είπε

Οτι και να διαλέξεις, μην πας σε κάτι λιγότερο από 200 λίτρα.

Καλά αυτό είναι σίγουρο, το θέμα μου είναι αν θα βάλω glass η χάλκινο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Οι αντιστάσεις χαλάνε σε όλους τους ηλιακούς, είτε χάλκινοι, είτε inox, είτε κλασικοί. 

Μην ακούτε βλακειες που λέει ο κάθε άσχετος στο καφενείο για να περνάει η ώρα. 

Καμία φορά χαλάνε και κατά την συντήρηση του ηλιακού άμα την καθαρίσεις από τα άλατα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, naive είπε

Οι αντιστάσεις χαλάνε μόνο στους χάλκινους;

Το ξέρεις από χρήστες ή στο είπε έμπορος/υδραυλικός;

Τι μάρκα είναι οι συγκεκριμένοι ηλιακοί που τους χάλασε η αντίσταση;

Μάρκα εδώ παίζει πολύ η Sonne στους χάλκινους τον Βιολαρη δεν τον ξέρουν καν. Μου το είπαν κατά βάση υδραυλικοί έμποροι. Ότι μειονεκτουν οι χαλκινοι στην αντίσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Klausx είπε

Καμία φορά χαλάνε και κατά την συντήρηση του ηλιακού άμα την καθαρίσεις από τα άλατα;

Άμα την καθαρίσεις σε ένα service εφόσον την βγάλεις, ίσα ίσα καλό κάνεις όχι κακό. 

Αφαιρείς τα άλατα και κρατάει-αντέχει περισσότερο. 

Τώρα αν έχει γίνει χάλια ότι και να καθαρίσεις δεν αλλάζει η κατάσταση της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Άμα την καθαρίσεις σε ένα service εφόσον την βγάλεις, ίσα ίσα καλό κάνεις όχι κακό. 

Αφαιρείς τα άλατα και κρατάει-αντέχει περισσότερο. 

Τώρα αν έχει γίνει χάλια ότι και να καθαρίσεις δεν αλλάζει η κατάσταση της. 

είναι πρόβλημα της ηλεκτρολυσης από όσο μου λένε του χαλκού, φυσικός δεν είμαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagelispyr είπε

είναι πρόβλημα της ηλεκτρολυσης από όσο μου λένε του χαλκού, φυσικός δεν είμαι....

Η ηλεκτρόλυση (ηλεκτρολυτική διάβρωση) συμβαίνει όταν έρχονται σε επαφή μέσα σε έναν ηλεκτρολύτη (όπως είναι το νερό με τα άλατά του) δύο διαφορετικά μέταλλα.

Οι χάλκινοι ηλιακοί έχουν μέσα αντιστάσεις με μέρη από χαλκό και έτσι όλο το σύστημα είναι χαλκός και δεν έχει πρόβλημα.
Αν αυτή χαλάσει και πάει ο υδραυλικός να βάλει αντίσταση για μη χάλκινο ηλιακό που έχει χαλύβδινα μέρη, ναι, θα ενδεχομένως θα τη διαβρώσει ο χαλκός του υπόλοιπου συστήματος. Αυτό δεν είναι πρόβλημα του χαλκού ή της κατασκευής είναι πρόβλημα του υδραυλικού.
Γενικά να έχεις υπόψη σου ότι οι έμποροι και υδραυλικοί σκέφτονται και την προμήθεια που τους αποδίδει το κάθε σύστημα που πουλάνε...
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naive είπε

Η ηλεκτρόλυση (ηλεκτρολυτική διάβρωση) συμβαίνει όταν έρχονται σε επαφή μέσα σε έναν ηλεκτρολύτη (όπως είναι το νερό με τα άλατά του) δύο διαφορετικά μέταλλα.

Οι χάλκινοι ηλιακοί έχουν μέσα αντιστάσεις με μέρη από χαλκό και έτσι όλο το σύστημα είναι χαλκός και δεν έχει πρόβλημα.
Αν αυτή χαλάσει και πάει ο υδραυλικός να βάλει αντίσταση για μη χάλκινο ηλιακό που έχει χαλύβδινα μέρη, ναι, θα ενδεχομένως θα τη διαβρώσει ο χαλκός του υπόλοιπου συστήματος. Αυτό δεν είναι πρόβλημα του χαλκού ή της κατασκευής είναι πρόβλημα του υδραυλικού.
Γενικά να έχεις υπόψη σου ότι οι έμποροι και υδραυλικοί σκέφτονται και την προμήθεια που τους αποδίδει το κάθε σύστημα που πουλάνε...
 

Πολύ ωραία τα λες, η αλλαγή αυτή όμως γίνεται αφού χαλάσει την πρώτη φορά, κανονικά δεν θα έπρεπε να χαλάει τόσο εύκολα, σύμφωνα με τα λεγόμενα τους πάντα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vagelispyr είπε

Πολύ ωραία τα λες, η αλλαγή αυτή όμως γίνεται αφού χαλάσει την πρώτη φορά, κανονικά δεν θα έπρεπε να χαλάει τόσο εύκολα, σύμφωνα με τα λεγόμενα τους πάντα.... 

Τι να σου πω, γενικά χαλάνε οι αντιστάσεις αλλά όχι κάθε τρεις και λίγο. Εγώ σου είπα ΄την έχω 10 χρόνια. Και σε άλλους ηλιακούς/ ηλεκτρικούς που είχα σε διάφορα σπίτια δε θυμάμαι να είχε χρειαστεί να αλλάξω ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, naive είπε

Τι να σου πω, γενικά χαλάνε οι αντιστάσεις αλλά όχι κάθε τρεις και λίγο. Εγώ σου είπα ΄την έχω 10 χρόνια. Και σε άλλους ηλιακούς/ ηλεκτρικούς που είχα σε διάφορα σπίτια δε θυμάμαι να είχε χρειαστεί να αλλάξω ποτέ.

και εγώ ηλεκτρικό απλό έχω στο σπίτι πάρα πολλά χρόνια και δεν έχει πάθει το παραμικρό.Τι να πω, ίσως παρουσιαστηκαν κάποια κρούσματα μαζί και φοβήθηκε ο κόσμος, Όπως και να έχει σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες 

Επεξ/σία από vagelispyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vagelispyr είπε

οι zentratherm έχουν καμμια σχέση με τους Sonne?μου είπε ένας πωλητής ότι είναι ίδιοι απλά αλλάζει το όνομα

Υπάρχει τέτοια μάρκα σε χάλκινο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, naive είπε

Υπάρχει τέτοια μάρκα σε χάλκινο;

Το ίδιο εργοστάσιο μου είπε ένας πωλητής ότι είναι. Πήρα τηλέφωνο και το διαπίστωσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τούς το δίνει η sonne και κολλάνε τη στάμπα τους επάνω, αρκεί να το συγουρέψεις με κάποιο τρόπο. Τί λέει ο πωλητής δε με διασφαλίζει 100%. Στο εργοστάσιο της sonne πήρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...