Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, makevius είπε

Τούς το δίνει η sonne και κολλάνε τη στάμπα τους επάνω, αρκεί να το συγουρέψεις με κάποιο τρόπο. Τί λέει ο πωλητής δε με διασφαλίζει 100%. Στο εργοστάσιο της sonne πήρες?

Ναι πήρα και όντως είναι έτσι, τους έκανα βέβαια παράπονα πως δεν γίνεται το ίδιο προϊόν με άλλο όνομα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 17/1/2020 στις 12:14 ΜΜ, πάνοσ2 είπε

Δηλαδή η ZentraTherm είναι το προϊόν της Sonne με άλλο όνομα?

Ή το αγοράζει κάποιο μαγαζί με δική του φίρμα?

Το ίδιο προϊόν με άλλο όνομα μου είπαν, πήρα στην Sonne τηλέφωνο, δεν το καταλαβαίνω γιατί να συμβαίνει αυτό κσι για ποιους λόγους αλλά έτσι μου είπαν, για να μην υπάρχουν και καλά παραπάνω του ενός αντιπρόσωποι για το ίδιο προϊόν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/11/2019 στις 6:17 ΜΜ, panos0100 είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν η μάρκα elco είναι καλή για ηλιακούς και για boiler θερμοσίφωνο 

Έχω πάρει πριν 2 χρόνια επιλεκτικούς συλλέκτες, τίμιοι για το κόστος τους, αλλά όχι και κάτι το ιδιαίτερο. Από Ελλάδα αγοράζουν φασόν και τα πουλάνε. 

Επεξ/σία από dimitris_st13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E-Solar 200-αρης με 3.4τμ NAVI συλλεκτες ( τον εβαλα τον Οκτωβριο) Με την σημερινη ηλιοφανεια  χρειαστηκε απο πατωμενο το πρωΙ ,1/2 ωρα τωρα το βραδυ αναβοντας την αντισταση να φτασει τους 80 βαθμους που ειναι ρυθμισμενος να κοβει  ο θερμοστατης της αντιστασης,( εχω μετρητη καταναλωσης ασυρματο στο σπιτι και βλεπω ποτε κοβει.)

Μηπως χρειαζεται να χαμηλωσω του βαθμους; Ποια ειναι η επιθυμητη ρυθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, mlojim είπε

E-Solar 200-αρης με 3.4τμ NAVI συλλεκτες ( τον εβαλα τον Οκτωβριο) Με την σημερινη ηλιοφανεια  χρειαστηκε απο πατωμενο το πρωΙ ,1/2 ωρα τωρα το βραδυ αναβοντας την αντισταση να φτασει τους 80 βαθμους που ειναι ρυθμισμενος να κοβει  ο θερμοστατης της αντιστασης,( εχω μετρητη καταναλωσης ασυρματο στο σπιτι και βλεπω ποτε κοβει.)

Μηπως χρειαζεται να χαμηλωσω του βαθμους; Ποια ειναι η επιθυμητη ρυθμιση?

Οι 80 βαθμοί είναι πάρα πολύ. Συνήθως ρυθμίζουμε το θερμοστάτη γύρω στους 60 βαθμούς.

Γιατί το έχεις πάντα ανοιχτό το ηλεκτρικό του ηλιακού και δεν το ανάβεις κατ επιλογή μόνο όταν το χρειάζεσαι; 200λ όλο το χειμώνα στη ταράτσα με μόνιμη θερμοκρασία στους 80 (ακόμα και 60) έχουν τεράστιες απώλειες. Μπορεί να θέλει εκατοντάδες kwh για να κρατηθεί σταθερή αυτή η θερμοκρασία όλο το χειμώνα. Το χρειάζεσαι; Θα σου βγει πιο ακριβά από όταν δεν είχες ηλιακό. Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά.

Επεξ/σία από vasilk
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vasilk είπε

Οι 80 βαθμοί είναι πάρα πολύ. Συνήθως ρυθμίζουμε το θερμοστάτη γύρω στους 60 βαθμούς.

Γιατί το έχεις πάντα ανοιχτό το ηλεκτρικό του ηλιακού και δεν το ανάβεις κατ επιλογή μόνο όταν το χρειάζεσαι; 200λ όλο το χειμώνα στη ταράτσα με μόνιμη θερμοκρασία στους 80 (ακόμα και 60) έχουν τεράστιες απώλειες. Μπορεί να θέλει εκατοντάδες kwh για να κρατηθεί σταθερή αυτή η θερμοκρασία όλο το χειμώνα. Το χρειάζεσαι; Θα σου βγει πιο ακριβά από όταν δεν είχες ηλιακό. Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά.

Δεν τον εχω ανοιχτο συνεχεια μονο οταν ειναι να κανουμε μπανιο για σιγουρια οτι δεν θα μας κρεμασει. Τρεις γυναικες στο σπιτι , που προσπαθω να τις βαλω σε σειρα την μια πισω απο την αλλη αλλα δεν. Θελω μεσο ορο καθημερινα 6 κιλοβατωρες για μιαμιση ωρα αντισταση το βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mlojim είπε

E-Solar 200-αρης με 3.4τμ NAVI συλλεκτες ( τον εβαλα τον Οκτωβριο) Με την σημερινη ηλιοφανεια  χρειαστηκε απο πατωμενο το πρωΙ ,1/2 ωρα τωρα το βραδυ αναβοντας την αντισταση να φτασει τους 80 βαθμους που ειναι ρυθμισμενος να κοβει  ο θερμοστατης της αντιστασης,( εχω μετρητη καταναλωσης ασυρματο στο σπιτι και βλεπω ποτε κοβει.)

Μηπως χρειαζεται να χαμηλωσω του βαθμους; Ποια ειναι η επιθυμητη ρυθμιση?

Μια ερώτηση φίλε μου, πόσο παραπάνω σου έβαλε το Navi γιατί εγώ έκανα την βλακεία να βάλω full plat νομίζοντας ότι ειναι Navi βέβαια εγώ έβαλα ανοξείδωτο  160αρη με 2,5 επιλεκτικό στα Χανιά Κρήτης και σήμερα το απόγευμα είχα 60 βαθμούς στην βρύση κάτω με ηλιοφάνεια ενώ το πρωί ήταν κάτω από 30 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, george1551 είπε

Μια ερώτηση φίλε μου, πόσο παραπάνω σου έβαλε το Navi γιατί εγώ έκανα την βλακεία να βάλω full plat νομίζοντας ότι ειναι Navi βέβαια εγώ έβαλα ανοξείδωτο  160αρη με 2,5 επιλεκτικό στα Χανιά Κρήτης και σήμερα το απόγευμα είχα 60 βαθμούς στην βρύση κάτω με ηλιοφάνεια ενώ το πρωί ήταν κάτω από 30 βαθμούς.

 

 

https://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/hliakosglass200lt-premium-detail.html

Δεν έχω τρελαθεί κιόλας. Περίμενα καλύτερη απόδοση τον χειμώνα. Κάθε πρωί το νερό είναι χλιαρό προς παγωμένο ενώ το βράδυ το αφήνω καυτό. Ο δικός μου παρεπιπτόντως έχει υποδοχή για κυαθειο στο πάνω μέρος δίπλα από την εξαέρωση. Θα βάλω θερμόμετρο όταν βρω χρόνο και κάποιον που να ξέρει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mlojim είπε

https://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/hliakosglass200lt-premium-detail.html

Δεν έχω τρελαθεί κιόλας. Περίμενα καλύτερη απόδοση τον χειμώνα. Κάθε πρωί το νερό είναι χλιαρό προς παγωμένο ενώ το βράδυ το αφήνω καυτό. Ο δικός μου παρεπιπτόντως έχει υποδοχή για κυαθειο στο πάνω μέρος δίπλα από την εξαέρωση. Θα βάλω θερμόμετρο όταν βρω χρόνο και κάποιον που να ξέρει

Αυτό που παρατήρησα και δεν μου άρεσε και ίσως να έχει μεγάλη συμβολή στις απώλειες ειναι ότι το καπάκι στο πλάι που μπαίνουν τα καλώδια στο μπόϊλερ  δεν έχει καμιά μόνωση  και  μέσα σε 6 ώρες από ότι είδα έχασε 2 βαθμούς  τώρα εχω 58 βαθμούς στην βρύση μου με εξωτερική θερμοκρασία 10 βαθμούς αυτή τη στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, gorilas13 είπε

Να κάνω και εγώ μια άσχετη ερώτηση...σε περιοχή με θερμοκρασία χειμώνα που μπορεί να πάει -15c και με χιόνια μπορείς να βάλεις ηλιακό? 

Αν αυτή η περιοχή (και ειδικότερα το σπίτι σου) έχει ήλιο, ναι μπορείς να βάλεις. Πρέπει όμως να δεις ότι σίγουρα με οι μέρες ηλιοφάνειας που έχεις είναι αρκετές σε αριθμός για να έχεις ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Προφανώς τότε θα έβαζες έναν κλειστού κυκλώματος, για να έχεις ασφάλεια από την παγωνιά και σπασίματα συλλεκτών. Σε σοβαρές εταιρίες ηλιακών και υγρών για ηλιακούς μπορούν να σε κατευθύνουν και σε αραίωμα του υγρού με διαφορετική συγκέντρωση γλυκόλης (κατά προτίμηση προπυλαινογλυκόλης) προκειμένου να είναι το σύστημά σου προστατευμένο σε θερμοκρασίες πιο χαμηλές από αυτές που ανέφερες. Και αυτό γιατί μπορεί σε μία περιοχή η θερμοκρασία να είναι πχ -15 αλλά στην ταράτσα σου συγκεκριμένα να είναι ακόμα πιο κάτω αφού μπορεί στο σημείο εκείνο να δημιουργείται κάποιο "φαράγγι" από γειτονικά κτίσματα και ο αέρας να είναι πιο δυνατός και ψυχρότερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2020 στις 12:16 ΠΜ, george1551 είπε

Αυτό που παρατήρησα και δεν μου άρεσε και ίσως να έχει μεγάλη συμβολή στις απώλειες ειναι ότι το καπάκι στο πλάι που μπαίνουν τα καλώδια στο μπόϊλερ  δεν έχει καμιά μόνωση  και  μέσα σε 6 ώρες από ότι είδα έχασε 2 βαθμούς  τώρα εχω 58 βαθμούς στην βρύση μου με εξωτερική θερμοκρασία 10 βαθμούς αυτή τη στιγμή.

Το καπάκι μπορείς να το μονώσεις και μόνος σου. Βρες ένα κομμάτι φελιζόλ πάχους 4-5εκ. Το κόβεις ίσα με το καπάκι και το βάζεις από τη μέσα πλευρά στο καπάκι.

Το να χάσει 2 βαθμούς σε 6 ώρες είναι νορμάλ το χειμώνα αν στο ηλιακό έχεις 55-60 βαθμούς. Απόλυτα φυσιολογικό.

 

Στις 22/1/2020 στις 11:59 ΜΜ, mlojim είπε

Δεν έχω τρελαθεί κιόλας. Περίμενα καλύτερη απόδοση τον χειμώνα. Κάθε πρωί το νερό είναι χλιαρό προς παγωμένο ενώ το βράδυ το αφήνω καυτό.

Το βράδυ το αφήνεις καυτό αλλά μετά από χρήση (και "σκληρή") όπως λες. Λόγω διαστρωμάτωσης υπάρχει μια σχετική αδράνεια μέχρι να ανακατευτεί το κρύο νερό που μπήκε με το ζεστό που υπάρχει. Πάνω πάνω υπάρχει όντως ακόμα καυτό νερό αλλά μετά τη χρήση έχει μπει μέσα πολύ νερό κρύο από το δίκτυο. Μετά από ώρες (το πρωί δηλαδή) ανακατεύεται το πολύ κρύο νερό που μπήκε με το λίγο καυτό που είχε μείνει για αυτό και το βρίσκεις χλιαρό προς κρύο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...