Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, sfiros είπε

τι ρόλο παίζει αν είναι 4 ή 5 τμ? ζεσταίνει ποιο γρήγορα ή ποιο αποδοτικά?

Επίσης βλέπω στο σαιτ της εταιρείας υπάρχουν οι MasterSOL glass/inox, οι MasterSOL eco και οι MasterSOL plus,

ποια είναι η διαφορά τους δεν μπόρεσα να καταλάβω. και τέλος το wifi αξίζει? (+60 ευρώ) 

Καταγραφή.JPG

Ζεσταινεις περισσοτερα λιτρα νερου γιατι οσα λιτρα ζεστου χαλας τοσα λιτρα κρυου εισερχονται στο μποιλερ με αποτελεσμα να σου κατεβαζει τη θερμοκρασια του ζεστου..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, gia_nnis είπε

Ζεσταινεις περισσοτερα λιτρα νερου γιατι οσα λιτρα ζεστου χαλας τοσα λιτρα κρυου εισερχονται στο μποιλερ με αποτελεσμα να σου κατεβαζει τη θερμοκρασια του ζεστου..!!!

μετά το διάβασμα 100+ σελίδων είμαι ανάμεσα σε Nobel, Sonne ή MasterSOL αλλά μάλλον μπερδεύτηκα...help

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sfiros είπε

μετά το διάβασμα 100+ σελίδων είμαι ανάμεσα σε Nobel, Sonne ή MasterSOL αλλά μάλλον μπερδεύτηκα...help

Σε τι μπερδευτηκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gia_nnis είπε

Σε τι μπερδευτηκες?

Κατανοητή η απάντηση για τα τμ. Είχα καταλήξει όμως για αγορά στην MasterSOL (VFM) αλλά μήπως Nobel ή Sonne ή και κάποια άλλη μάρκα είναι ποιο αξιόπιστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sfiros είπε

Κατανοητή η απάντηση για τα τμ. Είχα καταλήξει όμως για αγορά στην MasterSOL (VFM) αλλά μήπως Nobel ή Sonne ή και κάποια άλλη μάρκα είναι ποιο αξιόπιστη?

Διαβασε και δω.. θα σε βοηθησει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gia_nnis είπε

Διαβασε και δω.. θα σε βοηθησει..

από εδώ έχω διαβάσει 100+ σελίδες και ακόμα και τώρα διαβάζω απλά ήθελα και γνώμη για να γλιτώσω λίγο χρόνο διαβάσματος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sfiros είπε

από εδώ έχω διαβάσει 100+ σελίδες και ακόμα και τώρα διαβάζω απλά ήθελα και γνώμη για να γλιτώσω λίγο χρόνο διαβάσματος..

Μεχρι ποσα μπορεις να δωσεις??? Αποσταση ηλιακου με διαμερισμα? Περιοχη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Μεχρι ποσα μπορεις να δωσεις??? Αποσταση ηλιακου με διαμερισμα? Περιοχη?

Το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα. κριτήρια είναι μόνο η αξιοπιστία και η απόδοση.

Μένω στον πρώτο όροφο 2όροφης πολυκατοικίας στην Χαλκίδα. για 5 άτομα το θέλουμε. ερωτηματικό επίσης τα τμ του συλλέκτη και αν χρειάζεται διπλό συλλεκτη.

Επεξ/σία από sfiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sfiros είπε

Μένω στον πρώτο όροφο 2όροφης πολυκατοικίας στην Χαλκίδα. για 5 άτομα το θέλουμε. ερωτηματικό επίσης τα τμ του συλλέκτη και αν χρειάζεται διπλό συλλεκτη.

εγώ στη θέση σου για 5 ατομα  θα έβαζα 2 χ 120ρηδες σε σειρά  το νερό  (μπαίνει από το ένα μποιλερ στο άλλο ) και ρεύμα μόνο στον έναν Αυτόν που θα μου φέρνει ζεστο νερο  στην βρύση   Ακούγεται τρελό ? σκεψουτο  Το χειμώνα δεν θα ζεσταίνεις με ΔΕΗ 200 + που υπολογίζονται τα 5 άτομα και δεν θαμπαινει κρυο νερο καθ οσον  πάντα θα μπαίνει στον δεύτερο  νερό ζεστά -  χλιαρό ανάλογα με τον καιρο μιας και στην Ευβοια - Χαλκίδα κάθε χειμώνα την βλέπετε  Το καλοκαιρι το ελέγχεις ανάλογα με σκέπασμα του ενός Το αρχικό κόστος μπορεί να είναι λίγο παραπάνω, ίσως και οχι, αλλά θα βγει απ την ΔΕΗ Αλλο να ζεσταινεις 200 L+ και άλλο 120 και σε χρονο και σε χρήμα

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sfiros είπε

Αφού μπήκες στον κόπο να απαντήσεις, γιατί απλά δεν απαντάς σ αυτά που ρώτησα, αν φυσικά γνωρίζεις? 

Καλοπροαίρετα πάντα.

Όπως και εγώ διάβασα αρκετά μνμ και μου λύθηκαν οι απορίες έτσι μπορείς και εσύ.

Ας μην είσαι τεμπελακος.

Και θα δεις ότι όλοι ρωτάνε τα ίδια διότι βαριουνται να διαβάσουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vaggooss είπε

Καλοπροαίρετα πάντα.

Όπως και εγώ διάβασα αρκετά μνμ και μου λύθηκαν οι απορίες έτσι μπορείς και εσύ.

Ας μην είσαι τεμπελακος.

Και θα δεις ότι όλοι ρωτάνε τα ίδια διότι βαριουνται να διαβάσουν.

Δεν είναι θέμα τεμπελιάς, είναι θέμα χρόνου! Μία Κυριακή έχω και οι απορίες είναι πολλές. πχ. να είναι glass, inox ή χαλκός το δοχείο? ή πόσα τμ συλλέκτη για 4-5 άτομα στην Χαλκίδα? 200 ή 300 λτ? διπλής η τριπλής ενέργειας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sfiros είπε

Δεν είναι θέμα τεμπελιάς, είναι θέμα χρόνου! Μία Κυριακή έχω και οι απορίες είναι πολλές. πχ. να είναι glass, inox ή χαλκός το δοχείο? ή πόσα τμ συλλέκτη για 4-5 άτομα στην Χαλκίδα? 200 ή 300 λτ? διπλής η τριπλής ενέργειας?

Γιατί δεν βρίσκεις έναν σωστό επαγγελματία να σου λύσει τις απορίες;

-Πόσες ώρες ανάβει ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας με τα 4-5 άτομα;
-Διπλής ενέργειας εκτός και αν θες να συνεργάζεται με καυστήρα.

Σχετικά με glass/inοχ/χαλκός, ότι σηκώνει η τσέπη σου, γνώμη μου είναι ότι παίζουν ρόλο τα extra εξαρτήματα στην αρχική εγκατάσταση (δοχεία διαστολής,Βαλβίδα Αντεπιστροφης κτλ) & και η συντήρηση αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Klausx είπε

Γιατί δεν βρίσκεις έναν σωστό επαγγελματία να σου λύσει τις απορίες;

-Πόσες ώρες ανάβει ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας με τα 4-5 άτομα;
-Διπλής ενέργειας εκτός και αν θες να συνεργάζεται με καυστήρα.

Σχετικά με glass/inοχ/χαλκός, ότι σηκώνει η τσέπη σου, γνώμη μου είναι ότι παίζουν ρόλο τα extra εξαρτήματα στην αρχική εγκατάσταση (δοχεία διαστολής,Βαλβίδα Αντεπιστροφης κτλ) & και η συντήρηση αυτών.

Για διπλής ενέργειας πάω το μόνο σίγουρο. το οικονομικό δεν είναι θέμα. Θέλω αξιοπιστία και απόδοση που είναι τα μόνα κριτήρια μου. Βασικά ερωτήματα μου είναι αν το δοχείο είναι glass, inox ή χαλκός? και πόσα τετραγωνικά συλλέκτης?  3? 4? 5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/8812527/Prismatherm-VF-300-300lt-3-8m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html

https://www.skroutz.gr/s/8476882/Nobel-Classic-300lt-4m-Inox-Διπλής-Ενέργειας.html

Αξιοπιστία = σωστή εγκατάσταση, ότι δίνει το πακέτο του κατασκευαστή είναι για να περάσει ο χρόνος εγγύησης.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα,βάλε έναν χάλκινο 200 με δύο συλλέκτες των 1,75-2,00 τμ ο καθένας και θά΄σαι κομπλέ!!  Αυτός https://www.skroutz.gr/s/2802214/Sonne-Phaethon-200lt-3-4m-Χαλκός-Διπλής-Ενέργειας.html για παράδειγμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...