Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, imr είπε

Μια ερωτηση, σκεφτομαστε την τοποθετηση ηλιακου σε σπιτι που νοικιαζουμε

Λογικα θα ειναι οκ η ιδιοκτητρια να καλυψει το κοστος, σε περιπτωση που δεν επιθυμει κατι τετοιο, ποσο ευκολη ειναι η αφαιρεση του ηλιακου σε μερικα χρονια? Κοστος για τοποθετηση/αφαιρεση?

Εάν δε σου καλύπτει το κόστος , δεν αξίζει να το σκέφτεσαι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 2/2/2020 στις 4:10 ΜΜ, sfiros είπε

Για διπλής ενέργειας πάω το μόνο σίγουρο. το οικονομικό δεν είναι θέμα. Θέλω αξιοπιστία και απόδοση που είναι τα μόνα κριτήρια μου. Βασικά ερωτήματα μου είναι αν το δοχείο είναι glass, inox ή χαλκός? και πόσα τετραγωνικά συλλέκτης?  3? 4? 5?

Εάν πάρεις άνω των 2 μέτρων πρέπει να τον σκεπάζεις από μέσα Μαίου μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2020 στις 2:19 ΜΜ, hp8 είπε

εγώ στη θέση σου για 5 ατομα  θα έβαζα 2 χ 120ρηδες σε σειρά  το νερό  (μπαίνει από το ένα μποιλερ στο άλλο ) και ρεύμα μόνο στον έναν Αυτόν που θα μου φέρνει ζεστο νερο  στην βρύση   Ακούγεται τρελό ? σκεψουτο  Το χειμώνα δεν θα ζεσταίνεις με ΔΕΗ 200 + που υπολογίζονται τα 5 άτομα και δεν θαμπαινει κρυο νερο καθ οσον  πάντα θα μπαίνει στον δεύτερο  νερό ζεστά -  χλιαρό ανάλογα με τον καιρο μιας και στην Ευβοια - Χαλκίδα κάθε χειμώνα την βλέπετε  Το καλοκαιρι το ελέγχεις ανάλογα με σκέπασμα του ενός Το αρχικό κόστος μπορεί να είναι λίγο παραπάνω, ίσως και οχι, αλλά θα βγει απ την ΔΕΗ Αλλο να ζεσταινεις 200 L+ και άλλο 120 και σε χρονο και σε χρήμα

Αν είναι έτσι γιατί να μη βάλει ταχυθερμαντήρα στη ντουζιέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έριξες την ιδέα για δύο ηλιακούς στη σειρά αντί έναν μεγάλο, για οικονομία στη χρήση.

Υποθέτω ότι θα το έχεις ψάξει γι'αυτό ρωτάω αν είναι να μπει σε σειρά ταχυθερμοσίφωνας για περισσότερη οικονομία και στο νερό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

αν είναι να μπει σε σειρά ταχυθερμοσίφωνας για περισσότερη οικονομία και στο νερό.

ο ταχυθερμοσιφωνας μπορεί να έχει κάποια καλά στοιχεία άλλα έχει και μειονεκτηματα                      1.Μεγάλο κόστος αγοράς 
2.συνηθως δίνει σ ένα σημείο
3.θα πρέπει να μην έχεις αναμμένες άλλες ηλεκτρικές συσκευές που τραβούν επίσης πολύ ρεύμα, προκειμένου να μη δημιουργήσεις θέμα στον ηλεκτρολογικό πίνακα του σπιτιού σου.
4.μπορει να σε στείλει αδιάβαστο σε μια στραβή καθ όσον θέλει συνεχή τροφοδοσία ρευματος όταν το χρησιμοποιεις 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/2/2020 στις 3:54 ΜΜ, hp8 είπε

ο ταχυθερμοσιφωνας μπορεί να έχει κάποια καλά στοιχεία άλλα έχει και μειονεκτηματα                      1.Μεγάλο κόστος αγοράς 
2.συνηθως δίνει σ ένα σημείο
3.θα πρέπει να μην έχεις αναμμένες άλλες ηλεκτρικές συσκευές που τραβούν επίσης πολύ ρεύμα, προκειμένου να μη δημιουργήσεις θέμα στον ηλεκτρολογικό πίνακα του σπιτιού σου.
4.μπορει να σε στείλει αδιάβαστο σε μια στραβή καθ όσον θέλει συνεχή τροφοδοσία ρευματος όταν το χρησιμοποιεις 

εγω παντως δεν εχω διαβασει για θανατους απο ταχυθερμαντηρες. Στο εξωτερικο χρησιμοποιουνται αρκετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Θα ήθελα να μου προτείνετε ηλιακό μεχρι 800 με 900 ευρώ. Πρόκειται να χρησιμοποιηθεί σε 3 διαμερίσματα που μισθώνονται σε airbnb και θα χρησιμοποιηθει κατα βαση τους καλοκαιρινούς μήνες με πολλή ηλιοφάνεια. Τι πρέπει να κοιτάξω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jniki10 είπε

Καλησπέρα

Θα ήθελα να μου προτείνετε ηλιακό μεχρι 800 με 900 ευρώ. Πρόκειται να χρησιμοποιηθεί σε 3 διαμερίσματα που μισθώνονται σε airbnb και θα χρησιμοποιηθει κατα βαση τους καλοκαιρινούς μήνες με πολλή ηλιοφάνεια. Τι πρέπει να κοιτάξω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θα βοηθουσε να εδινες αριθμο ντους τη μερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

Θα βοηθουσε να εδινες αριθμο ντους τη μερα..

3 διαμερίσματα που φιλοξενούν 4 άτομα. Θα έλεγα για 12 ντους μεσο όρο τη μέρα. Λόγω τής αυξημένης θερμοκρασίας δε θα γίνεται υπερβολική χρήση οπότε σκέφτομαι πώς ένας 300 λίτρων θα επαρκεί, οσον αφορα τη χωρητικότητα.

Επεξ/σία από jniki10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jniki10 είπε

3 διαμερίσματα που φιλοξενούν 4 άτομα. Θα έλεγα για 12 ντους μεσο όρο τη μέρα. Λόγω τής αυξημένης θερμοκρασίας δε θα γίνεται υπερβολική χρήση οπότε σκέφτομαι πώς ένας 300 λίτρων θα επαρκεί, οσον αφορα τη χωρητικότητα.

Προτεινω 300λ 5τμ και αν δινει συνεχεια αυξημενες  θερμοκρασιες να σκεπασεις μερος.. Αυτο στο λεω για να τα παει καλυτερα και για φθινοπωρο-ανοιξη..

Αν βαλεις 4τμ και δεν τα παει τοσο καλα.. δεν μπορεις να κανεις κατι ενω με 5τμ εχεις την επιλογη του σκεπασματος..

Η αξιοπιστια του μηχανηματος μειωνεται απο τις παρατεταμενες υψηλες θερμοκρασιες..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις αν σβηνει το φωτακι στον ηλεκτρικο πινακα οταν ο ηλιακος θερμοσιφωνας πιασει τη θερμοκρασια που εχει οριστει στο θερμοστατη;

επισης, εχετε εκτιμηση ποσους βαθμους διαφορα εχει η θερμοκρασια που εχει στο καζανι με αυτη που βλεπω στη βρυση σε υψος 4 οροφων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bjj-p είπε

Ξερει κανεις αν σβηνει το φωτακι στον ηλεκτρικο πινακα οταν ο ηλιακος θερμοσιφωνας πιασει τη θερμοκρασια που εχει οριστει στο θερμοστατη;

Δεν σβήνει, συνεχίζει να περνάει ρεύμα από το λαμπάκι.

2 λεπτά πριν, bjj-p είπε

ποσους βαθμους διαφορα εχει η θερμοκρασια που εχει στο καζανι με αυτη που βλεπω στη βρυση σε υψος 4 οροφων

Λογικά ασήμαντη, από τη στιγμή που φτάσει ζεστό νερό στη βρύση σου (περίπου 25'' για αυτό το ύψος?) όσο έχει το καζάνι σχεδόν τόσο σου έρχεται στη βρύση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...