Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Με τον παλιο ηλιακο ήσασταν ευχαριστημενοι? Ποσα λιτρα και τμ ηταν?

Θα έλεγα ότι ήμασταν ευχαριστημένοι. Αλλά για λίτρα και τμ δεν είμαι σίγουρος, όπως έγραψα ήταν τουλάχιστον 20ετίας, οπότε... Αλλά ο πατέρας μου ως χουβαρδάς, μάλλον κάπου εκεί στα 150 λίτρα θα ήταν, με 2 "καθρέφτες", άρα γύρω στα 3τμ...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/2/2020 στις 5:31 ΜΜ, mchrisober είπε

εγω παντως δεν εχω διαβασει για θανατους απο ταχυθερμαντηρες. Στο εξωτερικο χρησιμοποιουνται αρκετα.

Το ότι λέω μπορεί το προσπέρασες απ ότι βλέπω έτσι για να κάνεις μια ανάρτηση Και αναφερόμουν στο ότι αν προκύψει θέμα  και το ρελε διαφυγής έχει πάει για καφέ  🤩

edit παρακαλώ τους διαχειριστές να μην αλλάζουν τα emoji Σε κάθε άλλη περίπτωση να αφαιρέσουν όσα δεν πρέπει να χρησιμοποιουμε !

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, papresa είπε

Θα έλεγα ότι ήμασταν ευχαριστημένοι. Αλλά για λίτρα και τμ δεν είμαι σίγουρος, όπως έγραψα ήταν τουλάχιστον 20ετίας, οπότε... Αλλά ο πατέρας μου ως χουβαρδάς, μάλλον κάπου εκεί στα 150 λίτρα θα ήταν, με 2 "καθρέφτες", άρα γύρω στα 3τμ...;

Για καλυτερη αξιοπιστια και περισσοτερα λιτρα ζεστου νερου(αναλογα την χρηση) προτεινω 200λ 3τμ!

Να κοιταξεις συλλεκτες με ενιαιο πρεσαριστο κασωμα.. Βγαζει nobel,esolar,mastersol. 

Αυτος ειναι στις φωτο:

1563862634_--navi-plus-si20.jpg.48be941d1aa5a05c49f46bf3a91f5517.jpgScreenshot_2018-09-26-12-14-52-1.png.d3d0976141e060889aa1ed98bfff985c.png

Αν παρεις με απλο κασωμα τουλαχιστον να εχει αυτον τον απορροφητη οπτικα..!

Οτι απορια μου λες.. να κανω τον ρουφιανο!🙄

 

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, vagelispyr είπε

πως μπορούμε να βλέπουμε την θερμοκρασία νερού του ηλιακού μέσα στο σπίτι??

Εχω την ίδια απορία.

Επίσης τι υλικό να πάρω για να μονώσω τις σωλήνες που περνάει το νερό στον ηλιακό; 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι ψάχνουν για θερμόμετρο στον ηλιακό δείτε αυτά   εγώ προσωπικά έβαλα ένα από το ebay  με 4-5  ευρώ κάτι τέτοιο  τράβηξα καλώδιο και έκοψα τον αισθητήρα και τον κάρφωσα στην επένδυση πολιουρεθάνης ώστε να ακουμπάει στο δοχείο του νερού εσωτερικά , όμως δεν έχει ακρίβεια, εμένα μου δείχνει 6 βαθμούς λιγότερο από το νερό που φέρνει κάτω αλλά εχω μια εικόνα, θα δοκιμάσω εάν  φτάνει το wifi στην ταράτσα ώστε να βάλω ένα SONOFF® TH16 DIY 16A 3500W με αισθητήρα θερμοκρασίας και από το καλώδιο που εχω ανεβάσει θα στειλω ρεύμα στην ταράτσα με αυτό αν δεν είχε 4kw αντίσταση θα μπορούσα να ελέγξω και την αντίσταση αλλά δυστυχώς δεν μπορώ ίσως με ένα ρελέ να το μπορούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gousgounakos είπε

Εχω την ίδια απορία.

Επίσης τι υλικό να πάρω για να μονώσω τις σωλήνες που περνάει το νερό στον ηλιακό; 

Λευκό armaflex 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Για καλυτερη αξιοπιστια και περισσοτερα λιτρα ζεστου νερου(αναλογα την χρηση) προτεινω 200λ 3τμ!

Να κοιταξεις συλλεκτες με ενιαιο πρεσαριστο κασωμα.. Βγαζει nobel,esolar,mastersol. 

Αυτος ειναι στις φωτο:

1563862634_--navi-plus-si20.jpg.48be941d1aa5a05c49f46bf3a91f5517.jpgScreenshot_2018-09-26-12-14-52-1.png.d3d0976141e060889aa1ed98bfff985c.png

Αν παρεις με απλο κασωμα τουλαχιστον να εχει αυτον τον απορροφητη οπτικα..!

Οτι απορια μου λες.. να κανω τον ρουφιανο!🙄

Δωσε λεπτομερειες γιατι υπερεχουν οι κατηγοριες που ανεφερες να μαθαινουμε αν δεν σου κανει κοπο.

Επειδη τον 200αρι τον θεωρω λιγο μεγαλο κρινοντας απο προσωπικη εμπειρια για χειμωνα. Τι βαθμους πιστευεις μπορει να πιασει μια ηλιολουστη χειμωνιατικη μερα με κρυο στην Αθηνα; Προσπαθω να κανω συγκριση με αυτα που εχω αντιμετωπισει απο τη χρηση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bjj-p είπε

Δωσε λεπτομερειες γιατι υπερεχουν οι κατηγοριες που ανεφερες να μαθαινουμε αν δεν σου κανει κοπο.

Επειδη τον 200αρι τον θεωρω λιγο μεγαλο κρινοντας απο προσωπικη εμπειρια για χειμωνα. Τι βαθμους πιστευεις μπορει να πιασει μια ηλιολουστη χειμωνιατικη μερα με κρυο στην Αθηνα; Προσπαθω να κανω συγκριση με αυτα που εχω αντιμετωπισει απο τη χρηση του.

Μεγαλο εννοεις οταν συνδυαζεται με 3τμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Μεγαλο για να αποδωσει αρκετο ζεστο νερο.

Αν του βαλεις 4τμ ειναι οκ! Στην περιπτωση του ts αφου λεει παλιο ηλιακο(20ετιας) 150λ και ηταν καλυμμενοι αρα αυτο που του προτεινω θα ειναι μια χαρα! Και με λιγοτερες πιεσεις το καλοκαιρι..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος θέλει να πάρει θερμοκρασία από ηλιακό όπως συζητήθηκε παραπάνω, ενσύρματα ή ασύρματα, ο σωστός τρόπος προκειμένου να έχουμε σωστή ένδειξη είναι η αντικατάσταση της αντίστασης με άλλη που θα έχει 2ο κυάθιο. Το κυάθιο είναι η "θήκη" που μέσα μπορεί να μπει το αισθητήριο. Όλες οι αντιστάσεις έχουν ήδη ένα κυάθιο στο οποίο μπαίνει ο θερμοστάτης. Η ύπαρξη 2ου δίνει τη δυνατότητα να μπει το πρόσθετο αισθητήριο θερμοκρασίας κι έτσι να πάρουμε σωστές ενδείξεις.

Και μία σημείωση. Αν η απόσταση από την ταράτσα είναι μεγάλη και άρα μεγάλο το μήκος του καλωδίου και ταυτόχρονα χρησιμοποιηθεί μικρή διατομή υπάρχει πάλι η περίπτωση να πάρουμε μη ακριβείς ενδείξεις λόγω πτώσης τάσης. Ίσως το να έχουμε 3-4 βαθμούς απόκλιση στην ένδειξη να μην είναι τόσο φοβερό, αλλά καλό είναι να το ξέρουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Αν κάποιος θέλει να πάρει θερμοκρασία από ηλιακό όπως συζητήθηκε παραπάνω, ενσύρματα ή ασύρματα, ο σωστός τρόπος προκειμένου να έχουμε σωστή ένδειξη είναι η αντικατάσταση της αντίστασης με άλλη που θα έχει 2ο κυάθιο. Το κυάθιο είναι η "θήκη" που μέσα μπορεί να μπει το αισθητήριο. Όλες οι αντιστάσεις έχουν ήδη ένα κυάθιο στο οποίο μπαίνει ο θερμοστάτης. Η ύπαρξη 2ου δίνει τη δυνατότητα να μπει το πρόσθετο αισθητήριο θερμοκρασίας κι έτσι να πάρουμε σωστές ενδείξεις.

Και μία σημείωση. Αν η απόσταση από την ταράτσα είναι μεγάλη και άρα μεγάλο το μήκος του καλωδίου και ταυτόχρονα χρησιμοποιηθεί μικρή διατομή υπάρχει πάλι η περίπτωση να πάρουμε μη ακριβείς ενδείξεις λόγω πτώσης τάσης. Ίσως το να έχουμε 3-4 βαθμούς απόκλιση στην ένδειξη να μην είναι τόσο φοβερό, αλλά καλό είναι να το ξέρουμε.

Νομιζω πως μπορεις να το καλιμπραρεις αυτο λογω αποστασης.

https://nobel.gr/product/sulektis-aelios/  

Αυτοι οι συλλεκτες πως σας φαινονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2020 στις 11:59 ΠΜ, hp8 είπε

Το ότι λέω μπορεί το προσπέρασες απ ότι βλέπω έτσι για να κάνεις μια ανάρτηση Και αναφερόμουν στο ότι αν προκύψει θέμα  και το ρελε διαφυγής έχει πάει για καφέ  🤩

edit παρακαλώ τους διαχειριστές να μην αλλάζουν τα emoji Σε κάθε άλλη περίπτωση να αφαιρέσουν όσα δεν πρέπει να χρησιμοποιουμε !

το εγραψα γιατι ο καθενας γραφει οτι του κατεβει εδω μεσα. Το "μπορει" ειναι πολυ γενικο, εαν καποιος δεν κανει σωστα εγκατασταση πολλα μπορει να πανε λαθος, ακομη και η πριζα ή οποια αλλη ηλεκτρικη συσκευη εχει σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...