Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, haris_216 είπε

Και μία σημείωση. Αν η απόσταση από την ταράτσα είναι μεγάλη και άρα μεγάλο το μήκος του καλωδίου και ταυτόχρονα χρησιμοποιηθεί μικρή διατομή υπάρχει πάλι η περίπτωση να πάρουμε μη ακριβείς ενδείξεις λόγω πτώσης τάσης. Ίσως το να έχουμε 3-4 βαθμούς απόκλιση στην ένδειξη να μην είναι τόσο φοβερό, αλλά καλό είναι να το ξέρουμε.

Έχω βάλει ένα αυτοσχέδιο θερμόμετρο που δίνει ένδειξη στο σπίτι. Μόνο για το θέμα του καλωδίου, με χρήση ενός καλωδίου για μεταφορά βίντεο που βρήκα στην αποθήκη (δηλαδή αρκετά λεπτό) που χρησιμοποίησα για επέκταση 10 μέτρων, δεν είχε καμία διαφορά στην ένδειξη. Δηλαδή το δοκίμασα στην ταράτσα με και χωρίς την επέκταση και μετρούσε το ίδιο. Το θερμόμετρο που έβαλα ήταν αυτό https://www.ebay.co.uk/itm/Mini-Digital-LCD-Thermometer-With-Probe-For-Fridges-Freezers-Coolers-Chillers/293469180328?epid=518369369&hash=item44542051a8:g:ygAAAOSw-a5dyolC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, haris_216 είπε

Αν κάποιος θέλει να πάρει θερμοκρασία από ηλιακό όπως συζητήθηκε παραπάνω, ενσύρματα ή ασύρματα, ο σωστός τρόπος προκειμένου να έχουμε σωστή ένδειξη είναι η αντικατάσταση της αντίστασης με άλλη που θα έχει 2ο κυάθιο. Το κυάθιο είναι η "θήκη" που μέσα μπορεί να μπει το αισθητήριο. Όλες οι αντιστάσεις έχουν ήδη ένα κυάθιο στο οποίο μπαίνει ο θερμοστάτης. Η ύπαρξη 2ου δίνει τη δυνατότητα να μπει το πρόσθετο αισθητήριο θερμοκρασίας κι έτσι να πάρουμε σωστές ενδείξεις.

Και μία σημείωση. Αν η απόσταση από την ταράτσα είναι μεγάλη και άρα μεγάλο το μήκος του καλωδίου και ταυτόχρονα χρησιμοποιηθεί μικρή διατομή υπάρχει πάλι η περίπτωση να πάρουμε μη ακριβείς ενδείξεις λόγω πτώσης τάσης. Ίσως το να έχουμε 3-4 βαθμούς απόκλιση στην ένδειξη να μην είναι τόσο φοβερό, αλλά καλό είναι να το ξέρουμε.

Μπορείς να μας πεις την διαδικασία; οκ αλλάζουμε το κυάθιο μετά τι άλλο πρέπει να βάλουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ParhsG είπε

Νομιζω πως μπορεις να το καλιμπραρεις αυτο λογω αποστασης.

https://nobel.gr/product/sulektis-aelios/  

Αυτοι οι συλλεκτες πως σας φαινονται;

Αυτό δεν το γνωρίζω, γι' αυτό και δεν ανέφερα κάτι σχετικά

11 ώρες πριν, naive είπε

Έχω βάλει ένα αυτοσχέδιο θερμόμετρο που δίνει ένδειξη στο σπίτι. Μόνο για το θέμα του καλωδίου, με χρήση ενός καλωδίου για μεταφορά βίντεο που βρήκα στην αποθήκη (δηλαδή αρκετά λεπτό) που χρησιμοποίησα για επέκταση 10 μέτρων, δεν είχε καμία διαφορά στην ένδειξη. Δηλαδή το δοκίμασα στην ταράτσα με και χωρίς την επέκταση και μετρούσε το ίδιο. Το θερμόμετρο που έβαλα ήταν αυτό https://www.ebay.co.uk/itm/Mini-Digital-LCD-Thermometer-With-Probe-For-Fridges-Freezers-Coolers-Chillers/293469180328?epid=518369369&hash=item44542051a8:g:ygAAAOSw-a5dyolC

Δεν είμαι ηλεκτρονικός και άρα στηρίζομαι στη δική μου εμπειρία και στις όποιες diy-er γνώσεις μπορεί να έχω, γι' αυτό και ανέφερα ότι "υπάρχει η περίπτωση". Σε dc (συνεχές)  ρεύματα η πτώση τάσης είναι υπαρκτό φαινόμενο κι έχει παρενέργειες. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους (υπάρχουν και άλλοι) που σε εφαρμογές συνεχούς ρεύματος (πχ αυτοκίνητο) καταφεύγουμε στη χρήση ρελέ.

24 λεπτά πριν, vagelispyr είπε

Μπορείς να μας πεις την διαδικασία; οκ αλλάζουμε το κυάθιο μετά τι άλλο πρέπει να βάλουμε; 

Δεν αλλάζουμε το κυάθιο αλλά την αντίσταση με άλλη που έχει και 2ο κυάθιο (τα κυάθια είναι αυτά που βλέπεις στη φωτογραφία σαν δύο τρυπούλες. Στις "κανονικές" αντιστάσεις έχει μόνο μία στην οποία και μπαίνει ο θερμοστάτης)

Στο 2ο κυάθιο μπαίνει το αισθητήριο της θερμοκρασίας το οποίο κατόπιν συνδέεται με καλώδιο με το οργανάκι της θερμοκρασίας που προφανώς έχεις βάλει στο σπίτι. Και τότε σου δίνει ένδειξη θερμοκρασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, haris_216 είπε

Αυτό δεν το γνωρίζω, γι' αυτό και δεν ανέφερα κάτι σχετικά

Δεν είμαι ηλεκτρονικός και άρα στηρίζομαι στη δική μου εμπειρία και στις όποιες diy-er γνώσεις μπορεί να έχω, γι' αυτό και ανέφερα ότι "υπάρχει η περίπτωση". Σε dc (συνεχές)  ρεύματα η πτώση τάσης είναι υπαρκτό φαινόμενο κι έχει παρενέργειες. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους (υπάρχουν και άλλοι) που σε εφαρμογές συνεχούς ρεύματος (πχ αυτοκίνητο) καταφεύγουμε στη χρήση ρελέ.

Δεν αλλάζουμε το κυάθιο αλλά την αντίσταση με άλλη που έχει και 2ο κυάθιο (τα κυάθια είναι αυτά που βλέπεις στη φωτογραφία σαν δύο τρυπούλες. Στις "κανονικές" αντιστάσεις έχει μόνο μία στην οποία και μπαίνει ο θερμοστάτης)

Στο 2ο κυάθιο μπαίνει το αισθητήριο της θερμοκρασίας το οποίο κατόπιν συνδέεται με καλώδιο με το οργανάκι της θερμοκρασίας που προφανώς έχεις βάλει στο σπίτι. Και τότε σου δίνει ένδειξη θερμοκρασίας

δεν έχω βάλει όργανό μέτρησης της θερμοκρασίας γι αυτό ψάχνομαι, άρα χρειάζεται άλλη αντίσταση και τον μετρητή της θερμοκρασίας?πες μου έναν μετρητή θερμοκρασίας?

Επεξ/σία από vagelispyr
επιπλέον κείμενο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ParhsG είπε

Νομιζω πως μπορεις να το καλιμπραρεις αυτο λογω αποστασης.

https://nobel.gr/product/sulektis-aelios/  

Αυτοι οι συλλεκτες πως σας φαινονται;

Εχουν τον καλο απορροφητη..! και εχουν καλη αποδοση..! Η διαφορα ειναι οτι σε χ χρονια θα ξεκινησει το φαινομενο της υγρασιας..

Προσωπικα μεχρι στιγμης σε συλλεκτες αελιος δεν εχω δει υγρασια..  Το φαινομενο αυτο το εχω δει σε αρκετους σχετικα καινουργιους sonne και σε Μαλτεζο!

Για μενα δινεις κατι παραπανω και βαζεις τους apollon! Εγγυηση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάνεις εαν στους ηλιακούς ο Μαλτέζος έχει έτοιμη υποδοχή για αισθητήριο θερμοκρασίας; Επίσης ο αισθητήρας DS18B20 διαβάζω σε κάποια ξένα forum οτι μπορεί να δώσει αξιόπιστες ενδείξεις μέχρι και 20 μέτρα με καλώδιο UTP.Τον έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Θέλω να τον συνδέσω σε ένα arduino που έχω και βλέπω θερμοκρασίες σπιτιού (μέσα/έξω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να μεταφερω τον ηλιακο σε αλλη θεση.Μπορειτε να με καθοδηγησετε σχετικα με το αδειασμα και γεμισμα?Πρεπει να προσεξω κατι?Θα πρεπει να αδειασω και το αντιψυκτικο φανταζομαι...Ο ηλιακος ειναι 2 χρονων μαρκας sonne

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, tarantules είπε

Γνωρίζει κάνεις εαν στους ηλιακούς ο Μαλτέζος έχει έτοιμη υποδοχή για αισθητήριο θερμοκρασίας; Επίσης ο αισθητήρας DS18B20 διαβάζω σε κάποια ξένα forum οτι μπορεί να δώσει αξιόπιστες ενδείξεις μέχρι και 20 μέτρα με καλώδιο UTP.Τον έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Θέλω να τον συνδέσω σε ένα arduino που έχω και βλέπω θερμοκρασίες σπιτιού (μέσα/έξω).

Κανένας ηλιακός της αγοράς, απ' όσο μπορώ να ξέρω, δεν έχει υποδοχή για αισθητήριο. Εκτός αν το ζητήσει κανείς.

21 ώρες πριν, vagelispyr είπε

δεν έχω βάλει όργανό μέτρησης της θερμοκρασίας γι αυτό ψάχνομαι, άρα χρειάζεται άλλη αντίσταση και τον μετρητή της θερμοκρασίας?πες μου έναν μετρητή θερμοκρασίας?

Δεν έχω να σου προτείνω κάτι καθώς δεν έχω βάλει στο δικό μου.

Προσωπικά, αν και νομίζω ότι έχω τις γνώσεις για να το έβαζα, δεν το βρίσκω απαραίτητο. Θεωρώ ότι ένα μέσος χρήστης ηλιακού έχει πλέον αίσθηση για το αν έχει ή όχι ο ηλιακός του ζεστό νερό και άρα αν θα μπει ή όχι για μπάνιο. Το να γνωρίζω αν έχει 32 βαθμούς ή 39 δεν μου προσθέτει κάτι. Και ούτε βέβαια κρίνω απαραίτητο, για τον τρόπο ζωής μου πάντα, να έχω το όποιο app (νέα τάση που έπιασε και τους ηλιακούς τελευταία, απ' ότι βλέπω σε σχετικές καταχωρήσεις) να μου λέει τη θερμοκρασία του ηλιακού όταν είμαι για...καφέ. Σαφώς υπάρχει κόσμος που για τους δικούς του λόγους θέλει να ξέρει ακριβώς αλλά αυτό για μένα είναι μία υπερβολή. Κάτι αντίστοιχο με το σκέπασμα του συλλέκτη που κάποιοι προτείνουν να γίνεται κάθε λίγο και λιγάκι ενώ προσωπικά επιλέγω να το κάνω όταν λείψω αρκετά από το σπίτι.

Πάντα μου άρεσαν τα gadget και οι χαριτωμενιές αλλά πλέον, ίσως και λόγω ηλικίας, προσπαθώ να κάνω πράγματα που έχουν ουσιαστικό νόημα και να κρατάω τη ζωή μου σχετικά απλή.

ΥΓ Τα παραπάνω αφορούν περιγραφή των προσωπικών μου επιλογών και σε καμιά περίπτωση δεν είναι για να προσβάλω κάποιον που σκέφτεται/λειτουργεί διαφορετικά ή έχει αναπτύξει άλλες απόψεις στο παρόν νήμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έβαλα ένα απλό φθηνιάρικο θερμόμετρο όπως περιγράφει ο george1551 και ο naive και βρήκα την υγειά μου. Χωρίς 2ο κυάθιο δηλαδή, απλά ακουμπώντας τον αισθητήρα στο καζάνι μέσα από την πολυουρεθάνη. Η απόσταση είναι μεγάλη γύρω στα 20 μέτρα και μάλιστα χρησιμοποίησα εντελώς ακατάλληλο καλώδιο, ένα καλώδιο κεραίας (!) που υπήρχε ήδη στην ταράτσα. Η μέτρηση λοιπόν έχει μεγάλη απόκλιση (γύρω στους 40°) αλλά δεν με απασχολεί καθόλου αυτό αφού σε ότι ένδειξη βλέπω, προσθέτω στο μυαλό μου πάντα το 40 και ξέρω ακριβώς τι γίνεται. Περιέργως η απόκλιση είναι σταθερή, είτε -10° δείχνει, είτε +50°. Μάλιστα έτυχε να έχει τέτοια απόκλιση έτσι ώστε όταν βλέπω θετική τιμή στο μετρήτη ξέρω ότι το νερό είναι κοντά στους 40° άρα μου φτάνει για να κάνω το ντουζάκι μου. 

Πριν βάλω το θερμόμετρο έπρεπε να ανοίγω βρύση και να περιμένω 1-2 λεπτά και να σπαταλώ 2-3 λίτρα νερό  (είπαμε ~20 μέτρα απόσταση) μονο και μόνο για να δω αν είναι ζεστό ή πρέπει να ανάψω την αντίσταση.

Επίσης έχει μπει από τον Ιούνιο, δεν με έχει προδώσει ποτέ, και μπορούσα να παρακολουθώ αξιόπιστα και τις θερμοκρασίες κατά τον Αύγουστο με τους καύσωνες που βάραγε 100ρια το νερό

 

53 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Θεωρώ ότι ένα μέσος χρήστης ηλιακού έχει πλέον αίσθηση για το αν έχει ή όχι ο ηλιακός του ζεστό νερό και άρα αν θα μπει ή όχι για μπάνιο.

Αν δεν μένεις μόνος όμως θα πρέπει να προβλέψεις και πόσο νερό χάλασε η γυναίκα και τα πιτσιρίκια, πράγμα εντελώς στοχαστικό και χαοτικό!

19 ώρες πριν, tarantules είπε

Γνωρίζει κάνεις εαν στους ηλιακούς ο Μαλτέζος έχει έτοιμη υποδοχή για αισθητήριο θερμοκρασίας;

O Sunpower o 200ρης δεν έχει. Ένας Inox 160ρης που έχω επίσης στην ταράτσα, έχει μια βίδα που νομίζω είναι η υποδοχή για 2ο κυάθιο. Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις τον αντιπρόσωπο με ένα mail, καθώς αυτά αλλάζουν κιόλας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημετα παιδια!Αρχες της εβδομαδας προκειται να μπει ενα ηλιακος 200 της calpak τι θα συνιστουσατε να βαλω σαν extra? Περα απο την αναμικτη βαλβιδα ωστε το νερο να ερχεται στους 45 βαθμους σκεφτομαι για δοχειο διαστολης και στο κλειστο και στο ανοικτο κυκλωμα.το θεμα ειναι οτι στο μαγαζι που τους το ειπα ,ειπαν οκ αλλα μς κοιτουσαν καπως.εσεις τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλες (μα όλες) οι εγκαταστάσεις που μπορεί να έχουμε στο σπίτι μας θα μπορούσαν να έχουν "κάτι" παραπάνω που θα βοηθούσε στην καλύτερη ή πιο ασφαλή λειτουργία τους. Λίγο ή πολύ.

Ο εξαερισμός του "τυφλού" μπάνιου θα έπρεπε να έχει ξεχωριστή γραμμή από το φως και χρονοδιακόπτη έτσι ώστε να λειτουργεί για λίγο αφού βγεις από το μπάνιο. Ο ηλιακός θα μπορούσε να ακολουθεί την πορεία του ήλιου. Η περιοχή του τζακιού θα έπρεπε να έχει κάποιο ανιχνευτή μονοξειδίου/διοξειδίου για να προλαμβάνει επικίνδυνη συγκέντρωση. Και το υπόγειο parking μας θα έπρεπε να έχει και τα δύο (εξαερισμό και ανιχνευτή).

Αυτά συνήθως δεν γίνονται (αναφορικά με τους χρήστες) είτε γιατί δεν τα θεωρούμε σημαντικά (και όντως μπορεί να είναι έτσι) και θέτουμε άλλες προτεραιότητες είτε γιατί δεν μας περνάει από το μυαλό. Από την πλευρά των πωλητών/τεχνικών δεν γίνονται συνήθως λόγω κόστους.

Φαντάσου, αφού έκανε κάποιος την έρευνα αγοράς του (η οποία συνήθως συνίσταται σε απλή "έρευνα"...τιμής ;)) για ένα ηλιακό, να κατέληγε κάποιος στον Χ ηλιακό. Και μετά να άρχιζε ο πωλητής τα συν. Συν δοχείο διαστολής κλειστού. Συν δοχείο διαστολής νερού χρήσης. Συν αντεπίστροφη βαλβίδα. Συν μικτική. Συν. Συν. Συν.

Ακόμα θα 'τρεχες με την τιμή και τα "συν".

Αν πάλι ο όποιος πωλητής τα έλεγε από μόνος του στην αρχική ενημέρωση και με δεδομένο ότι οι ανταγωνιστές πωλητές δεν θα σου έλεγαν τέτοια, θα τον θεωρούσες ακριβό και προφανώς θα πήγαινες παρακάτω.

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ANTONIO202 είπε

Καλημετα παιδια!Αρχες της εβδομαδας προκειται να μπει ενα ηλιακος 200 της calpak τι θα συνιστουσατε να βαλω σαν extra? Περα απο την αναμικτη βαλβιδα ωστε το νερο να ερχεται στους 45 βαθμους σκεφτομαι για δοχειο διαστολης και στο κλειστο και στο ανοικτο κυκλωμα.το θεμα ειναι οτι στο μαγαζι που τους το ειπα ,ειπαν οκ αλλα μς κοιτουσαν καπως.εσεις τι λετε;

Ποσα τμ συλλεκτη???  Η λογικη λεει πληρωνεις παραπανω τον ηλιακο για την αξιοπιστια του αρα άτυπα θα πω τα εξτρα δεν τα χρειαζεται!

Για ποσα ατομα τον θες και ποσο θα σου κοστισει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2020 στις 11:17 ΠΜ, haris_216 είπε

Κανένας ηλιακός της αγοράς, απ' όσο μπορώ να ξέρω, δεν έχει υποδοχή για αισθητήριο. Εκτός αν το ζητήσει κανείς.

Δεν έχω να σου προτείνω κάτι καθώς δεν έχω βάλει στο δικό μου.

Προσωπικά, αν και νομίζω ότι έχω τις γνώσεις για να το έβαζα, δεν το βρίσκω απαραίτητο. Θεωρώ ότι ένα μέσος χρήστης ηλιακού έχει πλέον αίσθηση για το αν έχει ή όχι ο ηλιακός του ζεστό νερό και άρα αν θα μπει ή όχι για μπάνιο. Το να γνωρίζω αν έχει 32 βαθμούς ή 39 δεν μου προσθέτει κάτι. Και ούτε βέβαια κρίνω απαραίτητο, για τον τρόπο ζωής μου πάντα, να έχω το όποιο app (νέα τάση που έπιασε και τους ηλιακούς τελευταία, απ' ότι βλέπω σε σχετικές καταχωρήσεις) να μου λέει τη θερμοκρασία του ηλιακού όταν είμαι για...καφέ. Σαφώς υπάρχει κόσμος που για τους δικούς του λόγους θέλει να ξέρει ακριβώς αλλά αυτό για μένα είναι μία υπερβολή. Κάτι αντίστοιχο με το σκέπασμα του συλλέκτη που κάποιοι προτείνουν να γίνεται κάθε λίγο και λιγάκι ενώ προσωπικά επιλέγω να το κάνω όταν λείψω αρκετά από το σπίτι.

Πάντα μου άρεσαν τα gadget και οι χαριτωμενιές αλλά πλέον, ίσως και λόγω ηλικίας, προσπαθώ να κάνω πράγματα που έχουν ουσιαστικό νόημα και να κρατάω τη ζωή μου σχετικά απλή.

ΥΓ Τα παραπάνω αφορούν περιγραφή των προσωπικών μου επιλογών και σε καμιά περίπτωση δεν είναι για να προσβάλω κάποιον που σκέφτεται/λειτουργεί διαφορετικά ή έχει αναπτύξει άλλες απόψεις στο παρόν νήμα.

δεν αντιλέγω ότι ίσως είναι υπερβολή, αλλά το να περιμένεις κάθε φορά να τρέχει το νερό για το αν θα έχει ζεστό νερό, (βασικά μόνο όταν έχει συννεφια συμβαίνει αυτό, είναι θέμα0, επίσης αν κατάλαβα καλά με τον ίδιο θερμοστάτη μπορούμε να ρυθμίσουμε το εύρος λειτουργίας του ηλιακού με το ρεύμα )όπως μου εξήγησε ένας ηλεκτρολόγος) , το θέμα είναι πως γίνονται όλα αυτά γιατί ο συγκεκριμενος που μου τα ειπε είναι μακρυά  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2020 στις 11:17 ΠΜ, haris_216 είπε

Κανένας ηλιακός της αγοράς, απ' όσο μπορώ να ξέρω, δεν έχει υποδοχή για αισθητήριο. Εκτός αν το ζητήσει κανείς.

Δεν έχω να σου προτείνω κάτι καθώς δεν έχω βάλει στο δικό μου.

Προσωπικά, αν και νομίζω ότι έχω τις γνώσεις για να το έβαζα, δεν το βρίσκω απαραίτητο. Θεωρώ ότι ένα μέσος χρήστης ηλιακού έχει πλέον αίσθηση για το αν έχει ή όχι ο ηλιακός του ζεστό νερό και άρα αν θα μπει ή όχι για μπάνιο. Το να γνωρίζω αν έχει 32 βαθμούς ή 39 δεν μου προσθέτει κάτι. Και ούτε βέβαια κρίνω απαραίτητο, για τον τρόπο ζωής μου πάντα, να έχω το όποιο app (νέα τάση που έπιασε και τους ηλιακούς τελευταία, απ' ότι βλέπω σε σχετικές καταχωρήσεις) να μου λέει τη θερμοκρασία του ηλιακού όταν είμαι για...καφέ. Σαφώς υπάρχει κόσμος που για τους δικούς του λόγους θέλει να ξέρει ακριβώς αλλά αυτό για μένα είναι μία υπερβολή. Κάτι αντίστοιχο με το σκέπασμα του συλλέκτη που κάποιοι προτείνουν να γίνεται κάθε λίγο και λιγάκι ενώ προσωπικά επιλέγω να το κάνω όταν λείψω αρκετά από το σπίτι.

Πάντα μου άρεσαν τα gadget και οι χαριτωμενιές αλλά πλέον, ίσως και λόγω ηλικίας, προσπαθώ να κάνω πράγματα που έχουν ουσιαστικό νόημα και να κρατάω τη ζωή μου σχετικά απλή.

ΥΓ Τα παραπάνω αφορούν περιγραφή των προσωπικών μου επιλογών και σε καμιά περίπτωση δεν είναι για να προσβάλω κάποιον που σκέφτεται/λειτουργεί διαφορετικά ή έχει αναπτύξει άλλες απόψεις στο παρόν νήμα.

 

εκτός από τους λόγους που προαναφέρθηκαν, υπάρχει ακόμη ένας σημαντικός λόγος για να έχεις ένδειξη θερμοκρασίας,

θέλω να βάλω στην ταράτσα (3 ορόφους πάνω) θερμομικτική βαλβίδα στην έξοδο του θερμοσίφωνα,

χωρίς να έχω ένδειξη θερμοκρασίας,

δεν θα ξέρω το καλοκαίρι πότε να τον σκεπάζω,

τώρα καταλαβαίνω πότε αρχίζει και καίει πολύ το νερό και πότε κρυώνει ,

με τη θερμομικτική θα πρέπει να υπχει μία ένδειξη για να ξέρω αν το νερό είναι στους 50 ή στους 90

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...