Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/3/2020 στις 3:19 ΜΜ, gia_nnis είπε

Σεβαστο στα οσα λες.. αλλα εδω μιλανε τα ντοκουμεντα! Μεγαλες θερμοκρασιες στο κατω μερος και ξεκαθαρη μειωση αποδοσης συγκριτικα με το αν θα σκεπαζοταν το κατω μερος..!

Επισης επειδη θεωρω οτι καταπονείται(κατω μερος) εχω την εντυπωση οτι μελλοντικα θα παρουσιαση διαρροη!

Κανε και καντέ το πειραμα να δειτε! Ελατε μετα να ποσταρετε!!!!!!!!

Ρε παιδιά γιατί προβληματίζεστε πιο σημείο θα σκεπάζεται? η νόμοι της φύσης είναι απαράβατη, σκεφτείτε πως λειτουργούν η σωλήνες κενού με ένα σωληνάκι, η και χωρίς σωληνάκι.

alt37.gif

7 λεπτά πριν, Ppd είπε

Ααα μαλιστα..ενδιαφερον! Ομως τι γινεται οταν παμε διακοπες κ κλεινουμε γενικο? Μηπως η πιεση του ηλιακου επιστεφει στο δικτυο κ σε καποια πιθανη υδραυλικη συνδεση με αστοχια εχουμε διαρροη κ πλημυρα? Μηπως δεν πρεπει να κλεινουμε γενικο?

Και βέβαια πρέπει να κλείνουμε τον γενικό, όταν κλείνουμε τον γενικό να μας γίνει συνιθια να σκεπάζουμε του συλλέκτες. η συλλέκτες δεν παθαίνουν ποτέ τίποτα, ούτε με καταπονήσεις, ούτε με θερμοκρασίες, την στιγμή που είναι χάλκινοι, αυτό που υποφέρει είναι πάντα το καζάνι.

Επεξ/σία από D.PAT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, D.PAT είπε

Και βέβαια πρέπει να κλείνουμε τον γενικό, όταν κλείνουμε τον γενικό να μας γίνει συνιθια να σκεπάζουμε του συλλέκτες. η συλλέκτες δεν παθαίνουν ποτέ τίποτα, ούτε με καταπονήσεις, ούτε με θερμοκρασίες, την στιγμή που είναι χάλκινοι, αυτό που υποφέρει είναι πάντα το καζάνι.

Η δοχειο διαστολης  στο ανοικτο κυκλωμα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Ppd είπε

Η δοχειο διαστολης  στο ανοικτο κυκλωμα? 

Εννοείς στο καταναλώσιμο, γιατί να μπεις σε πρόσθετα έξοδα? τη μάρκα ηλιακός? για να έχω εικόνα. είναι καινούργιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, D.PAT είπε

Εννοείς στο καταναλώσιμο, γιατί να μπεις σε πρόσθετα έξοδα? τη μάρκα ηλιακός? για να έχω εικόνα. είναι καινούργιος?

Ναι στο καταναλωσιμο Για να παραλαβει τις εξτρα πιεσεις κ διαστολες αν δεν σκεπασω συλλεκτη οταν λειπω κ εχω κλειστο γενικο.μαλτεζος ειναι 160 με 2 τ.μ και μετρια αποδοση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Ppd είπε

Ναι στο καταναλωσιμο Για να παραλαβει τις εξτρα πιεσεις κ διαστολες αν δεν σκεπασω συλλεκτη οταν λειπω κ εχω κλειστο γενικο.μαλτεζος ειναι 160 με 2 τ.μ και μετρια αποδοση...

Σε ηλιοακμη 120λ 2τμ καινουργιος τρεχει απο το ασφαλιστικο του ανοιχτου χωρις να υπαρχουν μεγαλες πιεσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Σε ηλιοακμη 120λ 2τμ καινουργιος τρεχει απο το ασφαλιστικο του ανοιχτου χωρις να υπαρχουν μεγαλες πιεσεις!

Βάλτε ένα σωληνάκι στο καζάνι Φ10 μεσα στην σωλήνα του καταναλώσιμου να πάει μέχρι πάνω να χτειπήση, αφού πρώτα το κόψτε λίγο λοξά περίπου 20 μοίρες, κάτω θα το κόψτε πρόσωπο με το σωλήνα του καζανιού, μετά βιδώστε  το ρακόρ με την σωλήνα της κατανάλωσης, και θα είστε ΟΚ με το φενώμενω του ασφαλιστικού. εκτός αν το καζάνι κάθεται στραβά μέσα στην μόνωση. να ξέρετε πάντως όταν τρέχει το ασφαλιστικό, με χαμηλή θερμοκρασία, είναι θέμα αέρα στο καζάνι.

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από D.PAT
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, D.PAT είπε

Βαλται ενα σωλινακη στο καζανη Φ10 στην σωληνα του καταναλοσιμου να παει μεχρι πανο να χτιπιση, αφου προτα το κοψετε λιγο λοξα περιπου 20 μιρες, κατο θα το κοψτε προσοπο με το σωλινα του καζανιου, μετα βιδοστε  το ρακορ με την σωλινα της καταναλοσης, και θα εισται ΟΚ με το φενομενο του ασφαλιστικου. εκτος αν το καζανη καθεται στραβα στην μονοση.

Αυτο μου το εχει ξαναπει μελος αλλα δεν θυμαμαι ποιος,μπορει και εσυ..!  Ο κατοχος του λεει απο την στιγμη που ειπε αυτο η εταιρεια δεν κανει τιποτα! Δηλαδη αν τον πειραξει χανει την εγγυηση!

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Αυτο μου το εχει ξαναπει μελος αλλα δεν θυμαμαι ποιος,μπορει και εσυ..!  Ο κατοχος του λεει απο την στιγμη που ειπε αυτο η εταιρεια δεν κανει τιποτα! Δηλαδη αν τον πειραξει χανει την εγγυηση!

Καλά κουκουρούκου, αυτό παρατηρείται περισσότερο στους στου κάθετους ηλεκτρικούς θερ/νες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι βέβαιος ότι η ύπαρξη αέρα στο καζάνι είναι ευεργετικός παράγοντας στο να μην τρέχει νερό από το ασφαλιστικό.
Λειτουργεί ως ένα εσωτερικό δοχείο διαστολής μιας και ο αέρας αυτός μπορεί να παραλάβει τις διαστολές του νερού. 
Παρόλα αυτά θεωρώ λογικό πως με την ροή του νερού προς το κύκλωμα εξόδου θα παρασέρνεται ο αέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Είμαι βέβαιος ότι η ύπαρξη αέρα στο καζάνι είναι ευεργετικός παράγοντας στο να μην τρέχει νερό από το ασφαλιστικό.
Λειτουργεί ως ένα εσωτερικό δοχείο διαστολής μιας και ο αέρας αυτός μπορεί να παραλάβει τις διαστολές του νερού. 
Παρόλα αυτά θεωρώ λογικό πως με την ροή του νερού προς το κύκλωμα εξόδου θα παρασέρνεται ο αέρας.

Πρώτον, το πιάνο από το τέλος, ο αέρας δεν πρόκειται να φύγει διότι ο σωλήνας αν πρόσεξες δεν είναι μέχρι πάνω (λάθος) συμβαίνει ώμος καμιά φορά.
Δεύτερο όταν ασκούμε πίεση στην επιφάνεια τον υγρών με οποιοδήποτε αέριο, αιτώ τείνει να διαλυθεί μέσα στο υγρό. και αυτό συμβαίνει με την διόγκωση του νερού όταν θερμαίνετε. Νόμος του Χένρι. τα αέρια λυπών έχουν τελείως διαφορετικό συντελεστή διαστολής απότι τα υγρά. τα αέρια απελευθερώνονται από τα υγρά, που έχουν διαλυθεί, όταν παύουμε να ασκούμε πίεση στην επιφάνεια τον υγρών, διότι το νερό συρρικνώνετε όταν κρυώσει, η όταν ανοίξουμε την βρύση, άρα δεν έχει και τόσο μεγάλες πιέσεις. ο θύλακας παραμένει στο πάνω μέρος. χώρια το ότι κάνη ζημιά στο καζάνι. Εμείς μέσα στο καζάνι θέλουμε πίεση, για να αυξήσουμε το συμείο βρασμού, Αυτά περιληπτικά. Υπάρχουν και άλλοι παράμετροι, και λεπτομέρειες που χρειαζόμαστε ειδικό σεμινάριο αρκετών ωρών γιαυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, D.PAT είπε

Πρώτον, το πιάνο από το τέλος, ο αέρας δεν πρόκειται να φύγει διότι ο σωλήνας αν πρόσεξες δεν είναι μέχρι πάνω (λάθος) συμβαίνει ώμος καμιά φορά.
Δεύτερο όταν ασκούμε πίεση στην επιφάνεια τον υγρών με οποιοδήποτε αέριο, αιτώ τείνει να διαλυθεί μέσα στο υγρό. και αυτό συμβαίνει με την διόγκωση του νερού όταν θερμαίνετε. Νόμος του Χένρι. τα αέρια λυπών έχουν τελείως διαφορετικό συντελεστή διαστολής απότι τα υγρά. τα αέρια απελευθερώνονται από τα υγρά, που έχουν διαλυθεί, όταν παύουμε να ασκούμε πίεση στην επιφάνεια τον υγρών, διότι το νερό συρρικνώνετε όταν κρυώσει, η όταν ανοίξουμε την βρύση, άρα δεν έχει και τόσο μεγάλες πιέσεις. ο θύλακας παραμένει στο πάνω μέρος. χώρια το ότι κάνη ζημιά στο καζάνι. Εμείς μέσα στο καζάνι θέλουμε πίεση, για να αυξήσουμε το συμείο βρασμού, Αυτά περιληπτικά. Υπάρχουν και άλλοι παράμετροι, και λεπτομέρειες που χρειαζόμαστε ειδικό σεμινάριο αρκετών ωρών γιαυτό.

Είναι φοβερό πως κάποιοι χρησιμοποιούν άτοπα, φυσικούς / νομικούς κλπ νόμους και όρους, προκειμένου να υποστηρίξουν λανθασμένες προσωπικές απόψεις. 

 

Anyway, για να μην μπερδευομαστε, κράτα απλά το ότι ο αέρας (προφανώς και ξέρω και έχω λάβει υπόψιν ότι ο σωλήνας αναρρόφησης δε πάει μέχρι τέρμα πάνω) συμπαρασέρνεται όταν ανοίγεις το ζεστό. Δηλαδή μαζί με το νερό λόγω απλών φαινομένων ΡΟΗΣ, μαζί με το νερό την πρώτη χρήση του μποιλερ μετά την εγκατάσταση του, βγαίνει και νερό και αέρας με μορφή φυσαλίδων. 

Μπορεί βέβαια μια μικρή ποσότητα να μείνει, αλλά θα είναι σίγουρα μικρή, μιας και ο σωλήνας πάει αρκετά ψηλά, και υφίσταται και το φαινόμενο που περιέγραψα.

 

Κατά τα άλλα, αν έμενε σημαντική ποσότητα αέρα μέσα (πχ αν ο σωλήνας του ζεστού ήταν στη μέση καθ'υψος) αυτό θα λειτουργούσε ως ένα εσωτερικό δοχείο διαστολής το οποίο θα παραλάμβανε τις υπερβαλλουσες πιέσεις λόγω αυξημένης θερμοκρασίας με θετικό αντίκτυπο στην μακροζωία του καζανιου λόγω μειωμενων καταπονησεων. 

Επεξ/σία από dimitris_st13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άτοπα δεν το καταλαβαίνω, το παρέρχομαι. Μεγαλύτερη ζημιά κάνη ο αέρας στο καζάνι, παρά η πιέσεις, αλίμονο αν ένα καζάνι δεν αντέχει στης πιέσεις. Και δεν είναι προσωπικές απόψεις είναι Εμπειρία 35 χρόνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φυγει ο συγκεντρωμένος  αερας απο το καζανι πρεπει να το κουνήσεις  δυνατα για να δημιουργηθούν φυσαλίδες που θα φυγουν μαζι με το υγρο .Επειδη  αυτο λοιπον δεν γινεται και επειδη ο αέρας συγκεντρώνεται στο υψηλοτερο  σημειο του καζανιου μακρια απο την ροη του νερου υπαρχει παντα η πιθανοτητα εγλωβισμου του.Μικρη αλλα υπαρχει............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταιες μερες εχω πολυ καλη αποδοση! Μπορει να εχουμε περισσοτερη ηλιοφανεια αλλα και γω κανω περισσοτερη καταναλωση! Πλεον πρεπει να εχουμε και πιο δυνατη ακτινοβολια..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...