Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Napo2 είπε

καλησπερα παιδια..να μοιραστω και εγω  την πρωτη μου εμπειρια με ηλιακο..μετα απο πολυ διαβασμα στο φορουμ..καταληξα στην αγορα ενος 200 λιτρα με 4 μετρα πανελ..τοποθετηθηκε πριν 3 μερες..με αρκετες δυσκολιες ολα πηγαιναν αναποδα αλλα τελικα τα καταφεραμε..με την προχτεσινη ηλιοφανεια το νερο εφτασε να κανει ολη η οικογενεια το μπανακι της..2 μεγαλοι και 3 μικρα..εχτες ειχε αρκετο νερο παραμεινει στο καζανι ζεστο..και σημερα παλι αν το αφησω να τρεξει στο ζεστο μετα απο ωρα κατεβαζει χλιαρο..σαν πρωτη εντυπωση λοιπον ειμαι ικανοποιημενος..αλλα απο οτι καταλαβα θα πρεπει να παιξει πολυ σκεπασμα οταν ζεστανει ο καιρος..ευχαριστω για τις συμβουλες καποιων μελων και θα συνεχισω να παρακολουθω το νημα..

Καλοριζικος και απροβληματιστος! Βλεπω εβαλες τους καλους συλλεκτες..!  Επισης σου περασαν και τις καλες μονωσεις! Μια παρατηρηση ο σωληνας του συλλεκτη που εισερχεται στο μποιλερ σαν μεγαλη γωνια δεν κανει..??? Το σημειο εκει θελει προσοχη για την αρτια αποδοση..! Ειναι αυτο που λεμε ο εχθρος του σωστου ειναι το σωστοτερο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Καλοριζικος και απροβληματιστος! Βλεπω εβαλες τους καλους συλλεκτες..!  Επισης σου περασαν και τις καλες μονωσεις! Μια παρατηρηση ο σωληνας του συλλεκτη που εισερχεται στο μποιλερ σαν μεγαλη γωνια δεν κανει..??? Το σημειο εκει θελει προσοχη για την αρτια αποδοση..! Ειναι αυτο που λεμε ο εχθρος του σωστου ειναι το σωστοτερο!

ευχαριστω πολυ γιαννη..τη μονωση αυτη την ειχε η σωληνα απο μονη της..ειναι ευκαμπτη ινοξ.ετσι ηρθε ο ηλιακος..τα κομενα σημρια τα κοψαμε εμεις γι να τσεκαρω μην ειχε παθει ζημια ..ηταν τσακισμενη και τυλιγμενη με το μποιλερ..καποια στιγμη θα προσθεσω καλυτερη μονωση ειναι λιγο ψιλη αυτη...το σωληνα που λες τον κοψαμε κιολας ηταν μεγαλυτερος για να δωσω καλυτερη καμπυλη..ειναι καλη τωρα πιστευω αλλα ειναι κομενη γι'αυτο φενεται ετσι..σωληνες παροχης εβαλα χαλκινες της talus με δικη τους μονωση και οπου ηταν δυνατον μπηκαν σε πλαστικο σωληνα.παντως για αλλη μια φορα διαπιστωσα οτι πρεπει να εισαι παρον οταν εχεις μαστορους ..οτι θελουν κανουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Napo2 είπε

ευχαριστω πολυ γιαννη..τη μονωση αυτη την ειχε η σωληνα απο μονη της..ειναι ευκαμπτη ινοξ.ετσι ηρθε ο ηλιακος..τα κομενα σημρια τα κοψαμε εμεις γι να τσεκαρω μην ειχε παθει ζημια ..ηταν τσακισμενη και τυλιγμενη με το μποιλερ..καποια στιγμη θα προσθεσω καλυτερη μονωση ειναι λιγο ψιλη αυτη...το σωληνα που λες τον κοψαμε κιολας ηταν μεγαλυτερος για να δωσω καλυτερη καμπυλη..ειναι καλη τωρα πιστευω αλλα ειναι κομενη γι'αυτο φενεται ετσι..σωληνες παροχης εβαλα χαλκινες της talus με δικη τους μονωση και οπου ηταν δυνατον μπηκαν σε πλαστικο σωληνα.παντως για αλλη μια φορα διαπιστωσα οτι πρεπει να εισαι παρον οταν εχεις μαστορους ..οτι θελουν κανουν

Ενημερωτικα αυτον με deal τον παιρνεις καπου στα 800ευρω. Με σωληνα-σπιράλ μεταλλικη inox.. καλη μονωση.. και καλο αντιψυκτικο Γερμανιας το διαφανες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τοσο μου πηγε περιπου..870 αλλα με 2 σκεπασματα για τους συλλεκτες..με ινοξ σωληνα..αλλα αντιπαγωτικο ηταν ενα πρασινο υγρο που δεν ελεγε τιποτα το μπουκαλι πανω..και πεταχτηκα στη σευδαπ και πηρα 2 μπουκαλια της sonne το ασπρο το διαφανο..το οποιο επειδη χυθηκε και καποια ποσοτητα καταλαθος στο δαπεδο..γλιστραει σαν διαολος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Napo2 είπε

ναι τοσο μου πηγε περιπου..870 αλλα με 2 σκεπασματα για τους συλλεκτες..με ινοξ σωληνα..αλλα αντιπαγωτικο ηταν ενα πρασινο υγρο που δεν ελεγε τιποτα το μπουκαλι πανω..και πεταχτηκα στη σευδαπ και πηρα 2 μπουκαλια της sonne το ασπρο το διαφανο..το οποιο επειδη χυθηκε και καποια ποσοτητα καταλαθος στο δαπεδο..γλιστραει σαν διαολος..

Ναι αυτο ειναι το καλο!  Για σκεπασμα πας σε τεντά που να εχει καταναλωση για να βρεις ρεταλια..! Στο κοβει.. σου ραβει και θυλάκια.. και με κανα 20ευρω θα το εχεις για παρα πολλα χρονια!

Τωρα αν αυτα που σου εδωσαν ειναι ευκολο στην τοποθετηση και παραλληλα ανθεκτικα παω πάσο να δωσεις και 50ευρω!

Εγω ψαχνομαι και πολυ με τις τιμες..!

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε λιγο καιρο θα το ξερω..αν δω και δε βολευουν αυτα..θα παω σε τετοια λυση με τεντα..και καλα κανεις..τα λεφτα δεν βρισκονται στο δρομο.οταν μπορουμε να γλιτωσουμε κατι καλο ειναι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Napo2 είπε

ναι τοσο μου πηγε περιπου..870 αλλα με 2 σκεπασματα για τους συλλεκτες..με ινοξ σωληνα..αλλα αντιπαγωτικο ηταν ενα πρασινο υγρο που δεν ελεγε τιποτα το μπουκαλι πανω..και πεταχτηκα στη σευδαπ και πηρα 2 μπουκαλια της sonne το ασπρο το διαφανο..το οποιο επειδη χυθηκε και καποια ποσοτητα καταλαθος στο δαπεδο..γλιστραει σαν διαολος..

Κάτι τέτοια βλέπω και μετανιώνω που έβαλα τον sonne με τα ίδια χρήματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Napo2 είπε

ευχαριστω πολυ γιαννη..τη μονωση αυτη την ειχε η σωληνα απο μονη της..ειναι ευκαμπτη ινοξ.ετσι ηρθε ο ηλιακος..τα κομενα σημρια τα κοψαμε εμεις γι να τσεκαρω μην ειχε παθει ζημια ..ηταν τσακισμενη και τυλιγμενη με το μποιλερ..καποια στιγμη θα προσθεσω καλυτερη μονωση ειναι λιγο ψιλη αυτη...το σωληνα που λες τον κοψαμε κιολας ηταν μεγαλυτερος για να δωσω καλυτερη καμπυλη..ειναι καλη τωρα πιστευω αλλα ειναι κομενη γι'αυτο φενεται ετσι..σωληνες παροχης εβαλα χαλκινες της talus με δικη τους μονωση και οπου ηταν δυνατον μπηκαν σε πλαστικο σωληνα.παντως για αλλη μια φορα διαπιστωσα οτι πρεπει να εισαι παρον οταν εχεις μαστορους ..οτι θελουν κανουν

Καλορίζικος, αφού όμως τον συνδεσες με χαλκό , βάλε και ένα εξωτερικό ανοδιο για να έχεις το κεφάλι πιο ήσυχο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Napo2 είπε

καλησπερα παιδια..να μοιραστω και εγω  την πρωτη μου εμπειρια με ηλιακο..μετα απο πολυ διαβασμα στο φορουμ..καταληξα στην αγορα ενος 200 λιτρα με 4 μετρα πανελ..τοποθετηθηκε πριν 3 μερες..με αρκετες δυσκολιες ολα πηγαιναν αναποδα αλλα τελικα τα καταφεραμε..με την προχτεσινη ηλιοφανεια το νερο εφτασε να κανει ολη η οικογενεια το μπανακι της..2 μεγαλοι και 3 μικρα..εχτες ειχε αρκετο νερο παραμεινει στο καζανι ζεστο..και σημερα παλι αν το αφησω να τρεξει στο ζεστο μετα απο ωρα κατεβαζει χλιαρο..σαν πρωτη εντυπωση λοιπον ειμαι ικανοποιημενος..αλλα απο οτι καταλαβα θα πρεπει να παιξει πολυ σκεπασμα οταν ζεστανει ο καιρος..ευχαριστω για τις συμβουλες καποιων μελων και θα συνεχισω να παρακολουθω το νημα..Screenshot_20200323-161921_Gallery.jpg.6dd6a2cad7b1c110e04b084992c23fa7.jpg

Screenshot_20200323-161844_Gallery.jpg

 Καλοριζικος αδερφε! Τουλαχιστον δεν την πατησες οπως εγω.Απο περιεργεια καποια στιγμη αν μπορεσεις στειλε καμια θερμοκρασια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ppd είπε

 Καλοριζικος αδερφε! Τουλαχιστον δεν την πατησες οπως εγω.Απο περιεργεια καποια στιγμη αν μπορεσεις στειλε καμια θερμοκρασια...

Καλησπέρα. Τι ηλιακό έχετε βάλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Ενημερωτικα αυτον με deal τον παιρνεις καπου στα 800ευρω. Με σωληνα-σπιράλ μεταλλικη inox.. καλη μονωση.. και καλο αντιψυκτικο Γερμανιας το διαφανες!

 

20 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Ναι αυτο ειναι το καλο!  Για σκεπασμα πας σε τεντα που να εχει καταναλωση για να βρεις ρεταλια..! Στο κοβει.. σου ραβει και θυλάκια.. και με κανα 20ευρω θα το εχεις για παρα πολλα χρονια!

Τωρα αν αυτα που σου εδωσαν ειναι ευκολο στην τοποθετηση και παραλληλα ανθεκτικα παω πάσο να δωσεις και 50ευρω!

Εγω ψαχνομαι και πολυ με τις τιμες..!

 

2 ώρες πριν, troi.g είπε

Καλορίζικος, αφού όμως τον συνδεσες με χαλκό , βάλε και ένα εξωτερικό ανοδιο για να έχεις το κεφάλι πιο ήσυχο. 

ευχαριστω πολυ..ρωτησα τον υδραυλικο και μου λεει εισαι καλημενος και με το εσωτερικο..αλλα το εχω στο νου μου για το πρωτο σερβις..να τσεκαριστει και σε τι κατασταση ειναι

1 ώρα πριν, Ppd είπε

 Καλοριζικος αδερφε! Τουλαχιστον δεν την πατησες οπως εγω.Απο περιεργεια καποια στιγμη αν μπορεσεις στειλε καμια θερμοκρασια...

ευχαριστω πολυ...για θερμοκρασια δεν ξερω πως να το κανω αυτο..αλλα τωρα που τον ελενξα..στο τερμα ζεστο του δεν αντεχει το χερι απο κατω..ενα με 2 δευτερολεπτα το πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, makevius είπε

Κάτι τέτοια βλέπω και μετανιώνω που έβαλα τον sonne με τα ίδια χρήματα 

Εγω γιατι ειχα την εντυπωση οτι εχεις esolar?!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, πάνοσ2 είπε

Καλησπέρα. Τι ηλιακό έχετε βάλει?

Μαλτεζο 160 με 2τ.μ το οποιο δεν επαρκει για 2 ατομα. Ηταν ηδη ακριβος αν βαλεις κ δευτερο πανελ θα γινει πανακριβος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ppd είπε

Μαλτεζο 160 με 2τ.μ το οποιο δεν επαρκει για 2 ατομα. Ηταν ηδη ακριβος αν βαλεις κ δευτερο πανελ θα γινει πανακριβος...

Γενικά τα 160 λίτρα με 2τμ συλλέκτη δεν επαρκούν. Η καλύτερη λύση είναι 2.5 τμ συλλέκτη

Πριν από 20 χρόνια συμμετείχα σε μια Γενική Συνέλευση της ΕΒΗΕ.

Εκεί συμμετείχε ο Δ/νων Σύμβουλος της Caloria (καυστήρες Riello) Κος Θύμιος Αναγνωστόπουλος. Μας δήλωσε ότι αυτό που πρέπει να κοιτάμε είναι τα kW που αποδίδει ο συλλέκτης και όχι τα τετραγωνικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, πάνοσ2 είπε

Γενικά τα 160 λίτρα με 2τμ συλλέκτη δεν επαρκούν. Η καλύτερη λύση είναι 2.5 τμ συλλέκτη

Που τα ξερα? Με επεισαν. Και τα λεφτα εφυγαν και δουλεια μου δεν εκανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...