Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Απλα κανεις νορμαλ χρηση και οσο χρειαζεσαι.. Αν γεμισεις 2 κουβαδες μονο ζεστο νερο.. θα δεις πως θα αλλαξουν τα δεδομενα..!

Οσο και καλο συλλεκτη να εχεις η διαφορα με εναν srip δεν ειναι μεγαλη..!!!  Διαφορα στην αποδοση μπορεις να δεις μονο με σωληνες κενου σε σχεση με εναν καλο επιλεκτικο..!

Το καλοκαιρι ακομα και οι παλιοι συλλεκτες τα καταφερνουν μια χαρα γιατι στο μεσο ορο καταναλωνουμε ελαχιστα ζεστο και ο ηλιακος καθε μερα φορτωνει..!

Όση χρήση και να κάνεις με 35 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία το νερό ζεσταίνεται άμεσα.

Το έγραψα ξανά ότι με το 65% της επιφάνειας καλλυμενο και τραβάω ζεστό νερό σε ότι και να κάνω επίτηδες για να αποφορτιζω το καζάνι και 6 ντουζακια το λιγότερο δεν είδα διαφορά στην ανάμιξη ζεστου-κρυου.

Δλδ για ανά καταλάβεις πλένω χέρια το βάζω στο ζεστό.

Γεμίζω το ποτιστιρη τραβάω ζεστό μέχρι να κατεβει.

Δλδ σε.οτι κάνω τραβάω συνέχεια και πάλι δεν έμεινα ποτέ.

Υπάρχει ένα άρθρο που αναλύει τι ζημιά γίνεται όταν δεν καλυβουμε την πλάκα.

Τεράστια διότι όλοι παίρνουν μεγάλο συλλέκτη για να αποδίδει στο φουλ τον χειμώνα και το καλοκαίρι γίνεται ζημιά λόγο υπερθέρμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από χθες το βράδυ που δεν είχε καθόλου νερό ύστερα από 3 ντουζ της οικογένειας και κάτι πιάτα,ώρα 12  τώρα κ ίσα που βγάζει λίγο χλιαρό.Ασχετος  είμαι δεν ξαναειχα ποτέ ηλιακό αλλά με 200αρι ηλιακό με επιλεκτικους συλλέκτες Navy,έστω και με τον ένα συλλέκτη σκεπασμένο,τέτοια εποχή να μην έχει νερο,κάπως μου φαίνεται.Θεωρουσα ότι με το 200αρι μποιλερ και τους συγκεκριμένους συλλέκτες,για αυτό κ προτίμησα αυτόν και όχι ένα 160αρι με απλούς συλλέκτες,δεν θα έμενα ποτέ από νερό από Μαιο μέχρι Οκτώβριο,που είναι καλός ο καιρός.Ισως να έχω κ άδικο κιόλας,τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

7 ώρες πριν, vaggooss είπε

Όση χρήση και να κάνεις με 35 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία το νερό ζεσταίνεται άμεσα.

Το έγραψα ξανά ότι με το 65% της επιφάνειας καλλυμενο και τραβάω ζεστό νερό σε ότι και να κάνω επίτηδες για να αποφορτιζω το καζάνι και 6 ντουζακια το λιγότερο δεν είδα διαφορά στην ανάμιξη ζεστου-κρυου.

Δλδ για ανά καταλάβεις πλένω χέρια το βάζω στο ζεστό.

Γεμίζω το ποτιστιρη τραβάω ζεστό μέχρι να κατεβει.

Δλδ σε.οτι κάνω τραβάω συνέχεια και πάλι δεν έμεινα ποτέ.

Υπάρχει ένα άρθρο που αναλύει τι ζημιά γίνεται όταν δεν καλυβουμε την πλάκα.

Τεράστια διότι όλοι παίρνουν μεγάλο συλλέκτη για να αποδίδει στο φουλ τον χειμώνα και το καλοκαίρι γίνεται ζημιά λόγο υπερθέρμανσης.

Η εξωτερικη θερμοκρασια το μονο που βοηθαει ειναι στις σωληνες!!!  Εχεις καλυτερη αποδοση γιατι:

-H ακτινοβολια του ηλιου ειναι πιο δυνατη!

-Το νερο που εισερχεται στο μποιλερ εχει ανεβασμενη θερμοκρασια σε σχεση με τον χειμωνα!

-Τραβας λιγοτερο ζεστο νερο..

Και τελος λιγοτερες απωλειες στη μονωση του μποιλερ λογω ανεβασμενης εξωτερικης θερμοκρασιας.. Αυτο ομως δεν ειναι κυριος παραγοντας που εχουμε τοσο καλη αποδοση το καλοκαιρι..! 

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 26ska είπε

Από χθες το βράδυ που δεν είχε καθόλου νερό ύστερα από 3 ντουζ της οικογένειας και κάτι πιάτα,ώρα 12  τώρα κ ίσα που βγάζει λίγο χλιαρό.Ασχετος  είμαι δεν ξαναειχα ποτέ ηλιακό αλλά με 200αρι ηλιακό με επιλεκτικους συλλέκτες Navy,έστω και με τον ένα συλλέκτη σκεπασμένο,τέτοια εποχή να μην έχει νερο,κάπως μου φαίνεται.Θεωρουσα ότι με το 200αρι μποιλερ και τους συγκεκριμένους συλλέκτες,για αυτό κ προτίμησα αυτόν και όχι ένα 160αρι με απλούς συλλέκτες,δεν θα έμενα ποτέ από νερό από Μαιο μέχρι Οκτώβριο,που είναι καλός ο καιρός.Ισως να έχω κ άδικο κιόλας,τι να πω...

Και εγώ δεν το θεωρώ λογικό έτσι όπως το λες.

Δες αν έχει υγρά.

3 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Η εξωτερικη θερμοκρασια το μονο που βοηθαει ειναι στις σωληνες!!!  Εχεις καλυτερη αποδοση γιατι:

-H ακτινοβολια του ηλιου ειναι πιο δυνατη!

-Το νερο που εισερχεται στο μποιλερ εχει ανεβασμενη θερμοκρασια σε σχεση με τον χειμωνα!

-Τραβας λιγοτερο ζεστο νερο..

Και τελος λιγοτερες απωλειες στη μονωση του μποιλερ λογω ανεβασμενης εξωτερικης θερμοκρασιας.. Αυτο ομως δεν ειναι κυριος παραγοντας που εχουμε τοσο καλη αποδοση το καλοκαιρι..! 

Το ίδιο πράγμα λέμε και αν θυμάσαι η συζήτηση ξεκίνησε λόγω της αναγκαιότητας κάλυψης του συλλέκτη.

Οπότε ξανακαταληγουμε ότι χρειάζεται κάλυψη ο μίσος συλλέκτης σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, 26ska είπε

Από χθες το βράδυ που δεν είχε καθόλου νερό ύστερα από 3 ντουζ της οικογένειας και κάτι πιάτα,ώρα 12  τώρα κ ίσα που βγάζει λίγο χλιαρό.Ασχετος  είμαι δεν ξαναειχα ποτέ ηλιακό αλλά με 200αρι ηλιακό με επιλεκτικους συλλέκτες Navy,έστω και με τον ένα συλλέκτη σκεπασμένο,τέτοια εποχή να μην έχει νερο,κάπως μου φαίνεται.Θεωρουσα ότι με το 200αρι μποιλερ και τους συγκεκριμένους συλλέκτες,για αυτό κ προτίμησα αυτόν και όχι ένα 160αρι με απλούς συλλέκτες,δεν θα έμενα ποτέ από νερό από Μαιο μέχρι Οκτώβριο,που είναι καλός ο καιρός.Ισως να έχω κ άδικο κιόλας,τι να πω...

Εσυ τι νομιζες..? Mε 1.5τμ στα 200λ θα μπορουσε απο χλιαρο, στις 12 να σου δωσει 50β και στις 4 πχ 70β+?!!!!

Η πλειοψηφια του κοσμου δεν ξερει πως λειτουργει ενας ηλιακος και επειδη εχει νερο απο την προηγουμενη μερα ακους-διαβαζεις τα κουλα  ''μου εδωσε ζεστο νερο με συννεφια''!!!!

15 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Και εγώ δεν το θεωρώ λογικό έτσι όπως το λες.

Δες αν έχει υγρά.

Το ίδιο πράγμα λέμε και αν θυμάσαι η συζήτηση ξεκίνησε λόγω της αναγκαιότητας κάλυψης του συλλέκτη.

Οπότε ξανακαταληγουμε ότι χρειάζεται κάλυψη ο μίσος συλλέκτης σίγουρα.

Αναλογα με την χρηση που κανει ο καθενας καλυπτει..

Εγω πχ κανω ακομα τετοια χρηση που μεσα στη μερα μου δινει 70β+ και το βραδυ μου δινει κατω απο 45β! και εχω μεγαλυτερο συλλεκτη απο τον δικο σου!!!

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο από πάνω μου. Σου έγραψα και πριν, ότι ολόκληρη τη μέρα θα σου δώσει μέγιστο +15 βαθμούς με το τωρινό set up σου. 

Και εσύ παραπονιέσαι που σε 3 ώρες δεν έβρασε το νερό. Σοβαρά τώρα???!!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Όπως τα λέει ο από πάνω μου. Σου έγραψα και πριν, ότι ολόκληρη τη μέρα θα σου δώσει μέγιστο +15 βαθμούς με το τωρινό set up σου. 

Και εσύ παραπονιέσαι που σε 3 ώρες δεν έβρασε το νερό. Σοβαρά τώρα???!!! 

Τι 15 βαθμούς λες ρε φίλε μου δεν στέκει πουθενά για πουθενά αυτό που λες.

Τον χειμώνα που έχει μέρες συννεφιά με εξωτερική θερμοκρασία πολύ χαμηλή και άδειο τελειος το μποιλερ το μεσημέρι έχω νερό για μπάνιο στο άνετο.

Και μου λες το καλοκαίρι η άσου δώσει μόνο 15 βαθμούς???

Μην λέμε οτιναναι η αν είστε έτσι πετάξτε τους ηλιακούς σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Όπως τα λέει ο από πάνω μου. Σου έγραψα και πριν, ότι ολόκληρη τη μέρα θα σου δώσει μέγιστο +15 βαθμούς με το τωρινό set up σου. 

Και εσύ παραπονιέσαι που σε 3 ώρες δεν έβρασε το νερό. Σοβαρά τώρα???!!! 

Εκφράζω απορία, δεν παραπονιέμαι. Επίσης δεν ξαναειχα έμπειρια με ηλιακό κ για αυτό ρωτάω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vaggooss είπε

Τι 15 βαθμούς λες ρε φίλε μου δεν στέκει πουθενά για πουθενά αυτό που λες.

Τον χειμώνα που έχει μέρες συννεφιά με εξωτερική θερμοκρασία πολύ χαμηλή και άδειο τελειος το μποιλερ το μεσημέρι έχω νερό για μπάνιο στο άνετο.

Και μου λες το καλοκαίρι η άσου δώσει μόνο 15 βαθμούς???

Μην λέμε οτιναναι η αν είστε έτσι πετάξτε τους ηλιακούς σας 

Το πας μπακαλιστικα χωρις αριθμους..!!!  Σου λεει οτι σου δινει +15β απο την υπαρχουσα θερμοκρασια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@vaggooss

Σου έγραψαν ξανά ότι Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΉ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΊΑ ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΚΑΜΊΑ ΕΠΊΠΤΩΣΗ.. 

Μας ενδιαφέρουν οι συνολικές ώρες ηλιοφάνειας σε συνάρτηση με τη γωνία του ήλιου αυτές τις ώρες, τα τετραγωνικά του συλλέκτη και η χωρητικότητα του καζάνιου. 

Όλα αυτά φαίνονται ξεκάθαρα αν έχεις απλά ένα θερμόμετρο και το παρακολουθείς κάθε μέρα. 

Εσύ θεωρείς ότι με 1,2m2 θα κάψει το νερό 9 έως 12 το πρωί σε 200l καζάνι?

Ποια είναι η θεωρία σου που στη χαλάμε δηλαδή? 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Το πας μπακαλιστικα χωρις αριθμους..!!!  Σου λεει οτι σου δινει +15β απο την υπαρχουσα θερμοκρασια..

Δεν το δέχομαι ούτε για πλάκα αυτό που λες.

Να βάλω θερμόμετρο για να δω ότι τον χειμώνα από 0 βαθμούς στη 14:00 κάνω άνετα μπάνιο με νερό καυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 26ska είπε

Εκφράζω απορία, δεν παραπονιέμαι. Επίσης δεν ξαναειχα έμπειρια με ηλιακό κ για αυτό ρωτάω. 

Σου προτεινω να τον ξεσκεπασεις και οταν φορτωσει να τον σκεπασεις απο κατω προς τα πανω περιπου στη μεση και τους 2 συλλεκτες μαζι ομως..!

Καντο ετσι, θα κοβει αλλα παραλληλα θα αποδιδει  καλυτερα σε σχεση με τωρα..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Δεν το δέχομαι ούτε για πλάκα αυτό που λες.

Να βάλω θερμόμετρο για να δω ότι τον χειμώνα από 0 βαθμούς στη 14:00 κάνω άνετα μπάνιο με νερό καυτό?

Σκίζεις από φυσική. Το νερό στο καζάνι το χειμώνα μόλις το αδειάσεις θα είναι 0 βαθμοί? Μήπως θα είναι - 15?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Δεν το δέχομαι ούτε για πλάκα αυτό που λες.

Να βάλω θερμόμετρο για να δω ότι τον χειμώνα από 0 βαθμούς στη 14:00 κάνω άνετα μπάνιο με νερό καυτό?

Μιλας αυθαιρετα.. Βαλε οργανο μετρησης και μετα ελα να μας πεις..! Και γω πρακτικος ανθρωπος ειμαι αλλα χωρις καποιους κανονες -συνθηκες δεν μπορεις να κρινεις την αποδοση ενος ηλιακου..!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...