Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Πάνω από 15 ευρώ δεν κοστίζει μια αντίσταση θερμοσίφωνα με φλαντζα, ομως δεν βγαίνει όπως τα υπολογίζεις. 😁

Δεν είναι πόσο έχει η εργασία, αλλά θα βρεις μάστορα να μπει σε διαδικασία αλλαγής αντίστασης; αυτό πρέπει να σε ενδιαφέρει 😉

Έχω ξαναπεί, η συγκεκριμένη εργασία δεν είναι εύκολη γ αυτό το 99% των μαστορων δεν αλλάζει αντίσταση σε θερμοσίφωνες (σε ηλιακούς εννοείται και ναι γίνεται αλλαγή γιατί είναι πολύ πιο πρακτικό και εύκολο να λύσεις και να αδειασεις) και σου λέει καινούργιο θερμοσίφωνο απευθείας. 

Σιγά το δύσκολο. 
Λίγη εφευρετικότητα θέλει για τον DIY (σακούλα+χωνί+λάστιχο με μονωτική μόλις σκέφτηκα) για να μην γίνει χάλια το πατάρι, για τον υδραυλικό είναι απλή καθημερινότητα.. 
Επειδή προφανώς κοιτάμε να γλυτώσουμε 5 φράγκα, πες αδερφέ αν έχεις κάτι από πολύμετρο (10-15 ευρώ έχει ένα) ή δοκιμαστικό (1 Ευρώ) μπας και βγάλεις άκρη τι φταίει.  

Πρέπει να λύσεις καπάκι, και να δεις βάζοντας τουλάχιστον το δοκιμαστικό με προσοχή μην ακουμπήσεις τίποτα, βάζοντας δάχτυλο στον κώλο του κατσαβιδιού, αν θα ανάψει το λαμπάκι ακουμπώντας σε όλα τα χάλκινα του θερμοστάτη να δεις αν πηγαίνει ρεύμα από την ασφάλεια του πίνακα. 
Αν πηγαίνει, λύνεις θερμοστάτη, και θέλει μέτρηση η αντίσταση για να δεις αν έχει καεί (με πολύμετρο). Αν δεν έχεις ή δε θες να πάρεις, παίρνεις και αντίσταση και ανόδιο και θερμοστάτη και ξεμπέρδεψες.  Ούτως ή άλλως ταλαιπωρημένη θα είναι λογικά και αυτή. 
Και μετά φωνάζεις ηλεκτρολόγο αν δεν αισθάνεσαι σίγουρος για το τι κάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τα λόγια όλα εύκολα είναι φίλε μου.

Αν θέλεις κάνε το αυτό που λες να το δω με πράξη από περιέργεια

(ναι για τον υδραυλικό είναι καθημερινότητα γιατί ξέρει τι θα κάνει, και έχει και εργαλεία δεν θέλει μονωτικες και άλλα τέτοια γ αυτή την εργασία 😁

Άκου, επειδή ξέρω ότι αυτό που λες δεν γίνεται από ιδιώτη εκτός αν το κατέχει το θεμα, καλό θα ήταν να μην δίνουμε τέτοιες συμβουλές για τέτοια θέματα, γιατί όταν θα πλημμυρίσει και δεν θα ξέρει τι να κάνει, θα πληρώνει αλλά λεφτά μετα. (για να μην πω το σενάριο να τον χτυπήσει το ρεύμα αν δεν γνωρίζει, για εσένα μπορεί να φαίνεται εύκολο, αλλά υπάρχουν άνθρωποι που δεν γνωρίζουν πχ πως δουλεύει το δοκιμαστικό) 

Λεφτά κόβουμε από εκεί που μπορούμε, και αυτή η δουλειά (αλλαγή αντίστασης σε θερμοσίφωνο) δεν μπορεί να γίνει από ιδιώτη, γιατί θέλει γνωση και τα κατάλληλα εργαλεία αλλιώς μπορεί να φας ώρες ολόκληρες χωρίς να κάνεις κάτι. 

Όπως και το άλλο που λες για τον πίνακα, αν κάποιος δεν έχει τις στοιχειώδεις γνώσεις, σκοτώθηκε με τον πίνακα. Ελπίζω να μην δοκιμάσει κανείς να το κάνει, και δεν πάει τελικά από τον ιό, αλλά από ρεύμα. 😑 (safety first λέμε συνήθως) 

Στις τεχνικές συμβουλές (ειδικά ρεύματος) πρέπει να προσέχουμε πολύ, δεν ειναι ούτε όλοι μάστορες, ούτε κανουν diy, ουτε έχουν τεχνικές γνώσεις,και η "στραβή" δεν είναι πολύ δύσκολο να γίνει σε τέτοιες δουλειές. 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε συντήρηση στον ηλιακό. Αλλαγή ανοδίου και αναγκαστική αλλαγή αντίστασης μιας και είχε τρυπήσει η φλάντζα. Σύνολο 60€.  Το αλάτι με τους κουβάδες.

Spoiler

IMG-20200408-104310.jpg


IMG-20200408-104316.jpg


IMG-20200408-105927.jpg


IMG-20200408-111942.jpg


IMG-20200408-113406.jpg

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Μάλλον Αντίσταση θέλεις. (εφόσον σηκώνεις την ασφάλεια και δεν πέφτει όπως λες, και μένει σηκωμενη και εσύ έχεις κρύο νερό) 

Πες ότι παραγγέλνεις, ποιος θα στην βάλει στο θερμοσίφωνο; ένα αυτό 

Και δεύτερο δεν αξίζει (βάση χρημάτων πάντα και εργασιας) να αλλάξεις αντίσταση σε θερμοσίφωνο. Πας για καινούργιο θερμοσίφωνο απευθείας. (αν είναι εντός εγγύησης πάρε τηλέφωνο να έρθουν να το αλλάξουν)

Ελπίζω να μην πεις ότι θα το κάνεις μόνος σου  😂😂

(αν θέλει ασφάλεια στον πίνακα, πολύ πιο εύκολο και φθηνό) 

Γιατί να μη δώσει κανένα 50άρι για αντίσταση συνολικά,  αντί 150άρι για αλλαγή θερμοσίφωνα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Γιατί να μη δώσει κανένα 50άρι για αντίσταση συνολικά,  αντί 150άρι για αλλαγή θερμοσίφωνα; 

Αν διάβαζες πιο κάτω θα καταλαβαινες

Γιατί δεν μπορεί να κάνει την εργασία μόνος του, οπότε θα πληρώσει μάστορα,οποτε θα του πάει παραπάνω, οπότε θα έχει ένα θερμοσίφωνο επισκευασμενο με ότι αυτό συνεπάγεται από το να έχει ένα καινούργιο με μερικά € παραπάνω + εγγύηση και όλα τα υπόλοιπα. 

Απλό. 

(ότι θέλει ας κάνει ο καθένας, κουβέντα κάνουμε πάντα έτσι, να εξηγούμαστε) 😉

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Δεν είπα να το κάνει κάποιος μόνος του. Δηλ 30 ευρώ εργατικά για αλλαγή αντίστασης είναι λίγα και δεν αναλαμβάνουν οι μάστορες να την κάνουν;

Εμένα ρωτάς; 

Πάρε μάστορες και ρώτα τι θέλεις να κάνεις, αν το αναλαμβάνουν, και πόσο κοστίζει να μάθουμε από περιέργεια τέτοιες μέρες 😁

Αν είναι λίγα η πολλά δεν το λέω εγώ, αλλά ο μάστορας που θα το αναλάβει να το κάνει. 😁

(όταν απαντάς σε εμένα φίλτατε κάνε quote την απάντηση μου να το βλέπω ότι απάντησες, ώστε να κάνουμε κουβέντα 😉

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ευχαριστώ για τα φώτα σας,

παλιοότερα εχω αλλάξει αντισταση στον ηλιακό είχε λιγο μανούρα με τα νερά να αδειάσουν πρώτα.

θα φωνάξω πρώτα ηλεκτρολόγο να δεί τον πινακα. Αμα δεν ειναι ηλεκτρολογικό θα του ζητήσω να μου κόψει το ρεύμα και πάω πάνω για αλλαγή αντιστασης.

θα επανέλθω με νέα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Εμένα ρωτάς; 

Πάρε μάστορες και ρώτα τι θέλεις να κάνεις, αν το αναλαμβάνουν, και πόσο κοστίζει να μάθουμε από περιέργεια τέτοιες μέρες 😁

Αν είναι λίγα η πολλά δεν το λέω εγώ, αλλά ο μάστορας που θα το αναλάβει να το κάνει. 😁

(όταν απαντάς σε εμένα φίλτατε κάνε quote την απάντηση μου να το βλέπω ότι απάντησες, ώστε να κάνουμε κουβέντα 😉

Θεώρησα ότι επειδή πρότεινες τι είναι συμφερότερο γνώριζες λεπτομέρειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους και ελπιζω να ειστε ολοι καλα....Δυστυχως για καποιο μυστηριο λογο μεσα στην καραντινα ο ηλιακος μου σταματησε να ζεσταινει το νερό . Εχω αλλαξει ανόδιο πέρυσι μονος μου (αν και δεν νομιζω να παιζει ρόλο) και λεω μηπως μπορω να κανω κατι μονος μου γιατι μαστορες γιοκ αυτην την περίοδο.......Θυμαται κανεις τι υγρό βάζουμε και πως? Ευχαριστω προκαταβολικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tera2 είπε

Καλημερα σε ολους και ελπιζω να ειστε ολοι καλα....Δυστυχως για καποιο μυστηριο λογο μεσα στην καραντινα ο ηλιακος μου σταματησε να ζεσταινει το νερό . Εχω αλλαξει ανόδιο πέρυσι μονος μου (αν και δεν νομιζω να παιζει ρόλο) και λεω μηπως μπορω να κανω κατι μονος μου γιατι μαστορες γιοκ αυτην την περίοδο.......Θυμαται κανεις τι υγρό βάζουμε και πως? Ευχαριστω προκαταβολικα....

Το ποιο πιθανό έχεις διαρροή και αδειάζει το νερό από τους συλλέκτες.

Άρα τον έχεις και χρόνια.

Ρίξε νερό στην τάπα που συμπληρώνουν υγρά μέχρι να γεμίσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μο

18 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Το ποιο πιθανό έχεις διαρροή και αδειάζει το νερό από τους συλλέκτες.

Άρα τον έχεις και χρόνια.

Ρίξε νερό στην τάπα που συμπληρώνουν υγρά μέχρι να γεμίσει.

Φιλε μου σε ευχαριστω απλα δεν πρέπει να βαλω αντιπυκτικο  πολυπροπυλαινογλυκόλη που δεν ειναι τοξικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, tera2 είπε

Φιλε μο

Φιλε μου σε ευχαριστω απλα δεν πρέπει να βαλω αντιπυκτικο  πολυπροπυλαινογλυκόλη που δεν ειναι τοξικό?

Το ποιο πιθανό θα ξανααδειασει σύντομα.

Πόσα χρόνια τον έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γέμισε με απιονισμένο σε 1η φάση, λύνοντας και τα 2 σημεία στο άνω μέρος του μπόιλερ, λογικά εκεί είναι το θέμα, και το φθινόπωρο κάνεις μια πλήρη αλλαγή υγρών κλειστού κυκλώματος και συμπληρώνεις με μείγμα σε σωστή αναλογία για την περιοχή σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον εχω 8 χρονια ανοιξα τις ταπες πλήρωσα με απιονισμενο νερο και τις 2 απλά δεν ξερω αν και οι δυο ειναι για το κλειστο κυκλωμα ή μια για το κλειστο και μια για το ανοιχτο. Δν μου τρεχει φετος παντως σομπα πελλετ μας αφησε ευτυχως ηθελε μια βλακειουλα 30 ευρω(ελεγχτης) την εφτιαξα. Air condition γιοκ μετα απο μολις 4 χρονια . Αν χρειαστω και για τον ηλιακο λεφτά για αλλαγη με βλέπω να κανω πιατσα για να τα βρω!!!!Ολα χαλανε πολυ γρηγορα λες και ειναι σχεδιασμενα για 5ετια!!!!Σορυ για το οφ τοπικ αλλα νευρα τσαταλια!!!!!!

8 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε

Γέμισε με απιονισμένο σε 1η φάση, λύνοντας και τα 2 σημεία στο άνω μέρος του μπόιλερ, λογικά εκεί είναι το θέμα, και το φθινόπωρο κάνεις μια πλήρη αλλαγή υγρών κλειστού κυκλώματος και συμπληρώνεις με μείγμα σε σωστή αναλογία για την περιοχή σου. 

Ασε που πηρε ενα μπιτονακι και παλι δεν ειχει υπερχειλιση (4λιτρα)... Τωρα ψαχνω το μανουαλ αλλα η εταιρεια δεν εχει για να δω ποια απο τις δυο ταπες στο καζανι ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...