Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/4/2020 στις 5:57 ΜΜ, vaggooss είπε

Να το κοιτας συχνά γιατί το ποιο πιθανό είναι να έχει τρυπήσει το καζάνι.

Ψάξε να βρεις την διαρροή γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι έχεις διαρροή.

Εκτός εάν τα καλοκαίρια εφευγες συνέχεια για πολύ καιρό και δεν σκεπάζεις τις πλάκες.

Ευχαριστω θα το δω αν και Κρητη που ειμαι χωρις καθολου συμπληρωση 9 χρονια και τις θερμοκρασιες του καλοκαιριου παιζει και απλα να εφυγε απο τις βαλβιδες. Φετος σκέπασμα . Για πανι εχει κανεις καμμια πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, tera2 είπε

Ευχαριστω θα το δω αν και Κρητη που ειμαι χωρις καθολου συμπληρωση 9 χρονια και τις θερμοκρασιες του καλοκαιριου παιζει και απλα να εφυγε απο τις βαλβιδες. Φετος σκέπασμα . Για πανι εχει κανεις καμμια πρόταση?

Εγώ απλό πανί σκίασης έχω βαλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tera2 είπε

Ευχαριστω θα το δω αν και Κρητη που ειμαι χωρις καθολου συμπληρωση 9 χρονια και τις θερμοκρασιες του καλοκαιριου παιζει και απλα να εφυγε απο τις βαλβιδες. Φετος σκέπασμα . Για πανι εχει κανεις καμμια πρόταση?

https://www.skroutz.gr/c/1526/dichtya_pania_skiasis/f/816389/dichty-skiasis.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και καλη ανασταση μαγκες.

Εχω ενα θεμα με το ηλιακο μου, το νερο ζεστενεται ανα 2 μερες...

Δηλαδη Αν εχω νερο σημερα με νταλα ηλιο και το χρησιμοποιήσω, αυριο με νταλα ηλιο θα ειναι χλιαρο....ισως να εχω μεθαυριο παλι....

Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να φταιει ?

Να φωναξα υδραυλικο η υπαρχει κατι που μπορω να τσεκαρω για αρχη μονος μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mpouko είπε

Καλημερα και καλη ανασταση μαγκες.

Εχω ενα θεμα με το ηλιακο μου, το νερο ζεστενεται ανα 2 μερες...

Δηλαδη Αν εχω νερο σημερα με νταλα ηλιο και το χρησιμοποιήσω, αυριο με νταλα ηλιο θα ειναι χλιαρο....ισως να εχω μεθαυριο παλι....

Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να φταιει ?

Να φωναξα υδραυλικο η υπαρχει κατι που μπορω να τσεκαρω για αρχη μονος μου?

Πότε έγινε συντήρηση τελευταία φορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Να πείς στον ιδιοκτήτη να προγραμματίσει σέρβις για τον ηλιακό, ίσως το κύκλωμα χρειάζεται συμπλήρωμα αντιψυκτικού.

Ευχαριστω φιλε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Mpouko είπε

Δεν ξερω φιλε μου. Προσφατα νοικιασα και το σπιτι ειναι 5-6 ετων...

Θέλει σέρβις για υγρά,ανόδιο και καθάρισμα μέσα από τα άλατα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Mpouko είπε

Ευχαριστώ μάγκες. Αρα μην βάλω εγώ χέρι. Θα φοβαξω τεχνικό να το δει.. 

Παίρνεις μια σκάλα, 2 γαλλικά κλειδιά, 2-3 μπουκάλες με νερό και ανεβαίνεις στη ταράτσα. Ανοίγεις την/τις τάπα/τάπες στο πάνω μέρος του δοχείου και γεμίζεις με νερό μέχρι να χύνεται. Κλείνεις καλά την/τις τάπα/τάπες και πας σπίτι σου. Αν σε 2-3 μέρες έχεις τα ίδια και δεις ότι έχει χάσει ξανά αρκετά νερό, φωνάζεις μάστορα. Αν δουλεύει καλά, είσαι εντάξει μέχρι το φθινόπωρο (τότε ή το ξανακάνεις προσθέτοντας και ειδικό υγρό ή φωνάζεις μάστορα). Κάποια στιγμή όμως θα χρειαστεί να έρθει και κάποιος ειδικός γιατί εκτός από υγρά χρειάζονται και άλλα πράγματα.

Edit. Ανεβαίνεις το πρωί, πριν ζεσταθούν τα νερά στο κλειστό κύκλωμα.

Επεξ/σία από vasilk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά υπάρχει πουθενά ανακύκλωση ηλιακών; 

Βάλαμε καινούργιο και ο παλιός μας (30 ετών)  έχει καλό καζάνι αλλά σπασμένους συλλέκτες και λέω να τον πετάξω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CaMp3on είπε

Παιδιά υπάρχει πουθενά ανακύκλωση ηλιακών; 

Βάλαμε καινούργιο και ο παλιός μας (30 ετών)  έχει καλό καζάνι αλλά σπασμένους συλλέκτες και λέω να τον πετάξω.

https://www.skrap.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vasilk είπε

Παίρνεις μια σκάλα, 2 γαλλικά κλειδιά, 2-3 μπουκάλες με νερό και ανεβαίνεις στη ταράτσα. Ανοίγεις την/τις τάπα/τάπες στο πάνω μέρος του δοχείου και γεμίζεις με νερό μέχρι να χύνεται. Κλείνεις καλά την/τις τάπα/τάπες και πας σπίτι σου. Αν σε 2-3 μέρες έχεις τα ίδια και δεις ότι έχει χάσει ξανά αρκετά νερό, φωνάζεις μάστορα. Αν δουλεύει καλά, είσαι εντάξει μέχρι το φθινόπωρο (τότε ή το ξανακάνεις προσθέτοντας και ειδικό υγρό ή φωνάζεις μάστορα). Κάποια στιγμή όμως θα χρειαστεί να έρθει και κάποιος ειδικός γιατί εκτός από υγρά χρειάζονται και άλλα πράγματα.

Edit. Ανεβαίνεις το πρωί, πριν ζεσταθούν τα νερά στο κλειστό κύκλωμα.

Ωραια θα το δοκιμασω! Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες καλησπέρα, ερώτηση: ο ηλιακός έχει και τις 2 τάπες για το κλειστό κύκλωμα επάνω από το μποιλερ. Θέλω να αδειάσω /καθαρίσω το κύκλωμα από τα υφιστάμενα υγρά και τυχών βρώμιες, και να βάλω υγρό προπυλενογλυκολης. Πώς μπορώ να το αδειάσω/καθαρίσω, αφού δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια βαλβίδα στο χαμηλωτερο σημείο του;

 

Ευχαριστώ πολυ και χρόνια πολλά.

Επεξ/σία από rubadub
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...