Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, katbo είπε

Ηταν 160λτ οι αλλοι βεβαια αν εχει σχεση

δεν έχει να κάνει με τα λίτρα Είναι για άλλο λόγο Ο δικός μου 160 L είναι 10ετιας και για να μην κάνω διαφήμιση ξεκινάει απο h

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, katbo είπε

Καλησπέρα,

αυτό στη φωτό τι είναι ρε παιδιά? χρειάζεται? Πήρα έναν Μαλτέζο sunpower 200lt τον οποίο θα μου τον συνδέσει δωρεάν και φιλικά ένας γείτονας συνταξιούχος υδραυλικός. Μόλις το είδε αυτό μου είπε ότι δεν χρειάζεται και δεν θα το βάλει. Ισχύει ότι δεν χρειάζεται? 

Το ίδιο μου είπε (ότι δεν χρειάζεται) και για μια λεπτή μεταλλική σωλήνα που είχε αρχικά μέσα στην έξοδο του ζεστού νερού και μόλις έβγαλε την πλαστική τάπα έπεσε... (μου θύμισε λίγο Τσάκωνα αυτό)

Κοίταξα και στις οδηγίες και δεν τα δείχνει κάπου αυτά. Όντως δεν χρειάζονται? 

IMG_20190618_183901.jpg

Οτι σου ειπαν και οι προηγουμενοι. Αυτο ειναι δοχειο διαστολης για το κλειστο κυκλωμα, τα τελευταια χρονια δε βαζει σχεδον κανενας , καλο ειναι να το βαλεις αφου στο εδωσε με το ηλιακο , ωστε αν προκυψει προβλημα και ερθουν , να το δουν τοποθετημενο , το γεμιζεις μεχρι τη μεση οπως προανεφερε και παραπανω ο φιλος. Και για τη μεταλλικη σωληνα τα ιδια , οτι σου ειπαν , ξαναβαλτη μεσα στη σωληνα του ζεστου , διοτι δεν θα εχεις ποτε ζεστο νερο. Ρωτησες απο το μαγαζι που τον πηρες , εαν σε καλυπτει η εγγυηση στην περιπτωση που δεν κανουν εκεινοι την τοποθετηση?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωλήνα δεν πρέπει να είναι στερεωμένη - βιδωμένη ώστε να τραβάει μόνο ζεστό νερό, πως είναι δυνατόν να φεύγει έτσι εύκολα; Αν είναι έτσι δεν θα τραβάει και λίγο κρύο μαζί με το ζεστό; Καλύτερα να ρωτήσεις στο κατάστημα. Στον δικό μου (άλλης μάρκας βέβαια) όταν τον τοποθετούσα δεν υπήρχε τίποτα το χαλαρό μέσα στο μποιλερ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα σε ένα φυλλάδιο του μαλτέζου στη σελίδα του αυτή τη φωτό

203716474_.JPG.2608cd29f5fd01106c7ad68e0b7c9b75.JPG

 οπότε επαληθεύεται ότι είναι δοχείο διαστολής του κλειστου κυκλώματος. Σας ευχαριστώ παιδιά!

Μένει να δω αυτό με τη σωλήνα , δεν μπορεί να είναι έτσι χύμα κ να μην είναι κολλημένη. Στην μια άκρη μάλιστα είχε ένα κομματάκι τεφλον, σαν να πρέπει να συνδεθεί με κάτι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που. Τελοσπάντων θα το δω πάλι αυριο, θα βγάλω και φωτό και βλέπουμε

43 λεπτά πριν, troi.g είπε

Ρωτησες απο το μαγαζι που τον πηρες , εαν σε καλυπτει η εγγυηση στην περιπτωση που δεν κανουν εκεινοι την τοποθετηση?

Είχα ρωτήσει πριν 4-5 χρόνια  για την εγγύηση για έναν άλλο ηλιακό και αν θυμάμαι καλά μου είχαν πει ότι θα πρέπει να τον βάλει εξουσιοδοτημένο συνεργείο του Μαλτέζου (όχι απλός υδραυλικός) και να μου κάνει και τακτική συντήρηση πάλι συνεργείο του Μαλτέζου. Οι τιμές ήταν τσιμπημένες (όχι το 50ρικο που ανάφερε ο φίλος παραπάνω) οπότε δεν προχώρησα. Τώρα δεν ρώτησα καν, κακώς βέβαια

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η βεργα πρεπει να ειναι ισια στη μια ακρη , και ελαφρως κωνικη στην αλλη ακρη , εκει θα βαλει λιγο τεφλον ο μαστορας και θα τη βαλει με ελαφρυ χτυπημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, katbo είπε

Καλησπέρα,

αυτό στη φωτό τι είναι ρε παιδιά? χρειάζεται? Πήρα έναν Μαλτέζο sunpower 200lt τον οποίο θα μου τον συνδέσει δωρεάν και φιλικά ένας γείτονας συνταξιούχος υδραυλικός. Μόλις το είδε αυτό μου είπε ότι δεν χρειάζεται και δεν θα το βάλει. Ισχύει ότι δεν χρειάζεται? 

Το ίδιο μου είπε (ότι δεν χρειάζεται) και για μια λεπτή μεταλλική σωλήνα που είχε αρχικά μέσα στην έξοδο του ζεστού νερού και μόλις έβγαλε την πλαστική τάπα έπεσε... (μου θύμισε λίγο Τσάκωνα αυτό)

Κοίταξα και στις οδηγίες και δεν τα δείχνει κάπου αυτά. Όντως δεν χρειάζονται? 

IMG_20190618_183901.jpg

Φίλε μου το λεπτό μεταλλικό σωλήνα να τον βάλεις οπωσδήποτε, διότι ορισμένη κατασκευαστές την σωλήνα του ζεστού δεν την βάζουν από το κάτω μέρος του καζανιού μέχρι επάνω, κολλάνε ένα σωληνάκι πρόσωπο και βάζουν ένα πιο λεπτό μέχρι το πάνω μέρος.
Προσοχή, όταν το βάλεις η πλευρά που είναι λοξά κομμένο να είναι στο πάνω μέρος.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, D.PAT είπε

Φίλε μου το λεπτό μεταλλικό σωλήνα να τον βάλεις οπωσδήποτε, διότι ορισμένη κατασκευαστές την σωλήνα του ζεστού δεν την βάζουν από το κάτω μέρος του καζανιού μέχρι επάνω, κολλάνε ένα σωληνάκι πρόσωπο και βάζουν ένα πιο λεπτό μέχρι το πάνω μέρος.
Προσοχή, όταν το βάλεις η πλευρά που είναι λοξά κομμένο να είναι στο πάνω μέρος.  

Ανέβηκα κ έβγαλα κάποιες φωτό να δείτε:

Capture0.JPG.a87b42ee3dceaae544a6a49843f1df0f.JPGCapture1.JPG.bcb4e3e9a1e6e009d567891531f6d926.JPGCapture2.JPG.f3a16d72952bd5eb1ed66096862a1251.JPG

 

 

Λοξό κομμάτι δεν βλέπω, λίγο τεφλόν μονο έχει στην μία άκρη, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα στηριχθεί αυτό και που θα κουμπώσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, katbo είπε

Λοξό κομμάτι δεν βλέπω, λίγο τεφλόν μονο έχει στην μία άκρη, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα στηριχθεί αυτό και που θα κουμπώσει.

Θα κλείσεις τα νερά Θα ξεβιδώσεις την σωλήνα παροχής ζεστού νερού και θα βάλεις το σωληνα μεσα στην τρυπα του αλλου που μπαίνει στο καζάνι Το τεφλον θα είναι κάτω Βάζεις λάστιχο στεγανότητας η καναβι - τεφλον και βιδώνεις πάλι ΑΛΛΑ !!!!!!!  πρέπει να σκεπάσεις την πλάκα του ηλιακού να μην  βλέπει ήλιο να καταναλώσεις το ζεστό νερό και μετά τα παραπάνω Αν δεν μπορείς μονος σου πάρε τεχνικό μην γίνει καμιά πατάτα

σελιδα 3 το Νο 4 δεξια

https://maltezos.gr/images/pdf/ODHGIES_XRHSHS_INOX.pdf

Επεξ/σία από hp8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, katbo είπε

Ανέβηκα κ έβγαλα κάποιες φωτό να δείτε:

Capture0.JPG.a87b42ee3dceaae544a6a49843f1df0f.JPGCapture1.JPG.bcb4e3e9a1e6e009d567891531f6d926.JPGCapture2.JPG.f3a16d72952bd5eb1ed66096862a1251.JPG

Λοξό κομμάτι δεν βλέπω, λίγο τεφλόν μονο έχει στην μία άκρη, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα στηριχθεί αυτό και που θα κουμπώσει.

Τελικά δε στο έβαλε ο γείτονας? Τον έχει συνδέσει κανονικά? Εν τω μεταξύ ο μαλτέζος με αυτό το μοντέλο ,μόνο το όνομα του χαλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, troi.g είπε

Εν τω μεταξύ ο μαλτέζος με αυτό το μοντέλο ,μόνο το όνομα του χαλάει.

δεν τον βολεύει για την σερπαντίνα του τριπλής απ οτι έχω καταλάβει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, troi.g είπε

Τελικά δε στο έβαλε ο γείτονας? Τον έχει συνδέσει κανονικά? Εν τω μεταξύ ο μαλτέζος με αυτό το μοντέλο ,μόνο το όνομα του χαλάει.

Τον στήσαμε τις προάλλες, τον σκεπάσαμε και θα έρθει το Σ-Κ να κάνουμε τη συνδεσμολογία παρέα. Μπήκα στο τριπάκι και διάβαζα και με όσα μου είπε και μου είπατε δεν τον αφήνω μόνο του στη ταράτσα μου τον Τσάκωνα

5 ώρες πριν, hp8 είπε

Το τεφλον θα είναι κάτω Βάζεις λάστιχο στεγανότητας η καναβι - τεφλον και βιδώνεις πάλι 

Νομίζω θέλει πολύ τεφλόν γιατί έχει αρκετό κενό ανάμεσα στις δύο σωλήνες και αμφιβάλλω αν θα στεγανώσει ικανοποιητικά. Αλήθεια, αν βάλω και λάστιχο στεγάνωσης στο ρακόρ δεν θα λιώσει γρήγορα από τις θερμοκρασίες? Πολύ πρόχειρη κατασκευή μου φαίνεται πάντως για Μαλτέζο,  κρίμα ρε γαμώτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, katbo είπε

Τον στήσαμε τις προάλλες, τον σκεπάσαμε και θα έρθει το Σ-Κ να κάνουμε τη συνδεσμολογία παρέα. Μπήκα στο τριπάκι και διάβαζα και με όσα μου είπε και μου είπατε δεν τον αφήνω μόνο του στη ταράτσα μου τον Τσάκωνα

Νομίζω θέλει πολύ τεφλόν γιατί έχει αρκετό κενό ανάμεσα στις δύο σωλήνες και αμφιβάλλω αν θα στεγανώσει ικανοποιητικά. Αλήθεια, αν βάλω και λάστιχο στεγάνωσης στο ρακόρ δεν θα λιώσει γρήγορα από τις θερμοκρασίες? Πολύ πρόχειρη κατασκευή μου φαίνεται πάντως για Μαλτέζο,  κρίμα ρε γαμώτο...

Αν το βάζεις και κολυμπάει, δοκίμασε λίγο μήπως το εκτονώσεις λίγο ακόμα. Με προσοχή μην αρχίσει και σκίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι σχεδόν πλέον σίγουρος ότι κάτι δεν πάει καλά με τον ηλιακό.Χθες το μόνο νερό που χρησιμοποιήσαμε χλιαρό προς ζεστό,είναι που έκανε η μικρή μπάνιο.Σημερα όλη μέρα ειμασταν θάλασσα και κάναμε ντουζακια χλιαρά μαζί εγώ με τον μικρό και μετα η κόρη μου και η γυναίκα μου.Τονιζω χλιαρα ντουζακια και τώρα το νερό το λες σχεδόν κρύο.Αποκλειεται να ξοδέψαμε 200 λίτρα νερό,καταρχήν το βλέπεις ότι για να βγάλει ζεστό αρκετά νερό πρέπει να το γυρίσεις στα 3/4 την βρύση.Να επηρεάζει τόσο πολύ που έχω καλύψει τον ένα συλλέκτη,τι να πω...Δηλαδη αν δεν ήταν και επιλεκτικός θα ήταν ακόμα πιο κρύο το νερό;θα το κοιτάξω το θέμα με κάποιον που ξέρει καν είναι οκ,απλά δεν μου φτάνει το νερό που δίνει σκεπασμένος ο ηλιακός.Θα τον σκεπάζω απλά όταν λειπουμε από το σπίτι για μέρες.

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανένα, νομίζω ότι αυτός που έχει τρελαθεί είμαστε εμείς με όλη αυτή την υπερβολή που βλέπω τελευταία περί σκεπάσματος ("σκέπασε σήμερα, ξεσκέπασε αύριο και όταν  ξανασκεπάσεις να το κάνεις στα 12/16 του συλλέκτη" :P).

Για μένα (χρήστης ηλιακού 3-4 δεκαετίες) σκέπασμα μόνο όταν λείπουμε διακοπές ή τουλάχιστον όταν λείπει μεγάλο μέρος της οικογένειας (πχ έχω 200άρη, είμαστε 5 άτομα και οι 3 "την έκαναν" για παραλίες). Το αν χρειάζεται μερικό σκέπασμα το καλοκαίρι θα σας το "πει" ο ίδιος ο ηλιακός. Θα κάνει ατμοποίηση στο καζάνι και το νερό που θα βγαίνει απ' τη βρύση θα κάνει σκασίματα (ή χτυπήματα ή δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω). Τότε ναι.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...