Προς το περιεχόμενο

Μεταχειρισμένος Ξεκλείδωτος i5


bromiaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Βρήκα από αγγελία έναν μεταχειρισμένο Ξεκλείδωτο i5 σε καλή τιμή για να αναβαθμίσω το μηχάνημα μου…

Το άτομο που τον πουλά λέει φυσικά, όπως όλοι, ότι δεν έκανε ποτέ «overclocking»… και εδώ θα κάνω μια ρητορική ερώτηση… Τι στο καλό ποτέ κανένας δεν έκανε με ξεκλείδωτο επεξεργαστή overclocking???? Τότε τι τον αγόραζαν????

Λέει ότι τον έχει 2,5 χρόνια…

Υπάρχει περίπτωση να είναι τηγανισμένος ο επεξεργαστής και να μου αφήσει χρόνους?

Η δεν έχουν ανάγκη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Βρήκα από αγγελία έναν μεταχειρισμένο Ξεκλείδωτο i5 σε καλή τιμή για να αναβαθμίσω το μηχάνημα μου…

Το άτομο που τον πουλά λέει φυσικά, όπως όλοι, ότι δεν έκανε ποτέ «overclocking»… και εδώ θα κάνω μια ρητορική ερώτηση… Τι στο καλό ποτέ κανένας δεν έκανε με ξεκλείδωτο επεξεργαστή overclocking???? Τότε τι τον αγόραζαν????

Λέει ότι τον έχει 2,5 χρόνια…

Υπάρχει περίπτωση να είναι τηγανισμένος ο επεξεργαστής και να μου αφήσει χρόνους?

Η δεν έχουν ανάγκη?

Καλησπέρα,

ναι μπορεί να του έχει τινάξει τα πέταλα, μπορεί και όχι. Δύσκολα χαλάει αλλά αν ειναι ο άλλος κανίβαλος...

Αν ειναι χρήστης του φόρουμ, μπορείς να δεις αν έχει γράψει ποτέ κάτι σχετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, bromiaris είπε

Ήταν το πρώτο που κοίταξα… αλλά έχει μηδενική συμμετοχή σε όλα...

Οπότε είναι καθαρά Λαχείο…

ναι οπως τα λες ειναι λαχειο..

εγω εχω z97+4690k+arctic freezer 33 plus και τον (ανεβασα) για μια εβδομαδα για να δω εαν ειναι αρκετη η ψυκτρα που του εβαλα, και μετα τον γυρισα ξανα stock..

αααν ποτε χρειαστει να τον ανεβασω τοτε θα το κανω...

και ναι η απαντηση ειναι (ναι) οτι υπαρχουν πολλοι που εχουν ξεκλειδωτο  επεξεργαστη και τον εχουν stock  εφ'οσον τους καλυπτει ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να τον δοκιμάσεις τον τρέχεις stock σε κάνα βαρύ task τύπου prime. Αν τον βγάλει χωρίς error είναι OK.

 

Γενικά πάντως καλύτερα να αγοράσεις ξεκλείδωτο απo γνωστή πάρα από ημιμαθή. Ο ημιμαθής νομίζει ότι ξέρει να κλοκαρι, αφήνει ρεύματα στο auto ενώ ανεβάζει συχνότητα και νομίζει ότι τον εχει stock. Έχω αρκετούς φίλους ημιμαθής που κάνουν κάτι τέτοια και τους ριμαζουν τους επεξεργαστές. Με auto ρεύματα που παίζουν spikes στο 1.5 volt σε 6 μήνες κλατταρι. Για ποιο επεξεργαστη μιλάμε και σε τι τιμή?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, bromiaris είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Βρήκα από αγγελία έναν μεταχειρισμένο Ξεκλείδωτο i5 σε καλή τιμή για να αναβαθμίσω το μηχάνημα μου…

Το άτομο που τον πουλά λέει φυσικά, όπως όλοι, ότι δεν έκανε ποτέ «overclocking»… και εδώ θα κάνω μια ρητορική ερώτηση… Τι στο καλό ποτέ κανένας δεν έκανε με ξεκλείδωτο επεξεργαστή overclocking???? Τότε τι τον αγόραζαν????

Λέει ότι τον έχει 2,5 χρόνια…

Υπάρχει περίπτωση να είναι τηγανισμένος ο επεξεργαστής και να μου αφήσει χρόνους?

Η δεν έχουν ανάγκη?

Αν δεν εκανε ποτε εγω στην θεση σου  θα του ελεγα να δοκιμασει να κανει ωστε να δεις και εσυ τι δυνατοτητες εχει πριν τον παρεις.  Αν σε ικανοποιει η αποδοση του στο OC και εισαι ΟΚ με τα mhz και volt τοτε προχωρα στην αγορα του. Αν αρνηθει τοτε καλυτερα να το αποφυγεις. Απο την μια δεν ξερεις τι μπορει να τον εχει κανει και απο την αλλη δεν ξερεις και τι δυνατοτητες εχει. Μπορει να ειναι χαλια το chip και να μην περνει καθολου OC και να πεταξεις τα λεφτα σου. 

12 ώρες πριν, mar10s είπε

ναι οπως τα λες ειναι λαχειο..

εγω εχω z97+4690k+arctic freezer 33 plus και τον (ανεβασα) για μια εβδομαδα για να δω εαν ειναι αρκετη η ψυκτρα που του εβαλα, και μετα τον γυρισα ξανα stock..

αααν ποτε χρειαστει να τον ανεβασω τοτε θα το κανω...

και ναι η απαντηση ειναι (ναι) οτι υπαρχουν πολλοι που εχουν ξεκλειδωτο  επεξεργαστη και τον εχουν stock  εφ'οσον τους καλυπτει ετσι

(Υποθετικα παντα) Και εγω αν ηταν να πουλησω κατι σε λιγο καιρο θα εγραφα στο φορουμ οτι εχω αυτο και αυτο και τα εχω stock σε περιπτωση που καποιος αυριο μεθαυριο ελέγξει τα ποστ μου. legit

Το overclock δεν ειναι εγκλημα. Και για να σε προλαβω, θα μου απανατησεις οτι και ομως ειναι απιστευτο και εισαι η περιπτωση, (θα βαλεις και ενα χαχαχαχα για να το παιξεις κουλ)  πηγες μια φορα να δοκοιμασεις και απλα το αφησες. Και για να σε προλαβω παλι θα σου πω οτι ολοι την ιδια απαντηση δινουν. 

Μην το παρεις παρεις προσωπικα, μια γενικη παρατηρηση κανω πανω σε αυτο που αναφερες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα παιδιά δεν είναι το overclocking. Το πρόβλημα είναι (ακόμα και για τους stock ή κλειδωμένους) σε τι θερμοκρασία τους λειτουργούσαν τόσο καιρό!

Μπορεί να έχω κι εγώ εναν κλειδωμένο να δουλεύει στοκ αλλά αν τον έχω 2 χρόνια να δουλεύει στους 70+... καταλαβαίνετε τι θέλω να πω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω z97 και 4790κ αγορασμένο πριν 4 χρόνια, και ενώ σκόπευα να κάνω overclock κάποτε(δεν είχα ξανακάνει ποτέ, δεν ξαναγόρασα ξεκλείδωτο) , τελικά δεν το έκανα έως τώρα.. και να πω ότι παρακολουθώ τακτικά τις θερμοκρασίες (απλά από περιέργεια) .  Ξέρω ότι πλήρωσα για κάτι που δεν χρησιμοποίησα, αλλά δεν θα σκάσω κιόλας, ότι έγινε, έγινε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stamer είπε

Το πρόβλημα παιδιά δεν είναι το overclocking. Το πρόβλημα είναι (ακόμα και για τους stock ή κλειδωμένους) σε τι θερμοκρασία τους λειτουργούσαν τόσο καιρό!

Μπορεί να έχω κι εγώ εναν κλειδωμένο να δουλεύει στοκ αλλά αν τον έχω 2 χρόνια να δουλεύει στους 70+... καταλαβαίνετε τι θέλω να πω

Είσαι λαθος.

Ο επεξεργαστής δεν είναι κάρτα γραφικών. Και 70 να δουλεύει και 90 είναι το ίδιο. Από την στιγμή που είναι μέσα στα όρια του κατασκευαστή δεν υπάρχει κανένα προβλημα.  Δεν υπάρχει κάτι που θα πρεπει σε ανησυχεί. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mixalis95320 είπε

Είσαι λαθος.

Ο επεξεργαστής δεν είναι κάρτα γραφικών. Και 70 να δουλεύει και 90 είναι το ίδιο. Από την στιγμή που είναι μέσα στα όρια του κατασκευαστή δεν υπάρχει κανένα προβλημα.  Δεν υπάρχει κάτι που θα πρεπει σε ανησυχεί. 

Μάλλον εσύ είσαι λάθος. Είναι στα όρια του κατασκευαστή για να μην τινάξει εντελώς τα πέταλα. Ναι δεν πρόκειται να καεί προφανώς αλλά 70 και πάνω βαθμοί να δουλεύεις έναν επεξεργαστή σημαίνει οτι μικραίνεις την διάρκεια ζωής του μέσα στα χρόνια. Είναι μεγάλη η θερμοκρασία αυτή!

Άλλο ζόρι τρώει με 30-40 και άλλο με 80... τι.. όχι?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Stamer είπε

Μάλλον εσύ είσαι λάθος. Είναι στα όρια του κατασκευαστή για να μην τινάξει εντελώς τα πέταλα. Ναι δεν πρόκειται να καεί προφανώς αλλά 70 και πάνω βαθμοί να δουλεύεις έναν επεξεργαστή σημαίνει οτι μικραίνεις την διάρκεια ζωής του μέσα στα χρόνια. Είναι μεγάλη η θερμοκρασία αυτή!

Άλλο ζόρι τρώει με 30-40 και άλλο με 80... τι.. όχι?

Δεν ξερω αν τρολλαρεις η εισαι οντως λιγο ασχετος, με εχεις μπερδεψει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Stamer είπε

Έχεις πλάκα :) Αλλά ας σοβαρευτούμε λίγο. Δεν έχω να προσθέσω κάτι ούτε με ενδιαφέρει να σε πείσω για κάτι περαιτέρω.

Οκ μιλας σοβαρα δηλαδη. Δεν ηξερα πως να το παρω.

Οταν ενας κατασκευαστης βαζει ενα οριο θερμοκρασιας δεν το βαζει ετσι στην τυχη, το βαζει μετα απο ερευνα, να προσθεσω εδω οτι και να θες να περασεις αυτο το οριο δεν μπορεις διοτι εχει βαλει εξτρα προστασια "thermal throttling" ωστε οτι και να κανεις να μην περασει ποτε αυτο το οριο διοτι μακροπροθεσμα θα προκαλεσει βλαβη.  Ερχεσαι τωρα εσυ και λες οτι δεν ξερουν αυτοι ποιο ειναι το οριο και ξερεις εσυ καλυτερα. αυτο δεν λες?

Αν για παραδειγμα ενας επεξεργαστης εχει οριο 90c εμεις πρεπει να τον δουλευουμε κατω απο 80 για να μην χαλασει με βαση την λογικη σου παντα. Για ποιο λογο τοτε εχουν βαλει οριο 90 και οχι 80? Πολυ απλη ερωτηση και θα σε παρακαλουσα να απαντησεις διοτι απ οτι φαινεται ξερεις κατι που η intel,amd κλπ δεν ξερουν. Γι αυτο σου ειπα πριν οτι η τρολλαρεις η δεν ξερεις για τι πραγμα μιλας. 

PS: Τα περισσοτερα laptop που βγαινουν σημερα δουλευουν πολυ κοντα στο οριο, και πολλα απο αυτα κανουν thermal throttling πολυ συχνα. Και αυτοι δεν ξερουν τι κανουν ετσι?

Επεξ/σία από mixalis95320
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mixalis95320 είπε

Οκ μιλας σοβαρα δηλαδη. Δεν ηξερα πως να το παρω.

Οταν ενας κατασκευαστης βαζει ενα οριο θερμοκρασιας δεν το βαζει ετσι στην τυχη, το βαζει μετα απο ερευνα, να προσθεσω εδω οτι και να θες να περασεις αυτο το οριο δεν μπορεις διοτι εχει βαλει εξτρα προστασια "thermal throttling" ωστε οτι και να κανεις να μην περασει ποτε αυτο το οριο διοτι μακροπροθεσμα θα προκαλεσει βλαβη.  Ερχεσαι τωρα εσυ και λες οτι δεν ξερουν αυτοι ποιο ειναι το οριο και ξερεις εσυ καλυτερα. αυτο δεν λες?

Αν για παραδειγμα ενας επεξεργαστης εχει οριο 90c εμεις πρεπει να τον δουλευουμε κατω απο 80 για να μην χαλασει με βαση την λογικη σου παντα. Για ποιο λογο τοτε εχουν βαλει οριο 90 και οχι 80? Πολυ απλη ερωτηση και θα σε παρακαλουσα να απαντησεις διοτι απ οτι φαινεται ξερεις κατι που η intel,amd κλπ δεν ξερουν. Γι αυτο σου ειπα πριν οτι η τρολλαρεις η δεν ξερεις για τι πραγμα μιλας. 

PS: Τα περισσοτερα laptop που βγαινουν σημερα δουλευουν πολυ κοντα στο οριο, και πολλα απο αυτα κανουν thermal throttling πολυ συχνα. Και αυτοι δεν ξερουν τι κανουν ετσι?

Ωραία, μάλλον έχεις μπερδευτεί με το τι είπα αν και δεν ήταν τίποτα σπουδαίο. Ο κατασκευαστής λοιπόν όπως λες βάζει συγκεκριμένα όρια, συμφωνούμε. Αυτά τα όρια είναι για να δουλεύει χωρίς throttling και χωρίς να πάθει κάτι.

Από εκεί και πέρα (και γι'αυτό ο κατασκευαστής σου δίνει limited lifespan) δεν σημαίνει ότι εσύ δεν θα τον φθηρεις γρηγορότερα (αυτό μπορεί να είναι σε πολλά πολλά χρόνια). Για όλα τα ηλεκτρονικά το ίδιο ισχύει.

Και στην τελική ας καταρρίψουμε και την βιομηχανία των ψυκτρων. Γιατί να δώσω 70-100 ευρώ για να διατηρώ χαμηλές θερμοκρασίες και να μην δώσω 10-20 και ας παίζω με 80...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...