Προς το περιεχόμενο

Το Garmin Pay στην Ελλάδα μέσω της Alpha Bank και της Visa για ανέπαφες πληρωμές με smartwatch


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και, φυσικά, η κάρτα μου είναι mastercard!..

Η αλήθεια είναι πως όσες φορές έκανα πληρωμή με το κινητό, είχα στην τσέπη μου και την κάρτα, για παν ενδεχόμενο, βρε αδερφέ!..

Όλες τις φορές λειτούργησε κανονικά, αλλά ακόμη δεν το εμπιστεύομαι απόλυτα. Μπορεί να πάει τίποτα στραβά άραγε; Και άντε καλά να πάω σούπερ μάρκετ, να μην δουλέψει το tap 'n pay, να αφήσω τα πράγματα στο ταμείο και να φύγω ατιμασμένος. Αλλά αν βάλω βενζίνη και δεν μου πάρει την πληρωμή, δεν θέλω να σκέφτομαι πώς θα πρέπει να την βγάλω από το ντεπόζιτο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Voodooman είπε

Και, φυσικά, η κάρτα μου είναι mastercard!..

Η αλήθεια είναι πως όσες φορές έκανα πληρωμή με το κινητό, είχα στην τσέπη μου και την κάρτα, για παν ενδεχόμενο, βρε αδερφέ!..

Όλες τις φορές λειτούργησε κανονικά, αλλά ακόμη δεν το εμπιστεύομαι απόλυτα. Μπορεί να πάει τίποτα στραβά άραγε; Και άντε καλά να πάω σούπερ μάρκετ, να μην δουλέψει το tap 'n pay, να αφήσω τα πράγματα στο ταμείο και να φύγω ατιμασμένος. Αλλά αν βάλω βενζίνη και δεν μου πάρει την πληρωμή, δεν θέλω να σκέφτομαι πώς θα πρέπει να την βγάλω από το ντεπόζιτο...

Εντάξει, να σου πω, εγώ τις προάλλες ξέχασα πορτοφόλι σπίτι , και όπως ήμουν στο αυτοκίνητο λέω "α... εντάξει δεν χρειάζεται να γυρίσω πίσω να το πάρω. Έχω το κινητό". Για κάτι τέτοιες περιπτώσεις, είναι ότι πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, mariosCS είπε

Εντάξει, να σου πω, εγώ τις προάλλες ξέχασα πορτοφόλι σπίτι , και όπως ήμουν στο αυτοκίνητο λέω "α... εντάξει δεν χρειάζεται να γυρίσω πίσω να το πάρω. Έχω το κινητό". Για κάτι τέτοιες περιπτώσεις, είναι ότι πρέπει.

Δεν είχες καμία αγωνία μήπως κάτι πάει στραβά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Voodooman είπε

Δεν είχες καμία αγωνία μήπως κάτι πάει στραβά;

Στραβά μπορεί να πάνε αρκετά πράγματα ακόμα και την κάρτα να έχεις μαζί,δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι τόσο,παρόλο που σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Στο παράδειγμα πριν με την βενζίνη,τί διαφορά θα είχε αν τύχαινες πχ σε μέρα/ώρα που είναι πεσμένο το σύστημα πληρωμής της τράπεζας(δεν είναι και λίγες) και ήσουν ο πρώτος πριν το πάρει χαμπάρι ο πρατηριούχος? Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα θα είχες με το ντεπόζιτο αλλά δεν θα "έφταιγες" εσύ,το ουσιαστικό και πρακτικό πρόβλημα δεν θα λυνόταν.

Καλά κάνεις απο τη μία που θες να έχεις μια ασφάλεια με δευτερεύοντες τρόπους πληρωμής. μέχρι να επιβεβαιώσεις ότι η αξιοπιστία θα είναι αυτή που απαιτείται σε τέτοια μέσα. Αλλά απο την άλλη δεν χάλασε ο κόσμος αμα τις 1-2 φορές έκτακτης ανάγκης που θα ξεχάσεις κάρτα-πορτοφόλι,ξεμείνεις με αυτόν τον τρόπο πληρωμής ως μοναδικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Αμερική ήδη έχει ξεκινήσει η ανάληψη από ΑΤΜ χωρίς την κάρτα αλλά μέσω NFC. Σε λίγο γα έρθει και εδώ. Όποτε ακόμα και αν δεν δουλέψει το τερματικό μιας επιχείρησης για να γίνει πληρωμή , θα μπορεί να γίνει ανάληψη μετρητών από ένα κοντινό ΑΤΜ μέσω τηλεφώνου , ρολογιού ,κλπ.

Οι κάρτες θα καταργηθούν όπως σχεδόν έχουν καταργηθεί και τα τσεκ...

Επεξ/σία από Looter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι χρησιμο για μας που παμε για ποδηλατο ή τρεξιμο και δεν χρειαζεται να κουβαλαμε κατι αλλο..το ενεργοποιησα την παρασκευη αλλα δεν ειχα ακομα την ευκαιρια να το χρησιμοποιησω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2019 στις 2:23 ΜΜ, kafegeo είπε

Στη λίστα πρέπει να προστεθεί και το Garmin 5

Όντως θα έπρεπε.

Υπάρχει κάποιος τεχνικός λόγος που δεν το έχει προσθέσει ή να ελπίζουμε ότι θα το δούμε και εκεί σύντομα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι άλλοι πληρώνουν με ρολόγια και η τραγική πειραιώς το παίζει σύγχρονη τράπεζα,αφαιρώντας την δυνατότητα πληρωμής ακόμη και με το smartphone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H alpha ζητάει επαλήθευση χρήστη για το garmin pay και η μόνη επιλογή που δίνει γι αυτο είναι η επικοινωνία με την τράπεζα. Τηλεφωνώ και τους λέω θέλω να κάνω επαλήθευση χρήστη για το garmin pay και μου λέει η τηλεφωνήτρια της alpha : garmin pay; Ε, τι είναι αυτο...; Περιμένετε να σας συνδέσω. Κι ακόμα περιμένω...

Επεξ/σία από eduardo
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2019 στις 6:19 ΜΜ, Voodooman είπε

Δεν είχες καμία αγωνία μήπως κάτι πάει στραβά;

Την ίδια που θα είχα αν είχα κάρτα μαζί μου και όχι μετρητά... Με τον ίδιο τρόπο δουλεύουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eduardo είπε

H alpha ζητάει επαλήθευση χρήστη για το garmin pay και η μόνη επιλογή που δίνει γι αυτο είναι η επικοινωνία με την τράπεζα. Τηλεφωνώ και τους λέω θέλω να κάνω επαλήθευση χρήστη για το garmin pay και μου λέει η τηλεφωνήτρια της alpha : garmin pay; Ε, τι είναι αυτο...; Περιμένετε να σας συνδέσω. Κι ακόμα περιμένω...

Ήθελα σήμερα να πάω να ανοίξω λογαριασμό και είδα στο site τους ότι έχουν ελάχιστο αρχικό ποσό κατάθεσης 300€. Άντε λέω δεν πειράζει, τα βάζεις και τα βγάζεις.

Διαβάζω στην συνέχεια ότι στέλνουν ταχυδρομικά την κάρτα, οπότε αναμονή τουλάχιστον μίας εβδομάδας. Τελικά το παράτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...