Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για πλυστικο μηχανημα


bsp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/8/2021 στις 3:56 ΜΜ, ΠάρηςΓ είπε

Ευτυχως δεν εβαλες karcher που οτι εχω παρει εχει παει στα σκουπίδια.

Θα επερνα το nilfisk. Σε σχεση με το bosch εχει παραπανω παροχηνερου 474 lt/h που μετράει. Εχω αλλο μοντελο nilfisk και δεν εχει παθει τιποτα. Απλα θελει αδειασμα οπως λενε οι οδηγιες. Βεβαια μενει λιγο σκουρια παντα. Ενδεχομενως και τα αλλα να ειναι καλα αλλα δε ξερω ποιοτικα που το εχω δοκιμασει ειναι μια χαρα. Σκεψου ειχε πεσει 1 οροφο απο τις σκαλες στο ισογειο που το εριξε το παιδι και δεν επαθε τιποτα ενω εκανε τουμπες

Εγώ έχει σχεδόν 2 μήνες που πήρα το K4 της Karcher και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, δεν καταλαβαίνω προς τι τόση απέχθεια στα Karcher. Επίσης γνωρίζω άτομο που έχει ένα της Karcher (πριν κυκλοφορήσουν τα K) περισσότερο απο 10 χρόνια.

Το ότι έπεσε ένα αντικείμενο απο τις σκάλες ενός ορόφου και δεν έπαθε τίποτα μιλάμε καθαρά για θέμα τύχης. Άμα κακομεταχειρίζεσαι ένα προιόν τότε λογικό να καταλήξει στα σκουπίδια σε συντομότερο χρονικό διάστημα σε σχέση με κάποιον άλλον που το προσέχει σαν τα μάτια του. Άμα δε το συνδέεις/αποσυνδέεις κάθε φορά που θέλεις να πλύνεις κάτι ακολουθώντας κατα γράμμα το εγχειρίδιο χρήσης ή άμα το χρησιμοποιείς ασταμάτητα για 1+ ώρα τότε λογικό να σου μείνει στα χέρια.

Επεξ/σία από nikos032
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, nikos032 είπε

Εγώ έχει σχεδόν 2 μήνες που πήρα το K4 της Karcher και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, δεν καταλαβαίνω προς τι τόση απέχθεια στα Karcher. Επίσης γνωρίζω άτομο που έχει ένα της Karcher (πριν κυκλοφορήσουν τα K) περισσότερο απο 10 χρόνια.

Το ότι έπεσε ένα αντικείμενο απο τις σκάλες ενός ορόφου και δεν έπαθε τίποτα μιλάμε καθαρά για θέμα τύχης. Άμα κακομεταχειρίζεσαι ένα προιόν τότε λογικό να καταλήξει στα σκουπίδια σε συντομότερο χρονικό διάστημα σε σχέση με κάποιον άλλον που το προσέχει σαν τα μάτια του. Άμα δε το συνδέεις/αποσυνδέεις κάθε φορά που θέλεις να πλύνεις κάτι ακολουθώντας κατα γράμμα το εγχειρίδιο χρήσης ή άμα το χρησιμοποιείς ασταμάτητα για 1+ ώρα τότε λογικό να σου μείνει στα χέρια.

Θα συμφωνήσω. Έχω το Κ4 παλιό μοντέλο 15-20 χρόνων. Πολύ καλό μηχάνημα . Σκυλί .Αυτό που κατηγορώ τα karcher και ενδεχομένως δεν θα ξαναπάρω είναι τα πανάκριβα σχεδόν απλησίαστα συμπληρωματικά εξαρτήματα και το κακό σέρβις σε μικρά πλυστικά Κ4 και κάτω. Αν χαλάσει κάποιο εξάρτημα δεν έχουν ανταλλακτικό και σου λένε πάρε ολόκληρο το εξάρτημα.

Αν έχεις γνώσεις από Κίνα π.χ. ali βρίσκεις φτηνά αν όχι και πας αντιπροσωπεία σε ξυρίζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα πηρα αυτο πριν λιγες μέρες και το περιμένω:

https://www.praktiker.gr/m/p/plystiko-mixanima-hozelock-pico-power-99569?ref=reccodo-search

δε ξερω αν εκανα λαλακια, τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου λίγο. 'Εχω κατασταλάξει ανάμεσα σε 2:

1. https://www.you.gr/kipos-ergaleia-diy/ergaleia-kipou/plystika-michanimata/plystiko-nilfisk-core-140-6-powercontrol-pca-eu

ή

2. https://www.skroutz.gr/s/19811606/Annovi-Reverberi-AR-Blue-Clean-399-Πλυστικό-Ρεύματος-με-Πίεση-140bar-και-Μεταλλική-Αντλία.html

Αξίζει το 2ο που έχει τον επαγωγικό κινητήρα;

Υπενθυμίζω για χρήση κατά 99% καθαρισμό μπαλκονιών. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, nikos032 είπε

Εγώ έχει σχεδόν 2 μήνες που πήρα το K4 της Karcher και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, δεν καταλαβαίνω προς τι τόση απέχθεια στα Karcher. Επίσης γνωρίζω άτομο που έχει ένα της Karcher (πριν κυκλοφορήσουν τα K) περισσότερο απο 10 χρόνια.

Το ότι έπεσε ένα αντικείμενο απο τις σκάλες ενός ορόφου και δεν έπαθε τίποτα μιλάμε καθαρά για θέμα τύχης. Άμα κακομεταχειρίζεσαι ένα προιόν τότε λογικό να καταλήξει στα σκουπίδια σε συντομότερο χρονικό διάστημα σε σχέση με κάποιον άλλον που το προσέχει σαν τα μάτια του. Άμα δε το συνδέεις/αποσυνδέεις κάθε φορά που θέλεις να πλύνεις κάτι ακολουθώντας κατα γράμμα το εγχειρίδιο χρήσης ή άμα το χρησιμοποιείς ασταμάτητα για 1+ ώρα τότε λογικό να σου μείνει στα χέρια.

Προσωπικά οτι εχω αγοράσει απο karcher δε μου βγάζει πολυ καιρό και ειτε χαλάει ειτε με ταλαιπωρεί πολυ. Αυτο ειναι δικη μου εμπειρία, μπορει αλλος που εχει αλλο προιον να του βγηκε καλο. Εγω 3 πραγματα που εχω παρει τα πέταξα ή τα έδωσα χωρις να εχουν σοβαρή βλάβη. Απλα τα πληρωσα ακριβα χωρις καποιο κερδος. Στα πλυστικα δε ξέρω μιας και δεν ειχα karcher. Δεν εχω ορεξη να αναλυω αλλα ακομα και το ακριβο γνησιο ακροφυσιο για το αυτοκινητο σε σκουπα 200€ μολις αναβες τη σκουπα εκλεινε το στομιο του ακροφυσιου απο τη δυναμη της αναροφησης και φυσικα δεν ειχες επιλογη να τη μειώσεις την ενταση. Παρολα αυτα το ειχε ως συμβατό στη λιστα. Ολα αγορασμενα απο επισημο. Ακομα και του lidl η σκουπα στο 1/3 της τιμης που τα ειχε ολα μεσα δεν ειχε τετοιο θεμα.

Οσο για το δευτερο δεν ειναι απολυτο. Πολλα κακης ποιοτητας πραγματα σπανε πιο ευκολα συγκριτικα με πιο rugged ή καλυτερες κατασκευες.

27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πείτε μου λίγο. 'Εχω κατασταλάξει ανάμεσα σε 2:

1. https://www.you.gr/kipos-ergaleia-diy/ergaleia-kipou/plystika-michanimata/plystiko-nilfisk-core-140-6-powercontrol-pca-eu

ή

2. https://www.skroutz.gr/s/19811606/Annovi-Reverberi-AR-Blue-Clean-399-Πλυστικό-Ρεύματος-με-Πίεση-140bar-και-Μεταλλική-Αντλία.html

Αξίζει το 2ο που έχει τον επαγωγικό κινητήρα;

Υπενθυμίζω για χρήση κατά 99% καθαρισμό μπαλκονιών. 

 

 

Μου φαινονται overkill παντως για μπαλκόνια και πολλά bar δε ξερω πως το εχεις σκεφτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Μου φαινονται overkill παντως για μπαλκόνια και πολλά bar δε ξερω πως το εχεις σκεφτει.

Λες; Θα μπορούσα να πάρω και μικρότερο; Κοτσιλιές και λάσπες κτλ έχει και μπορεί καμιά πρασινάδα από βρύα 🤢

Δλδ πόσο μικρότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λες; Θα μπορούσα να πάρω και μικρότερο; Κοτσιλιές και λάσπες κτλ έχει και μπορεί καμιά πρασινάδα από βρύα 🤢

Δλδ πόσο μικρότερο;

Τι επιφάνεια ειναι τα μπαλκονια; Παντως 140 bar μπορει να βγαλεις και χρωμα απο βαμενες επιφανειες. Βεβαια ρυθμιζεις την ενταση αλλα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ΠάρηςΓ είπε

Τι επιφάνεια ειναι τα μπαλκονια; Παντως 140 bar μπορει να βγαλεις και χρωμα απο βαμενες επιφανειες. Βεβαια ρυθμιζεις την ενταση αλλα οκ

6 μπαλκόνια, να πω 60τμ όλα μαζί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thanasisxask είπε

@ΠάρηςΓαπό τα πολλά bar δεν χάνεις, από τα λίγα χάνεις όμως. 

Τη δουλειά του την εκανε ομως.και με λιγοτερα χρηματα. Δε νομιζω να τα χρησιμοποιει συχνα. Αν βαλεις και σε αυτοκινητο τοσα μπαρ κανεις ζημια. Μονο λεφτα χανεις. Αν θελει να τα δώσει οκ μπορει καποτε να του χρειαστουν

Μόλις τώρα, liakjim είπε

6 μπαλκόνια, να πω 60τμ όλα μαζί;

Εννοω δαπεδο. Πλακακια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ναι.

Γενικα καθαριζουν ευκολα τα πλακάκια εκτος αν εχουν καποιο θεμα. Το μονο θεμα ειναι οι αρμοι που εαν εχουν πιάσει βρυα μονο επιφανειακα θα καθαρισουν και θα μεινουν τα σπορια οσα μπαρ και να βαλεις. Ιδανικα βαζεις ποιοτικό αρμοστοκο και εισαι οκ για αρκετα χρονια βεβαια ειναι μανικι να αλλαξει και δεν αξιζει συνηθως. Παντως ακομα και με πολλα μπαρ μπορει να μη γλιτωσεις το τριψιμο σε μερικες βρωμιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτο εχω αν και το αλλο που ειχες βαλει νομιζω ειναι νεοτερο και πιο compact απο οτι εχω δει. Γενικα δεν εχω καποιο θεμα. Νομιζω εχει παραπανω παροχη δηλαδη καθαριζεις μεγαλυτερη επιφανεια γρηγοροτερα

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αυτο εχω αν και το αλλο που ειχες βαλει νομιζω ειναι νεοτερο και πιο compact απο οτι εχω δει. Γενικα δεν εχω καποιο θεμα. Νομιζω εχει παραπανω παροχη δηλαδη καθαριζεις μεγαλυτερη επιφανεια γρηγοροτερα

Ναι είναι όπως το λες και μάλιστα βλέπω πως έχει υψηλότερη ονομαστική πίεση από το καινούργιο 140άρι

6fd465b3ccbbcbf06308d694c1cc523b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...