Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για πλυστικο μηχανημα


bsp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, achilles_g_ είπε

Για  100 ευρώ  περίμενε να πάρεις του lidl, να έχεις στο μυαλό σου ότι θα χρειαστείς και αφροποιητή. 

Του lidl αξιζει και το πλυστικο και ο αφροποιητης? Το βγαζει στα `100?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, nikos032 είπε

120-150 είναι αρκετά. Να τσεκάρεις και τα λίτρα ανα λεπτό.

https://www.e-shop.gr/plystiko-mixanima-nilfisk-120-bar-1400watt-c1207-6-128470930-p-TLS.120155?fbclid=IwAR1DwB_VFBHZZq8KdSWhmMg5bbz02VJ-u8kWfH_6LHyZsE2k_qc-OoJ0QYM

Κατι τετοιο αξιζει? Η τιμη μου φανηκε ωραιο , και αφροποιητη κλπ εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, nikos032 είπε

165 και 225 bar ? Θέλεις να το πλύνεις ή να του βγάλεις το χρώμα ?

Τα 225 αρχιζω να πιστευω οτι ειναι υπερ αρκετα.

Τα 165 είναι όμως?έχω και αυλή πες αν θελω να κανω καποιο καθαρισματακι δεν θελω να ειναι ψοφιο το εργαλείο.Εσύ ποιο έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα 160 bar και ξυλωνει τα τσιμέντα!! Δεν υπερβάλω. 

Οπότε νομίζω οτιδηποτε μεγαλύτερο είναι ανούσιο. Ειδικά για αμάξι, με 100-130 πρέπει να είσαι μια χαρά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mην τρελαίνεστε με τα bar.

Το Bosch aquatak 100 (παλαιότερο μοντέλο) με 100 bar, μου είναι υπεραρκετό.

Πολύ μεγάλη πίεση χρειάζεται, αν θέλεις να καθαρίσεις αυτοκίνητο που βούλιαξε στις λάσπες!

Προσοχή θέλει εκεί που έχει πλαστικοποίηση (πισάρισμα σε θόλους και μαρσπιέδες) σε παλιά αυτοκίνητα, γιατί μπορεί να ξεκολλήσει.

 

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το Nilfisk στα 120bar εδώ και κάποια χρόνια. Απολύτως ικανοποιημένος σε πλυσίματα αυλής, μπαλκονιών, κουφωμάτων, αυτοκινήτου κλπ. Ειδικά σε μάρμαρα δεν πιστεύεις τι κάνει χωρίς κανένα απολύτως καθαριστικό. Το 120άρι είναι ήδη υπέρ αρκετό και δεν πλησιάζω πολύ κοντά για να μην ξηλώσω το χρώμα (στο αυτοκίνητο) ή τους αρμούς στην αυλή (ναι, εύκολα ξηλώνει τους αρμούς).

Όταν το είχα πάρει ο λόγος που είχα καταλήξει σε Nilfisk ήταν ότι ήταν το μόνο (τουλάχιστον τότε) που στις οικιακές (μη επαγγελματικές σειρές) είχε αλουμινένια και όχι πλαστική αντλία. Τα Karcher π.χ. είχα βρει ότι είναι πλαστικά στην οικιακή σειρά.

Για το αυτοκίνητο θα χρειαστείς σίγουρα αφροποιητή. Αυτός που έρχεται μαζί με το πλυστικό είναι για πέταμα, ο αφρός δε στεκόταν πάνω στο αυτοκίνητο. Αντιθέτως, με τον extra είναι σαν να το έχεις καλύψει με γιαούρτι. Δε θυμάμαι μάρκα, αν σε ενδιαφέρει να κοιτάξω και να επανέλθω. Πάντως, ΔΕΝ ήταν φθηνός (σε σχέση με το κόστος του πλυστικού).

Σε κάθε περίπτωση, να ξέρεις ότι το πλυστικό για το αυτοκίνητο ΔΕ θα σε απαλλάξει από σφουγγάρι, το σύστημα με τους 2 κουβάδες κλπ. Όσο καλό να είναι το πλυστικό δε βγάζει κολλημένη βρωμιά (εκτός αν, όπως προείπα, δε σε πειράζει μαζί με τη βρωμιά να βγάλεις και το χρώμα). Σε βοηθάει όμως πολύ στην πρόπλυση και στο ξέβγαλμα, και με μεγάλη οικονομία νερού.

Bonus χρήση: Το χρησιμοποιώ (με τον αφροποιητή) για να ψεκάζω τα δέντρα στον κήπο με διάλυμα σαπουνόνερου και οινοπνεύματος για τη μελίγκρα :-) Επίσης, χρυσές δουλειές έχει κάνει το ξεβουλωτικό σε υδροροές & αποχετεύσεις.

Επεξ/σία από chdeal
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Niflisk C110 Extra κάνω καλή δουλειά, προσοχή στο ακροσωλήνιο υψηλής πίεσης μην το κάνετε σε μικρή απόσταση επειδή φεύγει και η προστατευτική επίστρωση του χρώματος, περίπου μισό μέτρο μακριά είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κάποιος συμβατή μάρκα με einhell πλυστικά ώστε να κάνω χρήση εξαρτημάτων.... Έχω το einhell 1750 και μου έπαθε πλάγια διαρροή ο σωλήνας της βεντάλιας. Ζητάνε 30€ και χωρίς εγγύηση. Άλλο κι αυτό.....

Προσπάθω να καταλάβω πώς χαλάνε...;  Θέλει φίλτρο νερού....; (Αθήνα)..  Αλλιώς πάω σε Nilfisk (κι αυτό δεν δίνει επίσης εγγύηση στα ανταλακτικά..) και σκοτώνω το einhell ενδεχομένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...