Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για πλυστικο μηχανημα


bsp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/7/2020 στις 10:12 ΠΜ, stepits είπε

πάμε σε λόγχες- αυλούς από εξωτερικό;

Αν το υπόλοιπο πλυστικό είναι οκ, τότε παράγγειλε απ' έξω ότι θες να αντικαταστήσεις. Απλά αυτή την περίοδο να είσαι προετοιμασμένος για μεγάλες αναμονές. Ο αφροποιητής που παράγγειλα στις 15 Μαΐου σήμερα μπήκε στο τελωνείο, οπότε υπολογίζω καμιά εβδομάδα ακόμα για να παραλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 9/7/2020 στις 12:53 ΜΜ, stepits είπε

Ξέρει κάποιος συμβατή μάρκα με einhell πλυστικά ώστε να κάνω χρήση εξαρτημάτων.... Έχω το einhell 1750 και μου έπαθε πλάγια διαρροή ο σωλήνας της βεντάλιας. Ζητάνε 30€ και χωρίς εγγύηση. Άλλο κι αυτό.....

Προσπάθω να καταλάβω πώς χαλάνε...;  Θέλει φίλτρο νερού....; (Αθήνα)..  Αλλιώς πάω σε Nilfisk (κι αυτό δεν δίνει επίσης εγγύηση στα ανταλακτικά..) και σκοτώνω το einhell ενδεχομένος

Εγώ είχα karcher με πρόβλημα στην κάνη.Πάω σε καταστήματα λέει δεν πουλάμε ,το ανταλλακτικό πάει φιξ με την καινούργια κάνη κοντά 40 ευρώ. Παρήγγειλα το ανταλλακτικό από aliexpress με 3 ευρώ ήρθε και μάλιστα είναι καλύτερο από το γνήσιο.Είναι μπρούτζινο άρα πιο ανθεκτικό από το γνήσιο που ήταν πλαστικό.

Ψάξε Κίνα με υπομονή πάρε καινούργια κάνη με αντάπτορα και εξαρτήματα.Με 10-12 ευρώ καθάρισες.Έχουν αντάπτορες για όλα τα πλυστικά και μάλιστα με ακριβείς μετρήσεις ώστε να δεις ποιος ταιριάζει στο δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2020 στις 12:53 ΜΜ, stepits είπε

συμβατή μάρκα με einhell πλυστικά

 

Στις 17/5/2020 στις 6:35 ΜΜ, apostolispd είπε

Δες στο σύνδεσμο ποιό connector είναι ίδιο με το δικό σου και ψάχνεις τη μάρκα  που σου δίνει στην περιγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα ιδιαίτερο. Βρίσκεις το connector που έχει το lance του πιεστικού σου στο σύνδεσμο που έστειλα για να δεις με ποιάς μάρκας είναι συμβατά και ψάχνεις για high pressure gun ή lance της συμβατής μάρκας. Όπου το βρεις το παραγγέλνεις. Σε περίπτωση ερωτήσεων ή αμφιβολίας για τη συμβατότητα μπορείς να ρωτήσεις τον πωλητή. Αυτός τουλάχιστον που αγόρασα εγώ ήταν πολύ εξυπηρετικός.Το ali δεν δέχεται paypal, οπότε ενδείκνυται η πληρωμή να γίνει με προπληρωμένη. Μετά ξεκινά η μακρά περίοδος αναμονής - κρίνοντας από μένα, υπολόγισε 2-2,5 μήνες άνετα. Τελευταίο στάδιο είναι το τελωνείο, όπου αν η συνολική (αξία δέματος+μεταφορικά) αξία ξεπερνά ένα ποσό της τάξης των €23-24 (δε θυμάμαι το ακριβές) πληρώνεις ένα ανάλογο ποσό κατά την παραλαβή για τον εκτελωνισμό, αλλιώς απλά παραλαμβάνεις. Ενδέχεται από το τελωνείο να σου ζητήσουν να στείλεις με e-mail την απόδειξη, αν κρίνουν ότι η αξία ίσως ξεπερνάει το όριο των €23. Θα έλεγα να το πάρεις όλο μαζί σαν σετ καλύτερα κι όχι σκέτα τα lances, είναι πολύ μικρή η διαφορά κι έχεις ένα πιστόλι εφεδρικό.

Τα ανωτέρω με μια μικρή επιφύλαξη γιατί έχω παρατήσει τα τελευταία χρόνια το σπόρ των παραγγελιών από Κίνα. Η παραγγελία πάντως μέχρι αυτή τη στιγμή που περιμένει να περάσει τελωνείο εξελίσσεται όπως περιέγραψα. Αν θες, περίμενε λίγες μέρες ακόμα να παραλάβω και θα σε ενημερώσω αν διαφοροποιείται τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, stepits είπε

Δώστε φώτα τα aliexpess - τελωνείο κλπ

Ευχαριστώ Πολύ Παιδιά

π.χ. δες εδώ έχει μηχάνημα για αφρό και πιο κάτω θα δεις καμιά 10αριά αντάπτορες για διάφορα πλυστικά με ακριβείς μετρήσεις.Αν εντοπίσεις το δικό σου σου ψάξε να βρεις και διάφορες κάνες με εξαρτήματα.

όπως θα ξέρεις μέχρι 22 ευρώ δεν έχει τελωνείο.

https://www.aliexpress.com/item/32418803232.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.2a535a916iXmgK&algo_pvid=2cd10dfc-b275-42be-85fe-4deeeeff66d9&algo_expid=2cd10dfc-b275-42be-85fe-4deeeeff66d9-5&btsid=0ab6f8ad15953362778504575e6c23&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Δες και εδώ κάννη με πολλούς αντάπτορες με ακριβείς διαστάσεις με 12 ευρώ.Κάποιος ενδεχομένως ταιριάζει και για σένα.

https://www.aliexpress.com/item/32869293110.html?spm=a2g0o.detail.1000014.23.78ce4befTBIMjb&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.14976.178506.0&scm_id=1007.14976.178506.0&scm-url=1007.14976.178506.0&pvid=de10fda9-1bac-451b-b886-34cf82d98ed3&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreOtherSeller,scm-url:1007.14976.178506.0,pvid:de10fda9-1bac-451b-b886-34cf82d98ed3,tpp_buckets:668%230%23131923%2358_668%23808%235965%23304_668%23888%233325%238_4976%230%23178506%2317_4976%232711%237538%23664_4976%233223%2310380%233_4976%233104%239653%233_4976%233141%239887%235_668%232846%238107%235_668%232717%237558%23191__668%233422%2315392%23925

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους

apostolispd καλή παραλαβή και γράψε μου όποιο νέο.

papoys1 άρα προτείνεις μεταλική λόγχη παρά πλαστική;..

Προφανώς αν βρεις πάνω από 22€ (το έχει σε δολλάρια) συμφέρει να σπάσεις την παραγγελία.

Έξτρα: Αναμένω απάντηση από την Bison κόλλες, αν υπάρχει πιθανότητα μικρό ρωγμή - σχίσιμο στο πλάι της λόγχη να κλέισει με ειδική κόλλα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα. Είχα ένα πιεστικό απο leroy το lavor ninja 145 του οποίου χάλσαν 2 ανταλλακτικά και δέχτηκαν να μου κάνουν αντικατάσταση.Επειδή ομως δεν έχουν το ίδιο μου έδωσαν πιστωτικό το οποίο πρεπει να εξαργυρωθεί εντ'ός 3 μηνών. Έχετε κάποια πρόταση στα 80 €  απο leroy φυσικά. Ο πωλητής μου πρότεινε το sterwins 135 ως πολύ καλύτερο αλλά με κανα 2 βιντεάκια που είδα δεν μπορώ να πω οτι τρελάθηκα κιολας απο την πίεση. Το έει κάποιος να μας πεί ? Το θέλω για αμάξι κ μπαλκόνι. Αν δεν αξίζει κάποιο απο leroy το πολυ πολυ παίρνω κάτι άλλο με πιστωτικό και αγοράζω απο αλλου πιεστικό.

Επεξ/σία από tziminhio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, tziminhio είπε

Παιδιά καλησπέρα. Είχα ένα πιεστικό απο leroy το lavor ninja 145 του οποίου χάλσαν 2 ανταλλακτικά και δέχτηκαν να μου κάνουν αντικατάσταση.Επειδή ομως δεν έχουν το ίδιο μου έδωσαν πιστωτικό το οποίο πρεπει να εξαργυρωθεί εντ'ός 3 μηνών. Έχετε κάποια πρόταση στα 80 €  απο leroy φυσικά. Ο πωλητής μου πρότεινε το sterwins 135 ως πολύ καλύτερο αλλά με κανα 2 βιντεάκια που είδα δεν μπορώ να πω οτι τρελάθηκα κιολας απο την πίεση. Το έει κάποιος να μας πεί ? Το θέλω για αμάξι κ μπαλκόνι. Αν δεν αξίζει κάποιο απο leroy το πολυ πολυ παίρνω κάτι άλλο με πιστωτικό και αγοράζω απο αλλου πιεστικό.

Niflisk C110, είμουν μεταξύ αυτού και του Ninja πριν ένα μήνα και έμεινα ευχαριστημένος, μέχρι και ξεραμένα τσιμέντα από τις πλάκες καθάρισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Narayan είπε

Niflisk C110, είμουν μεταξύ αυτού και του Ninja πριν ένα μήνα και έμεινα ευχαριστημένος, μέχρι και ξεραμένα τσιμέντα από τις πλάκες καθάρισε.

 Ευχαριστώ αν και πιστευω οτι δεν θα είναι τόσο δυνατό όσο το lavor. Βλέποντας αυτο το review δεν τρελάθηκα. Δεν βλέπω να βγαίνει καλά η βρωμιά απο το αμάξι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, tziminhio είπε

 Ευχαριστώ αν και πιστευω οτι δεν θα είναι τόσο δυνατό όσο το lavor. Βλέποντας αυτο το review δεν τρελάθηκα. Δεν βλέπω να βγαίνει καλά η βρωμιά απο το αμάξι.

Στο βίντεο χρησιμοποιεί το απλό ακροφύσιο χαμηλής πίεσης, όταν πλένω το αυτοκίνητο βάζω το υψηλής πίεσης αλλά φροντίζω να είμαι στο 1 μέτρο απόσταση περίπου ώστε να μην πάθει ζημιά το χρώμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα παιδια , ηθελα να αναφερω για το Karcher K4 foul control το εχω , το ειχα μαλλον για να πλενω μια αυλη 1 -2 φορες το πολυ την εβδομαδα, μονο τους θερινους μηνες. Μεχρι στιγμης χαλασε 2 φορες, την πρωτη φορα στην ενωση του λαστιχου ειχε ενα πλαστικο συνδεσμο που ειχε διαρροη , ευτυχως ηταν στην εγγυηση κ το αντικατεστησαν κ εβαλαν μεταλλικο διοτι το ιδιο προβλημα συνεβη σε πολλα πλυστικα Κ4 . Πριν 1 μηνα ξαφνικα αρχισε να βγαζει νερα απο το εσωτερικο του πλυστικου την ωρα που δουλευε. Προς το παρον βρισκετε για φτιαξιμο μιας κ ειναι εντος της εγγυησης. Απο πιεση μπορω να πω εχει αρκετη αλλα απο θορυβο κανει πολυ, δεν με ενοχλουσε  ο θορυβος αρκει να μην χαλουσε. Σε αντιθεση ειχαμε ενα πιεστικο Lavor kw στο συνεργειο για 18 χρονια με φουλ χρηση μεσα σε λαδια κ γρασα κ στη βρωμα κ τωρα χαλασε πρωτη φορα. Τωρα σκεφτομαι να παρω ξανα Lavor που ειναι στα 2/5 της τιμης του karcher , κριμα το ονομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, killbill31 είπε

Καλημερα παιδια , ηθελα να αναφερω για το Karcher K4 foul control το εχω , το ειχα μαλλον για να πλενω μια αυλη 1 -2 φορες το πολυ την εβδομαδα, μονο τους θερινους μηνες. Μεχρι στιγμης χαλασε 2 φορες, την πρωτη φορα στην ενωση του λαστιχου ειχε ενα πλαστικο συνδεσμο που ειχε διαρροη , ευτυχως ηταν στην εγγυηση κ το αντικατεστησαν κ εβαλαν μεταλλικο διοτι το ιδιο προβλημα συνεβη σε πολλα πλυστικα Κ4 . Πριν 1 μηνα ξαφνικα αρχισε να βγαζει νερα απο το εσωτερικο του πλυστικου την ωρα που δουλευε. Προς το παρον βρισκετε για φτιαξιμο μιας κ ειναι εντος της εγγυησης. Απο πιεση μπορω να πω εχει αρκετη αλλα απο θορυβο κανει πολυ, δεν με ενοχλουσε  ο θορυβος αρκει να μην χαλουσε. Σε αντιθεση ειχαμε ενα πιεστικο Lavor kw στο συνεργειο για 18 χρονια με φουλ χρηση μεσα σε λαδια κ γρασα κ στη βρωμα κ τωρα χαλασε πρωτη φορα. Τωρα σκεφτομαι να παρω ξανα Lavor που ειναι στα 2/5 της τιμης του karcher , κριμα το ονομα.

Πιστευω πως η karcher εχει καλο μαρκετινγκ. Ειχα παρει μια σκουπα και τη μετανιωσα. Αδυναμη και χωρις ρυθμιση εντασης.. Το συμβατο ακροφυσιο για το αυτοκινητο που πουλανε ακριβα μολις το εβαλα απο τη δυναμη του αερα κλεινει στη μεση και ρουφαει απο τα πλαγια λιγο. Η οικιακη miele κανει πολυ καλυτερη δουλειά στο αυτοκινητο.

Δες και τα nilfisk το εχω 3 χρονια δεν εχει πάθει τιποτα το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν εχει σωληνα για σαπουνι και μουφα δοχειο σαπουνιου.. Εχω δει πλυστικα karcher διαλυμενα πολλα

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παρέλαβα με διαφορετικές παραγγελίες με διαφορά μιας εβδομάδας τον αφροποιητή και το λάστιχο απόφραξης για το Lavor. Και τα 2 έκαναν 3,5 μήνες να έρθουν. 1,5 μήνας από τη στιγμή της άφιξης στο τελωνείο μέχρι να αποδεσμευτούν. Κατά τ' άλλα, όλα καλά. Ούτε χρέωση ούτε καν χρειάστηκε να στείλω παραστατικά. Και τα 2 είναι κατάλληλα για τα περισσότερα πλυστικά με την επιλογή του αντίστοιχου connector.

- Αφροποιητής: Ήρθε και με 2ο διάφραγμα, κατάλληλο για μηχανήματα χαμηλότερης πίεσης. Τον δοκίμασα 1 φορά με σαμπουάν που δεν κάνει για αφροποιητή - για την ακρίβεια σαμπουάν του 5λιτρου. Ο αφρός σε καμία περίπτωση δεν ήταν αυτός ο παχύς που μένει πάνω στο αυτοκίνητο. Θα έβγαζα μια φωτογραφία, αλλά ήταν σε άσπρο αυτοκίνητο και δεν φαινόταν καλά. Παρόλα αυτά, το πλύσιμο σίγουρα ήταν πιο άνετο. Όταν ευκαιρήσω, θα ψάξω για κατάλληλο σαμπουάν να δω τι γίνεται. Αν έχει κανένας να προτείνει κάποιο, θα βοηθούσε αρκετά.

-Απόφραξη: Εκεί ήταν που  έβγαλα τα λεφτά για όλο το μηχάνημα. Πέρασα την αποχέτευση σε νιπτήρες, μπανιέρα, πλυντήριο, νεροχύτη. Σε όλες με τα χρόνια είχε μαζευτεί αυτή η βρωμερή γλίτσα από απορρυπαντικά και λάσπη που φράζει και δεν φεύγει με τίποτα. Δεν κόλλησε πουθενά, αν και το φοβόμουν στις στροφές των στενών σωληνώσεων. Πέρασα ακόμα και το λάστιχο αποχέτευσης στο πλυντήριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...