Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση ηχείων σε Samsung TV


project.breeze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μία Samsung UE55NU7102. Η συγκεκριμένη tv δεν έχει θύρα jack ώστε να μπορέσω να συνδέσω εξωτερικά ηχεία, έχει μόνο Digital Optical Audio Out. Τί θα πρέπει να προμηθευτώ ώστε να τα συνδέσω; Αρκεί απλά ένα converter θηλυκό 3,5mm σε αρσενικό DOA ή πρέπει να προσέξω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, project.breeze είπε

Έχω μία Samsung UE55NU7102. Η συγκεκριμένη tv δεν έχει θύρα jack ώστε να μπορέσω να συνδέσω εξωτερικά ηχεία, έχει μόνο Digital Optical Audio Out. Τί θα πρέπει να προμηθευτώ ώστε να τα συνδέσω; Αρκεί απλά ένα converter θηλυκό 3,5mm σε αρσενικό DOA ή πρέπει να προσέξω κάτι;

Θες ειτε εναν DAC για να βαλεις τα ηχεια πανω στο DAC και μετα με οπτικη ινα πανω στην TV ειτε ηχεια με bluetooth ειτε με οπτικη ινα. Εγω αυτο που εκανα ειναι να παρω αυτο  να το βαλω πανω στα ηχεια μου και μετα να συνδεσω την TV στον receiver αυτον μεσω Bluetooth. Το συγκεκριμενο ωστοσο δε μου εδωσε την καλυτερη ενταση που θα μπορουσα να παρω.. Εχω τα z506 και συνδεοντας τα μονο ως 2,1 πρεπει να τα εχω στο 70% περιπου της εντασης για να κανω (ανετα βεβαια) τη δουλεια μου. Απλως δηλαδη δε γινεται πληρης αξιοποιηση των ηχειων κατα τα αλλα η δουλεια γινεται μια χαρα. Επισης αν πας στον audio receiver να εχεις στον νου σου οτι μετα απο καποια ωρα αδρανειας κλεινει και πρεπει να τον ανοιξεις απο το κουμπι του συν οτι επειδη θελει φορτιση θα το χεις μονιμα στην usb της tv (η αυτονομια του ετσι προσεγγιστικα μπορω να πω ειναι στις 3-4 ωρες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...