Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με το Blu Ray Player


nirvanagr6794

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

 

Προσφατα αγορασα το Sony BDP S6700 και εγραψα καποια blu ray δισκακια με ταινιες κατεβασμενες απο το ιντερνετ. Τα αρχεια εχουν την καταληξη .mkv. Το Player, ενω υποστηριζει αυτη τη μορφη αρχειων, δεν παιζει τις ταινιες που εγραψα στα δισκακια. Καλεσα τη Sony και μου ειπαν οτι δεν μπορει να παιξει κατεβασμενα αρχεια γιατι η Sony ειναι κατα της πειρατειας!

 

Υπαρχει καποιος τροπος να μπορεσει να αναπαραγει τις ταινιες το Blu Ray Player?

 

Ελπιζω να μην πεταξα τα χρηματα μου ασκοπα...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, θα κατεβάσεις το dvdfab , η έκδοση 11 είναι η τελευταία, θα πάρεις το mkv να το κάνεις μορφής bluray δίσκου, το κάνει γρήγορα και μετά κάψε ένα να το βάλεις στο bluray να δεις αν το παίζει! Αλλά αν θέλεις πες και τη τηλεόραση έχεις και τι ποιότητας είναι τα αρχεία!Έχει και usb για να διαβάσει σκληρό δίσκο το bluray οπότε γιατί να κάψεις και να χαλάς τα bluray κιόλας! Βασικά αν σκοπός σου ήταν να παίζεις ταινίες κατεβασμένες από το internet δεν χρειαζόσουν τη συσκευή, τώρα αν το πήρες για να βλέπεις αγορασμένα ή νοικιασμένα 4k  bluray καλώς έκανες!

Επεξ/σία από absoluteblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σ'ευχαριστω για τη βοηθεια!

Η τηλεοραση μου ειναι LG με 4k αναλυση. Αγορασα το Blu ray για να βλεπω ταινιες υψηλης αναλυσης, κατεβασμενες ομως απο το ιντερνετ. Δεν ειχα αλλο τροπο να τις αναπαραγω. Κατεβασα μια 4k ταινια στο λαπτοπ της κοπελας μου και την επαιζε σαν απλη ταινια οταν το συνεδεσα με την τηλεοραση. Δοκιμασα να βαλω μια ταινια 4k στο Usb και μου λεει οτι δεν γινεται η αντιγραφη επειδη ειναι πολυ μεγαλο το αρχειο. Εκανα αυτο που μου ειπες με τον σκληρο δισκο και μια ταινια που ειναι 4k παλι δεν την παιζει. Μου βγαζει μηνυμα οτι ειναι κατεστραμενο το αρχειο. Μηπως δεν πρεπει να κατεβαζω ταινιες που γραφουν 4k upscaled?

 

ΥΓ. Υπαρχει καποιος τροπος να "χακαρω" το Blu Ray Player ωστε να διαβαζει κατεβασμενες ταινιες απο το ιντερνετ?

 

 

Επεξ/σία από nirvanagr6794
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To συγκεκριμένο Blu-ray player δεν είναι 4Κ. Μην σε μπερδεύει ότι έχει τη δυνατότητα να κάνει 4Κ upscaling. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Για να παίξεις 4Κ με Blu-ray player (από το tray του δίσκου ή τη θύρα usb) θέλεις UHD Blu-ray player.

Θα παίξεις αρχεία έως Full HD. Το είδος των αρχείων που υποστηρίζονται προφανώς τα γράφει στο manual της συσκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν το αγόρασες για να βλέπεις ταινίες κατεβασμένες, σε καμία περίπτωση δεν έκανες επιτυχημένη αγορά. Χίλιες φορές να έπαιρνες ένα φτηνό media player...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, group131 είπε

Πάντως αν το αγόρασες για να βλέπεις ταινίες κατεβασμένες, σε καμία περίπτωση δεν έκανες επιτυχημένη αγορά. Χίλιες φορές να έπαιρνες ένα φτηνό media player...

 

 

11 ώρες πριν, mitspetr είπε

To συγκεκριμένο Blu-ray player δεν είναι 4Κ. Μην σε μπερδεύει ότι έχει τη δυνατότητα να κάνει 4Κ upscaling. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Για να παίξεις 4Κ με Blu-ray player (από το tray του δίσκου ή τη θύρα usb) θέλεις UHD Blu-ray player.

Θα παίξεις αρχεία έως Full HD. Το είδος των αρχείων που υποστηρίζονται προφανώς τα γράφει στο manual της συσκευής.

Αυτο ακριβως ηθελα να κανω. Για 4k πηγαινα, δεν ηθελα να βλεπω ταινιες με απλη αναλυση. Τωρα δεν μπορω να βγαλω ακρη με τα αρχεια. Υπαρχει καποιος τροπος να δω επιτελους μια ταινια εστω FHD με τον player που πηρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εννοείς ότι ο player της TV δεν παίζει 4Κ; 😁

Δες τα manual των συσκευών σου να δεις τι είδους αρχεία υποστηρίζονται από αυτές και κατέβασε τα αντίστοιχα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε μια απλη ταινια 1080 στον media player του sony (βλεπω μια usb ) και στον media player της lg.Eτσι και αλλιως η lg θα κανει upscale .Και πες τι εγινε..

Tζαμπα χαλιεσαι και ασχολεισαι με 4k , hdr κλπ.Αν η tv δεν ειναι και τουμπανιδι παιζει να σου αρεσει και λιγοτερο.Μην βλεπεις κατι oled και κατι samples με φρουτα ,  λουλουδια , εντονα χρωματα σε φοντους κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2019 στις 3:46 ΜΜ, chios είπε

Αφού θες να βλέπεις ταινίες που κατεβάσεις το Blu-ray player γιατί το πήρες;;  πάρε ένα Android media player να βλέπεις τα πάντα. 

Δεν ξερω τι ειναι αυτο που μου προτεινεις. Αγορασα τη συσκευη για να βαζω ταινιες 4k σε usb η se blu ray δισκακια αλλα δυστυχως σε Usb δεν μπορω να τις περασω, γιατι ειναι πολυ μεγαλες και δεν μου επιτρεπει ο υπολογιστης να τις μεταφερω. Σε δισκακια που δοκιμασα να τις γραψω, μου βγαζει σφαλμα το blu ray player οτι το αρχειο ειναι κατεστραμενο.

Στις 15/5/2019 στις 9:15 ΜΜ, mitspetr είπε

Δεν χρειάζεται να πάρει τίποτε αν έχει η TV του ενσωματωμένο player.

η TV εχει Usb player αλλα οπως ειπα και πιο πανω, δεν μπορω να τις περασω στο στικακι.

Στις 15/5/2019 στις 10:57 ΜΜ, bluesattack είπε

Δοκιμασε μια απλη ταινια 1080 στον media player του sony (βλεπω μια usb ) και στον media player της lg.Eτσι και αλλιως η lg θα κανει upscale .Και πες τι εγινε..

Tζαμπα χαλιεσαι και ασχολεισαι με 4k , hdr κλπ.Αν η tv δεν ειναι και τουμπανιδι παιζει να σου αρεσει και λιγοτερο.Μην βλεπεις κατι oled και κατι samples με φρουτα ,  λουλουδια , εντονα χρωματα σε φοντους κλπ.

Το εκανα αυτο και παιζει κανονικα η ταινια, αλλα δεν ειναι 4k, Ουτε καν πλησιαζει σε αναλυση το 1080p. Η αληθεια ειναι οτι οταν την αγορασα (πριν 4 χρονια) ειχα δει τετοια smaples με ζωα και φυτα και μου αρεσε. :(

Στις 16/5/2019 στις 12:54 ΠΜ, mitspetr είπε

Αν η LG έχει player, που λογικά θα έχει, και είναι 4Κ τηλεόραση, τότε μια χαρά θα παίζει 4Κ κατεβασμένες ταινίες με αυτήν.

Δεν μπορω να αναπαραγω 4k οπως εγραψα και πιο πανω.

 

Γι'αυτο ζηταω μια λυση, αν υπαρχει. Δεν μπορω να αγορασω αλλο Media player τωρα. Εχω ενα ολοκαινουργιο blu ray player και θελω να μαθω πως μπορω να το αξιοποιησω, να μην παει χαμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια τηλεοραση ειναι ? Μπορει  να φταιει το αρχειο .Aλλο 4κ , αλλο 4κ upscaled , αλλο hdr ,αλλο sdr.Βασικα οτι συμπιεση θελει κανει ο καθενας, μπορει να ειναι 1080 γαματο μπορει και μαπα.

Λες οτι δεν περναει το αρχειο στο στικακι .Δηλαδη δεν εχεις δοκιμασει καν τον player της tv λογω του usb stick ? Κανε φορματ στο stick σε ntfs (θα σβηστουν ολα , ετσι) η περνα το αρχειο σε σκληρο.Η περνα αλλο αρχειο, μπορει αυτο να ειναι προβληματικο

Βασικα οι player των 4k  τηλεορασεων ειναι μια χαρα , μην σου πω και καλυτεροι απο media player.Απλα δεν εχουν πολλες ρυθμισεις (πχ θεση υποτιτλων) και τιθεται και θεμα τι ηχο περναει η tv (το πιθανοτερο απλο dd , dts )

Eν ολιγοις παιζει να σου ειναι αχρειαστο το sony, αφου δεν ειναι 4κ αλλα 4κ upscale

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/5/2019 στις 4:31 ΜΜ, nirvanagr6794 είπε

Υπαρχει καποιος τροπος να μπορεσει να αναπαραγει τις ταινιες το Blu Ray Player?

Οχι δεν υπάρχει !!

Αγόρασες ένα BD player της εταιρείας που έχει "τσακωθεί" με τα άϋλα φορμά και την αναπαραγωγή τους, και έχει ενσωματώσει ότι κλείδωμα υπάρχει και δεν υπάρχει σε αυτά και στα φυσικά μέσα. Ακόμα και σε διαφορετικές μάρκες δίσκων αν καταφέρεις να γράψεις κάτι είναι εκλεκτικά τα Sony. Ακόμα και αν έγραφες από το mkv σε δισκάκι με BD structure μέσω nero ή το Αshampoo σε 2 λεπτά θα σταματούσε η αναπαραγωγή θα μαύριζε η οθόνη και θα σου έβγαζε μήνυμα ότι είναι προστατευμένο με Macrovision. Γενικά να ξέρεις ότι τα κονσουμεράδικα player των μεγάλων κατασκευαστών ακολουθούν αυτές τις πρακτικές. Εχεις ένα πολύ καλό και με άρτια εικόνα και ήχο player που όμως προορίζεται για φυσικά γνήσια μέσα αναπαραγωγής.

Η λύση είναι όπως σου πρότειναν και πιο πάνω να κάνεις ένα μεγάλο στικάκι φορμάτ σε NTFS και να περνάς τις ταινίες εκεί να τις βλέπεις από τον player της τηλεόρασης, αλλιώς αγοράζεις ένα ξεχωριστό media player και τέλος. To 6700 ΔΕΝ είναι 4Κ player πάντως 😉

Επεξ/σία από MadPax
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...