Προς το περιεχόμενο

Windows 10 bootloop


vaggos400

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δες μηπως πεφτεις στην αναπηρια του recoveryenabled που δεν γυρναει με τιποτα σε no, οπως καποτε εγω με τα 8.
https://www.insomnia.gr/forums/topic/682087-windows-81-κολλημενα-στο-automatic-repair/

Αν οντως πεφτεις, μια ειναι η λυση δυστυχως, επανεγκατασταση του λειτουργικου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, vaggos400 είπε

Παιδιά οτι λεει ο τίτλος. Έχω ένα λαπτοπ με 10αρια και κάνει bootloop. Ούτε σε safe mode δεν μπαίνει τι μπορώ να κάνω?

Καλο είναι να πεις τι έγινε και έπεσε σε bootloop. Εκτος και αν περιμένεις να μυρίσουμε τα νυχια μας για να σου πούμε εμεις. Στα καλά καθούμενα κανένα σύστημα δεν πέφτει σε bootloop.

Επεξ/σία από asdfaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2019 στις 6:11 ΜΜ, jim_p είπε

Δες μηπως πεφτεις στην αναπηρια του recoveryenabled που δεν γυρναει με τιποτα σε no, οπως καποτε εγω με τα 8.
https://www.insomnia.gr/forums/topic/682087-windows-81-κολλημενα-στο-automatic-repair/

Αν οντως πεφτεις, μια ειναι η λυση δυστυχως, επανεγκατασταση του λειτουργικου.

μοιαζει παρα πολυ με αυτο που λες. δεν μπορω να κανω τπτ ουτε σε safe  mode  να μπω.

 

7 ώρες πριν, asdfaster είπε

Καλο είναι να πεις τι έγινε και έπεσε σε bootloop. Εκτος και αν περιμένεις να μυρίσουμε τα νυχια μας για να σου πούμε εμεις. Στα καλά καθούμενα κανένα σύστημα δεν πέφτει σε bootloop.

δεν εχω ιδεα. ενας ξαδερφος μου το εδωσε. ξες στο δινουν και σου λενε απλα χαλασε το λαπτοπ 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vaggos400 είπε

μοιαζει παρα πολυ με αυτο που λες. δεν μπορω να κανω τπτ ουτε σε safe  mode  να μπω.

δεν εχω ιδεα. ενας ξαδερφος μου το εδωσε. ξες στο δινουν και σου λενε απλα χαλασε το λαπτοπ 😂

Kανε ενα clean install οπος λεει και ο grat με media creation tool.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανε αυτο που λεει η ms στο method 1 με το

bcdedit /set (the long number you copied) recoveryenabled No


και αμεσως δωσε ενα σκετο bcdedit να δεις αν αλλαξε η παραμετρος recoveryenabled σε no. Λογικα δεν θα αλλαξε, μιας και μιλαμε για τρομερο αυτισμο των windows 8+, οποτε μονη λυση ειναι η εγκατασταση απο την αρχη.

Να πω πως το παραπανω μου συνεβει για δευτερη φορα σε λαπτοπ με παρομοια χαρακτηριστικα, παλι με amd gpu, οποτε απεκλεισα εντελως το ενδεχομενο να φταιει το update.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jim_p είπε

Κανε αυτο που λεει η ms στο method 1 με το


bcdedit /set (the long number you copied) recoveryenabled No


και αμεσως δωσε ενα σκετο bcdedit να δεις αν αλλαξε η παραμετρος recoveryenabled σε no. Λογικα δεν θα αλλαξε, μιας και μιλαμε για τρομερο αυτισμο των windows 8+, οποτε μονη λυση ειναι η εγκατασταση απο την αρχη.

Να πω πως το παραπανω μου συνεβει για δευτερη φορα σε λαπτοπ με παρομοια χαρακτηριστικα, παλι με amd gpu, οποτε απεκλεισα εντελως το ενδεχομενο να φταιει το update.

Και εγώ αυτό που έχω amd gpu έχει. Οπότε πάω για install πάλι. Πρέπει να είναι clean?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bootloop μπορει να οφειλετε σε πολλους λογους..

Μπορει να λυθει με απλο bootrec /fixmbr  /fixboot

Mπορει να λυθει με απλο check disk

Μπορει να αλλαξε το boot mode στο BIOS απο Legacy σε UEFI  ή το αντιστροφο.. και χιλια αλλα ..

Πρεπει να ψαξεις λιγο την αιτια πριν πας σε clean install.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, k_w_t είπε

Το bootloop μπορει να οφειλετε σε πολλους λογους..

Μπορει να λυθει με απλο bootrec /fixmbr  /fixboot

Mπορει να λυθει με απλο check disk

Μπορει να αλλαξε το boot mode στο BIOS απο Legacy σε UEFI  ή το αντιστροφο.. και χιλια αλλα ..

Πρεπει να ψαξεις λιγο την αιτια πριν πας σε clean install.

fix boot εκανα. θα τσεκαρω και τα αλλα δυο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν καταφερες τιποτα ακομα, δοκιμασε και αυτο που λεει ο τυπος εδω, στο "If Windows 10 fails to start during recovery".
https://www.ghacks.net/2019/05/19/fix-windows-10-cant-be-restored-after-you-install-an-update/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2019 στις 11:39 ΠΜ, jim_p είπε

Αν δεν καταφερες τιποτα ακομα, δοκιμασε και αυτο που λεει ο τυπος εδω, στο "If Windows 10 fails to start during recovery".
https://www.ghacks.net/2019/05/19/fix-windows-10-cant-be-restored-after-you-install-an-update/

 

Στις 17/5/2019 στις 3:09 ΜΜ, k_w_t είπε

Mε την εντολη bootrec.exe /rebuildbc βρηκε εγκατασταση των windows ?

παιδια τελικα τα ειχε φτυσει ο δισκος.... το εβαλα στο sentinel και εδειχνε 1%...

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...