Προς το περιεχόμενο

Ad Blocking μέσω hardware


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από μια μικρή έρευνα αγοράς κατέληξα στον Fair AdBlocker. (google chrome)

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Αν έχεις απλά 1 client στο LAN σου και κάνεις την δουλειά σου τότε μια χαρά. Απλά αν έχεις στο LAN σου περισσότερες συσκευές και με διαφορετικά λειτουργικά και άλλους browsers, βολεύει και απο άποψη διαχείρισης να έχεις κάτι "πιό κεντρικό" να "καθαρίζει" το τοπίο για όλες τις συσκευές σε πρώτη φάση και να μην μπλέκεις με την κάθε συσκευή/λειτουργικό/browser και σχετικά addons (ή ας τα έχεις σε δευτερεύοντα ρόλο τοπικά στην κάθεμιά).    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, koftis650 είπε

Αν έχεις απλά 1 client στο LAN σου και κάνεις την δουλειά σου τότε μια χαρά. Απλά αν έχεις στο LAN σου περισσότερες συσκευές και με διαφορετικά λειτουργικά και άλλους browsers, βολεύει και απο άποψη διαχείρισης να έχεις κάτι "πιό κεντρικό" να "καθαρίζει" το τοπίο για όλες τις συσκευές σε πρώτη φάση και να μην μπλέκεις με την κάθε συσκευή/λειτουργικό/browser και σχετικά addons (ή ας τα έχεις σε δευτερεύοντα ρόλο τοπικά στην κάθεμιά).    

Εννοείς ότι υπάρχει τρόπος να μην σου ανοίγουν pop ups στις διάφορες συσκευές που συνδέονται στο δίκτυο με κεντρικό τρόπο;

Αν ναι ποιος είναι αυτός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το pi hole πχ με default setup μπορεί να κόψει κάποια pop windows που θα πεταχθούν όταν επισκεφθείς κάποια sites και έχουν διαφημiσεις. Απλά  δεν θα έλεγα πως έχει 100% επιτυχία,  ενώ μπορεί με κάποια λειτουργικά+browser να έχεις διαφορετική συμπεριφόρα (eg android versions), οπότε θέλει κάποιο "σκάλισμα" και συνεπώς να θές και κάτι άλλο (πχ proxy για να κάνει επιπλέον filtering με κάποιον τρόπο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, koftis650 είπε

Το pi hole πχ με default setup μπορεί να κόψει κάποια pop windows που θα πεταχθούν όταν επισκεφθείς κάποια sites και έχουν διαφημiσεις. Απλά  δεν θα έλεγα πως έχει 100% επιτυχία,  ενώ μπορεί με κάποια λειτουργικά+browser να έχεις διαφορετική συμπεριφόρα (eg android versions), οπότε θέλει κάποιο "σκάλισμα" και συνεπώς να θές και κάτι άλλο (πχ proxy για να κάνει επιπλέον filtering με κάποιον τρόπο).

Σε android που έβαλα το αγορασμένο adguard απέτυχε πανηγυρικά, δηλαδή δεν δούλευε καν.

Η καλύτερη λύση που γνωρίζω εγώ τουλάχιστον σε android λέγεται kiwi browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, M@dB0x είπε

Για να προτεινω και κατι αλλο...............

Μπορεις να βαλεις ρουτερ και να κανεις μεσω αυτου adblocking.

Αυτό πως γίνεται παίκτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Διαλέγεις κάποιο router από αυτή την λίστα μετά περνάς το OpenWrt και κάνεις install το πακέτο adblock και τέλος.

ΥΓ

Καλό είναι το router να έχει τουλάχιστον 128MB Ram και από 32 ΜΒ και πάνω flash storage.

 

2) Διαφορετικά πας στην λύση με pi-hole, οδηγίες κτλ υπάρχουν στο επίσημο site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να αλλάξω το μανίσιο modem της COSMOTE γιατί περνάει και το voip από εκεί και γιατί συνήθως είναι καλύτερο να κρατάμε το modem του παρόχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να το αλλάξεις απλά ότι σου προτείνω και εγώ αλλά και οι άλλοι μπαίνει πίσω από το router της cosmote. 

Από το δικό μου router

root@OpenWrt:~# /etc/init.d/adblock status
::: adblock runtime information
  + adblock_status  : enabled
  + adblock_version : 3.5.5-2
  + overall_domains : 69955 (normal mode)
  + fetch_utility   : /usr/bin/wget (built-in)
  + dns_backend     : dnsmasq (/tmp)
  + last_rundate    : 03.05.2019 20:33:28

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, coffeex είπε

Δεν χρειάζεται να το αλλάξεις απλά ότι σου προτείνω και εγώ αλλά και οι άλλοι μπαίνει πίσω από το router της cosmote. 

Router έχω ήδη στην μία θύρα του modem το tplink tl-wr841n για το wireless μόνο και σε μια δεύτερη θύρα μπαίνω εγώ με powerline (laptop).

Προτείνεις κάποιο άλλο router για το wireless και για να συνδέομαι πάνω του και εγώ που να υποστηρίζει OpenWrt και αν ναι ποιο;

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας.

Βρήκα μια αναφορά ότι το OpenWrt δουλεύει και με το δικό μου router.

https://www.reddit.com/r/openwrt/comments/8sdxgn/best_openwrtcompatible_router_under_75/

Η διαφορά του δικού μου μοντέλου είναι στο ότι οι κεραίες δεν είναι detachable. (το d στο τέλος)

Από αυτήν την σελίδα ποιό από όλα τα link κατεβάζουμε;

Υπάρχει κάποιος οδηγός;

https://openwrt.org/toh/views/toh_fwdownload?dataflt[0]=supported current rel_%3D18.06.2

Με προβληματίζει που στο v13 που έχω εγώ δεν λέει το αρχείο factory.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 ώρες πριν, skiabox είπε

Σε android που έβαλα το αγορασμένο adguard απέτυχε πανηγυρικά, δηλαδή δεν δούλευε καν.

Η καλύτερη λύση που γνωρίζω εγώ τουλάχιστον σε android λέγεται kiwi browser.

Για Android 9 υπάρχει και αυτή η εναλλακτική btw:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2019 στις 1:10 ΜΜ, coffeex είπε

1) Διαλέγεις κάποιο router από αυτή την λίστα μετά περνάς το OpenWrt και κάνεις install το πακέτο adblock και τέλος.

ΥΓ

Καλό είναι το router να έχει τουλάχιστον 128MB Ram και από 32 ΜΒ και πάνω flash storage.

2) Διαφορετικά πας στην λύση με pi-hole, οδηγίες κτλ υπάρχουν στο επίσημο site.

Πολύ λίγες επιλογές βλέπω.

https://openwrt.org/toh/views/toh_available_864?dataflt[RAM+MB*~]=128&datasrt=ram+mb&dataflt[Flash+MB*~]=32

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...