Προς το περιεχόμενο

Router AC1200 Dual Band Gigabit LAN Level One WGR-8031 15.96 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Αξίζει για να το βάλω μετά το Speedport Plus της Cosmote και να παίρνω WIfi από αυτό, κλείνοντας το Wifi του Speedport;

λογικα ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Αξίζει για να το βάλω μετά το Speedport Plus της Cosmote και να παίρνω WIfi από αυτό, κλείνοντας το Wifi του Speedport;

Οχι .

Αν δεν κάνω λαθος έχεις 5GHz 866mbit και με το plus.

Ούτε και σε 2600 router δεν θα πήγαινα αν δεν έκανα απίστευτες μεταφορές αρχείων μεσω wifi.

εκτός αν έχεις κάποιο" θέμα"...

 

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, έχει και το Speedport 5GHz.

Αλλά φαίνεται πως έχει αδύναμο σήμα, πέφτει αισθητά μέχρι το υπνοδωμάτιο και επίσης έχει battery drain.

 

Ενώ στο Skroutz το δείχνει ακόμα στα 15,96€, στο ίδιο το https://terrashop.gr το έχει 35,30€.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

...

Ενώ στο Skroutz το δείχνει ακόμα στα 15,96€, στο ίδιο το https://terrashop.gr το έχει 35,30€.

Είδανε κίνηση και αλλαξαν -κλασσικά- την τιμή, στο Skroutz δεν προλάβανε να την αλλάξουν, αύριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Ναι, έχει και το Speedport 5GHz.

Αλλά φαίνεται πως έχει αδύναμο σήμα, πέφτει αισθητά μέχρι το υπνοδωμάτιο και επίσης έχει battery drain.

Ενώ στο Skroutz το δείχνει ακόμα στα 15,96€, στο ίδιο το https://terrashop.gr το έχει 35,30€.

ολα τα wifi στους 5 εχουν πανω κάτω την ίδια συμπεριφορά, μόλις αλλάξεις δωμάτιο πέφτουν αισθητά.

Το battery drain που λες ακόμα δεν το έφτιαξαν?

Για κοίτα την σχετική συζήτηση αν δεν το έχεις κάνει ήδη μήπως υπάρχει λύση με dtim και κάτι αλλο

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 5Ghz είναι πιο γρήγορη η μετάδοση αλλά πιο αδύνατο το σήμα. Επίσης του οτε δουλεύει ή 2,4 ή 5GHz. Όχι και τα δύο ταυτόχρονα. Και στην ενσύρματη σύνδεση έχει διαφορά στην ταχύτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 5Ghz απορροφώνται πολύ πιο εύκολα από τοίχους.

Είναι πιο καλά μόνο όταν έχει οπτική επαφή ο δέκτης με τον πομπό. 

Κανονικά οι σταθερές συσκευές (TV,  PCs, Wifi-AP,  printer, κάμερες κλπ)  πρέπει να συνδέονται με καλώδια ethernet. 

Μπαίνεις σε φασαρία μια φορά, (πριν βάψεις το σπίτι)  να ανοίξεις κουτιά και να περάσεις UTP καλώδια  σε όλες τις υπάρχουσες τηλεφωνικές πρίζες  και  αναβαθμίζονται οι επικοινωνίες σου.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μου ήρθε απο την Παρασκευή . Τίμο μηχάνακι .
Σε ανοικτό χώρο τα 5Ghz δίνουν 2Mb παραπάνω download απο τα 2.4 αλλα σε δωμάτια και σε άλλο όροφο χάνεται .

Τα 2.4 πάνε σφαίρα πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε κι εμένα την Παρασκευή, δεν δοκίμασα ταχύτητες κτλ γιατί προορίζεται για το πατρικό. Μόνο δοκιμή αν λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα και εγω, το εχω με powerline για επεταση δικτυου και wifi roaming. Δεν επαιξα πολυ με τις ρυθμισεις και δεν ειμαι πολυ εμπειρος για τις βελτιστες για να πετυχω καλη αποδοση στο roaming. 

Απο πρωτη αποψη απλοικο μενου και καλο σημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...