Προς το περιεχόμενο

Microsoft και Accenture αναλύουν τη θέση της Ελλάδας στην εποχή της AI


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η ΑΙ δεν ειναι θεμα που πρεπει να το βλεπουμε ελαφρα κ κοντοφθαλμα υπολογιζοντας μονο το τρεντυ της ιστοριας καθως κ τα βραχυπροθεσμα οφελη ,ελλοχευουν σοβαροτατοι κινδυνοι κ πολλα φιλοσοφικα κ μη ζητηματα που δεν νομιζω οτι ειμαστε αρκετα ωριμοι ως κοινωνιες να αντιμετωπισουμε

 

τεχνοφοβικοι

 

 

Επεξ/σία από what_if
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, 1nsom-n1k είπε

τι "προμοτάρω";;;;

 

τέλος πάντων επειδή μου αρέσει το παρακάτω τραγούδι και θέλω να το μοιραστώ θα το κάνω σαν τελευταίο σχόλιο, και δεν ξανασχολούμαι και δεν με νοιάζει η γνώμη που έχετε για εμένα. 

 

 

Τη χειρότερη πάντως. Και ας μην σε νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι διαβάζω εδώ μέσα; Η νοοτροπία μερικών, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί–επιεικώς–νηπιαγωγείου. Δεν μου αρέσει κάτι (για το οποίο προφανώς δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το πως δουλεύει, ή τι ακριβώς είναι) αλλά έτσι, γιατί νομίζω κάτι, γιατί φαντάζομαι κάτι, γιατί είμαι ο ορισμός του λεξικού δίπλα από τη φράση "η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας": να καταστραφεί και η πρόοδος, και η εξέλιξη, και η ανάπτυξη, και ο κοσμάκης που εργάζεται σε όλα αυτά τα εγχειρήματα.

Κατεβείτε από τα δέντρα, διαβάστε (ή έστω, ενημερωθείτε) επί του θέματος, και αν ύστερα αυτών διατηρείτε ακόμη τις ίδιες οπισθοδρομικές, τεχνοφοβικές απόψεις, κάντε διάλογοεπιχειρηματολογώντας την καθόλα ελεύθερη άποψη σας.

Άλλο Τεχνιτή Νοημοσύνη, συστήματα μηχανικής εκμάθησης και μοντέλα αυτο-διδαχής, τα οποία είναι πλήρως περιορισμένα δυνατοτήτων, σύμφωνα με τα πλήθος των αντικείμενων στα οποία έχουν εκπαιδευτεί (και τα οποία υπάρχουν, δεν είναι κάποιο marketing τέχνασμα), και άλλο Τεχνιτή Συνείδηση, στην οποία αναφέρονται / ονομάζουν λανθασμένα (για λόγους απλούστευσης βέβαια) με τον ίδιο, πρώτο όρο (βλ. A.I και όχι A.C). Τόσο φιλοσοφικά, όσο και απολύτως πρακτικά, πρόκειται για δύο παντελώς διαφορετικά πράγματα.

Επεξ/σία από argipen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η MS ας φτιάξει τα εργαλεία της να μην ψάχνουμε τη μισή μέρα workarounds για τα πολλαπλά bugs της και μετά ας επεκταθεί και σε άλλα χωράφια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, 1nsom-n1k είπε

δεν διάβασα καν το άρθρο, είμαι εναντίον της τεχνητής νοημοσύνης, μην σώσει και γίνει ποτέ, μακάρι ο Θεός να τους καταστρέψει τα σχέδια και τους ίδιους. (όχι δεν το λέω ειρωνικά, δεν αστειεύομαι, αυτή είναι η γνώμη μου και έχω το δικαίωμα να την λέω, ακόμη...)

Στην εποχη του ηλεκτρισμου, εσυ θα φωναζες γιατι σου παιρνουν τα κεριά...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, 1nsom-n1k είπε

δηλαδή η δικιά σου ταυτότητα που δεν έχει ακόμα τσιπ επάνω, σε ενοχλεί το μέγεθός της, έρχεται και η καινούργια με το τσιπ οπότε θα λυθεί το πρόβλημα ...

Έχεις ήδη ταυτότητα με τσιπ και λέγεται τραπεζική κάρτα. Έχει τα στοιχεία σου, τη διεύθυνση σου και τι αγορές κάνεις άρα που συχνάζεις και πως την βρίσκεις:D.. Αν δεν έχεις κάρτα τότε ίσως έχεις facebook που εκεί μαρτυράς μόνος σου.

Επειδή βγαίνω off topic, το 90% δε ξέρει καν τι είναι το AI, φαντάζονται ρομποτ και διαστημόπλοια. Πολλοί ήδη απολαμβάνετε τα πλεονεκτήματα του AI και δε το ξέρετε καν. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, george1807 είπε

Όπως είπε και ο Kasparov στο Microsoft Summit, AI και άνθρωπος πάνε μαζί για να επιτύχουν καλύτερα αποτελέσματα. Ναι δουλειές μπορεί να χαθούν όπως έχουν χαθεί και στο παρελθόν, αλλά θα δημιουργηθούν νέες. Όλα τα άλλα είναι τεχνοφοβικά.

Το θεμα φιλε μου ειναι τι ειδους δουλειες θα χαθουν και τι ειδους θα δημιουργηθουν βεβαια. Χανονται δουλειες σχετικα χαμηλου γνωστικου επιπεδου συνηθως και δημιουργουνται μεσου η ανωτερου. Ειδικα με το ΑΙ. Το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχει ιδια αναπτυξη του μορφωτικου επιπεδου περα απο ενα σημειο και αυτες οι δουλειες που θα δημιουργηθουν θα ειναι προσβασιμες απο συγκεκριμενη ομαδα ανθρωπων (πχ coders). Δεν μπορεις να απαιτησεις απο καποιον στα 40 του πχ ξαφνικα να μαθει να προγραμματιζει επειδη ο εργοδοτης τον αντικατεστησε με ενα ΑΙ που κανει πανω κατω την ιδια δουλεια. Πολυ συνθετη συζητηση βεβαια με πολλες παραμετρους. Προσωπικα δεν ειμαι αντιθετος αρκει τα παντα να γινονται με μια λογικη και ενα μετρο (και φυσικα την αντιστοιχη φορολογηση του ιδιωτη που θα παει σε τετοιες λυσεις και θα χαθουν θεσεις εργασιας.) Τα πραγματα στο μελλον θα ειναι πολυ δυσκολα εργασιακα για τους ανθρωπους που δεν εχουν προσβαση σε ανωτερου επιπεδου μορφωσης και θα πρεπει να υπαρξουν μεγαλες αλλαγες για την αποφυγη ασχημων καταστασεων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, tsibosp είπε

Το θεμα φιλε μου ειναι τι ειδους δουλειες θα χαθουν και τι ειδους θα δημιουργηθουν βεβαια. Χανονται δουλειες σχετικα χαμηλου γνωστικου επιπεδου συνηθως και δημιουργουνται μεσου η ανωτερου. Ειδικα με το ΑΙ. Το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχει ιδια αναπτυξη του μορφωτικου επιπεδου περα απο ενα σημειο και αυτες οι δουλειες που θα δημιουργηθουν θα ειναι προσβασιμες απο συγκεκριμενη ομαδα ανθρωπων (πχ coders). Δεν μπορεις να απαιτησεις απο καποιον στα 40 του πχ ξαφνικα να μαθει να προγραμματιζει επειδη ο εργοδοτης τον αντικατεστησε με ενα ΑΙ που κανει πανω κατω την ιδια δουλεια. Πολυ συνθετη συζητηση βεβαια με πολλες παραμετρους. Προσωπικα δεν ειμαι αντιθετος αρκει τα παντα να γινονται με μια λογικη και ενα μετρο (και φυσικα την αντιστοιχη φορολογηση του ιδιωτη που θα παει σε τετοιες λυσεις και θα χαθουν θεσεις εργασιας.) Τα πραγματα στο μελλον θα ειναι πολυ δυσκολα εργασιακα για τους ανθρωπους που δεν εχουν προσβαση σε ανωτερου επιπεδου μορφωσης και θα πρεπει να υπαρξουν μεγαλες αλλαγες για την αποφυγη ασχημων καταστασεων.

Ανέκαθεν οι χαμηλού γνωστικού επιπέδου δουλειές χάνονται, από τη βιομηχανική επανάσταση μέχρι σήμερα. Παρ'όλα αυτά δεν φαίνεται να έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα, τόσο σε νέες ηλικίες, όσο βεβαίως και σε μεγαλύτερες. Η λύση δεν είναι να εμποδίσουμε την τεχνητή νοημοσύνη να αναπτυχθεί με το φόβο ότι δεν υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι με πρόσβαση σε ανώτερο επίπεδο μόρφωσης, αλλά να πιέσουμε τις εκάστοτε κυβερνήσεις να παρέχουν ανώτερη μόρφωση σε όσους το επιθυμούν χωρίς περιορισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Ξεκολλήστε λίγο με αυτή την μλκ επιτέλους. Τι σχέση έχει το "φόρουμ τεχνολογίας" με την αμφισβήτηση διαφόρων πραγμάτων. Είσαι σε φόρουμ τεχνολογίας και έγινες πρόβατο; Τα κατεβάζεις όλα αμάσητα;

Ναι, τα κατεβάζω όλα αμάσητα και είμαι νεοφιλελές τεχνολαγνικός. Αν θέλει κάποιος να το παίξει Ελένη Λουκά ας πάει στο γκρουπ "Μανούλες του FB". Δε φταίμε σε τίποτα να διαβάζουμε μπαρουφοβροχή. Με το συμπάθειο.

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Inkjjl είπε

Ναι, τα κατεβάζω όλα αμάσητα 

δεν χρειαζοταν να το ξεκαθαρισεις ,καταλαβαινω οτι στους κυκλους σου ειναι στανταρ διαδικασια βεβαια

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Inkjjl είπε

Ναι, τα κατεβάζω όλα αμάσητα και είμαι νεοφιλελές τεχνολαγνικός. Αν θέλει κάποιος να το παίξει Ελένη Λουκά ας πάει στο γκρουπ "Μανούλες του FB". Δε φταίμε σε τίποτα να διαβάζουμε μπαρουφοβροχή. Με το συμπάθειο.

Περαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Transform Innovate Grow...

Γελοιοτητες, παρουσιαζουν το AI λες και θα δωσει την λυση σε ολα... Το σημαντικο ειναι να βλεπει κανεις πως η τεχνολογια εχει ξεφυγει μπροστα ενω οι πολιτικοι/οικονομολογοι/τραπεζικοι και το business εχουν μεινει στην νοοτροπια του μεσσαιωνα, δηλαδη αποσβεση του cent και το exploitation παει συννεφο... Με λιγα λογια @@. Ο κοσμος θα αλλαξει μονο οταν αρχισουν να κυβερνανε επιστημονες και οχι γλυφτες και μαφιοζοι... Δουλευουν οι επιστημονες για να φτιαχνουν εξελιγμενα εργαλεια... και τελικα την χρηση τους την οριζουν οι αξεστοι και ασχετοι...

Επεξ/σία από NGeo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, george1807 είπε

Ανέκαθεν οι χαμηλού γνωστικού επιπέδου δουλειές χάνονται, από τη βιομηχανική επανάσταση μέχρι σήμερα. Παρ'όλα αυτά δεν φαίνεται να έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα, τόσο σε νέες ηλικίες, όσο βεβαίως και σε μεγαλύτερες. Η λύση δεν είναι να εμποδίσουμε την τεχνητή νοημοσύνη να αναπτυχθεί με το φόβο ότι δεν υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι με πρόσβαση σε ανώτερο επίπεδο μόρφωσης, αλλά να πιέσουμε τις εκάστοτε κυβερνήσεις να παρέχουν ανώτερη μόρφωση σε όσους το επιθυμούν χωρίς περιορισμούς.

Εννοειται αυτο που λες οτι παντα ετσι γινοταν με καθε αλμα της τεχνολογιας χανονταν θεσεις εργασιας κτλ. Το προβλημα εντοπιζεται στο οτι η οικονομια σημερα ειναι εντελως διαφορετικη απο οτι ηταν στο 1800 πχ. κατακορυφη αυξηση παροχης υπηρεσιων εναντιων παραγωγικων διαδικασιων, εντελως αλλη οργανωση οσον αφορα την απορροφηση προσωπικου και αλλα πολλα. Αυτο εννοουσα οτι εχει πολλες πτυχες το θεμα, δεν μας φτανουν 100 σελιδες να το δουμε σφαιρικα. Εννοειται επισης αυτο που λες οτι δεν ειναι λυση να εμποδισουμε την προοδο και πρεπει να ασκηθουν πιεσεις στις εκαστοτε κυβερνησεις απλα και εκει εντοπιζεται το προβλημα των λομπυ που εχουν πολλαπλασια σημερινη δυναμη και οσο παει αυξανεται χρονο με το χρονο. Για μενα μια καποια λυση ειναι αυτο που ειχε προτεινει ο Gates και αφορουσε την σταθερη προσθετη φορολογηση της οποια επιχειρησης χρησιμοποιουσε καποια παραγωγικα μεσα (ΑΙ, robotics) και χανονταν θεσεις εργασιας γτ καποια στιγμη θα καταρρεύσει το ολο συστημα μοιραια ( αυξηση ανεργιας,μειωση καταναλωτικης δυναμης, μειωση αφαλιστικων εισφορων και παει λεγοντας). Βεβαια μετα οδηγουμαστε σε συζητησεις περι ελαχιστου εγγυημενου εισοδηματος και λοιπα βαση αυτων των μοντελων, οπως ειπα 100 σελιδες δεν μας φτανουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2019 στις 12:04 ΜΜ, Inkjjl είπε

Ναι, τα κατεβάζω όλα αμάσητα και είμαι νεοφιλελές τεχνολαγνικός. Αν θέλει κάποιος να το παίξει Ελένη Λουκά ας πάει στο γκρουπ "Μανούλες του FB". Δε φταίμε σε τίποτα να διαβάζουμε μπαρουφοβροχή. Με το συμπάθειο.

Αν θέλει κάποιος να κάνει κάτι δεν χρειάζεται να πάρει την άδεια του κάθε συμπλεγματικού βαρεμένου. Με το συμπάθειο, επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...