Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση παλιού pc για βίντεο editing


rosros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους χρειάζομαι τα φώτα των έμπειρων εδώ κάνω μια αναβάθμιση στο παλιό μου pc με στόχο επεξεργασία βίντεο .Αυτό που έχω i5 2ης γενιάς 3.4 8gb ram ddr3 κάρτα γραφικών gtx 480 motherboard gigabyte GA-H67M-UD2H(LGA1155 ONLY) SSD κλπ. τροφοδοτικό 800w

Eρωτήσεις :

Κάρτα γραφικών GTX 1060 6GB (NVIDIA) θα ειναι συμβατή??Αξίζει να βάλω i7 εποχης (lga1155)  θα έχει ουσιαστική διαφορά?μτχ περιπου 100€.

Τι άλλο προτείνετε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει gtx 1060 και 1070 σε 1ης γενιάς i5 . Θα δεις μεγάλη διαφορά. Και ο i7 αξίζει  .

Πάρε και ένα κλειδί για windows 10 pro γνήσια από ebay , με 1,50 ευρώ . Θα δώσουν κι αυτά ώθηση στο μηχάνημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος I5 2ης γενιάς και γω αλλά με Oc, θα δεις μεγάλη διαφορά με την 1060. Μπορείς αρχικά να δοκιμάσεις να ανεβάσεις τη Cpu και να συγκρίνεις την απόδοση, με το Hyper-Threading και 8MB Cache του i7 βέβαια θα είναι ακόμα καλύτερα για τη χρήση που το θέλεις. Αν μπορείς πρόσθεσε ακόμα 8GB Ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, redmedusa είπε

Σε τι αναλυση video editing και με τι συχνοτητα δουλειας?

Υλικό έχω και 4k στα 60 αλλά σκέφτομαι για 1080 σαν αποτέλεσμα. Σαν πρόγραμμα λιγότερο απαιτητικό μεταξύ premiere και davinci τι λέτε? Για τα δικά μου δεδομενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rosros είπε

Υλικό έχω και 4k στα 60 αλλά σκέφτομαι για 1080 σαν αποτέλεσμα. Σαν πρόγραμμα λιγότερο απαιτητικό μεταξύ premiere και davinci τι λέτε? Για τα δικά μου δεδομενα

Για export times παιζει ρολο ο επεξεργαστης. Εφοσον δεν αλλαζεις δεν θα δεις διαφορα, μονο στο timeline scrubbing. Για 4K/60hz κανεις την δουλεια σου με GTX 1050 Ti 4GB.

Η RX 570 4GB ειναι φθηνοτερη και καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δηλαδή σαν συνολική αναβάθμιση στην περιπτωση μου θα ηταν πχ ι7 2600κ οc 16gb ram καρτα 1050 ti η 1060 ...

 h rx 570 4gb h 8gb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/5/2019 στις 1:46 ΜΜ, rosros είπε

Καλησπέρα σε όλους χρειάζομαι τα φώτα των έμπειρων εδώ κάνω μια αναβάθμιση στο παλιό μου pc με στόχο επεξεργασία βίντεο .Αυτό που έχω i5 2ης γενιάς 3.4 8gb ram ddr3 κάρτα γραφικών gtx 480 motherboard gigabyte GA-H67M-UD2H(LGA1155 ONLY) SSD κλπ. τροφοδοτικό 800w

Eρωτήσεις :

Κάρτα γραφικών GTX 1060 6GB (NVIDIA) θα ειναι συμβατή??Αξίζει να βάλω i7 εποχης (lga1155)  θα έχει ουσιαστική διαφορά?μτχ περιπου 100€.

Τι άλλο προτείνετε?

 Για τι ογκο δουλειας συζηταμε?Γιατι εαν ειναι αρκετος πιστευω πως θα ηταν καλυτερη επιλογη να πας σε καποιο καινουργιο.

Ενδεικτικα κρατας κουτι/τροφοδοτικο+σκληρους και αγοραζεις b450/ryzen 7 1700/16gb ddr4(εαν οχι 32gb εξαρχης)~330 ευρω + οποια καρτα θα εβαζες και τωρα.

Με αυτη την συνθεση θα εισαι ~300% πανω σε ταχυτητα απο οτι εισαι τωρα.

Εαν πουλησεις κ τα δικα σου κανενα 100-120αρη δεν βγαινει τρελλο ποσο.

Τωρα βεβαια εαν κανεις κανενα video στη χαση κ στη φεξη μεινε οπως εισαι.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...