Προς το περιεχόμενο

Αρνητικά του Redmi Note 7


ondoin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Nokia 7.1 έχει φακούς Carl Zeiss και οι αλγόριθμοι της κάμερας έχουν σχεδιαστεί επίσης από την εταιρεία. Δεν έχει καμία σχέση με την κάμερα του Redmi Note 7. Το αν μία οθόνη είναι μικρότερη, την κάνει αυτόματα χειρότερη? Δηλαδή το τάμπλετ μου 6ετιας που έχει μεγαλύτερη οθόνη αλλά χάλια ποιότητα είναι καλύτερο? Και ενώ η οθόνη είναι μικρότερη από το Note 7 έχει υψηλότερο PPI 432 Vs 409 . Η οθόνη του Nokia είναι HDR 10. Έχει χειρότερο επεξεργαστή αλλά είναι πιο παλιά συσκευή. Έχει μικρότερη μπαταρία αλλά δεν τρέχουν 100 εφαρμογές στο παρασκήνιο. To Nokia είναι από γυαλί και με μεταλλικό σκελετό. Και έχει fast charge με τον φορτιστή στο κουτί. Δεν τον πουλάει ξεχωριστά. Κλπ κλπ. Πολλά τηλέφωνα φαίνονται καλά στα χαρτιά αλλά στην πράξη είναι διαφορετικά.

Τώρα πήγα να μπω στις Λήψεις. Και μου λέει ότι για να δω τα αρχεία μου πρέπει να δώσω άδεια στην Xiaomi να βλέπει τι κατεβάζω και να επεξεργάζεται τα δεδομένα μου. Συγνώμη Xiaomi αλλά δεν το δέχομαι και προτιμώ να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο app όπως το Mixplorer ή Solid Explorer που ξέρω ότι δεν τα κάνουν αυτά.

Εν τω μεταξύ, διάβαζα την Πολιτική Απορρήτου. Περιττό να πω ότι συλλέγουν τα πάντα. Αξίζει να ρίξετε μια ματιά. (Και αυτά τα δημοσιοποίησε πριν ένα χρόνο όταν τους έβαλε χέρι η ΕΕ)

http://www.miui.com/res/doc/eula/gr.html

Screenshot_2019-05-18-18-56-00-743_com.android.settings.png

Επεξ/σία από ondoin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

46 λεπτά πριν, Donalhioy είπε

αμα εχεις λαθος και στο υποδειξει καποιος δεν ειναι επιθεση... αλλιως θα παιζαμε το "πεταει ο γαιδαρος πεταει...!" 

βγηκαμε και xiaomi φαν επειδη διαφωνησαμε..  την επομενη φορα μαλλον πρεπει να πουμε οτι πεταει ο γαιδαρος...

Μα ποιος σου ειπε οτι ειμαι λαθος;Xiaomi fun βγαινετε επειδη οτι απαιτησεις και να εχει ο υποψηφιος αγοραστης η απαντηση ειναι μονο xiaomi δεν βλεπω αλλη εναλακτικη πλην ελαχιστων εξαιρεσεων συμφορουμιστων.

 

3 ώρες πριν, Fulgore είπε

Αρα με λιγα λογια το να απανταει καποιος σε σχολιο καποιου αλλου θεωρειται επιθεση.

Οκ καλη συνεχεια.

Στην συγκριση με το nokia 7.1 μιλησα με επιχειρηματα τα δικα σου που θεωρεις καλυτερο το redmi note 7 που ειναι;

Αλλα ετσι ειναι οταν δεν μας παιρνει βαζουμε την ουρα στα σκελια και την κοπαναμε......καλο βραδυ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ad276 είπε

 

Ωραια ας στο ξεκαθαρισω λοιπον και αυτο μιας και αναφερεσαι στο παραπανω

Α)Για μερικους οντως ειναι καλο,αλλα για την πλειοψηφια που θελει μεγαλες οθονες ειναι μειων.Το δειχνουν και οι ιδιες οι πωλησεις οτι υπαρχει γενικα προτιμηση στις μεγαλες οθονες

Β)Απο τα διαφορα συγκριτικα αν ψαξεις.Δεν μιλαμε για τρελες διαφορες βεβαια.

Γ)Μια χαρα για κανονικη χρηση ειναι,αλλα και παλι ειναι λιγοτερη μνημη ram και αποθηκευτικος χωρος

Δ)που ειδες το Redmi note 7 να βγαζει 104.000?Μηπως σε παλιοτερη εκδοση του Antutu?Γιατι εγω βλεπω να βγαζει κοντα 140.000 https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_7-review-1883p4.php

Ε)Δεν διαφωνω αλλα η συνολικη αυτονομια του Redmi note 7 ειναι απο τις καλυτερες της αγορας

https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_7-review-1883p3.php

https://www.gsmarena.com/nokia_7_1-review-1841p3.php

Ζ)και το Redmi note 7 εχει service,τουλαχιστον αυτα που εισαγονται απο Infoquest για οποιον τον ενδιαφερει πραγματικα η εγγυηση απλα ανεβαινει σε τιμη σε σχεση με σκρουτζ

Η)Ισχυει αυτο που λες αλλα δυστηχως η Always on display τρωει αρκετη μπαταρια και σε κινητο με μικρη μπαταρια δεν ειναι οτι το καλυτερο.

Οπως και να εχει γυρναμε συνεχεια γυρω απο τα ιδια και τα ιδια.

Οτι το Redmi note 7 και γενικα τα Xiaomi κινητα προσφερουν κορυφαιο συνολικα hardware στα χρηματα αυτα αλλα πασχουν στο κομματι του Software. Κοινως την πλειοψηφια του κοσμου που κοιταζει το πρωτο την καλυπτει και με το παραπανω. Για την μειοψηφια του κοσμου που την ενδιαφερει το software,προφανως θα κοιταξει αλλου.

Ουτε επιθεση κανει καποιος σε καποιον,ουτε τιποτα. Αυτο το πραγμα λενε και στα reviews ολως τυχαιως,οτι αν δεν σαρεσει το Miui κοιτας αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητάμε τα ίδια και τα ίδια...Δεν νομίζω επειδή λέμε τα καλά της xiaomi να ειμαι και fanboy..Πίστεψε με πριν το pocophone είχα το honor 9 lite(ήταν για κλωτσιές) και πιο πριν το nexus 5x...Είδα πολλά κινητά στα καταστήματα στα χέρια φίλων αλλά όπως και να το κάνουμε σε τιμές Σκρουτζ μέχρι 250 ευρώ η xiaomi παίζει μπάλα μόνη της..Έχει ένα hardware που ένα μέσο χρήστη θα τον καλύψει για μια διετία και με μια gcam η φωτογραφίες αλλάζουν επίπεδο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συζηταμε τα ιδια και τα ιδια γιατι καποιοι δεν καταλαβαινουν τα ψιλα γραμματα,οτι δηλαδη οποιος δεν θελει MiUI κοιταζει αλλου,ενω οποιον δεν τον πειραζει/απασχολει το Miui η xiaomi ειναι μονοδρομος.

Το ιδιο ισχυει και για το Pocophone οχι μονο για τα Redmi κινητα.

Βασικα αυτο ισχυει ακομα και στις ναυαρχιδες.Υπαρχει μεριδα κοσμου η οποια θελει stock android.

Ε ή pixel θα παρει ή Oneplus ακομα και αν τα αντιστοιχα Samsung ψηνουν και καφε ή ειναι φθηνοτερα και με περισσοτερα features.

Το ιδιο ισχυει και με την Huawei και το Emui της.Υπαρχει κοσμος που δεν θελει ουτε να το βλεπει επειδη φερνει αρκετα σε Ios και γιατι κλεινει για πλακα τις εφαρμογες και δεν ειναι το ιδιο σταθερο και αξιοπιστο σε σχεση με αλλων εταιρειων.Ε πολυ απλα θα προσπερασει και θα κοιταξει αλλου.

Εχω γνωστο μου ο οποιος ειχε το Redmi note 3.Αν και παρα πολυ ευχαριστημενος απο το κινητο και το Miui δεν τον πειραζε,ηθελε να δοκιμασει κατι το διαφορετικο και του προτεινα το Nokia 7 plus το οποιο και πηρε. Τοσο απλα ειναι τα πραγματα.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κλάμα όλο το νήμα.φιλε tς πουλά το Xiaomi και πάρε την επόμενη συσκευή που θα ξανά κραξεις.οχι ήθελες η Xiaomi και η κάθε Xiaomi να σου δώσει τα πάντα με λιγότερα από 150€ και είσαι απογοητευμένος με αυτήν.

Το μύνημα μου πάρτο όπως θες προσπάθησαν να σου μιλήσουν καλά άλλοι τίποτα εσύ,μετά γίνανε φανμποις μειώνοντας τους .

Το νοκια που προανεφεραν παιδιά έχει 50% να βγει ελαττωματικό στην οθόνη αναγνωρισμένο από την Νοκια που ακόμα πουλάει την συσκευή ,αυτό για εμένα σαν καταναλωτή λέει πολλά έχοντας φάει πατάτες από lg και άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν είχα σκοπό να  μιλήσω για άλλη συσκευή (ούτε να φτιάξω ολόκληρο νήμα) αλλά αφού ρώτησαν κάνα δυο, είπα την γνώμη μου. Ξύδι σε όποιον δεν αρέσει. Αρχίστε thread με τα θετικά και τρέχατε να δώσετε τα λεφτά σας.

Επεξ/σία από ondoin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν σου αρεσει το MIUI τοτε περνας αλλη ROM. Υπαρχουν αρκετες να διαλεξεις.

Στις 16/5/2019 στις 9:28 ΜΜ, ondoin είπε

Ο μέσος χρήστης δεν ξέρει από adb, root & custom ROMs. To MIUI θα έπρεπε να δίνει την επιλογή να κάνεις απεγκατασταση αυτά που δεν θες. Και όσο για το ότι οι εφαρμογές στο Play Store κοστίζουν, διαφωνώ.

Γιαυτο υπαρχει το ρουτ, για να βγαζεις τις διαφημισεις στις εφαρμογες που αν τις αγοραζες δεν θα ειχαν. Αλλα και καποιες οι οποιες ειναι μονο να τις αγορασεις τοτε θα σεβαστεις τον προγραμματιστη και θα την αγορασεις αν πραγματικα την χρειαζεσαι.  Δεν γινεται να τα εχουμε ολα.

Χιαομι θα ειναι το επομενο μου τηλεφωνο, ασχετως θετικα και αρνητικα. Το πρωτο πραγμα θα ειναι το ρουτ για ευνοητους λογους, και αν δε μου αρεσει το λογισμικο θα φαει ποδι. Αλλα σαν συνολο το κινητο ειναι αξιοπιστο.

16 ώρες πριν, ad276 είπε

Γιατι ενα xiaomi ειναι καλυτερο απο αυτα;Για μια ακομη φορα δικαιωνομαι.Και το κερασακι στην τουρτα ειναι ολα αυτα καλυπτονται με διετη εγγυηση και οχι μονο ενα χρονο.Και φυσικα τα παιρνεις και τα δουλευεις χωρις custom rom,gcam,rootαρισμα κ.α.

Δικαιωνεσαι για τον βασικο χρηστη. Για καποιους απο εμας το ρουτ ειναι απαραιτητο. Η αλλαγη ρομ το μερακι μας. Το romporting το χομπυ μας. Οποτε καποια κινητα μας βολευουν καποια οχι. Σε αυτα που ανεφερες μπορει να ειναι καλυτερα στα σημεια, αλλα οχι πολος ελξης για τους προχωρημενους χρηστες. Σαν να σου δινουν φερραρι και σου λενε οτι εχει κοφτη στα 130. τι κανεις;..πηγαινεις σε Nissan Gtr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ad276 είπε

Μα ποιος σου ειπε οτι ειμαι λαθος;Xiaomi fun βγαινετε επειδη οτι απαιτησεις και να εχει ο υποψηφιος αγοραστης η απαντηση ειναι μονο xiaomi δεν βλεπω αλλη εναλακτικη πλην ελαχιστων εξαιρεσεων συμφορουμιστων

Όταν το nokia 7 plus ήταν στον Γερμανό 199 το πρότεινα

Στην κατηγορία κάτω από 200 προτείνω συνήθως τα... note 7, p20 lite, mate 20 lite και smart p... Όπως θα δεις και εδώ....

 

Το μόνο που είπαμε είναι ότι σε καποια σημεία του αρχικού ποστ διαφωνούμε...Μετά όχι κάνουμε επίθεση όχι είμαστε φαν... 

Δηλαδή αν αύριο σε άλλο θέμα διαφωνήσουμε για κριτική στο mate 20 lite θα μας πεις ότι αλλαξαμε fan base??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειστε τραγικοι....εχετε οπαδοποιησει τα κινητα...ηρεμηστε λιγο.

Παντως αυτοι που τους αρεσει να κανουν root και οτι μ@λ....κια θενε στο κινητο ας την κανουν και ας μην πουλανε εξυπναδες σε αλλους που θελουν πολυ απλα να κανουν την δουλεια τους....δεν σας φταινε.

Οσο για το μεγεθος των κινητων θα συμφωνησω με τον ad276.Δηλαδη ελεος που θα φτασουν πια;Πρεπει να χωρανε και σε καμια τσεπη αλλα και να ειναι ανετα στο χειρισμο τους.

Καποιος ανεφερε οτι το redmi note 7 εχει IR blaster δηλαδη αυτος αλλαζει καναλια στην τηλεοραση του με το κινητο του;Και το τηλεκοντρολ τι δουλεια κανει τοτε;

Εχει πεσει στα χερια μου ενα honor 9 lite και το κινητο γαζωνε σε σχεση με κατι note 4 και 5.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xiaomi = vfm, φθηνά ώστε αρκετοί developers να το αγοράσουν και να φτιάξουν διάφορες custom rom (aex, RR, AICP κλπ) ψηλό αρνητικά συνήθως στην κάμερα(φτιάχνετε με Gcam αν έχεις Πάρκινσον δεν παίρνεις γιατί σε μερικά λείπει το OIS) και στις οθόνες που δεν είναι amoled πέρα του mi 8,9(γενικά τα premium) επίσης αν περάσει κάποιος έκδοση global από mi globe, xiaomi.eu, xiaomihellas, οι διαφήμισής δεν θα υπάρχουν άλλο μετά πας σε custom rom και δεν έχεις ούτε το miui αν δεν θες και google tracking βάζεις και ένα MicroG και είσαι άρχοντας αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Xiaomi = vfm, φθηνά ώστε αρκετοί developers να το αγοράσουν και να φτιάξουν διάφορες custom rom (aex, RR, AICP κλπ) ψηλό αρνητικά συνήθως στην κάμερα(φτιάχνετε με Gcam αν έχεις Πάρκινσον δεν παίρνεις γιατί σε μερικά λείπει το OIS) και στις οθόνες που δεν είναι amoled πέρα του mi 8,9(γενικά τα premium) επίσης αν περάσει κάποιος έκδοση global από mi globe, xiaomi.eu, xiaomihellas, οι διαφήμισής δεν θα υπάρχουν άλλο μετά πας σε custom rom και δεν έχεις ούτε το miui αν δεν θες και google tracking βάζεις και ένα MicroG και είσαι άρχοντας αυτά.

Δηλαδη να αγορασω ενα κινητο και να κανω ολες αυτες τις επεμβασεις για να δουλευει καλα; Μας δουλευετε;Και για να λεω μετα οτι τα redmi ειναι τα καλυτερσ;Ειστε για λυπηση κριμα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Loinen είπε

Aν δεν σου αρεσει το MIUI τοτε περνας αλλη ROM. Υπαρχουν αρκετες να διαλεξεις.

Γιαυτο υπαρχει το ρουτ, για να βγαζεις τις διαφημισεις στις εφαρμογες που αν τις αγοραζες δεν θα ειχαν. Αλλα και καποιες οι οποιες ειναι μονο να τις αγορασεις τοτε θα σεβαστεις τον προγραμματιστη και θα την αγορασεις αν πραγματικα την χρειαζεσαι.  Δεν γινεται να τα εχουμε ολα.

Χιαομι θα ειναι το επομενο μου τηλεφωνο, ασχετως θετικα και αρνητικα. Το πρωτο πραγμα θα ειναι το ρουτ για ευνοητους λογους, και αν δε μου αρεσει το λογισμικο θα φαει ποδι. Αλλα σαν συνολο το κινητο ειναι αξιοπιστο.

Δικαιωνεσαι για τον βασικο χρηστη. Για καποιους απο εμας το ρουτ ειναι απαραιτητο. Η αλλαγη ρομ το μερακι μας. Το romporting το χομπυ μας. Οποτε καποια κινητα μας βολευουν καποια οχι. Σε αυτα που ανεφερες μπορει να ειναι καλυτερα στα σημεια, αλλα οχι πολος ελξης για τους προχωρημενους χρηστες. Σαν να σου δινουν φερραρι και σου λενε οτι εχει κοφτη στα 130. τι κανεις;..πηγαινεις σε Nissan Gtr.

Για τις διαφημίσεις και τις περιττές εφαρμογές δεν χρειάζεται πλέον ρουταρησμα.

Μόνο σε αλλαγής rom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, osfp1978 είπε

Δηλαδη να αγορασω ενα κινητο και να κανω ολες αυτες τις επεμβασεις για να δουλευει καλα; Μας δουλευετε;Και για να λεω μετα οτι τα redmi ειναι τα καλυτερσ;Ειστε για λυπηση κριμα.....

Πάμε άλλη μια φορά είπε κανείς πουθενά ότι δεν δουλεύει καλά? Απλά αυτά που έχουν διαφημίσεις κλπ είναι τα μοντέλα που έχουν πάνω μια έκδοση miui αρκετά fake global τα οποία μπορεί να είναι αγορασμένα είτε από AliExpress, alibaba κλο κλπ συνήθως μοντέλα global bangood, gearbest δεν έτυχε κάτι τέτοιο ούτε διαφημίσεις έχω δει στο mi max 3 (δεν θα μπω στον κόπο να το αναλύσω περισσότερο google it) 

Μπορείς να πας σε ένα κατάστημα κωτσοβολο κλπ να παίξεις με ένα xiaomi και θα δεις αν σου πετάξει τίποτα παράξενο αν όχι είναι οκ αυτά εν ολίγοις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...