Προς το περιεχόμενο

Αρνητικά του Redmi Note 7


ondoin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ondoin είπε

Δεν τελειώνει ποτέ το μαρτύριο; Και συγνώμη δηλαδή αλλά εγώ δεν δίνω άδεια στο να χρησιμοποιηθούν οι φωτογραφίες, οι λήψεις μου και τα στοιχεία μου. Που ακριβώς δίνεται η επιλογή να απέχω όπως είπε ένας φίλος παραπάνω. Γιατί ωραία τα λόγια ότι αν δεν θες, δεν συμμετέχεις αλλά πρακτικά που το δηλώνω αυτό? Ειδικά όσον αφορά φωτογραφίες, λήψεις και προσωπικά στοιχεία. Γιατί η ίδια η εταιρεία λέει ότι δίνω αυτόματα αμετάκλητη άδεια.

Screenshot_20190521_125340.jpg

Screenshot_20190521_124941.jpg

Καταλαβαίνεις ότι αυτό που γράφεις είναι το eula του Site , και ότι το δεύτερο πράγμα που υπογραμμίζεις λέει ότι αν κάτι που ανεβάσεις στο site/forum κτλ και οδηγήσει κάποιον να κάνει μήνυση στη Xiaomi ΓΙΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ περιεχόμενο, σε καθιστά υπεύθυνο.

Δίνεις την άδεια να χρησιμοποιηθούν όταν κάνεις λογαριασμό, γιατί πριν κάνεις λογαριασμό σου λέει" ορίστε οι οροι χρήσης" και εσύ συμφωνείς.

Δεν κατάλαβαινω τι ακριβώς προσπάθεις.ξερουμε ότι ο κάθε κατασκευαστής έχει πρόσβαση στα δεδομένα μας, και σου ξαναλέω ότι όλα αυτά που γράφει τα γράφει γιατί είναι αναγκασμένοι λόγο gpdr. Έστειλες email να δεις τι έχουν καταγράψει για σένα;

Αν βάζεις την ιδιωτικότητα πάνω από όλα , η apple κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά σε αυτό. Δώσε 350€ πάρε ένα iphone 7 και σε μεγάλο μέρος θα είσαι καλυμμένος. Γιατί παλεύεις με μια εταιρία κατασκευής και μια εταιρία λογισμικού που κυρίως εμπορεύονται τα δεδομένα σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, ondoin είπε

To MIUI δεν δείχνει τις ειδοποιήσεις αλλά δείχνει το ξυπνητήρι, ακόμα και αν το έχεις απενεργοποιήσει! Επίσης αν το βάλεις σε μία εβδομάδα από τώρα, πάλι το δείχνει συνέχεια σε αντίθεση με το stock Android που θα βγάλει το εικονίδιο μόνο την τελευταία μέρα.

Screenshot_2019-05-21-14-09-32-704_com.android.deskclock.png

Στο stock android όταν το κλείνεις το ξυπνητήρι από το επαναλαμβανόμενο κλίνει τελείως, τέτοια επιλογή δεν έχει το στοκ 

received_398630520983893.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giannisag17 είπε

Βάλτο αγγελίες 170 ευρώ...

174 κανει καινουργιο... και κινητο με τοσα προβληματα και ελαφρως μεταχειρισμενο....  ? που θα επρεπε να κοστιζει 150?

εγω δινω 127,30...  ωστε με ενα μολις 30αρικο παιρνει το sammy Α6 (2018) 32gb....   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Donalhioy είπε

174 κανει καινουργιο... και κινητο με τοσα προβληματα και ελαφρως μεταχειρισμενο....  ? που θα επρεπε να κοστιζει 150?

εγω δινω 127,30...  ωστε με ενα μολις 30αρικο παιρνει το sammy Α6 (2018) 32gb....   

Κινητάρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ondoin είπε

To MIUI δεν δείχνει τις ειδοποιήσεις αλλά δείχνει το ξυπνητήρι, ακόμα και αν το έχεις απενεργοποιήσει! Επίσης αν το βάλεις σε μία εβδομάδα από τώρα, πάλι το δείχνει συνέχεια σε αντίθεση με το stock Android που θα βγάλει το εικονίδιο μόνο την τελευταία μέρα.

Screenshot_2019-05-21-14-09-32-704_com.android.deskclock.png

ΧΧμμμμ... Εγώ και ειδοποιήσεις έχω και το εικονίδιο φεύγει όταν έχω το ξυπνητήρι ανενεργό....  Λες να το πάω πίσω; Είναι προβληματικό;Screenshot_2019-05-21-21-13-45-249_com.android.deskclock.png.b1bc41a2a3cfd9d9e6f53cd477a7bf89.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tasvar είπε

 Λες να το πάω πίσω; Είναι προβληματικο;

Κάπου εδώ θα σου πει ότι είσαι fan boy γι'αυτο δεν βλέπεις τα στραβά του miui

Και μένα τα βγάζει αν και το 6 pro

Screenshot_2019-05-21-22-54-53-276_com.android.deskclock.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποστηρίζω κανέναν. Yπήρξα πολλά χρόνια κάτοχος συσκευών με καθαρό android. Και συσκευής Samsung, motorola, και άλλων. Ολοι έχουν υπέρ και κατά. Πάντα θα υπάρχουν θεματάκια. απλά να μην τα γενικεύουμε.

Χρόνια πολλά στους/στις εορτάζοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έδωσες εξουσιοδότηση (αναγκαστικά) σε κάποια εφαρμογή της Xiaomi και άλλαξες γνώμη? Απλά κάνεις ανάκληση, σωστά; 

Όχι μας λέει στα ψηλά γράμματα η εταιρεία. Παρόλο που εσύ πιστεύεις ότι έκανες ανάκληση και κοιμάσαι ήσυχος, στην πραγματικότητα οι εφαρμογές συνεχίζουν να έχουν πλήρη πρόσβαση. Για "λόγους ασφαλείας" πρέπει να πας στο mi.com, να φτιάξεις λογαριασμό και να κάνεις εκεί ανάκληση (δεν λέει που φυσικά). Το αποτέλεσμα είναι να συνδέεται οριστικά το κινητό με τον λογαριασμό και να έχουν ακόμα περισσότερες πληροφορίες για τον χρήστη.

Επίσης η ανάκληση γίνεται μόνο εφόσον χρησιμοποιήσεις μία άλλη εφαρμογή σαν προεπιλογή. Δηλαδή αν κάνετε ανάκληση στο Ημερολόγιο και δεν βάλετε άλλη εφαρμογή να κάνει αυτή την δουλειά, η ανάκληση δεν ισχύει. Τέλος η εφαρμογή γίνεται "μη χρησιμοποιήσιμη" αν κάνετε ανάκληση. Δηλαδή ακόμα και απλές εφαρμογές όπως το Mi Video δεν λειτουργούν αν γίνει η απενεργοποίηση των στατιστικών.

Screenshot_20190520_095655.jpg

Screenshot_20190522_174729.jpg

Screenshot_20190522_174641.jpg

Επεξ/σία από ondoin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο ρουφιάνος απο τους Κινέζους πεθαίνεις.Μετά λένε για την Google.Πραγματικά με αυτά που διάβασα δεν νομίζω να αγοράζω ποτέ συσκευή τους.

Οσοι προσπαθείτε να τους δικαιολογήσετε δεν το σώνετε.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, ondoin είπε

Έδωσες εξουσιοδότηση (αναγκαστικά) σε κάποια εφαρμογή της Xiaomi και άλλαξες γνώμη? Απλά κάνεις ανάκληση, σωστά; 

Όχι μας λέει στα ψηλά γράμματα η εταιρεία. Παρόλο που εσύ πιστεύεις ότι έκανες ανάκληση και κοιμάσαι ήσυχος, στην πραγματικότητα οι εφαρμογές συνεχίζουν να έχουν πλήρη πρόσβαση. Για "λόγους ασφαλείας" πρέπει να πας στο mi.com, να φτιάξεις λογαριασμό και να κάνεις εκεί ανάκληση (δεν λέει που φυσικά). Το αποτέλεσμα είναι να συνδέεται οριστικά το κινητό με τον λογαριασμό και να έχουν ακόμα περισσότερες πληροφορίες για τον χρήστη.

Επίσης η ανάκληση γίνεται μόνο εφόσον χρησιμοποιήσεις μία άλλη εφαρμογή σαν προεπιλογή. Δηλαδή αν κάνετε ανάκληση στο Ημερολόγιο και δεν βάλετε άλλη εφαρμογή να κάνει αυτή την δουλειά, η ανάκληση δεν ισχύει. Τέλος η εφαρμογή γίνεται "μη χρησιμοποιήσιμη" αν κάνετε ανάκληση. Δηλαδή ακόμα και απλές εφαρμογές όπως το Mi Video δεν λειτουργούν αν γίνει η απενεργοποίηση των στατιστικών.

Screenshot_20190520_095655.jpg

Screenshot_20190522_174729.jpg

Screenshot_20190522_174641.jpg

Νομίζω απαντήθηκε η ερώτηση μου στο αν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις.

Στην πρώτη φωτογραφία που ανέβασε σου λέει;ν θέλεις να κάνεις ανάκλησης εξουσιοδότησης για Mi Cloud υπηρεσίες τότε πρέπει να συνδεθείς στον Mi λογαριασμό σου. Πως αλλιώς το κόβεις να γίνεται δλδ, στέλνοντας δέμα;

Στις άλλες δύο φωτογραφίες: Όταν κάνεις ανάκληση δικαιωμάτων σε μια εφαρμογή σου πετάει μνμ ότι η εφαρμογή ενδέχεται να μην λειτουργεί σωστά ή ότι θα πάψει να λειτουργεί. Λογικό αφού για να λειτουργήσει πχ το Photos χρειάζεται πρόσβαση, μάντεψε που....στις φωτογραφίες σου.

Τα ίδια ακριβώς συμβαίνουν και σε Samsung κινητά (δεν ξέρω μόνο αυτό για την προεπιλογή). 

Πρώτο σου κινητό; 

Επεξ/σία από gnsX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gnsX είπε

Νομίζω απαντήθηκε η ερώτηση μου στο αν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις.

Στην πρώτη φωτογραφία που ανέβασε σου λέει;ν θέλεις να κάνεις ανάκλησης εξουσιοδότησης για Mi Cloud υπηρεσίες τότε πρέπει να συνδεθείς στον Mi λογαριασμό σου. Πως αλλιώς το κόβεις να γίνεται δλδ, στέλνοντας δέμα;

Στις άλλες δύο φωτογραφίες: Όταν κάνεις ανάκληση δικαιωμάτων σε μια εφαρμογή σου πετάει μνμ ότι η εφαρμογή ενδέχεται να μην λειτουργεί σωστά ή ότι θα πάψει να λειτουργεί. Λογικό αφού για να λειτουργήσει πχ το Photos χρειάζεται πρόσβαση, μάντεψε που....στις φωτογραφίες σου.

Τα ίδια ακριβώς συμβαίνουν και σε Samsung κινητά (δεν ξέρω μόνο αυτό για την προεπιλογή). 

Πρώτο σου κινητό; 

Συνήθως όσοι αγοράζουν καινούργιο κινητό κλπ τα καμαρώνουν όσο δεν πάει αυτός εδώ απτή άλλη μόνο αρνητικά γράφει λες και τα υπόλοιπα κινητά δεν έχουν τα ίδια απλά αυτοί είναι έξυπνοι και δεν τα μεταφράζουν στα ελληνικά όσο για την google φίλε να ξέρεις ακόμα και με κλειστά δεδομένα, wifi, τοποθεσία, airplane mode ακόμα και κλειστό να το έχεις ξέρει ακριβώς που είσαι απλά να το έχεις στο νου σου ☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, gnsX είπε

Νομίζω απαντήθηκε η ερώτηση μου στο αν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις.

Στην πρώτη φωτογραφία που ανέβασε σου λέει;ν θέλεις να κάνεις ανάκλησης εξουσιοδότησης για Mi Cloud υπηρεσίες τότε πρέπει να συνδεθείς στον Mi λογαριασμό σου. Πως αλλιώς το κόβεις να γίνεται δλδ, στέλνοντας δέμα;

Στις άλλες δύο φωτογραφίες: Όταν κάνεις ανάκληση δικαιωμάτων σε μια εφαρμογή σου πετάει μνμ ότι η εφαρμογή ενδέχεται να μην λειτουργεί σωστά ή ότι θα πάψει να λειτουργεί. Λογικό αφού για να λειτουργήσει πχ το Photos χρειάζεται πρόσβαση, μάντεψε που....στις φωτογραφίες σου.

Τα ίδια ακριβώς συμβαίνουν και σε Samsung κινητά (δεν ξέρω μόνο αυτό για την προεπιλογή). 

Πρώτο σου κινητό; 

Αν διαβάσεις παραπάνω, θα δείς ότι δεν είναι το πρώτο κινητό. Το μήνυμα λέει Mi Cloud υπηρεσίες. Πες μου εσύ ο παντογνώστης ποιες μετράνε σαν Mi Cloud υπηρεσίες και ποιες όχι. Βλέπεις πουθενά στην φωτογραφία το Mi Photos? Γιατί δεν μπορεί να δουλέψει δηλαδή το ημερολόγιο, τo Mi Video, το ημερολόγιο ή τα σχόλια? Μπήκες στον κόπο να διαβάσεις τους όρους χρήσης ή την πολιτική απορρήτου? Τα λένε ξεκάθαρα αυτά που ανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...