Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτη κατάσταση με τράπεζα. - Πως να κινηθώ;


Miracle Worker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως γράψανε και παραπάνω πήγαινε στο https://hobis.gr/

Στο site της Εθνικής Τράπεζας λέει ότι αν δεν μείνεις ικανοποιημένος απο την απάντηση της τράπεζας απευθύνεσαι εκεί. https://www.nbg.gr/el/contact/comments-complaints

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάγκες, δεν πάμε καθόλου καλά. Κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό.

Τελικά, είπα να δώσω άλλη μια ευκαιρία σήμερα, αλλά ενημερώθηκα ότι το αίτημα που έκανε η υπάλληλος, ΒΑΣΕΙ ΟΔΗΓΙΩΝ ΑΠΟ ΤΑ  ΚΕΝΤΡΙΚΑ, ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ!!!! Φυσικά η βλακεία που μου είπε ο τύπος ότι με κωδικό phone banking θα τα έβαζε άμεσα δεν ίσχυε και το κερασάκι στην τούρτα: ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. Ναι, σωστά καταλάβατε, η τράπεζα δηλώνει αδυναμία να μου επιστρέψει τα χρήματά μου που μου πήρε, επειδή η τράπεζα δεν την αφήνει. Είναι πλέον δικά της.😃

Αφού έφαγα την κατραπακιά, λέω στην υπάλληλο, να σας ρωτήσω δύο πράγματα; Έχετε ένα αίτημα που δεν εξυπηρετείται επί 45 μέρες. Ποια είναι η πολιτική σας; Δεν υπάρχει ένας άνθρωπος να δει τι φταίει, να το προωθήσει, να δώσει προτεραιότητα; Περιμένετε να τρέξει ο πελάτης; Όχι λέει, να εγώ το βλέπω. Τέλος πάντων. Έχετε ένα αίτημα, όπως το δικό μου, στο οποίο 9 υπάλληλοι σας δε μπορούν να δώσουν λύση. Δεν υπάρχει κάποιος προϊστάμενος να μου δώσετε, κάποιος ανώτερος; Ποια είναι η πολιτική σας ώστε να δωθεί λύση; Εκεί άρχισε να επαναλαμβάνει, "α, εγώ μόνο να επαναλάβω το αίτημα μπορώ, τίποτα παραπάνω"...

Για την ιστορία, πήγα να κάνω παράπονο στη σελίδα τους και διαπίστωσα ότι σε αφήνουν να γράψεις μόνο 500 ψηφία. Ίσα ίσα που μπόρεσα να περιγράψω το πρόβλημα. Το καλό είναι ότι απαντάνε σε 2 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, καταλαβαίνεις από μια υπηρεσία που έχω γράψει. Μη μπλέξουμε τώρα που ξεκινάμε πολύχρονες δικαστικές διαμάχες.😋

Η βλακεία είναι ότι θέλει να κάνεις πιο πριν ενέργειες, όπως έγγραφο παράπανο στο κατάστημα, για να εξετάσει το αίτημά σου ο ΕΧΜ. Δεν ξέρω αν η επικοινωνία με το Phone Banking θεωρείται αρκετή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι αυτό είναι απόφαση της Τράπεζας και όχι για κρατικη οδηγία για περιορισμούς στο τι μπορεί να κάνει με αυτή.

Δεν είμαι σίγουρος αλλά έχω την εντύπωση ότι οι κάρτες ΚΕΑ δεν είναι απλές πτοπληρωμενες. Ότι δηλαδή έχουν καποιους περιορισμούς και κάποια προνόμια . Αν είναι έτσι πιθανόν να μην της επιτρέπεται να το κάνει γιατί θα παρακαμπτοταν οι περιορισμοί.

Άλλες τράπεζες το κάνουν αυτό που θες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην συγκεκριμένη τράπεζα έκανα αίτηση παραπόνου απο το site τους πριν 1 εβδομαδα αφου περιμενω 1.5 μήνα μετά από αίτημα στο τηλεφωνικό κέντρο για ένα πρόβλημα στο αφορολόγητο.Δεν αξιώθηκε να επικοινωνήσει μαζί μου κανένας και ας λενε ότι απαντάνε σε 2 εργάσιμες μέρες.βρήκα χρόνο και πήγα από το κατάστημα σήμερα οπου η απαντηση της υπαλληλου πριν καν ακουσει ολο το προβλημα και ουτε να εχει δει τον λογαριασμο μου με ειπε "μιλήστε με τον λογιστή σας.Η τραπεζα δεν στελνει στην Εφορια της συνναλαγες σας".Ουτε καν γνωρίζει τα βασικά της τραπεζα της.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου πάντως θα ρώταγα το λόγο που απορρίφθηκε το αίτημα σου, και όχι απλά την έκβαση του αιτήματος. Έτσι λογικά μπορεί να βρεις που πρέπει να απευθυνθείς. Δλδ αν υπάρχουν κάποιες δεσμεύσεις, παράμετροι με τις προπληρωρομενες κεα από το δημόσιο τότε δεν μπορούν να παρακαμφθουν. Από την άλλη δε βλέπω και το λόγο να κρατάει η τράπεζα τα λεφτά εννοώ ότι απλά δε μπορεί να κρατάει χρήματα σε όποια μορφή κι αν είναι χωρίς ουσιαστική αιτία, οπότε σίγουρα συντρέχει κάποιος λόγος. Ποιος είναι αυτός πρέπει να μάθεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, DrLo είπε

Είσαι σίγουρος ότι αυτό είναι απόφαση της Τράπεζας και όχι για κρατικη οδηγία για περιορισμούς στο τι μπορεί να κάνει με αυτή.

Δεν είμαι σίγουρος αλλά έχω την εντύπωση ότι οι κάρτες ΚΕΑ δεν είναι απλές πτοπληρωμενες. Ότι δηλαδή έχουν καποιους περιορισμούς και κάποια προνόμια . Αν είναι έτσι πιθανόν να μην της επιτρέπεται να το κάνει γιατί θα παρακαμπτοταν οι περιορισμοί.

Άλλες τράπεζες το κάνουν αυτό που θες?

Δεν ζητάω κάτι εγώ. Η τράπεζα δε μπορεί να μου εκδόσει νέα κάρτα ΚΕΑ. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με κάποιο δικό της database ή με σύνδεση με κάποιο κρατικό database. Από εκεί και πέρα φαντάζομαι τα χρήματα δεν είναι κλειδωμένα πραγματικά στην κάρτα ΚΕΑ, αλλά στο λογαριασμό της τράπεζας. Μπορεί όντως να φοβούνται μην έχουν θέμα, αλλά από την άλλη το ότι έχουν τσεπώσει χρήματα από επίδομα και δεν επιτρέπουν την πρόσβαση στο νόμιμο δικαιούχο, δεν το λες και καλύτερο. Σε κάθε περίπτωση είναι καθαρά ευθύνη τους που χάθηκαν τα χρήματα, οπότε οφείλουν να μου τα επιστρέψουν ακόμα και αν το γράψουν ως ζημία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Δεν ζητάω κάτι εγώ. Η τράπεζα δε μπορεί να μου εκδόσει νέα κάρτα ΚΕΑ. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με κάποιο δικό της database ή με σύνδεση με κάποιο κρατικό database. Από εκεί και πέρα φαντάζομαι τα χρήματα δεν είναι κλειδωμένα πραγματικά στην κάρτα ΚΕΑ, αλλά στο λογαριασμό της τράπεζας. Μπορεί όντως να φοβούνται μην έχουν θέμα, αλλά από την άλλη το ότι έχουν τσεπώσει χρήματα από επίδομα και δεν επιτρέπουν την πρόσβαση στο νόμιμο δικαιούχο, δεν το λες και καλύτερο. Σε κάθε περίπτωση είναι καθαρά ευθύνη τους που χάθηκαν τα χρήματα, οπότε οφείλουν να μου τα επιστρέψουν ακόμα και αν το γράψουν ως ζημία. 

Εννοώ ότι ξέρεις ότι επιτρέπεται γενικά να μεταφερθούν χρήματα από κάρτα ΚΕΑ σε άλλη?

Αν επιτρεπόταν γιατί να μη στα βάζαμε κατευθείαν σε κάποια που πιθανόν έχεις ή στο λογαριασμό σου.

Έχω την εντύπωση ότι το όλο σύστημα με τη Κάρτα ΚΕΑ είναι ήταν για να υπάρχουν περιορισμοί που μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα χρήματα αυτά. Θα θεωρούσα λογικό πχ να μη τη δέχεται ο ΟΠΑΠ για να να παίξεις στοιχημα. Δεν είμαι σίγουρος αλλά όταν ειχα πρωτοακουσει για την κάρτα έπαιζαν κάτι τέτοιες προβλέψεις (και μου κάνουν και λογικές). Αν ισχύουν όντως μπορεί να μη μπορεί να το κάνει η τράπεζα γιατί δεν της επιτρέπεται όχι γιατι το αποφάσισε η ίδια.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, DrLo είπε

Εννοώ ότι ξέρεις ότι επιτρέπεται γενικά να μεταφερθούν χρήματα από κάρτα ΚΕΑ σε άλλη?

Αν επιτρεπόταν γιατί να μη στα βάζαμε κατευθείαν σε κάποια που πιθανόν έχεις ή στο λογαριασμό σου.

Έχω την εντύπωση ότι το όλο σύστημα με τη Κάρτα ΚΕΑ είναι ήταν για να υπάρχουν περιορισμοί που μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα χρήματα αυτά. Θα θεωρούσα λογικό πχ να μη τη δέχεται ο ΟΠΑΠ για να να παίξεις στοιχημα. Δεν είμαι σίγουρος αλλά όταν ειχα πρωτοακουσει για την κάρτα έπαιζαν κάτι τέτοιες προβλέψεις (και μου κάνουν και λογικές). Αν ισχύουν όντως μπορεί να μη μπορεί να το κάνει η τράπεζα γιατί δεν της επιτρέπεται όχι γιατι το αποφάσισε η ίδια.

Τραπεζικός;😋

Δεν ξέρω, αυτά είναι θέματα της τράπεζας. Εμένα μου είπαν ότι είναι "πολιτική της τράπεζας να επιτρέπονται μεταφορές μόνο από κάρτα ΚΕΑ σε κάρτα ΚΕΑ", αυτολεξεί. Αλλά όπως είπα ούτε με έχουν ενημερώσει περαιτέρω ούτε είναι δικό μου θέμα στο κάτω κάτω. Εγώ ξέρω ότι το ΚΕΑ δε σε περιορίζει στην κατανάλωση των χρημάτων όσο είσαι δικαιούχος, αλλιώς θα τα είχα καταναλώσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Εννοώ ότι ξέρεις ότι επιτρέπεται γενικά να μεταφερθούν χρήματα από κάρτα ΚΕΑ σε άλλη?

Αν επιτρεπόταν γιατί να μη στα βάζαμε κατευθείαν σε κάποια που πιθανόν έχεις ή στο λογαριασμό σου.

Έχω την εντύπωση ότι το όλο σύστημα με τη Κάρτα ΚΕΑ είναι ήταν για να υπάρχουν περιορισμοί που μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα χρήματα αυτά. Θα θεωρούσα λογικό πχ να μη τη δέχεται ο ΟΠΑΠ για να να παίξεις στοιχημα. Δεν είμαι σίγουρος αλλά όταν ειχα πρωτοακουσει για την κάρτα έπαιζαν κάτι τέτοιες προβλέψεις (και μου κάνουν και λογικές). Αν ισχύουν όντως μπορεί να μη μπορεί να το κάνει η τράπεζα γιατί δεν της επιτρέπεται όχι γιατι το αποφάσισε η ίδια.

εχω δει μπροστα μου να πληρωνει στοιχημα καποιος με καρτα κεα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TitanX είπε

Στη θέση σου πάντως θα ρώταγα το λόγο που απορρίφθηκε το αίτημα σου, και όχι απλά την έκβαση του αιτήματος. Έτσι λογικά μπορεί να βρεις που πρέπει να απευθυνθείς. Δλδ αν υπάρχουν κάποιες δεσμεύσεις, παράμετροι με τις προπληρωρομενες κεα από το δημόσιο τότε δεν μπορούν να παρακαμφθουν. Από την άλλη δε βλέπω και το λόγο να κρατάει η τράπεζα τα λεφτά εννοώ ότι απλά δε μπορεί να κρατάει χρήματα σε όποια μορφή κι αν είναι χωρίς ουσιαστική αιτία, οπότε σίγουρα συντρέχει κάποιος λόγος. Ποιος είναι αυτός πρέπει να μάθεις. 

Βασικά, τις περισσότερες φορές που επικοινώνησα δε μου αποκάλυπταν καν ότι έχει κολλήσει το αίτημα. Την Παρασκευή μάλλον είχε κάποιο πρόβλημα, το μεσημέρι σήμερα ήταν "ύπο επεξεργασία" και αργότερα το μεσημέρι είχε κολλήσει. Όποτε ρωτούσα δεν έπαιρνα σαφή απάντηση. Αλλά είναι κάτι που θα ενσωματώσω στο έγγραφο παράπονο αν κάνω, τόσο για το λόγο όσο και για το ποιος είναι αυτός που απορρίπτει τα αιτήματα και γιατί δε βρίσκεται σε συνεννόηση με το υπόλοιπο τμήμα.

Τώρα για τα προβλήματα στο ΚΕΑ, αφ' ενός αν υπάρχουν, τα γνωρίζει μόνο η τράπεζα, η οποία δε με έχει ενημερώσει ποτέ για τίποτα, αφ' ετέρου, όπως είπα και στον DrLO, δε βλέπω το λόγο που αφορούν εμένα και όχι την τράπεζα; Εγώ είχα στα χέρια μου μία ενεργή κάρτα με χρήματα και έξι μήνες να τα χαλάσω. Το ΚΕΑ δεν έχει κάποιον επίσημο περιορισμό. Αν είχα επιλέξει οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία(τράπεζα), θα είχα τα χρήματα διαθέσιμα. Αν δεν υπήρχαν σφάλματα στο σύστημα ασφαλείας της τράπεζας, όπως μου είπανε, θα είχα τα χρήματα διαθέσιμα. Ότι και αν παίζει από πίσω, δε βλέπω πως αλλάζει το γεγονός ότι με αποκλειστική ευθύνη της τράπεζας έχω (προσωρινά τουλάχιστον) ζημιωθεί και αφαιρεί την υποχρέωση από την τράπεζα να με αποζημίωσει. 

19 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

εχω δει μπροστα μου να πληρωνει στοιχημα καποιος με καρτα κεα 😅

Καλά, αυτό είναι ολίγον ηλιθιότητα. Η κάρτα ΚΕΑ είναι max 100 ευρώ το μήνα, δηλαδή λιγότερα από όσα χρειάζεται ο μέσος άνθρωπος για τροφή. Θα μπορούσε να τα χαλάσει όλα σε σουπερμάρκετ και να χαλάσει τα μαύρα/της μαμάς/ό,τι έχει στο στοίχημα. Αλλά επέλεξε να το κάνει το αντίθετο για ποζεριά προφανώς. Όμως ας μην κάνουμε derail το νήμα(όχι ότι πάει για ...4 σελίδες) με offtopic για το ΚΕΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Καλά, αυτό είναι ολίγον ηλιθιότητα. Η κάρτα ΚΕΑ είναι max 100 ευρώ το μήνα, δηλαδή λιγότερα από όσα χρειάζεται ο μέσος άνθρωπος για τροφή. Θα μπορούσε να τα χαλάσει όλα σε σουπερμάρκετ και να χαλάσει τα μαύρα/της μαμάς/ό,τι έχει στο στοίχημα. Αλλά επέλεξε να το κάνει το αντίθετο για ποζεριά προφανώς. Όμως ας μην κάνουμε derail το νήμα(όχι ότι πάει για ...4 σελίδες) με offtopic για το ΚΕΑ.

Εχεις δικαιο για το οφ τοπικ για αυτο θα απαντησω σε αυτο και κλεινω.Ο λογος ειναι οτι πολλοι ανθρωποι παιρνουν κεα λογω παραθυρακιων και κενων του συστηματος.Αν πχ εγω μενω φιλοξενουμενος σε εσενα,και παιρνεις μονο εσυ το κεα,με μια δωρεαν παραχωρηση μιας αποθηκης σου(νταξει αγνωστος σε αγνωστο δυσκολο αλλα γονεα σε παιδι γινεται ευκολα και χωρις αμφιβολιες για την εμπιστοσυνη) καβατζωνουμε και οι δυο ενα 200ρι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, skoulas είπε

Η καρτα για ποιο λογο ακυρωθηκε;σου ειπε κανεις;

Μάλλον κάποιο security breach, έτσι μου είπαν. Δεν ακυρώθηκε μόνο η δικιά μου. Την πρώτη μέρα που πήγα ήταν 20 άτομα για επανέκδοση κάρτας και κανένας για ταμείο και μιλάμε για μικρή επαρχιακή πόλη. Μετά ξαναπήγα και τους είχαν τελειώσει οι κάρτες, αλλά με διαβεβαίωσαν ότι τα λεφτά δε χάνονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...