Προς το περιεχόμενο

Η.Π.Α: Πρώτες δοκιμές δυνατοτήτων 5G δικτύου σε πραγματικές συνθήκες


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, BurnedPriest είπε

1Gb με 8.5 ευρώ??? 

Τρέχω να πάρω πέντε πριν τελειώσει η προσφορά!

Αμε, όταν οι "έρευνες" λένε οτι έχει 30 ευρώ το GB στην Ελλάδα και είμαστε οι ποιο ακριβοί στην Ευρώπη, τοτε ναι μια χαρά ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να το κάνω το 5g όταν στα πακέτα που δίνουν τα ΜΒ είναι με το σταγονόμετρο. Το γεγονός μόνο ότι μιλάμε κυρίως για mb σε πακέτα κινητής εν έτη 2019 είναι απλά αστείο.

Επεξ/σία από shadowlike
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα ότι σιγά σιγά θα καταργήσουμε τις σταθερές συνδέσεις στο σπίτι και θα παίζουμε με 5G. Όχι άμεσα αλλά σε βάθος χρόνου νομίζω προς τα εκεί πάμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

είμαι ο μόνος που έχει ρυθμίσει το κινητό του σε 3G επίτηδες;

Όχι υπάρχουν αρκετοί στην Ελλάδα που ζούνε στην εποχή του χαλκού.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, snoopycrete είπε

Με μια γρήγορη ματιά το WU δίνει 1GB για 1 μήνα με 8.5e και το CU 1,5GB με 10e για ένα μήνα επίσης.

 

1 ώρα πριν, BurnedPriest είπε

1Gb με 8.5 ευρώ??? 

Τρέχω να πάρω πέντε πριν τελειώσει η προσφορά!

Αυτά είναι τα πακέτα εξαργύρωσης. Σε κάθε ανανέωση δίνουν extra GB. Μέσος όρος βγαίνει 2,5 - 3GB με €10 - €12. Απλά είναι δύσκολο για μερικούς να καταλάβουν οτι αυτό είναι το business model της Ελλάδας στην κινητή.

44 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

είμαι ο μόνος που έχει ρυθμίσει το κινητό του σε 3G επίτηδες;

Αν το κακόμοιρο Android σου φοράει modem για λύπηση, καλά κάνεις. Σε 4G θα έχεις χειρότερη αυτονομία / θερμοκρασία

  • Thanks 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια για να δουμε 5G ΕΛΛΑΔΑ θα περασουν αρκετα χρονακια ακομα  μακαρι ναρθει οσο πιο γρηγορα γινεται απο την αλλη.......... το ...θεμα ειναι οτι θα πεσει πολλη [ΨΗΣΙΜΟ] παιδια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά απορώ αν είναι τεχνολογικό φόρουμ ή φόρουμ μιζέριας.

1) Το 3G δεν άργησε να έρθει

2) Το 4G δεν άργησε να έρθει καθόλου

3) Γιατί να καθυστερήσει το 5G από που το βγάζετε αυτό το συμπέρασμα?

Υ.Γ.: Ότι έχουμε υπερβολική χρέωση τα έχουμε πει και συμφωνώ εν μέρη με αυτό, αλλά ας έρθει αρχικά το 5G να δούμε τι πακέτα και χρεώσεις θα υπάρχουν και μετά το συζητάμε αυτό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GoMaR είπε

....και ολο το πακετο του μηνα  θα το καταναλωσεις με ενα speedtest εδω Ελλαδα 😂

Αν τρεξεις το τεστ χωρις vpn (και ωστε να σε συνδεσει σε οτι να'ναι servers), τουλαχιστον οι official της cosmote δεν καταναλωνουν mb μεσα στο speedtest.

1 ώρα πριν, shadowlike είπε

Τι να το κάνω το 5g όταν στα πακέτα που δίνουν τα ΜΒ είναι με το σταγονόμετρο. Το γεγονός μόνο ότι μιλάμε κυρίως για mb σε πακέτα κινητής εν έτη 2019 είναι απλά αστείο.

Καμια σχεση το ενα με το αλλο. Οι σελιδες σου θα φορτωνουν πιο γρηγορα. Τα ιδια mb θα τρως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως το πάμε εδώ μέσα σε λίγο θα διαβάσουμε ότι το ελληνικό mobile Internet είναι και φτηνό σε σχέση με τις άλλες χώρες... Καταρρίπτουμε όλες τις σχετικές έρευνες μέσα σε μισή ώρα. 

Πρόσφατα μιλήσαμε με Vodafone ώστε να πάρουμε προφορές για business πακέτα με απεριόριστη ενδοεταιρική επικοινωνία κλπ. Ειδικά για τα data το αποτέλεσμα έδειξε πως για να έχει κάποιος 1.6GB πρέπει να πληρώνει συμβόλαιο κάπου 35 ευρώ το μήνα. Από προσωπικό εκατοντάδων, αμφιβάλλω αν ενδιαφέρθηκε έστω και ένας να μπει στο πρόγραμμα. Οι άλλοι παροχοι δεν είναι καλύτεροι φυσικά. 

Δεν με ενδιαφέρει πόσο δίνει το Vodafone CU το 1.5GB. Απλώς κοιτάω τι συμβαίνει στην υπόλοιπη Ευρώπη (όχι μόνο τη Δυτική). Και σύγκριση δεν υπάρχει. Αν δεν αλλάξει ριζικά η τιμολογιακή πολιτική και η λογική του καρτέλ, το 5G θα είναι ένα ανέκδοτο για αρκετά ακόμα χρόνια (η ιστορία έχει δείξει ότι bandwidth και όγκος δεδομένων πάνε χέρι-χέρι, πάει να πει με ταχύτητα 1Gbps όλοι θα θέλουν να κατεβάζουν περισσότερο, όχι απλώς ταχύτερα). 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Capture.JPG

120GB με 3 € καλά είναι...

4 ώρες πριν, torm23 είπε

Εγώ θα έλεγα ότι σιγά σιγά θα καταργήσουμε τις σταθερές συνδέσεις στο σπίτι και θα παίζουμε με 5G. Όχι άμεσα αλλά σε βάθος χρόνου νομίζω προς τα εκεί πάμε 

Σε πολύ πολύ πολύ .....................................βάθος χρόνου.
Θα το προλάβεις στα γεράματά σου.
Εγώ όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Γιαούρτι είπε

είμαι ο μόνος που έχει ρυθμίσει το κινητό του σε 3G επίτηδες;

Κι εμένα στο 3G είναι με απενεργοποιημένα τα mobile data ,προσμονώ την στιγμή που τα δεδομένα θα είναι δωρεάν😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...