Προς το περιεχόμενο

Η OnePlus «πληρώνει» για διαφημίσεις με τον Robert Downey Jr. αλλά όχι για πιστοποιήσεις αδιαβροχοποίησης


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, loukiack είπε

Μα αυτό ακριβώς λέω....πως χωρίς τον ΙΝΚΑ δεν θα με είχαν καλύψει παρόλο που δεν ήταν υπαιτιότητα μου.Άσε τώρα που συγκινήθηκαν μετά από τις καταγγελίες και μου κάνανε και χάρη που το αλλάξανε;Είσαι ο μόνος που λες πως έχεις εξυπηρετηθεί ξέρω άλλους 50 που δεν έχουν και γι αυτό σταματήσανε να αγοράζουν με IP6x καθώς τελικά δεν βρίσκουν άκρη. Όσο για την πιστοποίηση ορίστε η επίσημη απάντηση αν εσύ την βρίσκεις λογική τι να πω...Πρώτα λένε αδιάβροχή αλλά όχι ανθεκτική και ακριβώς από κάτω ανθεκτικό.Σταμάτα να προσπαθείς να μας βγάλεις όλους τρελούς εκτός αν δουλεύεις εκεί και σε θίξαμε.

Κατανοούμε επίσης την απορία σας για την ανθεκτικότητα της συσκευής στο νερό αλλά θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε επίσης πως η συσκευή Xcover 3 είναι αδιάβροχη αλλά οχι ανθεκτική στη σκόνη και στο νερό.

Το Samsung Galaxy XCover 3 έχει πιστοποίηση IP67 που σημαίνει ότι είναι ανθεκτικό στη σκόνη και το νερό. Η πιστοποίηση IP67 μεταφράζεται στο ότι το smartphone μπορεί να παραμείνει για έως 30 λεπτά μέσα στο νερό και σε βάθος 1 μέτρου χωρίς πρόβλημα. Η Samsung εγγυάται απλή προστασία από το νερό, όταν το πίσω κάλυμμα και το κάλυμμα της υποδοχής πολλαπλών χρήσεων έχουν κλείσει καλά, αλλά δεν εγγυάται ότι η συσκευή θα λειτουργήσει κανονικά αν χρησιμοποιηθεί σε νερό ή άλλα υγρά. Ανοιχτά ή ελαφρώς κλειστά καπάκια μπορούν να επιτρέψουν στο νερό ή την υγρασία και τη σκόνη να εισέλθει στη συσκευή και να προκαλέσει ζημιά.

Καλό θα ήταν επίσης να μην εκθέτεται η συσκευή σε νερό σε υψηλή πίεση, όπως τα κύματα της θάλασσας ή καταρράκτη, πισίνας. Επιπλέον, να μην βυθίζεται τη συσκευή σε ζεστό νερό, συμπεριλαμβανομένων αλμυρό νερό, ιονισμένο νερό ή νερό με σαπουνάδα.

Συγγνωμη αλλα αν δεν μπορεις να καταλαβεις ποσο κανει 1+1 δε σου φταιω εγω. Μου λες οτι δε σε καλυψαν επειδη θεωρησαν οτι δεν ειχες κλεισει καλα το καπακι. ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!!

Ποσο πιο απλα να το πουμε! μπες στο Myphone.gr και αντε ρωτα στα θεματα των σονυ τα τελευταια 5-6 χρονια, δες ποσοι εχουν καλυφθει!

Συγγνωμη αλλα τη βλακεια δεν την μπορω! 

αλλο δε σε καλυπτει εσενα που το εβαλες στο νερο χωρις να κλεισεις καπακι και αλλο εχει πιστοποιηση και δεν καλυπτει κανεναν! 

εσυ εκανες τη βλακεια και στο λεει ξεκαθαρα!

και οχι δε δουλευω σε τετοια αλλα απο την πρωτη μερα που εβγαλαν αδιαβροχα το κυνηγαω γιατι και τα πλενω και με εχουν καλυψει, ομως δεν κανω καταχρηση στις συνθηκες που προβλεπουν οι προδιαγραφες.

2 λεπτά πριν, hellghan είπε

Αυτά ισχύουν στις αρχές, όσο περνάει ο καιρός η αδιαβροχοποιηση αρχίζει και χαλάει. Επίσης ο περισσότερος κόσμος βάζει το κινητό σε θάλασσες και πισίνες, κάτι που δεν καλύπτετε και στο λέει. Σου εξηγεί ότι θα σε καλύψει όταν το κινητό είναι σε άριστη κατάσταση και όχι όταν είναι χτυπημένο ή ξεκουμπωμένο. και εγώ σε σέρβις κινητών δουλεύω, κανένα κινητό δεν έχει έρθει όπως πρέπει να έρθει όταν έχει γίνει ζημιά από νερό  

πες τα γιατι ο φιλος/φιλη παει να μας βγαλει τρελους! αλλο δεν καλυπτει κανεναν και αλλο να μην σε καλυπτει επειδη διαπιστωνει οτι εκανες εσυ χρηση εκτος προδιαγραφων/συνθηκων κλπ ή σε κακομεταχειρισμενη συσκευη! απλα και ξεκαθαρα!

Αυτο που διαβασαμε δειχνει ακριβως οτι θα σε καλυπτε αν δεν το εχεις βαλει στο νερο με μισανοιχτο καπακι πχ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Nikolas7_7 είπε

Συγγνωμη αλλα αν δεν μπορεις να καταλαβεις ποσο κανει 1+1 δε σου φταιω εγω. Μου λες οτι δε σε καλυψαν επειδη θεωρησαν οτι δεν ειχες κλεισει καλα το καπακι. ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!!

Ποσο πιο απλα να το πουμε! μπες στο Myphone.gr και αντε ρωτα στα θεματα των σονυ τα τελευταια 5-6 χρονια, δες ποσοι εχουν καλυφθει!

Συγγνωμη αλλα τη βλακεια δεν την μπορω! 

αλλο δε σε καλυπτει εσενα που το εβαλες στο νερο χωρις να κλεισεις καπακι και αλλο εχει πιστοποιηση και δεν καλυπτει κανεναν! 

εσυ εκανες τη βλακεια και στο λεει ξεκαθαρα!

και οχι δε δουλευω σε τετοια αλλα απο την πρωτη μερα που εβγαλαν αδιαβροχα το κυνηγαω γιατι και τα πλενω και με εχουν καλυψει, ομως δεν κανω καταχρηση στις συνθηκες που προβλεπουν οι προδιαγραφες.

πες τα γιατι ο φιλος/φιλη παει να μας βγαλει τρελους! αλλο δεν καλυπτει κανεναν και αλλο να μην σε καλυπτει επειδη διαπιστωνει οτι εκανες εσυ χρηση εκτος προδιαγραφων/συνθηκων κλπ ή σε κακομεταχειρισμενη συσκευη! απλα και ξεκαθαρα!

Αυτο που διαβασαμε δειχνει ακριβως οτι θα σε καλυπτε αν δεν το εχεις βαλει στο νερο με μισανοιχτο καπακι πχ...

καλά δεν έχει νόημα η συζήτηση......δεν έκανα καμία κατάχρηση λέμε.κανένα ανοιχτό καπάκι το χρησιμοποίησα όπως προέβλεπε ο κανονισμός του. Και ναι μπες στο myphone να δεις πόσοι δεν καλύφθηκαν και βρίζουν. Άνθρωπος απο το marketing της εταιρείας γέλαγε όταν του είπα θέλω αντικατάσταση. Κι εγώ κυνηγάω τα IP6x γι αυτό και ξενέρωσα με την OP+ που ως τωρα δε το έχει βάλει στις συσκευές της. ωραία λοιπόν εσύ είσαι ευτυχισμένος από τα service εγω όχι. δεν θα πληρώσω ομως εγώ την αμάθεια και την κακομεταχείριση των υπολοίπων γι αυτό έκανα την καταγγελια. γιατί ενώ δεν είχα κακομεταχειριστεί την συσκευή αρνήθηκαν να πράξουν όπως έπρεπε.σε συσκευη που έφταιγα γιατί δεν είχε πιστοποίηση και βράχηκε στην βροχή πλήρωσα τα πάντα στο service χωρίς μιλιά.αλλά να μην φταίω να μου την φοράς κιόλας ε όχι δε λέει.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, loukiack είπε

καλά δεν έχει νόημα η συζήτηση......δεν έκανα καμία κατάχρηση λέμε.κανένα ανοιχτό καπάκι το χρησιμοποίησα όπως προέβλεπε ο κανονισμός του. Και ναι μπες στο myphone να δεις πόσοι δεν καλύφθηκαν και βρίζουν. Άνθρωπος απο το marketing της εταιρείας γέλαγε όταν του είπα θέλω αντικατάσταση. Κι εγώ κυνηγάω τα IP6x γι αυτό και ξενέρωσα με την OP+ που ως τωρα δε το έχει βάλει στις συσκευές της. ωραία λοιπόν εσύ είσαι ευτυχισμένος από τα service εγω όχι. δεν θα πληρώσω ομως εγώ την αμάθεια και την κακομεταχείριση των υπολοίπων γι αυτό έκανα την καταγγελια. γιατί ενώ δεν είχα κακομεταχειριστεί την συσκευή αρνήθηκαν να πράξουν όπως έπρεπε.σε συσκευη που έφταιγα γιατί δεν είχε πιστοποίηση και βράχηκε στην βροχή πλήρωσα τα πάντα στο service χωρίς μιλιά.αλλά να μην φταίω να μου την φοράς κιόλας ε όχι δε λέει.

ρε ανθρωπε του θεου, αμα δεν μπορεις να καταλαβεις απλα ελληνικα ποιος σου φταιει? απο αυτο που γραφεις και εσυ, και εγω, βγαινει οτι ιδιο συμπερασμα. Οτι δεν ισχυει αυτο που λεγανε οι παραπανω οτι οι εταιρειες εξ ορισμου λενε οτι δεν καλυπτουν υγρασια. Εγω αυτο λεω απο το 1ο μου ποστ...ελεος με τα ελληνικα σας εδω μεσα. Αλλο το οτι σε εβγαλαν εκτος εγγυησης γιατι θεωρησαν,συμπεραναν οτι δεν εκανες σωστη χρηση και αλλο να σου πει, κυριε μου δεν καλυπτουμε το βρεγμενο, ειναι εντελως διαφορετικο. εγω λοιπον λεω οτι δεν ισχυει η μη καλυψη εξ ορισμου οπως λενε πολλοι εδω, για τα υπολοιπα ειναι περιττη η κουβεντα, καθε ενας εχεις τις εμπειριες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πες το απλά : H πιο κοινή δικαιολογία να στο γυρίσουν πίσω έχω ακούσει ανθρώπους να ωρύονται στο service είναι αυτή " Βρήκαμε μέσα υγρασία " . Να και αν ειναι sony/samsung πλαίσιο κοτσος η eshop . Έπεσα στη περίπτωση ; ίσως . Όταν λέω υγρασία εννοω ατμόσφαιρας μη παρεξηγουμαστε . Δικό μου κινητό δε έχω βρέξει ποτέ ούτε στους κατακλυσμούς του χειμώνα 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Πες το απλά : H πιο κοινή δικαιολογία να στο γυρίσουν πίσω έχω ακούσει ανθρώπους να ωρύονται στο service είναι αυτή " Βρήκαμε μέσα υγρασία " . Να και αν ειναι sony/samsung πλαίσιο κοτσος η eshop . Έπεσα στη περίπτωση ; ίσως . Όταν λέω υγρασία εννοω ατμόσφαιρας μη παρεξηγουμαστε . Δικό μου κινητό δε έχω βρέξει ποτέ ούτε στους κατακλυσμούς του χειμώνα 

χεχε, την υγρασια την ειχαν σαν δικαιολογια μια ζωη, ηταν δεν ηταν αδιαβροχα.. εγω παντως μια ζωη τα πλενω, γιατι ετσι μαρεσει, και 1 φορα που μου χρειαστηκε με καλυψαν ενω εστειλα με κουριερ γιατι ημουν επαρχια, και μαλιστα μετα απο  σχεδον 2 χρονια που θεωρουσα οτι θα με πεταξουν εξω. απο εκει και περα , ναι επειδη παροκολουθω στενα το φορουμ ξερω πολυ καλα οτι τις πιο πολλες περιπτωσεις τις καλυπταν/καλυπτουν, τωρα δεν ειμαι και μεσα στο κινητο του καθενος να ξερω τι εχει περασει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 20/05/2019 at 21:51, Nikolas7_7 said:

Άλλος από εδώ, που το στηρίζεις αυτό ? Εγώ και άλλοι 50 έχουμε πάει και μας έχουν καλύψει.. Πάλι λέτε ότι νάναι 

Πολλες εγγυήσεις γράφουν οτι δεν καλύπτεται η ζημιά από νερό παρόλο που μπορεί να είναι IP68. Μάλιστα σχεδόν όλα τα κινητά, μέσα τους έχουν ένα αυτοκόλλητο που αλλάζει χρώμα όταν έρχεται σε επαφή με υγρά και έτσι ξέρουν αν η ζημιά έγινε από υγρό. Άμα είναι IP68 και το καλύπτουν τι τους νοιάζει να ξέρουν ότι η ζημιά είναι από νερό;
Ίσως κάποιες εταιρίες να το καλύπτουν όντως και να μου διαφεύγει.

Πάντως αν κάνω μπάνιο με το κινητό μου κάθε μέρα για 1 χρόνο και το καλοκαίρι το βουτάω στην θάλασσα, όταν χαλάσει και τους πω οτι έκανα βουτιες με το κινητό και θέλω να το αλλάξουν, κάτι μου λέει ότι θα με διαολοστείλουν. 

Επεξ/σία από chriskarta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, chriskarta είπε

Πολλες εγγυήσεις γράφουν οτι δεν καλύπτεται η ζημιά από νερό παρόλο που μπορεί να είναι IP68. Μάλιστα σχεδόν όλα τα κινητά, μέσα τους έχουν ένα αυτοκόλλητο που αλλάζει χρώμα όταν έρχεται σε επαφή με υγρά και έτσι ξέρουν αν η ζημιά έγινε από υγρό. Άμα είναι IP68 και το καλύπτουν τι τους νοιάζει να ξέρουν ότι η ζημιά είναι από νερό;
Ίσως κάποιες εταιρίες να το καλύπτουν όντως και να μου διαφεύγει.

Πάντως αν κάνω μπάνιο με το κινητό μου κάθε μέρα για 1 χρόνο και το καλοκαίρι το βουτάω στην θάλασσα, όταν χαλάσει και τους πω οτι έκανα βουτιες με το κινητό και θέλω να το αλλάξουν, κάτι μου λέει ότι θα με διαολοστείλουν. 

Εγώ δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Το να λεμε κάτι, και να το φτάνετε στο άλλο άκρο μια ζωή με ξεπερνάει... Είναι η κλασική αντίδραση του ελληναρα που απλά θέλει να απαντήσει.. Χρυσέ μου άνθρωπε αυτό που είπα 500 φορές είναι ότι έχουν τρόπο να καταλάβουν αν έχασε στεγανοποιηση από κακή χρήση ή από κατασκευαστικο ελάττωμα..  Εφόσον το διαπιστώσουν κάνουν τα ανάλογα. Επίσης τα σονυ είχαν σε κάθε θύρα αυτό το αυτοκόλλητο που λες ώστε να μπορούν να έχουν μια εικόνα από που μπήκε νερό, πχ μπήκε νερό από σασί ή από θύρα.. 

Και μετά να τσεκαρουν αν η θύρα είχε πρόβλημα κατασκευής ή αν την έχεις διαλύσει.

Πχ κάποτε σοθ έλεγαν για να δεις ότι εινα στεγανο, να μπεις στον αισθητήρα μέτρησης της πίεσης, και ενώ το έχεις σταθερό κάτω το τηλ να το πιέσεις ελαφρά στην οθόνη.  Αν δεις να αλλάζει η ένδειξη σημαίνει ότι είναι στεγανο γιατί δεν ισορροπεί ο εσωτερικός αέρας με τον εξωτερικό αμέσως και καταλαβαίνει τη διαφορά ως πίεση.. Αν είχες θέμα ή πχ ανοιχτή μια θύρα δε θα έβλεπες αλλαγή στην ένδειξη της πίεσης... 

Τέλος αυτό που είπα είναι να το πλενεις στη βρύση,όχι στη θάλασσα που απαγορεύεται ξεκάθαρα.. Παντού λέει για γλυκό νερό. Επίσης λίγο μυαλό αν έχεις καταλαβαίνεις ότι η αλμύρα της θάλασσας το καταστρέφει σε χρόνο dt, ειδικα αν δεν το ξεπλυνεις καλά αμέσως, άρα το να θες να σε καλύψουν επειδή εσύ το έκανες GoPro το κινητό είναι δικό σου πρόβλημα..

Προσωπικά έχω φίλο που πήγαινε για surf με το sony του και δεν του έπαθε ποτέ τίποτα, και ξέρω άτομα που τα έβαλαν και στη θάλασσα και τους κάλυψαν...αλλα έτυχε... Αυτά είναι εξαιρέσεις. Ο κανόνας είναι ότι αν το χειρίζεσαι βάσει προδιαγραφών και γίνει η στραβή, σε καλύπτει συνήθως εκτός αν έχεις κάνει ζημιά και δεν το ξέρεις..πχ λιωσιμο παιχνίδια το καλοκαίρι να δουλεύει στους 60 βαθμούς το κινητό, να ξεραθει η κόλλα και μετά να το βρέχεις, τότε ναι ίσως δε σε καλύψουν. Ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για τη χρήση που κάνει και για της επιλογές του γενικά.. 

Ελπίζω να σε κάλυψα

Επεξ/σία από Nikolas7_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, Nikolas7_7 said:

Εγώ δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Το να λεμε κάτι, και να το φτάνετε στο άλλο άκρο μια ζωή με ξεπερνάει... Είναι η κλασική αντίδραση του ελληναρα που απλά θέλει να απαντήσει.. Χρυσέ μου άνθρωπε αυτό που είπα 500 φορές είναι ότι έχουν τρόπο να καταλάβουν αν έχασε στεγανοποιηση από κακή χρήση ή από κατασκευαστικο ελάττωμα..  Εφόσον το διαπιστώσουν κάνουν τα ανάλογα. Επίσης τα σονυ είχαν σε κάθε θύρα αυτό το αυτοκόλλητο που λες ώστε να μπορούν να έχουν μια εικόνα από που μπήκε νερό, πχ μπήκε νερό από σασί ή από θύρα.. 

Και μετά να τσεκαρουν αν η θύρα είχε πρόβλημα κατασκευής ή αν την έχεις διαλύσει.

Πχ κάποτε σοθ έλεγαν για να δεις ότι εινα στεγανο, να μπεις στον αισθητήρα μέτρησης της πίεσης, και ενώ το έχεις σταθερό κάτω το τηλ να το πιέσεις ελαφρά στην οθόνη.  Αν δεις να αλλάζει η ένδειξη σημαίνει ότι είναι στεγανο γιατί δεν ισορροπεί ο εσωτερικός αέρας με τον εξωτερικό αμέσως και καταλαβαίνει τη διαφορά ως πίεση.. Αν είχες θέμα ή πχ ανοιχτή μια θύρα δε θα έβλεπες αλλαγή στην ένδειξη της πίεσης... 

Τέλος αυτό που είπα είναι να το πλενεις στη βρύση,όχι στη θάλασσα που απαγορεύεται ξεκάθαρα.. Παντού λέει για γλυκό νερό. Επίσης λίγο μυαλό αν έχεις καταλαβαίνεις ότι η αλμύρα της θάλασσας το καταστρέφει σε χρόνο dt, ειδικα αν δεν το ξεπλυνεις καλά αμέσως, άρα το να θες να σε καλύψουν επειδή εσύ το έκανες GoPro το κινητό είναι δικό σου πρόβλημα..

Προσωπικά έχω φίλο που πήγαινε για surf με το sony του και δεν του έπαθε ποτέ τίποτα, και ξέρω άτομα που τα έβαλαν και στη θάλασσα και τους κάλυψαν...αλλα έτυχε... Αυτά είναι εξαιρέσεις. Ο κανόνας είναι ότι αν το χειρίζεσαι βάσει προδιαγραφών και γίνει η στραβή, σε καλύπτει συνήθως εκτός αν έχεις κάνει ζημιά και δεν το ξέρεις..πχ λιωσιμο παιχνίδια το καλοκαίρι να δουλεύει στους 60 βαθμούς το κινητό, να ξεραθει η κόλλα και μετά να το βρέχεις, τότε ναι ίσως δε σε καλύψουν. Ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για τη χρήση που κάνει και για της επιλογές του γενικά.. 

Ελπίζω να σε κάλυψα

Η Samsung για το Galaxy S10 λέει ξεκάθαρα ότι εάν πάθει ζημιά από νέρο στο καλύπτει.

Η LG από την άλλη παρόλο που κάποια κινητά της είναι IP68, αν δουν ζημιά από νέρο δεν σε καλύπτουν. 
https://www.truthinadvertising.org/wp-content/uploads/2018/07/V30_Limited_Warranty-highlighted.pdf 
Ορίστε και η εγγύηση από το V30 της LG που έχει IP68. Ίσως υπάρχουν αλλαγές από χώρα σε χώρα αλλά πατώντας το λινκ βλέπουμε και οι δύο το ίδιο πράγμα υπογραμμισμένο.. 
 

Αυτά τα "η κλασσική αντίδραση του ελληνάρα που απλά θέλει να απαντήσει.." και τα "λίγο μυαλό αν έχεις καταλαβαίνεις" δεν υπάρχει λόγος να τα λες. Συζήτηση κάνουμε. Ο καθένας έχει την γνώμη του.   

Επεξ/σία από chriskarta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...