Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή σκληρού δίσκου


mikebol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε ολους, θελω να προσθεσω έναν ssd στον υπολογιστή μου. Ο υπαρχον δίσκος ειναι hdd. 

Θελω να κάνω copy οτι υπάρχει (και το λειτουργικό)στον hdd -> ssd. Με λίγα λογια, ο ssd ναι ειναι ο main δίσκος μου. 

Είναι εφικτό να γίνει αυτο, και αν ναι πως?? Προτείνετε να το αποφυγω?? Προτεινετε κατι αλλο που θα εχει την ίδια λειτουργικότητα??

Ο λογος που θελω να μην κάνω φορμάτ ειναι λογω των αρκετών προγραμματων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται οτι γίνεται με πολλά προγράμματα clone disk κτλ οπως το easeus partition manager πχ, απλά θα πρέπει να είναι ο ssd στο ίδιο μέγεθος ή μεγαλύτερος απο τον hdd ώστε να γίνει η διαδικασία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νέα εγκατάσταση των windows 10 σε ssd (από φλασάκι) , παίρνει κανά τέταρτο βαριά. Αν έχεις vdsl , μαζί με τα updates, κανά 20λεπτο . 

Μη θυμάσαι τα ... παλιά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mikebol είπε

Εχω τα windows 8.1 και αρκετά προγράμματα μεσα περασμένα. Δεν είναι ο χρόνος το προβλημα, απλα δεν θελω να τα χάσω.

Αν πάρεις samsung έχει πρόγραμμα να κάνεις clone, δεν ξέρω ποιες άλλες το έχουν. 

Αν ο HDD είναι WD έχεις δωρεάν μια έκδοση Acronis που έχει επιλογή για clone, πιθανώς να έχουν και άλλες εταιρίες δεν γνωρίζω

Υπάρχει και το Clonezilla με bootable usb για cloning 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, mikebol είπε

Εχω τα windows 8.1 και αρκετά προγράμματα μεσα περασμένα. Δεν είναι ο χρόνος το προβλημα, απλα δεν θελω να τα χάσω.

Είναι ένα θέμα να τα εγκαταστήσεις ξανά, απλά και η εγκατάσταση στον ssd, είναι το 1/3 του χρόνου που ήθελαν στον hdd , στη χειρότερη . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...