Προς το περιεχόμενο

Πρώτη αντίδραση από Huawei, με τον αποκλεισμό συνεργασίας να περιλαμβάνει και τις Intel, Qualcomm και Broadcom


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mozozozo1 είπε

Τα περισσοτερα λαπτοπ της χαβαη ειναι με ιντελ μηχανακια παντως

σχετικώς μικρό το κακό εφόσον λογικά μπορεί να στραφεί και σε amd. Εκτός και αν κάποια στιγμή ο αποκλεισμός περιλάβει και amd , επομένως λογικά θα πάψει να προσφέρει laptop ή θα αναγκαστεί να πατήσει σε νερά amd, intel και να βγάλει δικούς της επεξεργαστές.

2 ώρες πριν, ThReSh είπε

Και τι επεξεργαστές θα βάλει η Huawei στα Laptops της?

amd αν δεν συμπεριληφθούν και αυτοί στον αποκλεισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι περισσότεροι εδώ μέσα μιλάτε για την Κίνα λες και είναι καμιά καημένη που την αδικεί η κακιά Αμερική. Οι αμερικάνοι δεν αστειεύονται με την ασφάλεια, καλά κάνουν. Μαζέψατε social credits εδώ μέσα μπράβο, περάστε να πάρετε το καρβέλι και τα δύο κεσεδάκια γιαούρτι, αφού γουστάρετε Κίνα.

  • Like 3
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, valkon είπε

Οι περισσότεροι εδώ μέσα μιλάτε για την Κίνα λες και είναι καμιά καημένη που την αδικεί η κακιά Αμερική. Οι αμερικάνοι δεν αστειεύονται με την ασφάλεια, καλά κάνουν. Μαζέψατε social credits εδώ μέσα μπράβο, περάστε να πάρετε το καρβέλι και τα δύο κεσεδάκια γιαούρτι, αφού γουστάρετε Κίνα.

αμερικανοι και ασφαλεια δεδομενων ειναι ενα ανεκδοτο απλα

 

αμα ηθελαν να εξασφαλισουν την ''ασφαλεια'', θα μπορουσαν να φτιαξουν εναν οργανισμο που θα ελεγχει τα παντα, σε επιπεδο hw/sw πριν βγει στην αγορα...γενικα η αποφαση ειναι λιγο αστεια αλλα ολοι ξερουμε οτι οι αμερικανοι ειναι σε ανοικτο πολεμο με την κινα τον τελευταιο καιρο...η προφαση ειανι απλα για γελια αλλα οπως ειπα, η χαβαι δεν προκειται να κλεισει κιολας...ολες αυτες οι εταιρειες γιγαντοθηκαν λογω αγορας κινας που απλα ειναι τεραστια (μιλαμε για πανω απο 1δις)....σιγουρα θα χασουν ενα μεριδιο της αγορας, αλλα δε θα πτωχευσουν κιολας....

 

το κακο ειναι οτι σαν καταναλωτες αυτο θα μας ζημιωσει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, DsLmAnIaC είπε

Ενώ η Google φροντίζει για την ασφάλεια σου και δεν αποθηκεύει η διατηρεί πουθενά τα δεδομένα σου. Εύγε. 

Νομιζω πως όπως και η κινέζικη αγορά απαγορεύει στην Google να κάνει παιχνίδι... γινεται ακριβώς το ίδιο και από την αμερικάνικη.
πιόνια είναι όλες οι εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Volga είπε

Νομιζω πως όπως και η κινέζικη αγορά απαγορεύει στην Google να κάνει παιχνίδι... γινεται ακριβώς το ίδιο και από την αμερικάνικη.
πιόνια είναι όλες οι εταιρίες.

Στην google απαγορεύεται στην κίνα. Το ίδιο και η Huawai δεν μπορούσε να κάνει δουλειά στις Ηνωμένες πολιτείες. Με την νέα απόφαση την αποκλείει από τον παγκόσμιο χάρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Στην google απαγορεύεται στην κίνα. Το ίδιο και η Huawai δεν μπορούσε να κάνει δουλειά στις Ηνωμένες πολιτείες. Με την νέα απόφαση την αποκλείει από τον παγκόσμιο χάρτη.

καλα δεν την αποκλείει κι όλας... :) 
Το Android είναι Open Source. Η διαφορά του Open Source Android με το Google Android είναι το Play Store το Google Maps και η επίσημη εφαρμογή του Youtube (και για το youtube δεν είμαι και σίγουρος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Ο Trump αποφασίζει και για σένα και ας μην έχεις σχεση με  USA δεν ακούγεται δημοκρατικό :P

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς και πως εμπλέκεται η έννοια της "δημοκρατίας" στο θέμα μας. Επειδή η Google και η Huawei είναι πολυεθνικές που πουλάνε προιόντα παγκόσμια, οι τοπικές κυβερνήσεις και οι πρωθυπουροί δεν θα έπρεπε να έχουν το δικαίωμα να πάρουν αποφάσεις για τη λειτουργία τους επειδή μπορεί ο Ιρλανδός ή ο Έλληνας να χάσουν το mail τους ή τα αγαπημένα τους apps? 

Νομίζω ότι κάποιοι το βλέπετε πολύ ουτοπικά το θέμα και καθόλου ρεαλιστικά. Εκτός αν έχω παρεξηγήσει κάτι.

O Trump και ο κάθε Trump θα έπρεπε να βάζει πρώτα σε προταιρεότητα τα συμφέροντα της χώρας του. Αυτά ορκίζεται να υπηρετεί και όχι τα συμφέροντα της Κίνας ή του γειτονικού κράτους. Και δείχνει ότι κάνει ακριβώς αυτό. Και μάντεψε τι κάνει και ο Xi Jinping... Μακάρι να είχαμε κι εμείς πολιτικούς που να ήταν διατεθειμένοι να ρισκάρουν την καρέκλα τους παίρνοντας πραγματικές αποφάσεις που γίνονται πράξη και όχι το θέατρο που επικρατεί τώρα. 

Στη δική μας περίπτωση η Google απλώς θα λάδωνε τον "πρόεδρο" και θα συνέχιζε κανονικότατα τη συνεργασία με τη Huawei παρά τις σοβαρές κατηγορίες μόνο και μόνο για να μη χάσει τα δις. Αν αυτό για σας είναι ο σωστός "δημοκρατικός" τρόπος εγώ πάω πάσο.

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς και πως εμπλέκεται η έννοια της "δημοκρατίας" στο θέμα μας. Επειδή η Google και η Huawei είναι πολυεθνικές που πουλάνε προιόντα παγκόσμια, οι τοπικές κυβερνήσεις και οι πρωθυπουροί δεν έχουν το δικαίωμα να πάρουν αποφάσεις για τη λειτουργία τους επειδή μπορεί ο Ιρλανδός ή ο Έλληνας να χάσουν το mail τους ή τα αγαπημένα τους apps? 

Νομίζω ότι κάποιοι το βλέπετε πολύ ουτοπικά το θέμα και καθόλου ρεαλιστικά. Εκτός αν έχω παρεξηγήσει κάτι.

O Trump και ο κάθε Trump θα έπρεπε να βάζει πρώτα σε προταιρεότητα τα συμφέροντα της χώρας του. Αυτά ορκίζεται να υπηρετεί και όχι τα συμφέροντα της Κίνας ή του γειτονικού κράτους. Και δείχνει ότι κάνει ακριβώς αυτό. Μακάρι να είχαμε κι εμείς πολιτικούς που να ήταν διατεθειμένοι να ρισκάρουν την καρέκλα τους παίρνοντας πραγματικές αποφάσεις που γίνονται πράξη και όχι το θέατρο που επικρατεί τώρα. 

Στη δική μας περίπτωση η Google απλώς θα λάδωνε τον "πρόεδρο" και θα συνέχιζε κανονικότατα τη συνεργασία με τη Huawei παρά τις σοβαρές κατηγορίες μόνο και μόνο για να μη χάσει τα δις. Αν αυτό για σας είναι ο σωστός "δημοκρατικός" τρόπος εγώ πάω πάσο.

Δεν πάει ακριβώς έτσι.

Και ο Χίτλερ και ο Στάλιν και ο Αμιν Νταντά τα "συμφέροντα" των χωρών τους φρόντιζαν. 

Και επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω σε ένα μεγάλο ποσοστό για το αν προασπίζονται τα συμφέροντα των απλών πολιτών ή κάποιων άλλων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα ακολουθήσω την Huawei σε ότι κι αν κάνει(αρκεί να κρατήσει τα γνωστά στάνταρ της) . Και ανυπομονώ ο κόσμος (και δη όλες οι κινεζικές εταιρίες) να αντιδράσει απέναντι στο μονοπώλιο της Google. (το YouTube μόνο θα τσούξει.. Για τα υπόλοιπα υπάρχει εναλλακτική. Και για το YouTube  υπάρχει βέβαια αλλά εκεί θέλει χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς και πως εμπλέκεται η έννοια της "δημοκρατίας" στο θέμα μας. Επειδή η Google και η Huawei είναι πολυεθνικές που πουλάνε προιόντα παγκόσμια, οι τοπικές κυβερνήσεις και οι πρωθυπουροί δεν θα έπρεπε να έχουν το δικαίωμα να πάρουν αποφάσεις για τη λειτουργία τους επειδή μπορεί ο Ιρλανδός ή ο Έλληνας να χάσουν το mail τους ή τα αγαπημένα τους apps? 

Νομίζω ότι κάποιοι το βλέπετε πολύ ουτοπικά το θέμα και καθόλου ρεαλιστικά. Εκτός αν έχω παρεξηγήσει κάτι.

O Trump και ο κάθε Trump θα έπρεπε να βάζει πρώτα σε προταιρεότητα τα συμφέροντα της χώρας του. Αυτά ορκίζεται να υπηρετεί και όχι τα συμφέροντα της Κίνας ή του γειτονικού κράτους. Και δείχνει ότι κάνει ακριβώς αυτό. Μακάρι να είχαμε κι εμείς πολιτικούς που να ήταν διατεθειμένοι να ρισκάρουν την καρέκλα τους παίρνοντας πραγματικές αποφάσεις που γίνονται πράξη και όχι το θέατρο που επικρατεί τώρα. 

Στη δική μας περίπτωση η Google απλώς θα λάδωνε τον "πρόεδρο" και θα συνέχιζε κανονικότατα τη συνεργασία με τη Huawei παρά τις σοβαρές κατηγορίες μόνο και μόνο για να μη χάσει τα δις. Αν αυτό για σας είναι ο σωστός "δημοκρατικός" τρόπος εγώ πάω πάσο.

Το ότι εξυπηρετεί τα συμφέροντα της χώρας του και λειτουργεί σαν αφεντικό της γης εσένα σου φαίνεται εντάξει; Επίσης τα λογικά άλματα που έκανες για να μας πεις ότι στην Ελλάδα θα λαδώναμε άρα συμπέρασμα καλή χώρα η Αμερική, με ξεπερνάνε :P.

2 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Δεν πάει ακριβώς έτσι.

Και ο Χίτλερ και ο Στάλιν και ο Αμιν Νταντά τα "συμφέροντα" των χωρών τους φρόντιζαν. 

Και επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω σε ένα μεγάλο ποσοστό για το αν προασπίζονται τα συμφέροντα των απλών πολιτών ή κάποιων άλλων. 

Η λογική του (fotis13) είναι, αφού ψηφίστηκε ότι και να κάνει, σεβόμαστε.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Μάγκες μου αυτό που ακόμα και εδώ βλέπετε την Apple να το προσέξετε. 

5G war...not apple....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HALF EVIL είπε

Δεν πάει ακριβώς έτσι.

Και ο Χίτλερ και ο Στάλιν και ο Αμιν Νταντά τα "συμφέροντα" των χωρών τους φρόντιζαν. 

Και επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω σε ένα μεγάλο ποσοστό για το αν προασπίζονται τα συμφέροντα των απλών πολιτών ή κάποιων άλλων. 

Λίγο άδικη η συγκριση σου. Δηλαδή όταν κάποιος κοιτάζει το συμφέρον του κράτους του θεωρείται δικτάτορας και πρέπει να τον συγκρίνουμε με αυτούς πυ περιγράφεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 minutes ago, gdriver said:

 

amd αν δεν συμπεριληφθούν και αυτοί στον αποκλεισμό.

Αμερικανική εταιρεία είναι κι αυτή, λογικά συμπεριλαμβάνεται μιας κι ο αποκλεισμός είναι γενικός...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ziaba είπε

Πέρσι η zte, φέτος η huawei, του χρόνου η xiaomi.... τι άλλο θα κάνουν η Αμερικανοί για να ανεβάσουν την Apple?

H xiaomi το έχει δει το έργο γι αυτό φτιάχνει και κινητά, εκτός από λάμπες, βραστήρες, σκούπες, πατίνια, κοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Λίγο άδικη η συγκριση σου. Δηλαδή όταν κάποιος κοιτάζει το συμφέρον του κράτους του θεωρείται δικτάτορας και πρέπει να τον συγκρίνουμε με αυτούς πυ περιγράφεις? 

Τραβηγμένη η σύγκριση θέλοντας να τονίσω ότι το συμφέρον του κράτους μου με δεδομένο ότι αποτελεί υπερδύναμη κατά πάσα πιθανότητα πλήττει, όχι μόνο τα συμφέροντα πιο αδύναμων κρατών , αλλά και απ' ευθείας του ίδιους τους πολίτες , πράγμα που δεν μπορεί να είναι αποδεκτό.   

Τα περί κατασκοπείας τα θεωρώ το λιγότερο φαιδρά, λες και η Huawei ( βλ. Κινέχικο κράτος)  και η κάθε Huawei θα επιχειρούσε με τόσο χοντροκομένο τρόπο να κατασκοπεύσει τις ΗΠΑ  και αυτές να μην το καταλάβαιναν.  Το ζήτημα είναι καθαρά εμπορικό με τον μανδύα της Εθνικής Ασφάλειας. 

Αν δεχτούμε όλοι ότι η μόνη Δημοκρατία παγκοσμίως είναι η Δημοκρατία του χρήματος, όλα εξηγούνται πολύ απλά.  Αυτό ισχύει άσχετα με το τι είδους καθεστώς επικρατεί, Τράμπ ή Πούτιν  ή Σι Τζινπινγκ.  Τα επιχειρηματικά λόμπι καθορίζουν την παγκόσμια Δημοκρατία , ανάλογα με τα  συμφέροντα. Λογικό είναι κάποια στιγμή αυτά να αλληλοσυγκρουστούν . 

Ποια είναι τα πραγματικά θύματα;  Πιστεύω ότι το αντιλαμβάνεσαι . :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...