Προς το περιεχόμενο

Πρώτη αντίδραση από Huawei, με τον αποκλεισμό συνεργασίας να περιλαμβάνει και τις Intel, Qualcomm και Broadcom


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Τραβηγμένη η σύγκριση θέλοντας να τονίσω ότι το συμφέρον του κράτους μου με δεδομένο ότι αποτελεί υπερδύναμη κατά πάσα πιθανότητα πλήττει, όχι μόνο τα συμφέροντα πιο αδύναμων κρατών , αλλά και απ' ευθείας του ίδιους τους πολίτες , πράγμα που δεν μπορεί να είναι αποδεκτό.   

Τα περί κατασκοπείας τα θεωρώ το λιγότερο φαιδρά, λες και η Huawei ( βλ. Κινέχικο κράτος)  και η κάθε Huawei θα επιχειρούσε με τόσο χοντροκομένο τρόπο να κατασκοπεύσει τις ΗΠΑ  και αυτές να μην το καταλάβαιναν.  Το ζήτημα είναι καθαρά εμπορικό με τον μανδύα της Εθνικής Ασφάλειας. 

Αν δεχτούμε όλοι ότι η μόνη Δημοκρατία παγκοσμίως είναι η Δημοκρατία του χρήματος, όλα εξηγούνται πολύ απλά.  Αυτό ισχύει άσχετα με το τι είδους καθεστώς επικρατεί, Τράμπ ή Πούτιν  ή Σι Τζινπινγκ.  Τα επιχειρηματικά λόμπι καθορίζουν την παγκόσμια Δημοκρατία , ανάλογα με τα  συμφέροντα. Λογικό είναι κάποια στιγμή αυτά να αλληλοσυγκρουστούν . 

Ποια είναι τα πραγματικά θύματα;  Πιστεύω ότι το αντιλαμβάνεσαι . :) 

Το πρόβλημα είναι ότι όλοι θα ήθελαν να είναι υπερδύναμη και αυτοί που είναι ήδη, πράττουν ανάλογα για να παραμείνουν σε αυτή τη θέση. 

Όσο φαιδρά και αν θεωρούμε τα σενάρια της κατασκοπείας, δεν μπορούμε με σιγουριά να τα αναιρέσουμε. Προσωπικά πιστεύω ότι ισχύουν και τα δυο ταυτόχρονα. Και η κατασκοπεία και το εμπορικό συμφέρον. 

Μα δεν υπάρχει κάτι να δεχτείς. Έτσι είναι. Θα έλεγα ότι η μόνη "Δημοκρατία" παγκομίως είναι αυτή των resources γενικότερα. Είτε αυτό λέγεται χρήμα, είτε γεωλογικός πλούτος, τεχνολογία, κλπ. Πάντα όλα εκεί καταλείγουν, στο ποιος έχει τα περισσότερα resources. Αλλά αυτό είναι μια πολύ μεγάλη συζήτηση που δεν μπορούμε να αναλύσουμε εδώ...

Ναι, φυσικά και το θύμα πάντα είναι ο λιγότερο ισχυρός. Αυτό είναι κάτι όμως που ισχύει παντού στην φύση και δεν περιορίζεται μόνο στις εμπορικές κόντρες της ΗΠΑ και της Κίνας. Και δεν νομίζω να αλλάξει σύντομα. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, nero62 είπε

χαχαχαχ τώρα που το σκέπτομαι πίκρα που θα φάνε οι αλυσίδες που στοκάρισαν τα τελευταία  της χαβάι του χιλιάρικου.. θα το φυσάνε και δε θα κρυώνει.. λογικά θα βάλουνε τρελή προσφορά για να το διώξουν? Για να δούμε :P

"...κατόπιν παραγγελίας / παράδοση σε 4-10 ημέρες..."

εξαφανίστηκε από τα σκρουτζομάγαζα το Ρ30 και γεμίσαμε με αγγελίες για μεταχειρισμένα "σε κατάσταση σφραγισμένου"

 

Επεξ/σία από MAFAKA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Το πρόβλημα είναι ότι όλοι θα ήθελαν να είναι υπερδύναμη και αυτοί που είναι ήδη, πράττουν ανάλογα για να παραμείνουν σε αυτή τη θέση. 

Όσο φαιδρά και αν θεωρούμε τα σενάρια της κατασκοπείας, δεν μπορούμε με σιγουριά να τα αναιρέσουμε. Προσωπικά πιστεύω ότι ισχύουν και τα δυο ταυτόχρονα. Και η κατασκοπεία και το εμπορικό συμφέρον. 

Μα δεν υπάρχει κάτι να δεχτείς. Έτσι είναι. Θα έλεγα ότι η μόνη "Δημοκρατία" παγκομίως είναι αυτή των resources γενικότερα. Είτε αυτό λέγεται χρήμα, είτε γεωλογικός πλούτος, τεχνολογία, κλπ. Πάντα όλα εκεί καταλείγουν, στο ποιος έχει τα περισσότερα resources. Αλλά αυτό είναι μια πολύ μεγάλη συζήτηση που δεν μπορούμε να αναλύσουμε εδώ...

Ναι, φυσικά και το θύμα πάντα είναι ο λιγότερο ισχυρός. Αυτό είναι κάτι όμως που ισχύει παντού στην φύση και δεν περιορίζεται μόνο στις εμπορικές κόντρες της ΗΠΑ και της Κίνας. Και δεν νομίζω να αλλάξει σύντομα. 

Θα συμφωνησω με ολα οσα γραφεις. 

Το θέμα είναι ότι δεχόμαστε όλα αυτά στο βαθμό που δεν μας πλήτουν άμεσα  και καιρια. 

Σχετικά με την Δημοκρατία των resources , ας παρουμε ενα  φανταστικο παραδειγμα που μας αφορα αμεσα. Η Τουρκια , ως ισχυροτερη της Ελλάδος , με έναν δημοκρατικά πολλάκις εκλεγμένο ηγέτη, αποφασίζει αυριο και νομοθετει ότι τα κοιτάσματα της Ανατολικής Μεσογείου της ανήκουν, επικαλούμενη κάποιες θεωρίες.  

Σε έναν τρίτο,  ας πούμε Χιλιανο, αυτό,  το πιθανότερο είναι να του φαινόταν αδιάφορο στον βαθμό που δεν τον επηρεάζει.  Για σένα και μένα όμως το πιθανότερο είναι να σημαίνει πόλεμο, ή συνθηκολόγηση. 

Βλέπεις ότι ο θιγόμενος εν προκειμένω σίγουρα δεν αποδέχεται την μοιρολατρική άποψη του , τι να κάνουμε,  αυτή είναι η δημοκρατία της ισχύος. 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως ότι και αν γίνει επειδή δεν έχω τον χρόνο να γίνω πειραματόζωο απλά θα δώσω το p20 pro και παρήγγειλα samsung s10+

πρώτη φορά samsung. θα δείξει πως θα πάει. 

δεν έχει νόημα να είμαι με την αγωνία και να μου σπάνε τα νεύρα σε νέο λογισμικο. 

θέλω να χρησιμοποιώ chrome. θελω να χρησιμοποιώ youtube. θέλω το play store Και όχι κάποιο κινέζικο κλώνο.

Θα δείξει αν έκανα καλά η όχι...  😉 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

"...κατόπιν παραγγελίας / παράδοση σε 4-10 ημέρες..."

εξαφανίστηκε από τα σκρουτζομάγαζα το Ρ30 και γεμίσαμε με αγγελίες για μεταχειρισμένα "σε κατάσταση σφραγισμένου"

Από πουθενά δεν εξαφανίστηκε και θα ήταν το λιγότερο γελοίο αυτό. 

Κάποιοι βιάζονται και πανικοβαλονται χωρις λογο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, KyloRen είπε

Πολύ θα γουστάρω να βρει τρόπο η Huawei και να σηκωθεί πάλι χωρίς να έχει ανάγκη την Google να βρει ευρωπαϊκές εταιρείες να την στηρίξουν, να δούμε μετά τι άλλα μέσα θα βάλει ο τραμπ.... 

Και σιγα μην αφησει ο 'μπαμπας' την Ευρωπη να κανει κατι τετοιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις μεταξύ τους συναλλαγές θα υπάρχει ζημιά κια για τους 2. Μιλάμε για τεράστιο κολοσσό ώστε τα αμερικανάκια να κόψουν συνεργασία μαζί τους. Εκτός από θέμα τζίρου είναι και θέμα χρηματηστηρίου. Με το που κοπεί η μεταξύ τους συνεργασία θα έχουν όλοι κάθετη πτώση. Και μια κυβερνητική εταιρεία όπως η HUAWEI δεν θα την νοιάζει τόσο όσο τις εταιρείες της Αμερικής. Συν επίσης ότι οι κινέζοι είναι μάστερ στην βελτισοποίηση ειδών. Θα ναι γελοίο γι΄αυτούς να βγάλουν αντίστοιχο τσιπ σαν της qualcomm. Οπότε θα κάνουν λίγα νεράκια ο ένας στον άλλον και μετά θα τα βρουν. Οι μόνοι κερδισμένοι θα είναι όλο αυτο το διάστημα τα αφεντικά της samsung

1 ώρα πριν, mihalis19 είπε

εγώ πάντως ότι και αν γίνει επειδή δεν έχω τον χρόνο να γίνω πειραματόζωο απλά θα δώσω το p20 pro και παρήγγειλα samsung s10+

πρώτη φορά samsung. θα δείξει πως θα πάει. 

δεν έχει νόημα να είμαι με την αγωνία και να μου σπάνε τα νεύρα σε νέο λογισμικο. 

θέλω να χρησιμοποιώ chrome. θελω να χρησιμοποιώ youtube. θέλω το play store Και όχι κάποιο κινέζικο κλώνο.

Θα δείξει αν έκανα καλά η όχι...  😉 

αφού στις υπάρχουσες συσκευές υπάρχει ενημέρωση ότι δεν αλλάζει κάτι και θα συνεχίζεται κανονικά η υποστήριξη. Ποιος ο λόγος να πουλήσεις? Εκτός αν σε νοιάζει η μεταπωλητική αξία που ούτως η άλλως τα huawei την χάνουν εύκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν όλες οι εταιρίες λογισμικού και hardware για κινητά, είναι Αμερικάνικες. Ας το σκεφτόταν η Huawei, πριν αρχίσει να "πουλάει" τα προσωπικά δεδομένα των συνδρομητών της, στους Κινέζους...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει εδώ υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.... Ρε είστε με τα καλά σας μερικοί; Τι λέτε; Βάλατε Apple μέσα, βάλατε NSA, η Samsung, HTC, LG κτλ πως τι γλύτωσαν ένας θεός ξέρει...

Θέλει η Αμερική να αναστήσει την Apple, οπότε χτυπάει τον 3ο σε σειρά και όχι τον 2ο (Samsung)..... Δηλάδη τρέχεις πρώτος για τον τερματισμό και αγνοείς το 2ο αλλά κοιτάς που είναι ο 3ος....Το ακούσαμε και αυτό.

Για πείτε μου και κάτι άλλο γιατί είπαμε το playstore δε δουλεύει στην κίνα; Το search engine; Σας ένοιαξε η δημοκρατία μη χέσω...

Αφού μου γίνατε τόσο ευαίσθητοι για τη δημοκρατία γιατί δε φωνάζετε τόσα χρόνια για τα κινεζάκια που φτιάχνουν τα τηλέφωνα σας με 2 ευρώ την ώρα; Γιατί δε φωνάζετε με τη δημοκρατία της Κίνας που έχει ρίξει ban στις μισές υπηρεσίες που απολαμβάνουμε εμείς;;

Και στην τελική άμα δε σας αρέσει με αυτά που ΓΡΑΦΕΙ η Google σε αντίθεση με τη Huawei που δε γράφει πουθενά ότι στέλνει δεδομένα σε διακομιστές στην Κίνα μπορείτε απλά να μην πάρετε τα προϊόντα της. Δεν είναι τυχαίο που όλες οι κινέζικες εταιρείες πουλάνε τόσο φθηνά! ΚΑΝΕΝΑΣ κινέζος ή μη κινέζος σας συμπαθεί οπότε σας δίνει συσκευές στο κόστος...(Βλέπε παραμύθι Xiaomi).

Ναι προφανώς και είναι πόλεμος συμφερόντων. Πάντα ήταν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, thanasis tr είπε

Από τις μεταξύ τους συναλλαγές θα υπάρχει ζημιά κια για τους 2. Μιλάμε για τεράστιο κολοσσό ώστε τα αμερικανάκια να κόψουν συνεργασία μαζί τους. Εκτός από θέμα τζίρου είναι και θέμα χρηματηστηρίου. Με το που κοπεί η μεταξύ τους συνεργασία θα έχουν όλοι κάθετη πτώση. Και μια κυβερνητική εταιρεία όπως η HUAWEI δεν θα την νοιάζει τόσο όσο τις εταιρείες της Αμερικής. Συν επίσης ότι οι κινέζοι είναι μάστερ στην βελτισοποίηση ειδών. Θα ναι γελοίο γι΄αυτούς να βγάλουν αντίστοιχο τσιπ σαν της qualcomm. Οπότε θα κάνουν λίγα νεράκια ο ένας στον άλλον και μετά θα τα βρουν. Οι μόνοι κερδισμένοι θα είναι όλο αυτο το διάστημα τα αφεντικά της samsung

αφού στις υπάρχουσες συσκευές υπάρχει ενημέρωση ότι δεν αλλάζει κάτι και θα συνεχίζεται κανονικά η υποστήριξη. Ποιος ο λόγος να πουλήσεις? Εκτός αν σε νοιάζει η μεταπωλητική αξία που ούτως η άλλως τα huawei την χάνουν εύκολα

Ακριβώς. Ήδη έχει πέσει αρκετα το p20 pro. Το πουλάω και ότι γίνει. Μακάρι να πάνε όλα καλά και να γυρίσω πάλι κάποια στιγμή σε Huawei. 

Απλά δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να έχω θέματα με τα updates και ασυμβατότητες κτλ. Θα δείξει. Μπορεί να βιαζομαι. Μπορεί να κάνω λάθος. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mihalis19 είπε

Ακριβώς. Ήδη έχει πέσει αρκετα το p20 pro. Το πουλάω και ότι γίνει. Μακάρι να πάνε όλα καλά και να γυρίσω πάλι κάποια στιγμή σε Huawei. 

Απλά δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να έχω θέματα με τα updates και ασυμβατότητες κτλ. Θα δείξει. Μπορεί να βιαζομαι. Μπορεί να κάνω λάθος. 

Θα το πουλήσεις και δύσκολα θα πάρεις κάτι καλύτερο. Επίσης στις υπάρχουσες συσκευές ισχύει κανονικά η υποστήριξη συν ότι ανακοίνωσε επίσημα η google 3μηνη παράταση συνεργασίας. μην τον πουλήσεις bro. Έγω έχω το mate 10 pro και δεν το αλλάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο το Samsung s10 plus. Θα δείξει. Η αλήθεια είναι ότι μάζευα λεφτά για P30 pro. Χαχχα. Αλλά δεν το τολμώ. 

Ναι ξέρω για την τρίμηνη παράταση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει, ίσως ήρθε η ώρα να αναδυθεί και ένας νέος υπερκολοσσός σαν την Google και να μην υπάρξει μονοπώλιο. Εξάλλου χρόνια τώρα η Baidu ψάχνει προσοδοφόρο έδαφος να αναπτυχθεί και εκτός Κίνας, μπορεί οι δικές τους κινέζικες εταιρείες κατασκευής smartphone να είναι η λύση; (Baidu os, Baidu Yi, Baidu DuerOS) ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...