Προς το περιεχόμενο

Πρώτη αντίδραση από Huawei, με τον αποκλεισμό συνεργασίας να περιλαμβάνει και τις Intel, Qualcomm και Broadcom


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Πρέπει να θεωρείται δεδομένο ότι οι περισότεροι υποψήφιοι αγοραστές ναυαρχίδας android, πολύ δύσκολα θα καταλήξουν σε Huawei , τουλάχιστον για το προσεχές χρονικό διάστημα. Προσωπικά δε θα είχα ψυχολογία να ρίξω το χιλιάρικο εκεί. Όχι όταν μαζεύω 3 χρόνια τα χρήματα. Τώρα αν  σε κάποιον  περισεύουν παίζει μπάλα αλλιώς. Σε κάθε περίπτωση πάντως το πλήγμα για την εταιρεία είναι μεγάλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Undertaker25 είπε

Το Facebook το οποίο ανήκει στο λόμπι των Δημοκρατικών και λογοκρίνει, φιμώνει, "εξαφανίζει" όποιον εκφράζει μη πολιτικά ορθές απόψεις μπορεί να λέει ότι θέλει. Σημασία έχει τι λέει η δικαιοσύνη.

Για την Huawei, πρόκειται για προεδρικό διάταγμα το οποίο δεν απαιτεί την έγκριση της δικαιοσύνης. Μόνο να είναι σύμφωνο με τους νόμους του κράτους.

Που αποδείχτηκε η ενοχή της Huawei; Από το προεδρικό διάταγμα; Έγινε κανένα δικαστήριο για να παρουσιαστούν στοιχεία για να μπορέσουν και οι δύο πλευρές να πουν τα επιχειρήματα τους; Ή επειδή το είπε ο Trump ισχύει;

Δεν σε βρίσκω και πολύ αμεροληπτο. Από την μία θες απόφαση δικαστηρίου από την άλλη σου φτάνει ενα προεδρικό διάταγμα που δεν αποδυκνυει τίποτα. Απλά εκτελείτε.

Επίσης για τα δεδομένα του Facebook, το παραδέχτηκε και η άλλη εταιρεία που έκλεισε. Και έκανε μεγάλη ζημιά στην εικόνα του fb. Για ποιο λόγο λοιπόν να παραδεχόταν κάτι τέτοιο, το οποίο το έκανε μετά από πίεση κιόλας. Fake news που λέει και ο Trump...

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Που αποδείχτηκε η ενοχή της Huawei; Από το προεδρικό διάταγμα; Έγινε κανένα δικαστήριο για να παρουσιαστούν στοιχεία για να μπορέσουν και οι δύο πλευρές να πουν τα επιχειρήματα τους; Ή επειδή το είπε ο Trump ισχύει;

Δεν σε βρίσκω και πολύ αμεροληπτο. Από την μία θες απόφαση δικαστηρίου από την άλλη σου φτάνει ενα προεδρικό διάταγμα που δεν αποδυκνυει τίποτα. Απλά εκτελείτε.

Επίσης για τα δεδομένα του Facebook, το παραδέχτηκε και η άλλη εταιρεία που έκλεισε. Και έκανε μεγάλη ζημιά στην εικόνα του fb. Για ποιο λόγο λοιπόν να παραδεχόταν κάτι τέτοιο, το οποίο το έκανε μετά από πίεση κιόλας. Fake news που λέει και ο Trump...

 

Δεν έχει καμία σημασία σου είπα τι λέει το Facebook και η κάθε ΙΔΙΩΤΙΚΗ εταιρεία. Σημασία έχει τι λέει η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ και οι ΑΡΧΕΣ. Η δικαιοσύνη λοιπόν και οι αρχές έχουν απαλλάξει τον Τραμπ από ΚΑΘΕ κατηγορία για την οποία σύρθηκε στις δικαστικές αίθουσες. Τώρα αν δε σου αρέσει εσένα, τι να κάνουμε. Συγκέντρωσε τα χαλκευμένα στοιχεία και τα fake news που δημοσίευσαν οι εφημερίδες των Δημοκρατικών, διασταύρωσέ τα και κλείσε τον φυλακή. Ξέρω ότι ενόχλησε πολλούς η εκλογή του αλλά τι να κάνουμε, εξελέγη νόμιμα και δημοκρατικότατα. Αυτή είναι η αλήθεια και όχι τα fake news τα οποία συντάσσονται στα γραφεία των Δημοκρατικών και που τον θέλουν να εξελέγη μέσω...facebook επειδή η πιο ΒΡΩΜΕΡΗ πολιτική οικογένεια στην ιστορία των ΗΠΑ, η οικογένεια Κλίντον, ηττήθηκε.

Και δεν είπα ότι η Huawei είναι ένοχη. Είπα ότι ο Τραμπ αποφάσισε να την διώξει για λόγους εθνικής ασφάλειας με διάταγμα που βρίσκεται ΕΝΤΟΣ του πλαισίου της Αμερικανικής νομοθεσίας. Νόμιμα με λίγα λόγια. 

Επεξ/σία από Undertaker25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Undertaker25 είπε

Δεν έχει καμία σημασία σου είπα τι λέει το Facebook και η κάθε ΙΔΙΩΤΙΚΗ εταιρεία. Σημασία έχει τι λέει η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ και οι ΑΡΧΕΣ. Η δικαιοσύνη λοιπόν και οι αρχές έχουν απαλλάξει τον Τραμπ από ΚΑΘΕ κατηγορία για την οποία σύρθηκε στις δικαστικές αίθουσες. Τώρα αν δε σου αρέσει εσένα, τι να κάνουμε. Συγκέντρωσε τα χαλκευμένα στοιχεία και τα fake news που δημοσίευσαν οι εφημερίδες των Δημοκρατικών, διασταύρωσέ τα και κλείσε τον φυλακή. Ξέρω ότι ενόχλησε πολλούς η εκλογή του αλλά τι να κάνουμε, εξελέγη νόμιμα και δημοκρατικότατα. Αυτή είναι η αλήθεια και όχι τα fake news τα οποία συντάσσονται στα γραφεία των Δημοκρατικών και που τον θέλουν να εξελέγη μέσω...facebook επειδή η πιο ΒΡΩΜΕΡΗ πολιτική οικογένεια στην ιστορία των ΗΠΑ, η οικογένεια Κλίντον, ηττήθηκε.

Και δεν είπα ότι η Huawei είναι ένοχη. Είπα ότι ο Τραμπ αποφάσισε να την διώξει για λόγους εθνικής ασφάλειας με διάταγμα που βρίσκεται ΕΝΤΟΣ του πλαισίου της Αμερικανικής νομοθεσίας. Νόμιμα με λίγα λόγια. 

Ο καθένας επιλέγει τι πιστεύει και κρίνει ακόμη και αποφάσεις στα πλαίσια του νόμου.

Ποτέ δεν πήγε στα δικαστήρια για κάτι και ειδικά για αυτό (μάλλον συνεχίζεις να το μπερδεύεις με την άλλη υπόθεση), το οποίο δεν ήταν παράνομο αλλά ήταν ανήθικο.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ο Έλληνας πάντα αγαπάτε Κινέζους Παλαιστίνιους Ρώσους σοβιετική Ένωση Στάλιν Κάι τα λοιπά .... Πότε δεν κατάλαβα από που αυτή η αγάπη ... Τες παιδιά μιλάτε για τους Κινέζους που πήραν όλες της τεχνολογίες τζάμπα ένας λαός που αν τους δείτε εδώ πως δουλεύουν θα καταλάβετε σαν ρομπότ ... Μόνο εγώ βλέπω ότι ο Τραμπ ξέρει τι κανει επιτέλους? Αν νομίζετε ότι ένας Έλληνας βγάζει πέρσοτερα από έναν Κινέζο είστε γελασμενοι..... 2 πράγματα δεν θα δείτε πότε  γύφτο με γυαλιά μυωπίας και Κινέζο να πίνει καφέ πχ σε ελληνικό μαγαζί... Αυτοί που δουλεύουν εδώ δεν χαλάνε ούτε ευρώ κλαψιαριδες Έλληνες 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, doctordennis είπε

1 δισεκατομμύριο κινεζοι + είναι σίγουρα μεγαλύτερη αγορά από την αμερικάνικη.

Ο μεγαλύτερος δανειοδότης της Αμερικής είναι η Κίνα.

Το android μπορεί να αντικατασταθεί με άλλο ανοιχτού κώδικα, το θέμα είναι πόσοι από τον υπόλοιπο κόσμο θα το υποστηρίξουν ωςκαταναλωτές.

Δεν υπάρχει εταιρεία που να μην κατασκοπεύει (Βιομηχανικά ή και προσωπικά μυστικά)

Είναι γνωστό τοις πάσι,  ότι ο εμπορικός πόλεμος έχει τα θύματά του.

Πάντως δεν πιστεύω ότι η Huawei θα μασήσει.

Το πιο πιθανό είναι να δούμε Κινεζικά αντίποινα.

Και ασφαλώς δεν φταίει η Apple, όταν οι ανόητοι πληρώνουν πολλαπλάσια χρήματα από όσο πραγματικά αξίζει ένα i-Phone.

Μια εξαιρετική προσέγγιση από τις ελάχιστες αμερόληπτες "just the facts" τύπου.

Υπερθεματίζω σε όλα και να σταθώ λίγο στο σημείο "Το android μπορεί να αντικατασταθεί με άλλο ανοιχτού κώδικα, το θέμα είναι πόσοι από τον υπόλοιπο κόσμο θα το υποστηρίξουν ως καταναλωτές."

Ο καταναλωτής ανήκει σε ένα ενιαίο σύνολο της αγελαίας μάζας. Άπτεται από το συμπεριφορικό μοντέλο του όχλου. Που σημαίνει ότι η διαφήμιση, το μάρκετιγκ, ο μιμητισμός, η δημοσιότητα και η διανομή ενός προϊόντος παίζουν τους πρωταγωνιστικούς ρόλους. Η ποιότητα, η αντοχή, η πρόβλεψη, η αξιοπιστία και η απρόσκοπτη λειτουργία είναι από κομπάρσοι έως ανύπαρκτοι. Έξαρση, ανανέωση, μιμητισμός, αυτό είναι το καταναλωτικό μοντέλο και οι εταιρείες κολοσσοί το γνωρίζουν πολύ καλά. Και βυσσοδομούν στους γυάλινους πύργους τους όχι μόνο για να μας αρπάξουν τα πορτοφόλια - παρωχημένο αυτό πλέον- αλλά και τις ψυχές μας! Ναι δεν είναι υπερβολή, δείτε πόσο εύκολα οι περισσότεροι έγιναν ταγοί σε κοπάδι. Εδώ σε αυτό το θέμα. Πόσοι τάχθηκαν υπέρ της αμερικάνικης πολιτικής, πόσοι πήραν το μέρος των κινέζων;

Άρα φίλε μου ο κάθε wannnabe "φονιάς" του android θέλει ισχυρούς συμμάχους δίπλα του: την ισχυρή διαφήμιση και το πολυπλόκαμο δίκτυο διανομής ανά τον κόσμο. Αλλιώς δεν πρόκειται να επιβιώσει όσο άρτιο και ποιοτικό κι αν είναι. Φυσικά ενώ εμείς κάνουμε προσεγγίσεις στο γόνατο, οι εταιρείες τέτοιου μεγέθους έχουν πλημμυρίσει τη σκακιέρα με πλήθος βαριαντών καλύπτοντας το μεγαλύτερο μέρος, αν όχι ολόκληρο το φάσμα, αυτού που λέμε "what if".

Και τι είναι δηλαδή το android? Καμμιά πυρηνική τεχνολογία; κβαντομηχανική; ένα μικρό ελεεϊνό λειτουργικό της πλάκας, θυρωρός να δέχεται εφαρμογές. Ένα μέσον που, όπως τα πολύ πολυπλοκότερα windows, τα έχουν ανάγει ορισμένοι σε αυτοσκοπό, κυνηγώντας από πίσω κάθε version, πχ το firefox έφτασε στην 67 αλλά δεν σταματάει να μου ζητάει -συχνότατα, σχεδόν κάθε βδομάδα- αναβαθμίσεις. 

Εμείς, το κοινό, οι καταναλωτές, ο όχλος, ο λαός, η πλέμπα (διαλέχτε όποιον όρο σας βολεύει) τρώμε ό,τι μας σερβίρουν. Είμαστε θεατές των εξελίξεων.Δεν τις δημιουργούμε. Άρα, το μόνο όπλο μας είναι ο πλουραλισμός. Να υπάρχουν προτάσεις, να υπάρχει ανταγωνισμός, να γίνεται τζερτζελές. Αλλιώς έχουμε φεουδαρχικές καταστάσεις, έντονο φανατισμό, προκαταλήψεις, φορμαλισμό, σκοτάδι στο σπήλαιο του Πλάτωνα.

Δεν είναι μόνο το youtube που μας το παίζει αυτοκράτορας και θεματοφύλακας των πνευματικών δικαιωμάτων. Υπάρχουν κι άλλα εκεί έξω, βρείτε τα και δώστε τους δύναμη.

Δεν είναι το google πανάκεια για τις αναζητήσεις μας υπάρχουν καλύτερα εκεί έξω και μεταμηχανές ,βρείτε τα δώστε τους δύναμη.

Για την ταμπακιέρα τώρα. Πόσες χαβέι έχουν τα προσόντα, τα κότσια, τα αρ&!@!α, να σταθούν ολοκληρωμένα στα πόδια τους με δικά τους μπαστούνια, στασίδια, χερούλια; δικό τους λειτουργικό, δικές τους υπηρεσίες , δικά τους νύχια να ξυστούν για να μην περιμένουν να τους ξύσουν οι άλλοι;

Πόσες εταιρείες αντέχουν να τρώνε χαστούκια και να συνεχίζουν παρότι δεν τους βγήκαν οι καινοτομίες ρους (βλ. SONY με beta, produo, atrac κα φορμά που σαπίζουν στο βυθό της ιστορίας).

Οι εταιρείες κάνουν τα παιχνίδια τους και πετάνε τα μοτο τους, τύπου " ανέβα στο τραίνο της εξέλιξης" . ο όχλος ακολουθεί. Όταν κάποτε δεν θα μπορεί (επειδή θα κουραστεί να τρέχει, θα κουραστεί το πορτοφόλι του, θα κουραστεί το πνεύμα του) τον πετάνε σαν άχρηστο.

Εμείς πρέπει να κάνουμε τα δικά μας:

Βρίσκουμε την αγαπημένη μας μουσική από όποιον μας την προσφέρει. Αγνοώντας το "μαστίγιο" αυτών που ενώ δεν την διαθέτουν για να την πουλήσουν, το πάίζουν πνευματικοί ιδιοκτήτες.

Δίνουμε κι άλλη ανάσα ζωής στη δεκαετίας μητρική μας παίρνοντας καινούργιο επεξεργαστή, τη ναυαρχίδα που φοράει, και δίνοντας του κι άλλο bost με o/c μην τρέχοντας να προφτάσουμε το τραίνο τους με τους καλύτερους μεν ryzen, δεκαπλάσια με εικοσαπλάσια τιμή δε (συν το απαραίτητο ντυσιματάκι του με νεα μητρικη, νεες μνημες κλπ). Θέλουμε επιλογές όμως γι αυτό κι αν λέγονται κινέζοι, viva china.

Ομοίως και αντιστοίχως και με την αμερικανική αγορά. 

Ομοίως και στο γερμανικό σ/μ θα πάω για αθλητικό παπούτσι και για μαλακτικό ακόμα όταν τα βρίσκω 80% κάτω από τα επώνυμα της εγχώριας αγοράς. Θέλω, ναι θέλω να υποστηρίξω την πατρίδα μου , αλλά η τσέπη μου δεν αντέχει. Εκεί γίνομαι κι εγώ αγελαίος. Συνειδητά όμως και από ανάγκη. 

Πλατίασα αλλά πιστεύω έδωσα το νόημα:

Δεν μας συμφέρει η μονοπωλιακή και ολιγαρχική αγορά. Θέλουμε πλουραλισμό. Πολλέςχαβει, πολλα android , πολλά windows κλπ. Η σφαγή πάντα θα υπάρχει στο κοτέτσι, ας μη μείνει μόνο μια κότα. Η νικήτρια των μαχών δεν τρώγεται. Το γιατί δεν θα σας το αναπτύξω, βρείτε το μόνοι σας.

 

 

 

Επεξ/σία από kostas1966
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι Κινέζοι ειναι παγκοσμίως γνωστοί  δάσκαλοι του "κλώpy - paste" γιατι δεν μπορούν τίποτα να αναπτύξουν απο μόνοι τους εκ του μηδενός. Καλά κάνει ο Τράμπ και τους σκίζει.

Επεξ/σία από Anuminas
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2019 στις 9:45 ΜΜ, chrp είπε

δημοκρατία, ελεύθερο εμπόριο, να μην επεμβαίνει το κράτος στις ιδιωτικές εταιρίες αλλά όταν πατάς το λάθος δάκτυλο σε λιώνουμε....

Πέσ' τα ρε μεγάλε.

Αντί να κάτσουμε να μας μάθουν δημοκρατία και ελευθερο εμπόριο οι κινέζοι καθώμαστε και ασχολούμαστε αν το τάδε router έχει κάποιο τσιπάκι μέσα που θα ελέγχεται από το Πεκίνο ξερωγω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, DrLo είπε

ασχολούμαστε αν το τάδε router έχει κάποιο τσιπάκι μέσα που θα ελέγχεται από το Πεκίνο ξερωγω.

Γιατί να χαλάσει το μοντέλο εφόσον αμερικανικές εταιρείες h/w και s/w  μεμονωμένα ή και σε συνεργασία με αμερικανικές υπηρεσίες το κάνουν μια χαρά ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/5/2019 στις 2:16 ΜΜ, HALF EVIL είπε

Εσυ για ποιον ακριβως λογο χαιρεσαι ? Ξερεις; 

Να αγιάσει το πληκτρολόγιό σου 

19 ώρες πριν, SeXBOX είπε

Εμένα γιατί δεν με ενδιαφέρει; Είμαι ο μόνος;

Είχες όμως ανάγκη να μας το δηλώσεις, ε; 

16 ώρες πριν, Undertaker25 είπε

 

Δεν αποτελεί απόδειξη για τίποτα αυτό που παρέθεσες. Η μαρτυρία κάποιου σε εφημερίδες που ανήκουν στους Δημοκρατικούς δεν αποτελεί απόδειξη καθότι μπορεί να είναι ψευδομαρτυρία. Έχει την ίδια ισχύ με τις ψευδομαρτυρίες "ανθρώπων εκ των έσω" κατά Ελλήνων πολιτικών σε εφημερίδες του Σύριζα που ισχυρίστηκαν ότι τα άρπαξαν από τη Novartis. Κάποια δικαστική έρευνα ή απόφαση που να ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ τις κατηγορίες έχεις να μας δείξεις ή απλά αναπαράγεις ότι λέει το CNN?

 

16 ώρες πριν, pantelis_boz είπε

Πιστεύω ότι οι Κινέζοι είναι αχάριστοι αρκετά κι ενώ μας φαίνεται αρχικά οτι έχουν άδικο οι Αμερικάνοι χειραγωγώντας την τεχνολογία πιστεύω οτι και οι Κινέζοι που έμαθαν πάρα πολλά απο τους Αμερικάνους και Ευρωπαίους(τεχνογνωσία και υλικά κατασκευής) τα ξεχνούν όλα ....(Μη ξεχνούμε οτι παραδοσιακά οι Κινέζοι κάνουν μόνο τέλειες αντιγραφές και ποτέ πρωτότυπα)

 

16 ώρες πριν, Undertaker25 είπε

 

Το Facebook το οποίο ανήκει στο λόμπι των Δημοκρατικών και λογοκρίνει, φιμώνει, "εξαφανίζει" όποιον εκφράζει μη πολιτικά ορθές απόψεις μπορεί να λέει ότι θέλει. Σημασία έχει τι λέει η δικαιοσύνη.

Για την Huawei, πρόκειται για προεδρικό διάταγμα το οποίο δεν απαιτεί την έγκριση της δικαιοσύνης. Μόνο να είναι σύμφωνο με τους νόμους του κράτους.

 

15 ώρες πριν, Undertaker25 είπε

Δεν έχει καμία σημασία σου είπα τι λέει το Facebook και η κάθε ΙΔΙΩΤΙΚΗ εταιρεία. Σημασία έχει τι λέει η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ και οι ΑΡΧΕΣ. Η δικαιοσύνη λοιπόν και οι αρχές έχουν απαλλάξει τον Τραμπ από ΚΑΘΕ κατηγορία για την οποία σύρθηκε στις δικαστικές αίθουσες. Τώρα αν δε σου αρέσει εσένα, τι να κάνουμε. Συγκέντρωσε τα χαλκευμένα στοιχεία και τα fake news που δημοσίευσαν οι εφημερίδες των Δημοκρατικών, διασταύρωσέ τα και κλείσε τον φυλακή. Ξέρω ότι ενόχλησε πολλούς η εκλογή του αλλά τι να κάνουμε, εξελέγη νόμιμα και δημοκρατικότατα. Αυτή είναι η αλήθεια και όχι τα fake news τα οποία συντάσσονται στα γραφεία των Δημοκρατικών και που τον θέλουν να εξελέγη μέσω...facebook επειδή η πιο ΒΡΩΜΕΡΗ πολιτική οικογένεια στην ιστορία των ΗΠΑ, η οικογένεια Κλίντον, ηττήθηκε.

Και δεν είπα ότι η Huawei είναι ένοχη. Είπα ότι ο Τραμπ αποφάσισε να την διώξει για λόγους εθνικής ασφάλειας με διάταγμα που βρίσκεται ΕΝΤΟΣ του πλαισίου της Αμερικανικής νομοθεσίας. Νόμιμα με λίγα λόγια. 

Κλασική περίπτωση "δικαιοσυνάκια". Δικαστική απόφαση or it didn't happen. Όταν φυσικά οι εξελίξεις συμπίπτουν με τα θέλω του. 

Περιμένω δικαστική απόφαση για την ιστορική "βρωμερότητα" της οικογένειας Κλίντον, αλλιώς θα περάσει από το μυαλό μου ότι απαιτείς "facts" και δικαστικές αποφάσεις για ο, τι σε συμφέρει. Just saying. 

Επεξ/σία από apos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, apos είπε

 

Κλασική περίπτωση "δικαιοσυνάκια". Δικαστική απόφαση or it didn't happen. Όταν φυσικά οι εξελίξεις συμπίπτουν με τα θέλω του. 

Περιμένω δικαστική απόφαση για την ιστορική "βρωμερότητα" της οικογένειας Κλίντον, αλλιώς θα περάσει από το μυαλό μου ότι απαιτείς "facts" και δικαστικές αποφάσεις για ο, τι σε συμφέρει. Just saying. 

Κλασσική περίπτωση δικαστή του καφενείου. Πετάμε δυο ανυπόστατες κατηγορίες και μετά κρυβόμαστε πίσω από λόγια του αέρα περι "δικαστικών κενών" ή έντεχνης παρεμπόδισης της δικαιοσύνης από όσους ανυπόστατα κατηγορήσαμε.  

Και ναι, φυσικά προτιμώ να ακούσω τι λέει η δικαιοσύνη.  Όχι, θα κάθομαι να ακούω τι λες εσύ και ο κάθε ένας στο διαδίκτυο. Για τους Κλίντον δε χρειάζεσαι δικαστικές αποφάσεις καθότι δεν είπα ότι παρανόμησαν σε κάτι. Βρωμερούς τους αποκάλεσα. Φτάνει ο αναίτιος βομβαρδισμός της Σερβίας με απεμπλουτισμένο ουράνιο ο οποίος αποτελεί ιστορικό γεγονός, το ηχητικό όπου η Κλίντον παραδέχεται ότι εν γνώσει της υπερασπίστηκε έναν βιαστή ανηλίκου και η αναίτια ισοπέδωση της Λιβύης, κατά την οποία η Κλίντον πανηγύριζε ότι σκότωσε τον Καντάφι.

Επεξ/σία από Undertaker25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Undertaker25 είπε

Κλασσική περίπτωση δικαστή του καφενείου. Πετάμε δυο ανυπόστατες κατηγορίες και μετά κρυβόμαστε πίσω από λόγια του αέρα περι "δικαστικών κενών" ή έντεχνης παρεμπόδισης τη δικαιοσύνη από όσους ανυπόστατα κατηγορήσαμε.  

Και ναι, φυσικά προτιμώ να ακούσω τι λέει η δικαιοσύνη.  Όχι, θα κάθομαι να ακούω τι λες εσύ και ο κάθε ένας στο διαδίκτυο. Για τους Κλίντον δε χρειάζεσαι δικαστικές αποφάσεις. Φτάνει ο αναίτιος βομβαρδισμός της Σερβίας με απεμπλουτισμένο ουράνιο ο οποίος αποτελεί ιστορικό γεγονός και το ηχητικό που η Κλίντον παραδέχεται ότι εν γνώσει της υπερασπίστηκε έναν βιαστή ανηλίκου.

Για την huawai η δικαιοσυνη ποτε δεν μιλησε.... Το προεδρικο διαταγμα δεν ειναι δικαιοσυνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Undertaker25 είπε

Κλασσική περίπτωση δικαστή του καφενείου. Πετάμε δυο ανυπόστατες κατηγορίες και μετά κρυβόμαστε πίσω από λόγια του αέρα περι "δικαστικών κενών" ή έντεχνης παρεμπόδισης της δικαιοσύνης από όσους ανυπόστατα κατηγορήσαμε.  

Και ναι, φυσικά προτιμώ να ακούσω τι λέει η δικαιοσύνη.  Όχι, θα κάθομαι να ακούω τι λες εσύ και ο κάθε ένας στο διαδίκτυο. Για τους Κλίντον δε χρειάζεσαι δικαστικές αποφάσεις. Φτάνει ο αναίτιος βομβαρδισμός της Σερβίας με απεμπλουτισμένο ουράνιο ο οποίος αποτελεί ιστορικό γεγονός, το ηχητικό όπου η Κλίντον παραδέχεται ότι εν γνώσει της υπερασπίστηκε έναν βιαστή ανηλίκου και η αναίτια ισοπέδωση της Λιβύης, κατά την οποία η Κλίντον πανηγύριζε ότι σκότωσε τον Καντάφι.

Η πλάκα είναι ότι για τον Κλίντον συμφωνώ, αλλά βάσει της συλλογιστικής σου, δεν θα έπρεπε. Έχεις δύο μέτρα και δύο σταθμά, επιλέγεις τη δικαστική "απόδειξη" όταν σε συμφέρει και επικαλείσαι ηχητικά για τις υπόλοιπες. Δεν έχω διάθεση να υπερασπιστώ κανένα λαϊκό δικαστήριο, αλλά όποιος επειχειρηματολογεί με συλλογιστική "η αλήθεια είναι ο, τι αποφάσισει ένα δικαστήριο", τουλάχιστον εμένα θα με βρίσκει απέναντί του να του υπενθυμίζει πόσο τραγικός είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, apos είπε

Η πλάκα είναι ότι για τον Κλίντον συμφωνώ, αλλά βάσει της συλλογιστικής σου, δεν θα έπρεπε. Έχεις δύο μέτρα και δύο σταθμά, επιλέγεις τη δικαστική "απόδειξη" όταν σε συμφέρει και επικαλείσαι ηχητικά για τις υπόλοιπες. Δεν έχω διάθεση να υπερασπιστώ κανένα λαϊκό δικαστήριο, αλλά όποιος επειχειρηματολογεί με συλλογιστική "η αλήθεια είναι ο, τι αποφάσισει ένα δικαστήριο", τουλάχιστον εμένα θα με βρίσκει απέναντί του να του υπενθυμίζει πόσο τραγικός είναι. 

Διόρθωσε πρώτα τη δική σου τη τραγικότητα και μετά διορθώνεις και των άλλων. Και πριν το κάνεις, μάθε να καταλαβαίνεις τι γράφει ο άλλος. Ο προηγούμενος φίλος είπε ότι ο Τραμπ έκλεψε τις εκλογές και του απάντησα δια ερωτήσεως: ποιο πόρισμα αποδεικνύει ότι ο Τραμπ έκλεψε τις εκλογές, διότι συνιστά ποινικό αδίκημα. Και μου απάντησε παραθέτωντάς μου άρθρα εφημερίδων που πρόσκεινται στους Δημοκρατικούς με αμφιβόλου προελεύσεως στοιχεία. Και μετά εγκαλείς εμένα ότι φάσκω και αντιφάσκω όταν εγώ ποτέ δεν είπα ότι οι Κλίντον διέπραξαν παρανομία. Είπα ότι είναι βρώμικη πολιτική οικογένεια, ανήθικη. Η χρήση απεμπλουτισμένου ουράνιου είναι αποδεδειγμένη και ανήθικη. Το ηχητικό είναι αδιαμφισβήτητο. Η υπεράσπιση βιαστή δεν αποτελεί παρανομία, συνεπώς δεν αντιλαμβάνομαι τι δικαστική απόφαση ζητάς. Ο αναίτιος πόλεμος στη Λιβύη δεν υπόκειται σε έλεγχο αστικού δικαστηρίου. Ο καθείς βγάζει τα συμπεράσματά του κατά το πόσο ηθικός ήταν, ιδιαίτερα όταν στέλεχος της Δημοκρατικής κυβέρνησης είπε πως ο θάνατος εκατοντάδων χιλιάδων παιδιών ήταν...."αναγκαίο κακό" για να πέσει ο Καντάφι.

34 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Για την huawai η δικαιοσυνη ποτε δεν μιλησε.... Το προεδρικο διαταγμα δεν ειναι δικαιοσυνη...

Να επαναλάβω για 3η φορά ότι δεν έγραψα πουθενά ότι απεφάνθη η δικαιοσύνη για την Huawei αλλά ότι το προεδρικό διάταγμα ήταν εντός του πλαισίου της νομοθεσίας των ΗΠΑ? Δεν είπα ότι καλώς την απέκλεισε αλλά ότι η πράξη είχε νομική κάλυψη.

Επεξ/σία από Undertaker25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το να φτιάξει ένα Android fork είναι εύκολο.

Τα δύσκολα είναι σε πράματα που δεν έχει εναλλακτικές.

Μπήκε και η ARM στο χορό κι εκεί δεν υπάρχουν εναλλακτικές.

Και μιλάμε για βρετανική εταιρεία όχι αμερικάνικη.

Breaking news: ARM will stop working with Huawei due to the US ban

Επίσης και η Microsoft σταμάτησε να πουλάει Huawei laptops στο Microsoft Store.

Microsoft removes Huawei laptops from their online Store

 

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...