Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5. Επίσημα στοιχεία από την Sony


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 

1 ώρα πριν, zaratustra είπε

Μια χαρά είναι τα specs. Η αγορά είναι διαφορετική σε σχέση με αυτό που ήταν  πριν 5-6 χρόνια και σίγουρα πολύ διαφορετική σε σχέση με αυτό που ήταν πριν 12 χρόνια.

Υπάρχουν και άλλοι παίκτες που θα μπουν πολύ δυναμικά τα χρόνια που έρχονται. Cloud gaming από google. Θεωρητικά με fiber ταχύτητες (ή 5g mobile) θα μπορούσες να παίζεις απευθείας σε μια καινούρια tv χωρίς άλλο κουτί και να νοικιάζεις triple A τίτλους ή να πληρώνεις συνδρομές τύπου netflix, xbox live και να έχεις μια βιβλιοθήκη τίτλων. Να σας πω την αλήθεια μου, είναι ένα μοντέλο που πιστεύω ότι θα δουλέψει πολύ τα επόμενα χρόνια και κάποια στιγμή θα επικρατήσει και ολοκληρωτικά.

Κινητά με ισχυρό hardware, (μην σνομπαρουμε τα μεγέθη της βιομηχανίας των smartphones)

Το που θα πορευθεί η βιομηχανία του gaming και τι ποσοστό πίτας θα έχουν οι παίκτες δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε.

Θα πιστεύαμε  πριν μερικά χρόνια ότι θα υπήρχε τεράστια βιομηχανία όχι παικτών, αλλά θεατών gaming; (twitch, youtube)

Θα πιστεύαμε ότι free games τύπου fortnite θα είχαν κερδοφορία δισεκατομμυρίων;

Άποψή μου είναι ότι το ps5 και το νεο xbox, θα αποτελέσουν το κύκνειο άσμα των hardware κονσολών.

Το stadia θέλει απευθείας fiber στην τηλεόραση.σε πόσες χώρες νομίζεις υπάρχει αυτό.και τη τηλεόραση χρειάζεται?8πυρινη με 16 giga ραμ και 1 tera ssd?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, thor777 είπε

Ναι οι κονσόλες είναι το pinnacle της βιομηχανίας gaming, σε αυτό δεν μπορεί να διαφωνήσει κανείς. Δυστυχώς (ή ευτυχώς για εσένα) οι περισσότεροι ΑΑΑ τίτλοι στο PC είναι console ports.

Εγώ διαφωνώ. Εξαρτάτε τι παιχνίδια σου αρέσει να παίζεις. Για παράδειγμα για κάποιον που παίζει strategy games όπως εγώ, η βιβλιοθήκη που έχουν οι κονσόλες είναι για γέλια και τα περισσότερα σοβαρά είναι port από pc. Ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι στα πάντα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση το θέμα marketing της συγκεκριμένης ιστορίας. Μιλάμε για μια συσκευή που αναμένεται να κυκλοφορήσει σε περίπου ένα χρόνο+, σωστά; Και βγαίνεις και δίνεις στοιχεία, δημιουργείς hype, τόσο νωρίς με μεγάλη πιθανότητα να ρίξεις τις πωλήσεις του ps4 στα τάρταρα ή να τους στείλεις στο αντίπαλο στρατόπεδο!

Γιατί αν κάποιος σκέφτεται να πάρει μια κονσόλα σήμερα με budget ~400-450€ έχει τρεις επιλογές. XboX ή ps4 Pro ή να περιμένει το ps5 με την ελπίδα ότι θα κάνει ~500€. Το να πάει σε XboX είναι αρκετά πιθανό, λόγω του ότι είναι φρέσκια κονσόλα, με δύναμη που είναι διαθέσιμη άμεσα (σήμερα), το να περιμένει το ps5 είναι επίσης πιθανό αν θέλει τις αποκλειστικότητες της sony, συν κονσόλα νέας γενιας. Το να δώσει όμως 400+€ για να πάρει το ps4 και σε ένα χρόνο να είναι "παλιό"...;

Εκτός αν το 5 ανήκει σε άλλη κατηγορία τιμής, πράγμα όμως που θα πρέπει νομίζω να διασαφηνιστεί σύντομα. Και με τις δηλώσεις ότι το ps4 θα κρατήσει οικονομικά τη εταιρεία πολύ φοβάμαι ότι θα έχουμε ένα ps4 pro στα ~400€ και ένα ps5 στα ~600+...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μη γραφετε οτι αν εχει 600 θα το παρετε day one. Αυτα διαβαζει η sony και θα το ριξει στα 990. Μετα θα λετε τοσα λεφτα δε δινω να το παρουν οι αλλοι 😄😆😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Ειναι τιμες σε USD  αυτες ? Σε Ελλαδα και λογω φπα την πρωτη μερα κυκλοφοριας  σε επισημα δικτυα /αλυσιδες δεν ειχε σιγουρα 399 ευρω το ps4 .Δεν εχω και την αποδειξη να ψαξω να την βρω γιατι την εδωσα οταν το πουλησα για να παρω το pro .

Ναι ναι σε USD για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης, στην Ελλάδα το πόσο χρεώνει ο εισαγωγέας είναι άλλη ιστορία. 

Αλλά επίσημα σαν Sony πόσο θα το κοστολογήσει λέω εγώ.

25 λεπτά πριν, nikosjc είπε

Μου κάνει εντύπωση το θέμα marketing της συγκεκριμένης ιστορίας. Μιλάμε για μια συσκευή που αναμένεται να κυκλοφορήσει σε περίπου ένα χρόνο+, σωστά; Και βγαίνεις και δίνεις στοιχεία, δημιουργείς hype, τόσο νωρίς με μεγάλη πιθανότητα να ρίξεις τις πωλήσεις του ps4 στα τάρταρα ή να τους στείλεις στο αντίπαλο στρατόπεδο!

Γιατί αν κάποιος σκέφτεται να πάρει μια κονσόλα σήμερα με budget ~400-450€ έχει τρεις επιλογές. XboX ή ps4 Pro ή να περιμένει το ps5 με την ελπίδα ότι θα κάνει ~500€. Το να πάει σε XboX είναι αρκετά πιθανό, λόγω του ότι είναι φρέσκια κονσόλα, με δύναμη που είναι διαθέσιμη άμεσα (σήμερα), το να περιμένει το ps5 είναι επίσης πιθανό αν θέλει τις αποκλειστικότητες της sony, συν κονσόλα νέας γενιας. Το να δώσει όμως 400+€ για να πάρει το ps4 και σε ένα χρόνο να είναι "παλιό"...;

Προσωπικά δεν θα με μπλόκαρε κάτι τέτοιο, ο ένας χρόνος είναι μεγάλο διάστημα, και επίσης εγώ τις κονσόλες που κατά καιρούς έχω πάρει δεν τις παντρεύομαι, συνήθως τις πουλάω 2-3 μήνες μετά την αγορά της καινούριας. Και λέω 2-3 μήνες γιατί τόσο περίπου μου παίρνει να παίξω ότι είναι να παίξω στην "παλιά" μέχρι να πω ΟΚ τη δίνω. 

Αν δεν είχα το PS4 (που ήδη έχω) και με ενδιέφερε λοιπόν το Playstation για τα exclusives, δε θα είχα πρόβλημα να πάρω τώρα το PS4 και σε 1 χρόνο να πάρω το PS5, πουλώντας όσο όσο το PS4. Το μοναδικό τελείως άσκοπο που βλέπω είναι το PS4 Pro. Το οποίο ουσιαστικά ποτέ δεν είχε λόγο ύπαρξης ως ξεχωριστή κονσόλα, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα. 

Αν λοιπόν εννοούμε να κανιβαλίσει τις πωλήσεις του Pro, οκ ναι έχεις δίκιο. Αλλά το να σπρώξει τον αγοραστή να πάρει το XBOX, δεν βλέπω γιατί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Yeroplatanos είπε

Ε νετι 500 ειναι πολλά λεφτά.Το 4 βγήκε στα 400.

Αλλο να εισαι fanboy αλλο να βλεπεις ολο και μεγαλύτερες τιμες και να φτιάχνεσαι.Αυτο ειναι στα ορια του μαζοχισμου

Ντάξει οι 9/10 χρηστες ομως θελουν μια κονσολα να καθαρισουν για χρονια χωρις να κανουν τίποτα.Οχι να σκάνε χιλιαδες για καρτες γραφικών.Εγω και με 720p 30 fps καλυμμένος ειμαι.Και νομιζω οι περισσότεροι δλδ 

Πλακα μας κανεις; εδω μια 2070 κανει 600+ και θεωρεις πολλα τα 500 για ενα ολοκληρωμενο συστημα διασκεδασης; τι fanboy και χαζομαρες μου λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, fanboy said:

τι fanboy και χαζομαρες μου λες...

Δεν βοηθάς κι εσύ με το nickname που διάλεξες. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, nikosjc said:

Μου κάνει εντύπωση το θέμα marketing της συγκεκριμένης ιστορίας. Μιλάμε για μια συσκευή που αναμένεται να κυκλοφορήσει σε περίπου ένα χρόνο+, σωστά; Και βγαίνεις και δίνεις στοιχεία, δημιουργείς hype, τόσο νωρίς με μεγάλη πιθανότητα να ρίξεις τις πωλήσεις του ps4 στα τάρταρα ή να τους στείλεις στο αντίπαλο στρατόπεδο!

Γιατί αν κάποιος σκέφτεται να πάρει μια κονσόλα σήμερα με budget ~400-450€ έχει τρεις επιλογές. XboX ή ps4 Pro ή να περιμένει το ps5 με την ελπίδα ότι θα κάνει ~500€. Το να πάει σε XboX είναι αρκετά πιθανό, λόγω του ότι είναι φρέσκια κονσόλα, με δύναμη που είναι διαθέσιμη άμεσα (σήμερα), το να περιμένει το ps5 είναι επίσης πιθανό αν θέλει τις αποκλειστικότητες της sony, συν κονσόλα νέας γενιας. Το να δώσει όμως 400+€ για να πάρει το ps4 και σε ένα χρόνο να είναι "παλιό"...;

Εκτός αν το 5 ανήκει σε άλλη κατηγορία τιμής, πράγμα όμως που θα πρέπει νομίζω να διασαφηνιστεί σύντομα. Και με τις δηλώσεις ότι το ps4 θα κρατήσει οικονομικά τη εταιρεία πολύ φοβάμαι ότι θα έχουμε ένα ps4 pro στα ~400€ και ένα ps5 στα ~600+...

Αν πάει τώρα να πάρει κάποιος PS4/Xbox οτιδήποτε(και δεν έχει άλλη κονσόλα) πίστεψέ με δεν νομίζω να τον ενδιαφέρει και πολύ το πότε θα βγει το PS5 και αν σε έναν χρόνο η κονσόλα του θα είναι παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ThReSh είπε

Δεν το έχουν συνηθίσει πάντως αυτό, το νέο hardware να παίζει όλη την "βιβλιοθήκη" του παλιού, INOBEΣΙΟ!

Εχοντας το ps3 σπασμενο απο το 2010 παιζει ps2 ps1 snes game boy nes sega emulators. Με τον υπολογιστη βεβαια παιζεις οτιδηποτε εχει κυκλοφορησει μεχρι σημερα εκτος τα 5-6 exclusives του ps4. Μακροπροθεσμα η αγορα κονσολας βγαινει αρκετα πιο ακριβα απο ενα καλο pc και παντα εχεις χειροτερη εμπειρια με 30fps low γραφικα κτλ. Περα απο αυτα τα 5-6 καλα exclusives σε καθε γενια.

1 ώρα πριν, Ouranium είπε

Ρε παίδες το ps4 είχε κάρτα γραφικών απόδοσης rx550 με 8 giga ραμ που δν ήταν αποκλειστικά για τα γραφικά αλλά για όλο το σύστημα.το επόμενο θα έχει navi με 16.μέρα με την νύχτα είναι το ένα με το άλλο.

Το ps5 πιθανως να πιασει επιδοσεις pascal 1080 του 2016. Και πολυ λεω. Απλα λογω optimized το κανουν να μην φαινεται.

1 ώρα πριν, Yeroplatanos είπε

Ε νετι 500 ειναι πολλά λεφτά.Το 4 βγήκε στα 400.

Αλλο να εισαι fanboy αλλο να βλεπεις ολο και μεγαλύτερες τιμες και να φτιάχνεσαι.Αυτο ειναι στα ορια του μαζοχισμου

Ντάξει οι 9/10 χρηστες ομως θελουν μια κονσολα να καθαρισουν για χρονια χωρις να κανουν τίποτα.Οχι να σκάνε χιλιαδες για καρτες γραφικών.Εγω και με 720p 30 fps καλυμμένος ειμαι.Και νομιζω οι περισσότεροι δλδ 

Γιατι στο pc τι χρηματα θελεις? Ειδικα για 720p 30fps στο pc καρτες γραφικων του 2012 παιζουν ολα τα σημερινα παιχνιδια ανετα σε 720p30p. Το οτι αρκετοι ψαχνονται με native 4k 90-100fps ειναι αλλη ιστορια.Οι κονσολες αξιζουν καθαρα για τα exclusives. Το xbox εδω και χρονια δεν εχει exclusives οποτε ειναι μια αχρηστη κονσολα και το PS βγαζει καποια πολυ δυνατα exclusives. Παιζεις αυτα και μετα στο παταρι.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nero62 είπε

ρε φίλε μας δουλεύεις? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

χαχαχαχαχα

giphy.gif

Αφηνω αυτο εδω τα συμπερασματα δικα σας

 

δουλευει και σε hackintosh

 

s-l1600 (6).jpg

s-l1600 (8).jpg

Επεξ/σία από elgreco2000
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elgreco2000 είπε

Αφηνω αυτο εδω τα συμπερασματα δικα σας

δουλευει και σε hackintosh

s-l1600 (6).jpg

s-l1600 (8).jpg

Αχ τωρα καταλαβα εγω το ειπα λαθος αμα ειναι εννοω αρκετα δυνατο το 4 για να παιξω σε επιπεδα gtx 1060? FHD γιατι θελω να παιξω god of war και δεν θελω να καιει τα αντερα του σκεφτομαι να φτιαξω εναν ποιο low end υπολογιστη για παιχνιδια αλλα σκεφτομαι αμα ειναι να παρω απλως το 5 μολις βγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...