Προς το περιεχόμενο

Η MediaTek πρόκειται σύντομα να ανακοινώσει το δικό της 5G chipset για smartphones


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι Huawei, Samsung και Qualcomm έχουν ήδη παρουσιάσει λύσεις που υποστηρίζουν τα νέας γενιάς δίκτυα 5G, και τώρα η MediaTek πρόκειται να παρουσιάσει την δική της πρόταση.

Η Ταϊβανέζικη εταιρεία σχεδίασης ημιαγωγών ανακοίνωσε ότι μέσα στον μήνα πρόκειται να παρουσιάσει ένα νέο SoC (System-on-Chip) με μεγάλες δυνατότητες AI και υποστήριξη 5G. Υποτίθεται ότι η εταιρεία θα εισερχόταν στην αγορά των 5G smartphones με το modem Helio M70 (το οποίο είχε παρουσιάσει πέρυσι τον Ιούνιο) όμως μέχρι σήμερα δεν έχει προχωρήσει σε αποστολές του modem σε κατασκευαστές smartphones (δεν έχουμε δει για παράδειγμα κάποια εταιρεία να έχει πρόθεση να κυκλοφορήσει κάποια συσκευή που να ενσωματώνει το τελευταίας γενιάς για παράδειγμα Helio P90 σε συνδυασμό με το Helio M70 5G modem).

Όσον αφορά στην πρόσφατη ανακοίνωση-teaser της Ταϊβανέζικης εταιρείας, δεν γίνεται ξεκάθαρο αν έχει πρόθεση να ανακοινώσει επίσημα το 5G modem Helio M70 ή αν πρόκειται –που είναι και το πιθανότερο- να παρουσιάσει κάποιο SoC (system-on-chip) με built-in το συγκεκριμένο modem (για αυτό υποθέτουμε ότι γίνεται αναφορά στις δυνατότητες AI). Να αναφέρουμε ότι η εταιρεία είχε ανακοινώσει ότι το Helio M70 θα κατασκευαζόταν από την TSMC στα 7nm χρησιμοποιώντας λιθογραφία ακραίας υπεριώδους ακτινοβολίας (EUV). Το Helio P90 SoC από την άλλη, που διαθέτει ξεχωριστή μονάδα επεξεργασίας AI (MediaTek APU2.0) κατασκευάζεται στα 12nm χρησιμοποιώντας FinFET.    

Λαμβάνοντας υπόψη ότι η εταιρεία θα ανακοινώσει τη νέα της πρόταση μέσα στον μήνα, δεν θα αργήσουμε να μάθουμε λεπτομέρειες για την είσοδο της στην αγορά 5G.

GSMArena     


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι τρελός φαν της mediatek. Παρόλο που είναι άχρηστη. Είμαι συναισθηματικά δεμένος καθοσον όλα τα πρώτα τηλεφωνα μου είχαν mtk. Μάλιστα για μια εποχή που είχα τον 6595 (meizu mx4) είχα το γρηγορότερο επεξεργαστή για κάνα 20 ήμερο. Μετα ξανά πάτος.

Πέραν των παραπάνω πρέπει να στηρίζουμε τον ανταγωνισμό. Τα p70,80,90(?) ειναι δυνατα soc και ίσως φθηνότερα από τα αντίστοιχα της qualcom.

Ίσως το σημαντικότερο πρόβλημα με την συγκεκριμένη εταιρεία είναι ότι με ότι έκδοση android βγαίνει ένα κινητό με αυτή και πεθαίνει.  Πχ τα leeco τα καινούργια έχουν από ότι ξέρω android 6...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα είναι τραγικά ειρωνικό του οι Κινέζοι της Huawei να καταλήξουν να εξαρτώνται από τους μισητούς αδελφούς Ταϊβανούς για 5G αν και το BBC αναφέρει ότι του χρόνου δεν θα μπορούν να κατασκευάσουν ούτε νέο Kirin λόγω των πατεντών της αμερικανικής ARM! (Διόρθωση: της βρετανικής ARM με αμερικανικές πατέντες)

Επεξ/σία από panathatube
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Οδυσσέας Τρίκαλα είπε

Αυτοματη θερμανση για τον χειμωνα...

Και καπου εδω αντιλαμβανεται κανεις οτι οι καταναλωτες δεν αντιλαμβανονται οτι ο ανταγωνισμος ωφελει αλλα συμπεριφερονται σαν οπαδοι....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... κρίμα πάντως που δεν μπορεί (ίσως ποτέ δεν μπόρεσε) να ανταγωνιστεί την Qualcomm. Μόνο ωφέλιμος θα ήταν ένας τέτοιος ανταγωνισμός για τους καταναλωτές. (Για εμάς/αυτούς που δεν θέλουμε/λουν exynos και kirin).

  Ευελπιστώ ότι κάποια μέρα θα επιστρέψει κ θα ζήσουμε κάτι αντίστοιχο με την επιστροφή της AMD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως καποιοι δεν αντιλαμβανονται οτι η ΜΤΚ ειναι τολμηρη εταιρια και σιγουρα τα ολοκληρωμενα τις ειναι απο τις πιο τιμιες λυσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Δεν είναι αμερικάνικη. 😛

Όπως διάβασα η ARM έχει αμερικανικό βραχίονα ο οποίος έχει καταθέσει τις πατέντες που χρησιμοποιεί η Huawei στο αμερικανικό δημόσιο.

Επεξ/σία από panathatube
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Loinen είπε

Δυστυχως καποιοι δεν αντιλαμβανονται οτι η ΜΤΚ ειναι τολμηρη εταιρια και σιγουρα τα ολοκληρωμενα τις ειναι απο τις πιο τιμιες λυσεις.

Δεν ξέρω αν είναι τίμια λύση. Εγώ MTK δεν είχα ποτέ, αλλά απ' ότι ακούω από φίλους κτλ που είχαν, όλοι τα ίδια προβλήματα ανέφεραν, μπαταρία, θερμοκρασίες και gps..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, TechnoState είπε

.... κρίμα πάντως που δεν μπορεί (ίσως ποτέ δεν μπόρεσε) να ανταγωνιστεί την Qualcomm. Μόνο ωφέλιμος θα ήταν ένας τέτοιος ανταγωνισμός για τους καταναλωτές. (Για εμάς/αυτούς που δεν θέλουμε/λουν exynos και kirin).

  Ευελπιστώ ότι κάποια μέρα θα επιστρέψει κ θα ζήσουμε κάτι αντίστοιχο με την επιστροφή της AMD

πολύ μελοδραματικό ποστ, μισό λεπτό γιατί κύλησε ένα δάκρυ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως που χρησιμοποιώ τηλέφωνα με mtk επεξεργαστή(doogee mix 2)κανω μια χαρα την δουλεια μου απο games,downloading και surfing στο ίντερνετ.Σιγουρα η qualcomm ειναι καλυτερη αλλα εγω ειμαι αρκετα ευχαριστημένος!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Δεν ξέρω αν είναι τίμια λύση. Εγώ MTK δεν είχα ποτέ, αλλά απ' ότι ακούω από φίλους κτλ που είχαν, όλοι τα ίδια προβλήματα ανέφεραν, μπαταρία, θερμοκρασίες και gps..

Εγώ δεν είχα πάντως κανένα από αυτά τα προβλήματα, αντίθετα με θερμοκρασία είχα πρόβλημα με snapdragon 650 σε xiaomi note 3 high edition και σε leeco me snapdragon 820 όπου έμεινε η motherboard σε 10 μήνες. Και από προβλήματα θερμοκρασίας άλλαξα και 2 φορές οθόνη που είχε yellow spots με snapdragon 800 ένα lg g2. Τα συμπεράσματα δικά σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...