Προς το περιεχόμενο

Nuki Smart Lock 2.0 Review


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! "Κοζάρω" εδώ και καιρό την NUKI γιατί θα μου έλυνε τα χέρια σε καταλύματα που νοικιάζω και έχω ανάγκη ευκολίας πρόσβασης από τρίτους (βοηθητικό προσωπικό) και ενοίκους. Η απορία μου είναι η εξής: έχω μια μεταλλική, βαριά πόρτα εισόδου (όχι αυλής, κανονική πόρτα εισόδου στο διαμέρισμα) που όμως δεν έχει χωνευτή κλειδαριά, αλλά έχει κουτιαστή (εσωτερικά). Δεν μπορώ και δεν θέλω να κάνω επέμβαση στην πόρτα και να την χαλάσω για να βάλω χωνευτή γιατί 1) είναι μια πολύ όμορφη πόρτα και 2) θα είναι πολύ μεγάλη φασαρία και με αμφίβολο αποτέλεσμα. Το πρόβλημα μου είναι ότι οι κουτιαστές κλειδαριές δεν έχουν αφαλό διπλής λειτουργίας και θα ήθελα να διατηρήσω τη δυνατότητα να μπορώ να ανοίγω και από έξω με κλειδί (για κάθε ενδεχόμενο).  Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάτι που να μπορεί να μου προσφέρει λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
On 01/02/2020 at 22:00, MC-HAMMER said:

Καλησπέρα! "Κοζάρω" εδώ και καιρό την NUKI γιατί θα μου έλυνε τα χέρια σε καταλύματα που νοικιάζω και έχω ανάγκη ευκολίας πρόσβασης από τρίτους (βοηθητικό προσωπικό) και ενοίκους. Η απορία μου είναι η εξής: έχω μια μεταλλική, βαριά πόρτα εισόδου (όχι αυλής, κανονική πόρτα εισόδου στο διαμέρισμα) που όμως δεν έχει χωνευτή κλειδαριά, αλλά έχει κουτιαστή (εσωτερικά). Δεν μπορώ και δεν θέλω να κάνω επέμβαση στην πόρτα και να την χαλάσω για να βάλω χωνευτή γιατί 1) είναι μια πολύ όμορφη πόρτα και 2) θα είναι πολύ μεγάλη φασαρία και με αμφίβολο αποτέλεσμα. Το πρόβλημα μου είναι ότι οι κουτιαστές κλειδαριές δεν έχουν αφαλό διπλής λειτουργίας και θα ήθελα να διατηρήσω τη δυνατότητα να μπορώ να ανοίγω και από έξω με κλειδί (για κάθε ενδεχόμενο).  Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάτι που να μπορεί να μου προσφέρει λύση;

Δεν βλέπω να γίνεται αυτό που θέλεις με τη Nuki.

Η Nuki απαιτεί να έχεις κλειδί πάνω στην πόρτα (στο εσωτερικό φυσικά, εκεί που εγκαθίσταται ο μηχανισμός). Συνεπώς, από τη στιγμή που

α) δεν μπορείς/δεν θέλεις να αλλάξεις αφαλό για να βάλεις διπλής λειτουργίας

και

β) θέλεις να μπορείς να ανοίγεις με κλειδί από την εξωτερική πλευρά, 

η Nuki δεν κάνει για εσένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση στους έχοντες την Nuki.

Έστω ότι είναι κλειδωμένη και κάποιος ανοίγει απέξω κανονικά με κλειδί. Το αντιλαμβάνεται αυτό ώστε να δει ότι η πόρτα είναι ξεκλείδωτη και να κλειδώσει ξανά αυτόματα; Ή έστω να δείξει κατάσταση πόρτας ξεκλείδωτη;

ΥΓ Αναμένω την δικιά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Super Moderators
On 05/02/2020 at 11:43, red7genius said:

Μια ερώτηση στους έχοντες την Nuki.

Έστω ότι είναι κλειδωμένη και κάποιος ανοίγει απέξω κανονικά με κλειδί. Το αντιλαμβάνεται αυτό ώστε να δει ότι η πόρτα είναι ξεκλείδωτη και να κλειδώσει ξανά αυτόματα; Ή έστω να δείξει κατάσταση πόρτας ξεκλείδωτη;

ΥΓ Αναμένω την δικιά μου.

Εντάξει, better late than never η απάντηση. 

Λοιπόν, η Nuki μέσω του αισθητήρα (που είναι υποτίθεται ακόμη σε beta) αντιλαμβάνεται ότι άνοιξε η πόρτα. Ομολογώ ότι δεν έχω δοκιμάσει το auto-lock feature της οπότε δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά ότι θα ξανακλειδώσει αυτόματα - αλλά δεν βλέπω το λόγο να μην το κάνει. 

Μια και θέλω να πιστεύω ότι έλαβες τη Nuki σου, μήπως έχεις ήδη απαντήσει (στην πράξη) το ερώτημά σου; Για πες, να μαθαίνουμε! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, paredwse είπε

Εντάξει, better late than never η απάντηση. 

Λοιπόν, η Nuki μέσω του αισθητήρα (που είναι υποτίθεται ακόμη σε beta) αντιλαμβάνεται ότι άνοιξε η πόρτα. Ομολογώ ότι δεν έχω δοκιμάσει το auto-lock feature της οπότε δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά ότι θα ξανακλειδώσει αυτόματα - αλλά δεν βλέπω το λόγο να μην το κάνει. 

Μια και θέλω να πιστεύω ότι έλαβες τη Nuki σου, μήπως έχεις ήδη απαντήσει (στην πράξη) το ερώτημά σου; Για πες, να μαθαίνουμε! :)

Έχω ήδη παραλάβει και είμαι ήδη ενθουσιασμένος χρήστης εδώ και 2 μήνες σχεδόν!

Όλα άψογα, το auto unlock κάποιες φορές αργεί ή χρειάζεται να "ξυπνήσεις" το τηλέφωνο (αν και πιστεύω ίσως είναι θέμα κινητού ή android), αλλά κατά τα άλλα όλα άψογα.

Λοιπόν αυτό που εννοούσα είναι αν όντας η πόρτα κλειδωμένη, αν ξεκλειδώσεις απέξω manual με το κλειδί κανονικά, αν θα καταλάβει ότι ξεκλείδωσε. Και όντως το καταλαβαίνει.

Δεν ξέρω πώς. Πιθανόν το εσωτερικό κλειδί όταν ανοίγεις απέξω γυρνάει και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρησιμοποιώ τη nuki εδώ και μια εβδομάδα και μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Η κλειδαριά μου είναι η cisa rs3s και για την εγκατάσταση χρησιμοποίησα τη βάση Β της nuki και χρειάστηκε να αφαιρέσω τα δυο κόκκινα πλαστικά καπάκια του κλειδιού. Κατά τα άλλα, παρότι το τμήμα του κλειδιού που εξέχει από την πόρτα είναι 4,2cm χωράει χωρίς πρόβλημα στη nuki (στον έλεγχο συμβατότητας δίνει ως ανώτερο μήκος τα 3,7cm).

Αρχικά ήταν αδύνατον να κάνω σύζευξη της nuki με οποιαδήποτε έκδοση 2.7.x της εφαρμογής, συμπεριλαμβανομένης της τελευταίας beta 2.7.4. Η σύζευξη σταματούσε και μου εμφάνιζε "Connection error". Η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων της nuki μέσα από το μενού help της εφαρμογής δεν έλυσε το πρόβλημα. Τελικά, χρησιμοποιώντας την έκδοση 2.6.4 της εφαρμογής η αρχική ρύθμιση ολοκληρώθηκε μέσα σε λίγα λεπτά. Αναβάθμισα το λογισμικό την κλειδαριάς στην έκδοση 2.9.10 και την εφαρμογή στην έκδοση 2.7.4 beta.

Η αναβάθμιση του bridge γίνεται αυτόματα. Παρόλα αυτά αν κάποιος θέλει να το αναβαθμίσει manual, πρέπει να ενεργοποιήσει το HTTP API στις ρυθμίσεις του bridge και να επισκεφτεί τη διεύθυνση

http://192.168.x.xx:8080/fwupdate?token=xxxxxx

από συσκευή συνδεδεμένη στο ίδιο wifi με το bridge (όπου x θα χρησιμοποιήσει τις πληροφορίες που θα βρεί στις ρυθμίσεις του bridge)

Η μόνη δυσλειτουργία που έχω παρατηρήσει μέχρι τώρα αφορά την ενσωμάτωση στην alexa όπου μόνο ο έλεγχος για το αν είναι κλειδωμένη ή ξεκλείδωτη η nuki λειτουργεί απρόσκοπτα. Το κλείδωμα (υποθέτω και το ξεκλείδωμα αλλά δεν το χρησιμοποίησα)  μέσω alexa λειτουργεί μόνο μια φορά και μετά χρειάζεται να γίνει απενεργοποίηση και ενεργοποίηση ξανά του skill.

Επεξ/σία από dimpra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 3/1/2021 στις 12:11 ΜΜ, dimpra είπε

Χρησιμοποιώ τη nuki εδώ και μια εβδομάδα και μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Η κλειδαριά μου είναι η cisa rs3s και για την εγκατάσταση χρησιμοποίησα τη βάση Β της nuki και χρειάστηκε να αφαιρέσω τα δυο κόκκινα πλαστικά καπάκια του κλειδιού. Κατά τα άλλα, παρότι το τμήμα του κλειδιού που εξέχει από την πόρτα είναι 4,2cm χωράει χωρίς πρόβλημα στη nuki (στον έλεγχο συμβατότητας δίνει ως ανώτερο μήκος τα 3,7cm).

Αρχικά ήταν αδύνατον να κάνω σύζευξη της nuki με οποιαδήποτε έκδοση 2.7.x της εφαρμογής, συμπεριλαμβανομένης της τελευταίας beta 2.7.4. Η σύζευξη σταματούσε και μου εμφάνιζε "Connection error". Η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων της nuki μέσα από το μενού help της εφαρμογής δεν έλυσε το πρόβλημα. Τελικά, χρησιμοποιώντας την έκδοση 2.6.4 της εφαρμογής η αρχική ρύθμιση ολοκληρώθηκε μέσα σε λίγα λεπτά. Αναβάθμισα το λογισμικό την κλειδαριάς στην έκδοση 2.9.10 και την εφαρμογή στην έκδοση 2.7.4 beta.

Η αναβάθμιση του bridge γίνεται αυτόματα. Παρόλα αυτά αν κάποιος θέλει να το αναβαθμίσει manual, πρέπει να ενεργοποιήσει το HTTP API στις ρυθμίσεις του bridge και να επισκεφτεί τη διεύθυνση

http://192.168.x.xx:8080/fwupdate?token=xxxxxx

από συσκευή συνδεδεμένη στο ίδιο wifi με το bridge (όπου x θα χρησιμοποιήσει τις πληροφορίες που θα βρεί στις ρυθμίσεις του bridge)

Η μόνη δυσλειτουργία που έχω παρατηρήσει μέχρι τώρα αφορά την ενσωμάτωση στην alexa όπου μόνο ο έλεγχος για το αν είναι κλειδωμένη ή ξεκλείδωτη η nuki λειτουργεί απρόσκοπτα. Το κλείδωμα (υποθέτω και το ξεκλείδωμα αλλά δεν το χρησιμοποίησα)  μέσω alexa λειτουργεί μόνο μια φορά και μετά χρειάζεται να γίνει απενεργοποίηση και ενεργοποίηση ξανά του skill.

Καλημερα Δημήτρη,

Επειδη εισαι ο πιο προσφατος χρήστης , αναρωτιομουν αν θα μπορουσες να βοηθησεις. ( και οποιοσδηποτε αλλος)

Θέλω πολυ να βαλω την Nuki , εχω μια πορτα ασφαλειας η οποια οταν την ανοιγεις ( όχι ξεκλειδωμα) χρειαζεται να την σπρωξεις λιγο προς τα μεσα, αλλιως χρειαζεται να βαλεις αρκετη δυναμη. Αυτο νομιζω οτι γινεται στις περισοτερες ασφαλειας πορτες αλλα δεν ειμαι και κλειδαρας.

Η ερωτηση λοιπον ειναι , η δικια σου πορτα δουλευει ετσι ?

Ειχες ποτε εσυ καποιο προβλημα ?

Ζοριζεται η Nuki  να ξεκλειδωσει και θα σπασει κανα κλειδί ? η δεν θα ανοιγει 

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση 

 

Χαρης

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, chmark είπε

Καλημερα Δημήτρη,

Επειδη εισαι ο πιο προσφατος χρήστης , αναρωτιομουν αν θα μπορουσες να βοηθησεις. ( και οποιοσδηποτε αλλος)

Θέλω πολυ να βαλω την Nuki , εχω μια πορτα ασφαλειας η οποια οταν την ανοιγεις ( όχι ξεκλειδωμα) χρειαζεται να την σπρωξεις λιγο προς τα μεσα, αλλιως χρειαζεται να βαλεις αρκετη δυναμη. Αυτο νομιζω οτι γινεται στις περισοτερες ασφαλειας πορτες αλλα δεν ειμαι και κλειδαρας.

Η ερωτηση λοιπον ειναι , η δικια σου πορτα δουλευει ετσι ?

Ειχες ποτε εσυ καποιο προβλημα ?

Ζοριζεται η Nuki  να ξεκλειδωσει και θα σπασει κανα κλειδί ? η δεν θα ανοιγει 

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση 

 

Χαρης

 

Καλημέρα Χάρη,

Όχι, όταν ανοίγω την πόρτα δεν βάζω καθόλου δύναμη. Μόλις τραβηχτεί η γλώσσα κινείται προς τα μέσα μόνη της για 1-2 εκατοστά. Αν η πόρτα σου χρειάζεται να ασκήσεις δύναμη για να ανοίξει, η nuki δεν θα την ανοίγει. Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις στο νήμα "Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας", ίσως χρειάζεται κάποιο ρεγουλάρισμα η πόρτα σου.

Επεξ/σία από dimpra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, έχω πόρτα ασφαλείας με κλειδαριά CISA RS3 S διπλής ενέργειας.
Θέλω να μπορώ να την ανοίγω εξ αποστάσεως στην καθαρίστρια (να με παίρνει τηλ και να της ανοίγω την πόρτα) αλλά και να την κλειδώνω εξ αποστάσεως όταν φεύγει (πάλι να μου τηλεφωνεί).
Δουλεύει έτσι το σύστημα nuki?  Και αν ναι, (που μάλλον ισχύει από όσα διάβασα), μπορώ να κάνω μόνη μου την εγκατάσταση ή καλύτερα να εμπιστευτώ τον κλειδαρά απ' όπου θα την αγοράσω;
Επίσης:
Απορία 1. Αν η καθαρίστρια δεν τραβήξει / κλείσει "καλά" την πόρτα όταν μπαίνει ή όταν φεύγει, μπορεί η πόρτα να είναι ανοιχτή αλλά να δείχνει στο κινητό μου κλειδωμένη; (να μην έχουν πιάσει οι πύροι στην κάσα δηλαδή; )

Απορία 2. Το 3,7 εκατοστά που αναφέρθηκε για να μπει το κλειδί μέσα στη nuki αφορά μόνο στο μέγεθος του προεξέχοντος κλειδιού ή και στο κομμάτι του αφαλού ή και διακοσμητικού πλαισίου; Το προεξέχον κλειδί χωράει οριακά αλλά ο αφαλός και το διακοσμητικό πρέπει να είναι άλλα 0,8 εκατοστά περίπου.

Απορία 3. Εφόσον έχουν περάσει χρόνια πια από τις πρώτες εφαρμογές της nuki έχετε βρει ελλαττώματα, αντενδείξεις κενά ασφαλείας κλπ? Την προτείνετε ακόμα οι χρήστες ή έχουν βγει πιο αξιόπιστα προϊόντα που δουλεύουν καλύτερα;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Επεξ/σία από marka13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...