Προς το περιεχόμενο

Ξεκινά από σήμερα η διάθεση του Windows 10 May 2019 Update


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πέρασα στο main rig και εγώ, so far so good.

Δεν έχω προλάβει να δώ πολλά πράματα αλλά το νέο theme είναι όντως πολύ όμορφο. (υποκειμενικό αυτό πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, nikos5800 είπε

 

Μια χαρά δημοκρατική απόφαση είναι το να μηνεις πάνω από 18 μήνες χωρίς αναβαθμίσει είναι ένα πρόβλημα που μπορεί να αφορά την ασφάλεια του λειτουργικού 

ζητημα ασφαλειας του προσωπικου σου ηυ αρα κανενα δικαιωμα ...

εκτος κ αν τον εχεις με συμβολαιο απο εκεινη ;)

να θυμηθουμε ΧΡ - 7 κτλ;; σταματουσες τα update και οποτε ηθελες τα ανοιγες και ολα οκ; αυτο ηταν δημοκρατια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, galistaboy είπε

Αν αποφασίσει να προσπεράσει πολλές τέτοιες αναβαθμίσεις, θα ενημερωθεί μετά από 18 μήνες ότι αναγκαστικά θα πρέπει να εγκαταστήσει τις τελευταίες ενημερώσεις ασφαλείας.  

Αυτό θα πει ελευθερία στον υπολογιστή σου....

Αποφασίζεις ότι ΔΕ ΘΕΣ αναβαθμίσεις αλλά η microsoft θα στη βάλει ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ ..... Δημοκρατική απόφαση...!!!

Στον υπολογιστή σου νομίζεις ότι εσύ αποφασίζεις τι θα κάνεις πως και τι θα έχεις;;;;

Απο την στιγμη που μπαινεις στο internet ο υπολογιστης σου πρεπει να ειναι ενημερωμενος, αν οχι για την δικια σου ασφαλεια για την ασφαλεια των υπολοιπων, σαν τα εμβολια ενα πραγμα. Ειναι πολυ ουτοπικο σημερα να λες οτι δε με ενδιαφερουν τα updates του συστηματος μου και απο ξεροκεφαλια θελω να μεινω με την εκδοση που ειχα πριν 2-3 χρονια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, QuitLife είπε

 

το προβλημα αυτο διαρκει για 5-6 λεπτα μετα απο ενα boot. Μετα φτιαχνει μονο του.

Τελικα δεν υπαρχει σωτηρια με τα updates. Γιαυτο ενα 15 λεπτο imaging με το Macrium Free  ΠΡΙΝ την εγκατασταση και ολα καλα.

Καλησπέρα κατέβασα την εφαρμογή έκανα image και έφτιαξα και το bootable usb τώρα όταν χρειαστεί να επαναφέρω τα windows πρέπει να κάνω πρώτα format τον σκληρό η κατευθείαν βάζω το usb και κάνω επαναφορά?

Ευχαριστώ για την εφαρμογή δεν την γνώριζα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, oraiustepe είπε

3 ώρες έκανε να τελειώσει! υποτίθεται ότι θα ρίχναν το χρόνο στο μισάωρο και κάτι τέτοια διαβαζα. απλά τραγικοί...

15 λεπτά πήρε στο δικό μου σύστημα. (Samsung 850 Evo 512 και Ryzen 5)

Επεξ/σία από dpolal
.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
33 minutes ago, oraiustepe said:

3 ώρες έκανε να τελειώσει! υποτίθεται ότι θα ρίχναν το χρόνο στο μισάωρο και κάτι τέτοια διαβαζα. απλά τραγικοί...

Σε τι hardware?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Σε τι hardware?

Celeron 3205U, 8GB Dual Ch DDR3 1600MHz, WD Blue 5400RPM. οκ ψιλοσαπάκι λόγω και δίσκου και δεν ξέρω πόσα giga ήταν το update (12Mbps γραμμή), αλλά σε Ubuntu παίζει να ταν κάτω απ' το μισό χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπράβο τους, δεν ξέρω αλλά έχω την αίσθηση ότι ήταν η πιο γρήγορη αναβάθμιση ποτέ, τουλάχιστον στο σύστημα μου.

Καλοδεχούμενο το sandbox, μου αρέσει πολύ γιατί θα μπορώ να κάνω καλύτερα τώρα monitor εγκαταστάσεις προγραμμάτων αντί να πρέπει να φορτώνω VM.

Χρησιμοποιώ το SysTracer Pro στη διαδικασία αυτή.

1 ώρα πριν, asmilon είπε

Απο την στιγμη που μπαινεις στο internet ο υπολογιστης σου πρεπει να ειναι ενημερωμενος, αν οχι για την δικια σου ασφαλεια για την ασφαλεια των υπολοιπων, σαν τα εμβολια ενα πραγμα. Ειναι πολυ ουτοπικο σημερα να λες οτι δε με ενδιαφερουν τα updates του συστηματος μου και απο ξεροκεφαλια θελω να μεινω με την εκδοση που ειχα πριν 2-3 χρονια.

Οι 6μηνιαίες αναβαθμίσεις δεν έχουν να κάνουν με την ασφάλεια.

Οι 6μηνιαίες αναβαθμίσεις φέρνουν νέα features ή αφαιρούν υπάρχοντα.

Οι ενημερώσεις ασφάλειας είναι απαραίτητες και για παλαιότερες εκδόσεις.

Αλίμονο αν άφηναν τους χρήστες LTSC/LTSB χωρίς ενημερώσεις ασφαλείας.

Ενημερώσεις ασφαλείας παίρνουν μέχρι και σήμερα ακόμη και τα Windows 8.

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες, απλά δεν έχει λόγο ο κόσμος να φοβάται αν είναι σε παλιότερες εκδόσεις των Windows 10.

Δεν υπάρχει λόγος να τρέχει να βάζει νέες εκδόσεις, ίσα-ίσα όσο το καθυστερεί τόσο καλύτερα, το πιο πιθανό να αποφύγει bugs.

Ασφαλής θα εξακολουθήσει να είναι και χωρίς να τρέχει να κάνει updates στη τελευταία 6μηνιαία.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Iliaskrs είπε

Windows 7 κ ξερό ψωμί.

Windows XP και χωρίς Service Pack αμα λάχει να'ούμ

 

37 λεπτά πριν, oraiustepe είπε

Celeron 3205U, 8GB Dual Ch DDR3 1600MHz, WD Blue 5400RPM. οκ ψιλοσαπάκι λόγω και δίσκου και δεν ξέρω πόσα giga ήταν το update (12Mbps γραμμή), αλλά σε Ubuntu παίζει να ταν κάτω απ' το μισό χρόνο.

2πυρηνος Επεξεργαστής στο 1,5Ghz και μηχανικός δισκος  στις 5400 με ηδη υπάρχουσα εγκατάσταση ???  και νωρις τελείωσε  

3 ώρες πριν, akis_supernatural είπε

image.png.4e847b900934b1a902cf7089ff403fb0.png

δεν εχω σθνδεδεμενο φλασακι ουτε καρτα. τι κανουμε τωρα?

Απο πια εκδοση επιχειρείς την αναβάθμιση ?  εχεις την 1809 με ολα της τα update ?  έκανες κλικ στο΄΄ γιατί εμφανίζεται αυτο ?  ΄΄ που σου γράφει στο μήνυμα ?  εχει επαρκή χωρο στον δίσκο ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, oraiustepe είπε

3 ώρες έκανε να τελειώσει! υποτίθεται ότι θα ρίχναν το χρόνο στο μισάωρο και κάτι τέτοια διαβαζα. απλά τραγικοί...

Απορώ με την υπομονή σου φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Drunkard είπε

2πυρηνος Επεξεργαστής στο 1,5Ghz και μηχανικός δισκος  στις 5400 με ηδη υπάρχουσα εγκατάσταση ???  και νωρις τελείωσε 

δεν φταίει η cpu, μεχρι 50-60% έφτασε. δεν είναι Νxxx δλδ "Atom", Broadwell 5η γενιά Core είναι. το θέμα μου είναι ότι παραμένει το ίδιο εργαλείο και τρόπος ενημέρωσης. στα ubuntu είναι πολύ πιο γρήγορα και απλά τα πράγματα. γτ δεν πάνε σε κάτι τέτοιο; τελείως άχρηστοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, galistaboy είπε

Αν αποφασίσει να προσπεράσει πολλές τέτοιες αναβαθμίσεις, θα ενημερωθεί μετά από 18 μήνες ότι αναγκαστικά θα πρέπει να εγκαταστήσει τις τελευταίες ενημερώσεις ασφαλείας.  

Αυτό θα πει ελευθερία στον υπολογιστή σου....

Αποφασίζεις ότι ΔΕ ΘΕΣ αναβαθμίσεις αλλά η microsoft θα στη βάλει ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ ..... Δημοκρατική απόφαση...!!!

Στον υπολογιστή σου νομίζεις ότι εσύ αποφασίζεις τι θα κάνεις πως και τι θα έχεις;;;;

Όλα τα σχόλια αυτού του τύπου κάθε φορά, από ανθρώπους που δεν κατανοούν τι λένε.

Το μηχάνημά σου, είναι δικό σου. Κάνε το ότι θες. Όταν εσύ αποφασίζεις να εγκαταστήσεις ένα λογισμικό, αυτό έρχεται μαζί με μια άδεια χρήσης. Δεν σου ανήκει. Έχεις πληρώσει (αν πλήρωσες κιόλας) την άδεια να το χρησιμοποιείς. Η άδεια χρήσης ορίζει πως αυτό θα συμπεριφέρεται κι όχι εσύ, με το έτσι θέλω.

Όταν όλα εσείς τα "παιδάκια" κατανοήσετε αυτό ακριβώς, τότε ίσως εκλείψουν αυτά τα σχόλια (πράγμα απίθανο!).

Αν τώρα δεν συμφωνείς με την άδεια χρήσης του παρόντος λογισμικού, μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιο άλλο της αρεσκείας σου. Είτε αυτό είναι λειτουργικό είτε απλή εφαρμογή.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, aypnia είπε

Οι 6μηνιαίες αναβαθμίσεις δεν έχουν να κάνουν με την ασφάλεια.

Οι 6μηνιαίες αναβαθμίσεις φέρνουν νέα features ή αφαιρούν υπάρχοντα.

Οι ενημερώσεις ασφάλειας είναι απαραίτητες και για παλαιότερες εκδόσεις.

Προφανως η MS δε μπορει να βγαζει patches για να υποστηριξει καθε 6μηνιαιο release του λειτουργικου, η 1511 για παραδειγμα δεν υποστηριζεται πια, οποτε δεν παιρνει updates και αντιστοιχα θα γινεται το ιδιο και μετα επομενα releases. Οποτε για να εισαι ασφαλης πρεπει να κανεις upgrade σε νεωτερο release, αν οχι τον πρωτο καιρο που βγαινει τουλαχιστον σε ευλογο χρονικο διαστημα.

33 λεπτά πριν, aypnia είπε

Αλίμονο αν άφηναν τους χρήστες LTSC/LTSB χωρίς ενημερώσεις ασφαλείας.

Ενημερώσεις ασφαλείας παίρνουν μέχρι και σήμερα ακόμη και τα Windows 8.

Αλλο καναλι το LTSC/LTSB με αλλο μοντελο υποστηριξης. Κανονικα αφορα συγκεκριμενες συσκευες -οχι σε consumer level-, για αυτο και δε μπορεις να το αγορασεις οπως τις εκδοσεις Home/Pro.

Τα Windows 8 συγκεκριμενα δεν εχουν updates, σου λεει η MS πηγαινε στα 8.1 Update που ειναι η υποστηριζομενη εκδοση μεχρι τις αρχες του 2023 για να εχεις  ενημερωσεις ασφαλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...