Προς το περιεχόμενο

Η ARM διακόπτει την συνεργασία της με την Huawei


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια "ερώτηση" έχω εγώ: το όνομα foxconn λέει κάτι?

Αν δεν κάνω λάθος είναι η μεγαλύτερη εταιρεία κατασκευής ημιαγωγών και ηλεκτρονικών κυκλωμάτων της Κίνας.

Πολλές apple,intel και λοιπές βασίζονται εκεί για εργατικό δυναμικό αν δε κάνω λάθος.. 

Μήπως τελικά στην Κίνα βασίζονται όλα?

Επεξ/σία από Νυσταγμένος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, ardi21 είπε

Το μεγαλο κακο ποιο θα ηταν? Να στειλουνε βομβαρδιστικα στα εργοστασια της?

Νομίζω είναι φθηνότερο να τους βομβαρδίσουν πάρα να πληρώνουν δικηγόρους στις ΗΠΑ! 

😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nikos5800 είπε

Και πως θα απαντήσουν οι Κινέζοι μου λες? Θα κλείσουν τα εργοστάσια ? Και μετά? 10 θα τους κλείσουν και την άλλη μέρα η ΗΠΑ 1000 θα ανοίξουν στην Ινδία και σε άλλες φτωχές χώρες αλλά η Huawei τι θα κάνει όμως χωρίς την arm αρχιτεκτονική η τα Google play services; 

Μην ονειρεύεστε κάποιοι ;)

Να υπΟθεσω ξερεις ποσο χρονικο διαστημα χρειαζεται να στηθει μια γραμμη παραγωγης και ποσο κοστιζει?Συν το κοστος που θα ειχε  μια εταιρια αν δεν εχει να προμηθευσει προιοντα στην αγορα.....και φυσικα θα ανττιδρασει ο κινεζος τη θα κανει ?θα κοιταει απλα τον αμερικανο να καταστρεφει οποια εταιρια γουσταρει και δεν θα μιλαει ας σοβαρευτουμε λιγο εδω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Gilmen είπε

Να υπΟθεσω ξερεις ποσο χρονικο διαστημα χρειαζεται να στηθει μια γραμμη παραγωγης και ποσο κοστιζει?Συν το κοστος που θα ειχε  μια εταιρια αν δεν εχει να προμηθευσει προιοντα στην αγορα.....και φυσικα θα ανττιδρασει ο κινεζος τη θα κανει ?θα κοιταει απλα τον αμερικανο να καταστρεφει οποια εταιρια γουσταρει και δεν θα μιλαει ας σοβαρευτουμε λιγο εδω μεσα.

Μερικοί είναι τόσο πορωμενοι με την αμερικα που νομίζουν ότι θα κάνει ότι θέλει και απλά Κινέζοι κτλπ κτλπ θα την κοιτάνε χωρίς απάντηση 😂 

Η Αμερική υποτίμησε την δύναμη της συγκεκριμένης εταιρίας και θα φανεί στις επόμενες κινήσεις της Huawei 

Πρέπει να καταλαβετε μερικοί ότι η συγκεκριμένη εταιρία κολοσσός έχει δίκτυα τηλεπικοινωνιας και δεν πουλάει απλά κινητά και παρόμοια προϊόντα, δεν ξέρω αν σας λέει κάτι αυτό.  Δεν μιλάμε για καμιά τυχαρπαστη και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αρπαχτουμε και γ αυτό το θέμα όπως γίνεται πάντα λες και έχουμε κανένα όφελος εμείς ξέρω γω. 😁

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ΕΠιδειξη δυναμης απο τον αμερικανο να μαζευτουν οι κινεζοι. Καποια στιγμη θα τα βρουν οι κυβερνησεις , απλα δεν ξερω κατα ποσο η huawei θα ειναι οπως την γνωριζαμε.

Οσοι λετε να κλεισουν τα εργοστασια που παραγουν αμερικανικα προιοντα φανταζομαι καταλαβαινετε οτι αυτο θα εχει αντικτυπο και στην κινεζικη οικονομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Capt.staros είπε

ΕΠιδειξη δυναμης απο τον αμερικανο να μαζευτουν οι κινεζοι. Καποια στιγμη θα τα βρουν οι κυβερνησεις , απλα δεν ξερω κατα ποσο η huawei θα ειναι οπως την γνωριζαμε.

Οσοι λετε να κλεισουν τα εργοστασια που παραγουν αμερικανικα προιοντα φανταζομαι καταλαβαινετε οτι αυτο θα εχει αντικτυπο και στην κινεζικη οικονομια.

Δεν λεμε να κλεισουνε τα εργοστασια ,απλα ειναι και αυτα ενας μοχλος πιεσης και διαπραγματευσεις αυτο λεμε.Και φυσικα θα τα βρουνε καποια στιγμη αλλα δεν νομιζω οτι αυτο που εκανε ο αμερικανος γιατι η ζημια εγινε  και ειναι μεγαλη  δεν θα εχει απαντηση και θα περασει ετσι απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τη βλέπω σαν κίνηση να πιέσουν τους Κινέζους. Της έκοψε η Google τις άδειες μετά από 3 μήνες ... (Θα περάσει και το 3μηνο και μια χαρά θα πουλάει κινητά με Android - open source Android ή κάποιο άλλο όνομα )

Να'χαμε να λέγαμε !

Το μόνο που θα καταφέρουν είναι να τους μειώσουν τις πωλήσεις έως κάποιο βαθμό (αυτός θεωρώ ότι είναι και ο σκοπός των ανακοινώσεων)

Προσπαθούν πάση θυσία να πιέσουν τους Κινέζους για να υπάρξει εμπορική συμφωνία Κίνας - Αμερικής. Δε νομίζω να τους βγει.

(Εδώ δεν μπορούν να πιέσουν την Τουρκία που τους γλενταει φαντάσου την Κίνα...)

Η Huawei σαφώς και δεν θα κλείσει. Μιλάμε για την 2η εταιρεία κατασκευής κινητών παγκοσμίως. Θα παράγει ο,τι γουστάρει στην Κίνα και δεν θα δίνει μια στις άδειες. Δεν μπορεί να την πιέσει κανένας στο εσωτερικό της Κίνας διότι όντως πίσω από την εταιρεία είναι το όντως κράτος της Κίνας. Ας πάει μετά η arm να ζητήσει χρήματα για αποζημίωση από κινεζικό δικαστήριο. 🤣🤣🤣

Τώρα για τα σχόλια που είδα τι κινητά που βγάζει κλπ μάλλον παιδιά δεν έχετε ιδέα από τεχνολογία και τηλέφωνα αλλιώς δεν μπορώ να εξηγήσω τέτοια σχόλια.

Αν και θεωρώ ότι θα βρεθεί λύση διότι θα αρχίσουν να προβληματίζονται και οι υπόλοιποι προμηθευτές από Google - Arm μήπως κάποια στιγμή έχουν την τύχη της Huawei και σίγουρα δεν θα είναι προς το συμφέρον των εταιρειών να συνεχίσει αυτή η κατάσταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Hik said:

Πάντως η υπόθεση έχει πολύ περισσότερο ψωμί από αυτό που φαίνεται ή γνωρίζουμε μέχρι στιγμής. Και από ότι φαίνεται δεν είναι ακριβώς ότι ο Trump τρελάθηκε.

Ένα ενδιαφέρον άρθρο που εξηγεί αρκετά είναι το https://www.bloomberg.com/news/features/2019-02-04/huawei-sting-offers-rare-glimpse-of-u-s-targeting-chinese-giant

Φαντάζομαι θα βγούνε και άλλα στη φόρα σιγά σιγά.

 

 

Σωστός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα παντα δημοκρατικα μαγκες μου θυμιζει ολο αυτο το σκηνικο ,κάτι που βλεπω  κ προσφατα κ στο δημοκρατικο μελντικο πακιστανικοελλαντα με τα προβατα που ψηφιζουν . Μερικα τολμησανε να πανε σε ομιλιες λαμογιοηγετη...να διαμαρτηρυθουν για ολα τα τεκτενωμενα κ τους πηρε η ασφαλεια σηκωτους  . Ακριβως αυτο το σκηνικο μου θυμισε κ με τη huwai μιας που κρεμοταν απο τους αμερικανους στην αρχη διοτι απο εκει εγινε πρωτα γνωστη κ εξαπλωθηκε κ οταν σηκωσε κεφαλι .... Ενω ειδατε με την samsung ? οτι θελουν τα αμερικανοεβραιακια...φυσικα επειδη δεν ειναι προβατο η huwai την ακρη της θα την βρει ,παλι μου θυμισε τοτε που πηγανε να κουνηθουν στους ρωσσους καποιοι...κ να τους αποκλεισουν απο τις αγορες ...

10 ώρες πριν, fg9000 είπε

Για να μην σε ρίξω από το συννεφάκι.. απότομα.

 

Δεν θα πονέσει κάνεις στο Αμέρικα. Απεναντίας μάλιστα που οι Κινέζοι δεν έχουν ούτε δική τους τεχνολογία αλλά ούτε δική τους τεχνογνωσία.  

Σε κάθε πλακετούλα που φτιάχνεται στην Ασια , η τεχνολογία που θα χρησιμοποιηθεί είναι είτε Αμερικανικη πατέντα ή Αγγλικη. Ενω θα πρέπει να πληρώνουν και το ανάλογο αντίτιμο.

Οποτε ναι, λόγο πατέντας και πολλών χρημάτων στα RnD τμήματα,η Αμερική  είναι το κέντρο της τεχνολογίας.

 

 

 

ε και ? το μεγιστο οφελος ομως θα περνει η εταιρια που εχει ολοκληρο το προιον. Μαρεσει ομως που λετε δεν εχει δικιια της τεχνολογια λες κ τους θεωρειτε τριτοκοσμικους ,ξεχνατε οτι καποτε οι ιαπωνες ηταν κορυφη κ οι υπολοιποι τους .... Η δεν ξερετε οτι αντιγραφουν τα παντα οι κινεχεοι κ την ακρη τους την βρισκουν .

10 ώρες πριν, Giorgos20177 είπε

την αληθεια ?χαρηκα . ε οχι ρε φιλε να την ψωνησεις κ να μου πουλας κινεζικο καργα με 800 κ 900 ευρο , εχουμε τα  iphone κ τα samsung γ αυτο, αλλα τουλαχιστον η ποιοτητα τς ηταν κλασης ανωτερη σε ολους τους τομεις !!! ε τραβα κρυψουν τωρα μου ηθελεες κ 900 ευρο κινητο, να παιρνει κ η oneplus σειρα που καβαλησε το καλαμι κ αυτη

δηλαδη τα σαμσουνγκ κ iphone αξιζουν τα 900ε ...πωωωω καλα μας κανουν ωρεεεε

Επεξ/σία από akishellas1979
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος γράφει για τους Αμερικανοεβραίους (και έλεγα πως δεν έχουν μπει οι .......................εβραίοι ακόμα στην κουβέντα ) , άλλος γράφει  ότι η Hua είναι κολοσσός στα δίκτυα , τηλέφωνα , chips , …..πάμπερς , άντε και μπανάνες , και αν βήξει και μόνο θα τρέμουν όλοι οι άλλοι ,κλπ κλπ .

Για να καταλάβετε-βουμε  πως λειτουργούν οι Αμερικανοί , προχθές βγήκε η απόφαση του Δικαστηρίου στη διαμάχη μεταξύ Qualcomm και υπουργείου Εμπορίου ΗΠΑ, που είναι απόλυτα καταδικαστική για την πρώτη . Η Qualcomm ,για όσους δεν ξέρουν , βγάζει τους επεξεργαστές  snapdragon ( βασικά έχει τις πατέντες , γιατί και αυτή φασόν δουλεύει).

Καταδικάζεται λοιπόν να παραδώσει πατέντες , να ανοίξει τον ανταγωνισμό , η συμφωνία-συμβιβασμός  με την Apple για το 5g είναι προς επανεξέταση ,γιατί πνίγει τον ανταγωνισμό κλπ

Για την Ιστορία η Qualcomm έχει το μεγαλύτερο κομμάτι εισπράξεών της από τις πατέντες και η ίδια έχει μικρή παραγωγή.

Τώρα , θα μου πείτε , γιατί και η Hua δεν πάει στα Δικαστήρια . Πρώτον γιατί το διάταγμα του Trump είναι εθνικής ασφάλειας και δεύτερον γιατί μάλλον πρέπει να έχει και λίγο .....λερωμένη τη φωλιά της .  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Εσύ πάντως έχεις μια ανεξήγητη χαρά και,βάζεις  άρθρα και ότι άλλο μπορείς. ....ελα πες την αλήθεια, μέτοχος στην Samsung? 

 

😂😂🤣

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...