Προς το περιεχόμενο

Apple: Νέο MacBook Pro με 8πύρηνη CPU αλλά και πρόγραμμα δωρεάν επισκευής πληκτρολογίου για τα "butterfly" MacBook


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη να ρωτήσω κάτι... Σαν άνθρωπος που δουλεύει σε τεχνολογική εταιρία και έχουμε την δυνατότητα να δοκιμάζουμε πολλά μηχανήματα (χωρίς να τα πληρώνουμε... ), υπάρχει Έλληνας που ειδικά αυτό το καιρό της κρίσης παίρνει Macbook pro με λεφτά από την τσέπη του γιατί είναι design και έχει λίγο optimized os? Και δεν βγάζει μεροκάματο από αυτό? 

Οκ... Αμα έχεις εταιρία, το παίρνεις για την δουλειά σου, το βάζεις και στα έξοδα κτλ αμα σου το δώσουν εταιρικό προφανώς το παίρνεις (κάπως έτσι είδα και το τελευταίο που το δωσαν σε ενα φίλο σε άλλη εταιρία), αλλά από την τσέπη σου τόσα λεφτά για μούρη, YouTube και browsing? 

Ισχύει το ίδιο για dell latitude, dell xps, thinkpad x1 κτλ

Εγω πάντως σπιτάκι μου ιδιωτικό ενα refurbished thinkpad x250 των 500 έχω από το ebay. Και ας μου έχει δώσει η εταιρία μου ένα dell latitude 5491 των 3000 στο γραφείο... Σιγά μην έβαζα τόσα να πάρω laptop στο σπίτι 😊

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gthe είπε

Συγνώμη να ρωτήσω κάτι... Σαν άνθρωπος που δουλεύει σε τεχνολογική εταιρία και έχουμε την δυνατότητα να δοκιμάζουμε πολλά μηχανήματα (χωρίς να τα πληρώνουμε... ), υπάρχει Έλληνας που ειδικά αυτό το καιρό της κρίσης παίρνει Macbook pro με λεφτά από την τσέπη του γιατί είναι design και έχει λίγο optimized os? Και δεν βγάζει μεροκάματο από αυτό? 

Οκ... Αμα έχεις εταιρία, το παίρνεις για την δουλειά σου, το βάζεις και στα έξοδα κτλ αμα σου το δώσουν εταιρικό προφανώς το παίρνεις (κάπως έτσι είδα και το τελευταίο που το δωσαν σε ενα φίλο σε άλλη εταιρία), αλλά από την τσέπη σου τόσα λεφτά για μούρη, YouTube και browsing? 

Ισχύει το ίδιο για dell latitude, dell xps, thinkpad x1 κτλ

Εγω πάντως σπιτάκι μου ιδιωτικό ενα refurbished thinkpad x250 των 500 έχω από το ebay. Και ας μου έχει δώσει η εταιρία μου ένα dell latitude 5491 των 3000 στο γραφείο... Σιγά μην έβαζα τόσα να πάρω laptop στο σπίτι 😊

Ναι φιλε εχεις δικιο ,ολοι οι ανθρωποι τα ιδια εσοδα εχουν και σκεφτονται  οπως εσυ ,τα ιδια σπιτια τα ιδια αμαξια κ.ο.κ.

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, comfuzio είπε

Δεν είναι ότι είναι μόνο πιο ακριβά αλλά ας πούμε ότι είναι το ίδιο ακριβά, είναι ότι δεν παίρνεις και το ίδιο hardware, πληρώνεις όνομα πιο πολύ 

Φίλε αληθεια μια έρευνα αγοράς θα μας πείσει! Οι διαφορές είναι ελάχιστες κ κυρίως στον δίσκο που η αππλε τσιγγουνευεται. Αλήθεια πρώτη φορά πήρα μακ στη ζωή μου γι'αυτό το λόγο. Λέω μπαγλαμαδες της Dell/Microsoft/HP θέλετε 1300ε για premium.. Κ δεν δίνω 1250 για ένα macbook pro? Η μόνη διαφορά ο δίσκος που είναι 256 αντί για 512 που είναι σε κάποια. Ίδια σπεκς καρμπόν. Προσφορά το μακ μην παρεξηγηθώ. Αλλά η αππλε βγάζει κ κανένα προσφορά. Η ντελ ποτέ ρε φίλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Ναι φιλε εχεις δικιο ,ολοι οι ανθρωποι τα ιδια εσοδα εχουν και σκεφτονται  οπως εσυ ,τα ιδια σπιτια τα ιδια αμαξια κ.ο.κ.

Αυτο τι είναι τώρα ... το επιχείρημα του "λεφτά" που ψωνίζει τα macbook με το κιλό, μπαίνει στο υπόγειο γκαράζ της βίλας του, παίρνει το tesla του και δεν καταδέχεται καν να σχολιάσει? Καλή φάση. Το νερό fiji μην ξεχάσεις μόνο :) 

Αν διάβαζες σωστά ... θα καταλάβαινες ότι εννοώ πως για "κατανάλωση περιεχομένου" (έτσι λέγεται η οικιακή χρήση 9 στις 10 περιπτώσεις) αυτά τα μηχανήματα είναι overkill και προφανώς overpriced.

Έχουν περάσει οι εποχές που ήθελες ισχυρό λαπτοπ για οικιακή χρήση, πλέον το κάνουν και 3 γενιές πίσω και κινητά, tablet κτλ. Αν είσαι επαγγελματίας, αλλάζει το πράγμα γιατί κερδίζεις χρήματα από μια τέτοια αγορά. Ακόμα και dj αν είσαι και το κουβαλάς στις καφετέριες να παίζεις μουσική, το κάνεις απόσβεση. Αν είσαι φωτογράφος ή animater προφανώς είναι εργαλέιο, αν είσαι freelancer developer ή web designer ισχύει το ίδιο. 

Ακόμα και τα gaming rigs έχουν μεγαλύτερη αξία σαν επένδυση στο σπίτι, γιατί οι gamers εχουν όντως απαιτήσεις για το hobby τους και περνάνε ώρες ατελειώτες πάνω στο pc τους. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, gthe είπε

Αυτο τι είναι τώρα ... το επιχείρημα του "λεφτά" που ψωνίζει τα macbook με το κιλό, μπαίνει στο υπόγειο γκαράζ της βίλας του, παίρνει το tesla του και δεν καταδέχεται καν να σχολιάσει? Καλή φάση. Το νερό fiji μην ξεχάσεις μόνο :) 

Αν διάβαζες σωστά ... θα καταλάβαινες ότι εννοώ πως για "κατανάλωση περιεχομένου" (έτσι λέγεται η οικιακή χρήση 9 στις 10 περιπτώσεις) αυτά τα μηχανήματα είναι overkill και προφανώς overpriced.

Έχουν περάσει οι εποχές που ήθελες ισχυρό λαπτοπ για οικιακή χρήση, πλέον το κάνουν και 3 γενιές πίσω και κινητά, tablet κτλ. Αν είσαι επαγγελματίας, αλλάζει το πράγμα γιατί κερδίζεις χρήματα από μια τέτοια αγορά. Ακόμα και dj αν είσαι και το κουβαλάς στις καφετέριες να παίζεις μουσική, το κάνεις απόσβεση. Αν είσαι φωτογράφος ή animater προφανώς είναι εργαλέιο, αν είσαι freelancer developer ή web designer ισχύει το ίδιο. 

Ακόμα και τα gaming rigs έχουν μεγαλύτερη αξία σαν επένδυση στο σπίτι, γιατί οι gamers εχουν όντως απαιτήσεις για το hobby τους και περνάνε ώρες ατελειώτες πάνω στο pc τους. 

Αυτη ειναι η δικη σου αποψη  για το overpriced ,για καποιον που θελει αυτο το λειτουργικο  και αυτο το design και την διασυvδεσιμοτητα που προσφερει με το υπολοιπο οικοσυστημα του .  ειναι μια χαρα τιμη  για αυτα που του πρoσφερει .

Υπαρχει μια ολοκληρη κατηγορια high end σε ολα τα προιοντα και πραγματα  ειτε θες να το παραδεχτεις ειτε οχι,  απο την οποια εσυ συμφωνα με τα λεγομενα σου δεν περασες ουτε απ'εξω  και η οποια απευθυνεται σε συγκεκριμενο κοινο.Αλλιως θα κυκλοφορουσαμε ολοι  με KIA   kai θα μεναμε ολοι σε γκαρσονιερες αφου καλυπτουν τις βασικες αναγκες  της στεγασης και της μετακινησης και δεν βγαζουμε χρηματα απο αυτα .

Ξερεις μπορω να σου  αποδωσω και εγω χαρακτηρισμους   πολυ ευκολα και  σε σενα και στα ατομα παρομοιας νοοτροπιας  και πιστευω  θα ηταν και ευστοχοι ,αλλα δεν  θα το κανω γιατι δεν εχει νοημα ηδη χανω τον χρονο μου  και που σου απανταω  για τα αυτονοητα ...

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Αυτη ειναι η δικη σου αποψη  για το overpriced ,για καποιον που θελει αυτο το λειτουργικο  και αυτο το design και την διασυvδεσιμοτητα που προσφερει με το υπολοιπο οικοσυστημα του .  ειναι μια χαρα τιμη  για αυτα που του πρoσφερει .

Υπαρχει μια ολοκληρη κατηγορια high end σε ολα τα προιοντα ειτε θες να το παραδεχτεις ειτε οχι,  απο την οποια εσυ συμφωνα με τα λεγομενα σου δεν περασες ουτε απ'εξω  και η οποια απευθυνεται σε συγκεκριμενο κοινο.Αλλιως θα κυκλοφορουσαμε ολοι  με KIA   kai θα μεναμε ολοι σε γκαρσονιερες αφου καλυπτουν τις βασικες αναγκες  της στεγασης και της μετακινησης και δεν βγαζουμε χρηματα απο αυτα .

 Ξερεις μπορω να σου  αποδωσω και εγω χαρακτηρισμους   πολυ ευκολα και  σε σενα και στα ατομα παρομοιας νοοτροπιας  και πιστευω  θα ηταν και ευστοχοι ,αλλα δεν  θα το κανω γιατι δεν εχει νοημα ηδη χανω τον χρονο μου  και που σου απανταω  για τα αυτονοητα ...

Λειτουργικο,  design και διασυvδεσιμοτητα προσφέρει η οικογένεια και με το απλό macbook (που τυχαίνει να το συμπαθώ ιδιαίτερα λόγω της φορητότητας) και με το air, πόσο μάλλον με ένα ipad που από ότι βλέπω στην υπογραφή σου, έχεις ήδη το pro. Το macbook pro όμως έχει φτιαχτεί για αυξημένες υπολογιστικές ανάγκες, αυτό έγραψα και για αυτό μίλησα.

Δεν σου απόδωσα χαρακτηρισμούς, να τα έχεις να τα χαίρεσαι τα χρήματα σου και να αγοράζεις ότι θέλεις, πάρε όλη τη σειρά των mac ή βάλτα κάτω και καύτα και χόρεψε ζειμπέκικο γύρω γύρω. Μακάρι να τα 3πλασιάσεις κιόλας (ειδικά άμα τα δούλεψες και δεν τα βρήκες έτοιμα). Απευθύνθηκα στο σχόλιο σου που γράφει ... "ναι έχουν όλοι τα ίδια λεφτά, αμάξια, σπίτια με εσένα κτλ". Εγώ προσωπικά με 6-digits μισθό, Hyundai οδηγώ (της οικογένειας KIA και αυτό, κατάπτιστο), και το αφεντικό εδώ με μπόλικα παραπάνω οδηγάει ένα φορτηγάκι VW γιατί γουστάρει να βάζει μέσα τις σανίδες του και να πηγαίνει για surf με τα πιτσιρίκια του.

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gthe είπε

Απευθύνθηκα στο σχόλιο σου που γράφει ... "ναι έχουν όλοι τα ίδια λεφτά, αμάξια, σπίτια με εσένα κτλ". Εγώ προσωπικά με 6-digits μισθό, Hyundai οδηγώ (της οικογένειας KIA και αυτό, κατάπτιστο), και το αφεντικό εδώ με μπόλικα παραπάνω οδηγάει ένα φορτηγάκι VW γιατί γουστάρει να βάζει μέσα τις σανίδες του και να πηγαίνει για surf με τα πιτσιρίκια του.

Ναι φίλε μου όμως αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ που λες ενισχύει αυτό που προσπαθεί να σου πει και ο @Fotis13 ότι δεν έχει να κάνει με λεφτά. Αλλιώς αν είχε να κάνει μόνο με λεφτά θα είχαμε όλοι τα ίδια, ανάλογα με τα χρήματά μας. 

Δεν έχουν όλοι τις ίδιες ΚΑΥΛΕΣ να το πω απλά. Εκεί είναι όλη η ουσία. Δεν έχει σημασία αν βγάζεις λεφτά από αυτό ή όχι, σημασία έχει τί ΝΙΩΘΕΙΣ όταν το χρησιμοποιείς, και καλώς ή κακώς τα προϊόντα της Apple έχουν αυτήν την premium αίσθηση η οποία σε κάνει να θες να το χρησιμοποιείς όσο περισσότερο μπορείς. Γι'αυτό και δεν θα δεις σχεδόν ποτέ Macbook να το έχει ο άλλος σε κατάσταση χάλια με καφέδες, βρωμιές κλπ. Ενώ πόσα και πόσα laptop οποιασδήποτε άλλης μάρκας δεν έχουμε δει να είναι βρώμικα και κακομεταχειρισμένα? 

Και βέβαια σε *ΟΛΑ* αυτά όλοι ξεχνάτε να αναφέρετε το λειτουργικό.. το οποίο αν σε βολέψει, τελείωσε, δεν αλλάζεις μετά ποτέ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Ntinaras είπε

σχεδον ολα τα λαπτοπ εχουν 😕

Τα αντιστοιχα τελευταια mobile APU της amd εδειξαν πολυ μεγαλυτερη διατηρηση ισχυος και συχνοτητας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mozozozo1 είπε

Τα αντιστοιχα τελευταια mobile APU της amd εδειξαν πολυ μεγαλυτερη διατηρηση ισχυος και συχνοτητας 

Σε lenovo 330s με 2500u που πηρα για την αδερφη μου, ειχε σοβαρο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, polaki είπε

Ναι φίλε μου όμως αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ που λες ενισχύει αυτό που προσπαθεί να σου πει και ο @Fotis13 ότι δεν έχει να κάνει με λεφτά. Αλλιώς αν είχε να κάνει μόνο με λεφτά θα είχαμε όλοι τα ίδια, ανάλογα με τα χρήματά μας. 

Δεν έχουν όλοι τις ίδιες ΚΑΥΛΕΣ να το πω απλά. Εκεί είναι όλη η ουσία. Δεν έχει σημασία αν βγάζεις λεφτά από αυτό ή όχι, σημασία έχει τί ΝΙΩΘΕΙΣ όταν το χρησιμοποιείς, και καλώς ή κακώς τα προϊόντα της Apple έχουν αυτήν την premium αίσθηση η οποία σε κάνει να θες να το χρησιμοποιείς όσο περισσότερο μπορείς. Γι'αυτό και δεν θα δεις σχεδόν ποτέ Macbook να το έχει ο άλλος σε κατάσταση χάλια με καφέδες, βρωμιές κλπ. Ενώ πόσα και πόσα laptop οποιασδήποτε άλλης μάρκας δεν έχουμε δει να είναι βρώμικα και κακομεταχειρισμένα? 

Και βέβαια σε *ΟΛΑ* αυτά όλοι ξεχνάτε να αναφέρετε το λειτουργικό.. το οποίο αν σε βολέψει, τελείωσε, δεν αλλάζεις μετά ποτέ. 

Και πιστός σε ότι είπα πριν ... αφού εγώ μίλησα για αγορά macbook PRO για οικιακή χρήση (και ταυτόχρονα έβαλα μέσα και τα business class των άλλων εταιριών dell/lenovo/hp δεν έχει σχέση με apple μόνο)  και αφού φυσικά το άρθρο αναφέρεται στο ότι η apple θα βάλει τον i9 στον macbook pro (αυτή είναι η είδηση εδώ)... έρχεσαι και εσύ να πεις ότι λόγω "καύλας" για το λειτουργικό και την premium αίσθηση στο case θα αγοράσει κάποιος ένα λαπτοπ i9 8πύρηνο, 2700λίρες για να νιώθει καλά και να το έχει και καθαρό.

Ε οκ και εγώ έχω μια μικρή καυλα για τους double slot xeon server της dell με 512GB ram ... ας πάρω έναν στο σπίτι μου να τον βάλω να δουλεύει 24/7. Και μάλιστα θα του κοτσάρω και οθόνη/keyboard/mouse για να κάνω browsing σαν άνθρωπός, μην μπαίνω με vpn.

 

 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

Σε lenovo 330s με 2500u που πηρα για την αδερφη μου, ειχε σοβαρο θεμα.

Αυτη δεν ειναι η τελευταια γενια (2500U)ουτε το λαπτοπ που ανεφερες ειναι flagship κατηγορια μενοντας ακομα και σε lenovo αυστηρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, G3orge_ είπε

Φίλε αληθεια μια έρευνα αγοράς θα μας πείσει! Οι διαφορές είναι ελάχιστες κ κυρίως στον δίσκο που η αππλε τσιγγουνευεται. Αλήθεια πρώτη φορά πήρα μακ στη ζωή μου γι'αυτό το λόγο. Λέω μπαγλαμαδες της Dell/Microsoft/HP θέλετε 1300ε για premium.. Κ δεν δίνω 1250 για ένα macbook pro? Η μόνη διαφορά ο δίσκος που είναι 256 αντί για 512 που είναι σε κάποια. Ίδια σπεκς καρμπόν. Προσφορά το μακ μην παρεξηγηθώ. Αλλά η αππλε βγάζει κ κανένα προσφορά. Η ντελ ποτέ ρε φίλε 

Στο περίπου καλά τα λες, εγώ πήρα σε αυτά τα λεφτά i7 6820HK, 32GB ram ddr4, 2x256nvme ssd, gtx 980 8gb οκ δεν είναι και τόσο φορητό αλλά τα specs αυτά που πήρα στα 1270 δεν τα παίρνεις σε mac!
Βέβαια είναι και το τι θέλει κανείς από το σύστημα του, κοιτάω και γω για κανά macbook pro με touchpad στο μέλλον αλλά δεν θα κάνω σε αυτό gaming πχ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mozozozo1 είπε

Αυτη δεν ειναι η τελευταια γενια (2500U)ουτε το λαπτοπ που ανεφερες ειναι flagship κατηγορια μενοντας ακομα και σε lenovo αυστηρα

Ε και?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ψιλό απογοητεύτηκα γιατί σκεφτόμουν να κάνω κίνηση τον Σεπτέμβριο προς το καινούργιο αλλά δεν βλέπω κάτι διαφορετικό. Άρα πλέον περιμένουμε του 2020 και ελπίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...