Προς το περιεχόμενο

Tenet (Nolan, 2020)


Sethiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τόσο μούφα τελικά; Ακόμα και ως οπτικό θέαμα δεν βλέπεται; Έλεγα να περιμένω να βγει κανα rip διψήφιων gb για να την έβαζα στον προτζέκτορα και να άραζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 205
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, KilliK είπε

δεν φαινεται καν για  παραγωγη $250m.  ειλικρινα, που  πηγαν  τοσα λεφτα, στην  σκηνη  με το αεροπλανο;

Και το Lord of the Rings είχε συνολο τοσο για ολη την τριλογια...

Εκτος αν περιλαμβάνει στο κοστος και την προωθηση που κακα τα ψεμματα είχε ιδιαίτερη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγηκε και το bluray χαιρομαι που δεν ειδα το HDRIP που βγηκε προχθες. 36GB αρχειο IMAX καθαρο remux το βραδακι εχει προβολη. Ειμαι σιγουρος οτι θα την ευχαριστηθω δεν υπαρχει ταινια του Nolan που να μην μου εχει αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Arkin είπε

Βγηκε και το bluray χαιρομαι που δεν ειδα το HDRIP που βγηκε προχθες. 36GB αρχειο IMAX καθαρο remux το βραδακι εχει προβολη. Ειμαι σιγουρος οτι θα την ευχαριστηθω δεν υπαρχει ταινια του Nolan που να μην μου εχει αρεσει.

Περιμένω εντυπώσεις, είχα φτιαχτεί για το οπτικό κομμάτι αλλά κρίμα να χαλάσω bandwidth για 36 gb που ίσως φάνε shift delete...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν καθομαι να δω Nolan ξερω τι θα δω. Δεν περιμενω να μου τα δωσει ολα στο πιατο εχει τον δικο του τροπο σκεψης και αυτο ακριβως αποτυπωνεται και στις ταινιες του και αυτο αγαπαμε. Το Tenet μπορει να μην ειναι η καλυτερη του ταινια ειναι ομως ενα ακομα ιδιαιτερο και μοναδικο εργο τεχνης. Το μεγαλο αρνητικο που μπορω να της προσαψω ειναι οτι μου φανηκε κρυα χωρις συναισθημα παρολο τα 150 λεπτα που κραταει μεχρι το τελος δεν καταφερε να με βαλει στην πρωτη γραμμη με τους πρωταγωνιστες οπως κανουν αλλες ταινιες του Nolan. Αν αφησουμε αυτο στην ακρη ομως μπορω να πω οτι ολη η ταινια μαζι και με τα δυσνοητα κομματια της ηταν αρκετα καλη. Οπως και στα inception/interstellar παιζει αρκετα με τους νομους της φυσικης  ειδικα στις σκηνες δρασης ενω η ιστορια μας ειναι αρκετα απλη. Δεν ειναι η φολα που διαβαζα και σιγουρα θα την ξαναδω. Η εικονα του BR εξαιρετικη στις σκηνες IMAX αυτες με 2:35:1 καδρο μου φανηκαν λιγο πιο σκοτεινες και ελειπε λιγο χρωμα ηταν καπως μουντες. Ο ηχος ικανοποιητικος αν και την ειδα αργα οποτε ειχα χαμηλωμενη την ενταση αλλα σε καμια περιπτωση ο ηχος δεν σκεπαζε τις ομιλιες κατι που γινοταν στους κινηματογραφους εδω εχουμε ενα αρτιο BR απο καθε αποψη. Τα 205 εκατομμυρια δολλαρια budget δεν ξερω που ακριβως πηγαν δεν ειχε τα τρελα εφε αλλα ισως οι ανεστραμμενες σκηνες να κοστισαν αρκετα. 8/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Speculoos είπε

Περιμένω εντυπώσεις, είχα φτιαχτεί για το οπτικό κομμάτι αλλά κρίμα να χαλάσω bandwidth για 36 gb που ίσως φάνε shift delete...

Με το gb πληρώνεις την σύνδεση σου στο ίντερνετ και τα λυπάσαι…;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως κάθε ταινία/σειρά που καταπιάνεται με το χρόνο, τελικά τα σκ.τωσε από ένα σημείο και μετά.

Δυστυχώς, το σημείο αυτό ήταν σχετικά νωρίς (η όλη καταδίωξη με τα αυτοκίνητα...απαράδεκτη σε κάθε σημείο της), οπότε και το όλο concept άφησε μια μέτρια γεύση.

Οκ, με κράτησε παρά το ότι την έβαλα αργά να τη δω, αλλά μέχρι εκεί.

Πολύ κακή επιλογή πρωταγωνιστή, εντελώς αδιάφορη των υπολοίπων (με εξαίρεση το δρακουλίνι...αυτός μου άρεσε, στάθηκε σωστά).

Πολύ χειρότερη υλοποίηση των χαρακτήρων, με τεράστιες σεναριακές ευκολίες από νωρίς, για να σταθούν κάπως.

Τεχνικά, οκ...αναγκαστικά το μοντάζ έπρεπε να είναι γρήγορο και ταρακουνημένο για να καλυφθεί η αφύσικη κίνηση όσων προσποιούνταν τους ανεστραμμένους όταν γυριζόταν η κάθε σκηνή...οδηγός ήταν ξεκάθαρα "οι Αδιάβροχοι" του ΑΜΑΝ.

Καλή ήταν η ιδέα, αλλά η υλοποίηση τελικά χώλαινε. Ταινία με "χρόνο" έχει πάντα θέματα...κι όσο πιο σοβαρή πάει να το παίξει, τόσο πιο σοβαρά τα θέματα αυτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2020 στις 3:48 ΜΜ, Arkin είπε

Βγηκε και το bluray χαιρομαι που δεν ειδα το HDRIP που βγηκε προχθες. 36GB αρχειο IMAX καθαρο remux το βραδακι εχει προβολη. Ειμαι σιγουρος οτι θα την ευχαριστηθω δεν υπαρχει ταινια του Nolan που να μην μου εχει αρεσει.

Δεν ξέρω ποιο αρχείο βρήκες, αυτό που έχει βρει ένας φίλος μου που το κατέβασε ήταν 40.7

8 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Με το gb πληρώνεις την σύνδεση σου στο ίντερνετ και τα λυπάσαι…;;;;

Πλάκα στην πλάκα στην άθλια χώρα που βρίσκομαι μέχρι πριν από λίγο καιρό οι στάνταρ συνδέσεις σου έδιναν 100gb το μήνα σε full speed και μετά από αυτό είχες 1Mbps μέχρι το τέλος του μήνα. Aκόμα και σήμερα ισχύει το όριο στις entry συνδέσεις. Στο θέμα ιντερνετ Ιρλανδία θυμαμαι, λέω και κλαίω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την είδα κι εγώ. Δεν μπορώ να πως ότι με άγγιξε όπως σε άλλες δουλειές του o Nolan. Δεν έβγαζε σαν ταινία αυτό το συναίσθημα που είχαν το Inception, το Interstellar πχ σε συνδυασμό με την μουσικάρα του Zimmer. Οι χαρακτήρες απαθείς και ψυχροί, χωρίς συναίσθημα, δεν μπορούσες να ταυτιστείς με κάποιον από αυτούς και ειδικά ο πρωταγωνιστής, τίποτα το ιδιαίτερο. Απλά ήταν λίγο συμπαθής σε κάποιες σκηνές. Ειδικά όταν σε προηγούμενες δουλειές του έχεις συνηθίσει να βλέπεις ένα cast από μεγάλους ηθοποιούς, κάπως σε βγάζει εκτός εδώ. Νομίζω ότι ο Branagh κλέβει την παράσταση και μου άρεσε αρκετά η Debicki που τουλάχιστον είχε συναίσθημα και όχι απάθεια. Σε γενικές γραμμές και ο Pattinson καλά το πήγε.

Το storyline ok. Κλασσικός Nolan. Δεν περιμένεις κάτι λιγότερο, ούτε περιμένεις να στα δώσει όλα έτοιμα στο πιάτο. Χρειάζεσαι σίγουρα μια δεύτερη ματιά και λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο, όχι για την ταινία αυτή καθαυτή, όσο με το θέμα που καταπιάνεται και τις επιστημονικές θεωρίες γύρω απ' αυτό. Δεν θα μπω καν στην διαδικασία να εξηγήσω αν κατάλαβα η όχι την ταινία η τι θεωρώ εγώ πως μπορεί να έγινε. Σίγουρα είναι δύσκολη, σίγουρα χάνεσαι σε κάποια σημεία, αλλά την κεντρική ιδέα πάντα την έχεις μαζί σου καθ' όλη την διάρκεια. Πιστεύω μια δεύτερη θέαση με άλλη ματιά, θα την ανεβάσει λίγο παραπάνω στα γούστα μου. Κατά τ' άλλα μου άρεσε η χορογραφία των ανάποδων μονομαχιών, μου άρεσε η εικόνα, τα εφέ και γενικά ήταν μια όμορφη ταινία.

Τώρα όσο αναφορά τον Nolan, εγώ τον θεωρώ τεράστιο σκηνοθέτη της εποχής μας. Όχι απαραίτητα για τις δυσκολονόητες ταινίες που κάνει αλλά και ταινίες όπως η πρώτη του, πχ το The following. Σίγουρα είναι επηρεασμένος πολύ από Kubrick και δανείζεται κάποια στοιχεία, σίγουρα όμως έχει και δική του προσωπικότητα ως σκηνοθέτης. Από εκεί και πέρα μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι τον αντιπαθούν όμως. Τον αντιπαθούν γιατί, συν τοις άλλοις, κάνει και πολιτική μέσα από κάποιες ταινίες του. Και όχι ίσώς την πολιτική που ταιριάζει με τις ιδέες τους η την πολιτική που θέλουν κάποιοι να βλέπουμε στον κινηματογράφο. Από τις Νιτσεϊκές ιδέες στους μονολόγους του Joker, μέχρι και τις Σπενγκλερικές (Η παρακμή της Δύσης) μεταφορές του στην μεγάλη οθόνη, σε όλη την τριλογία του Batman.

Κάποιοι κριτικοί για παράδειγμα, τον κατηγόρησαν για "φασίστα" επειδή στο Dunkirk δεν ονομάτιζε τον εχθρό (ως ναζί προφανώς) που επιτίθονταν στις συμμαχικές δυνάμεις. Αναφερόταν στον εχθρό σαν να είναι αόρατος, δεν ήξεραν ποιος είναι πραγματικά και που και που αναφέρονταν σε κάποιους Γερμανούς. Κάτι που είναι ιστορικά αληθές. Φυσικά η λέξη ναζί δεν υπήρχε τότε, αλλά προφανώς αυτοί οι κριτικοί ήθελαν να βλέπουν αυτή την ονομασία στην ταινία και παράλληλα μάλλον περίμεναν να τους δαιμονοποιεί η να τους κρίνει ο σκηνοθέτης αρνητικά. Κάτι που δεν έκανε όπως φαίνεται.

Κάποιοι άλλοι πάλι (πορτοκαλοκοκκινοροζούληδες), θίχτηκαν επειδή ο Bane στο The Dark Knight Rises, ως ο κακός της υπόθεσης, είχε σοβιετική στρατιωτική αμφίεση, ελευθέρωσε βαρυποινίτες και φυλακισμένους, εφάρμοσε λαϊκά δικαστήρια και επέβαλλε κομμουνιστική δικτατορία στην Gotham. Τους πείραξε δηλαδή επειδή εμφανίζει τον villain ως σοβιετικό δικτάτορα. Kαι ενώ ο ήρωας της ταινίας, πού ήταν ο καλός της υπόθεσης, φαίνονταν αρχικά ως ένας πλούσιος καπιταλιστής, τελικά δεν ενδιαφέρονταν τόσο πολύ για τον καπιταλισμό. Κοιμότανε στα συμβούλια της εταιρείας/αυτοκρατορίας του, διέλυε (τρακάροντας) τα πανάκριβα supecars του και έλειπε διαρκώς από την τεράστια έπαυλη των γονιών του, σε βουνά και δυσπρόσιτα μέρη του κόσμου, σε φυλακές και μακριά από τα πλούτη του.

Μόνο και μόνο γι'αυτό, που μέσα σε αυτό το σύστημα που προωθεί μόνο ταινίες πολιτικής ορθότητας και οτιδήποτε άλλο οι κριτικοί το κρίνουν αρνητικά, επειδή δεν συμβαδίζει με τις ιδέες τους και την καλλιέργεια συνειδήσεων που κάνουν χρόνια τώρα, τον θεωρώ τεράστιο σκηνοθέτη.
 
 
Επεξ/σία από Vaiosss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ'οτι οι ταινίες του Nolan είναι από τις αγαπημένες μου, αυτή δεν κατάφερα καν να την τελειώσω.. Οι χαρακτήρες εντελώς απόμακροι, ψυχροί αδιάφοροι διάλογοι , κόψε ράψε σενάριο, cringy παλίνδρομα διάσκορπα και αδιάφορη μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιδα και εγω την ταινια. Να ξεκαθαρισουμε οτι δεν υπαρχει αμφιβολια για το αν ο Νολαν ειναι καταξιωμενος σκηνοθετης, προφανως και ειναι. Σε σχεση με τα αλλα εργα του, το Τενετ με ενοχλησε στον τροπο που διαχειριζεται το timetravel, πχ με τον αυθαιρετο τροπο που χρησιμοποιει τα inverted υλικα στο κανονικο timeline. Tη μουσικη επισης τη θεωρω αρκετα υποδεέστερη σε σχεση με τις τελευταιες ταινιες του...δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα στη μουσικη του Hanz Zeimmer και στους βομβους που ακουγονται στο Tenet. O washington  τοσο ανεκφραστος που ελεγες οτι και να τον κοψεις δεν θα τρεξει ουτε σταγονα αιμα. Ο pattinson ηταν σε πολυ καλυτερη μοιρα, οπως και η debicki

Την ταινια νομιζω πως πρεπει να την ξαναδεις για να τη νιωσεις καλυτερα, αφου πρωτα διαβασεις και πεντε αρθρα αν εισαι ασχετος με τους νομους της φυσικης. Θα μπεις στον κοπο να την ξαναδεις; Οχι γιατι δεν σου κλεινει το ματι. Και εδω ερχονται σε αντιθεση οι αλλες προσφατες ταινιες του Νολαν, inception και interstellar. Πρεπει να τις ξαναδεις για να τις νιωσεις καλυτερα; Ισως, αν και δεν ειναι απαραιτητο γιατι κανουν πολυ καλυτερο establish της ιδεας τους. Θα μπεις στον κοπο να τις ξαναδεις; Ναι ειδικα αν εισαι φαν του ειδους γιατι περα του οτι σαν ιδεες ειναι πολυ πιο ευπεπτες, ειναι οπτικα αριστουργηματα. Ολες αυτες οι ταινιες παιζουν με το μυαλο και το χρονο, αλλα καποιες απο αυτες ξερουν που να σταματανε ωστε να ειναι ξεκαθαρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...